dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Trasa przewodów DC od paneli do falownika

    Robię instalację FV na moim domu i mam zgryza. Początkowo planowałem zainstalować falownik na niskim poddaszu i wtedy przewody DC od paneli do falownika byłyby krótkie i praktycznie od razu przez dachówkę trafiłyby do falownika. Zorientowałem się jednak że to moje poddasze jest trochę za niskie ma około 1,1m wysokości i to w szczycie. Można się tam poruszać tylko na kolanach. No i jak powieszę falownik to nie jestem w stanie zapewnić mu właściwego chłodzenia - za mało miejsca pod nim i nad nim.

    Pomyślałem że w takim razie umieszczę falownik w garażu gdzie mam akurat pociągniętą nieużywaną linię od rozdzielnicy 5x4mm2 więc idealne miejsce na falownik - no ale garaż jest po drugiej stronie budynku i będzie do niego ze 20m przewodu DC.
    Pytanie najważniejsze - którędy go poprowadzić? dość łatwo byłoby pociągnąć go pod dachówką ale to chyba zły pomysł ze wzgl bezpieczeństwa ppoż?

    Kolejny sposób to pociągnąć kable DC korzystając z podbitki. Niestety to sporo roboty i dewastacji podbitki.

    jak to macie rozwiązane u siebie?

  2. #2

    Domyślnie

    u siebie planuję przejechać kablami ze strychu do garażu (gdzie ma być falownik) przez kanał wentylacyjny.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie nie ma takiej możliwości. Mam co prawda niedaleko kanał wentylacyjny ale prowadzi z tzw salonu więc nie powieszę sobie falownika koło kominka

  4. #4

    Domyślnie

    Pamiętajcie że prąd stały ma większe straty niż AC -i należy przemyśleć czy jest sens jechać kablami DC większy odcinek pomiędzy panelami i inwerterem.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pamiętajcie że prąd stały ma większe straty niż AC -i należy przemyśleć czy jest sens jechać kablami DC większy odcinek pomiędzy panelami i inwerterem.
    bardzo ciekawa teoria..

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    bardzo ciekawa teoria..
    Widać że praktykę na fizykę na poziomie 8 klasy omijałeś szerokim łukiem.
    BTW. Pewnie po to sieci wysokiego napięcia mają 115kV prądu zmiennego, a nie 1000V stałego!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    bardzo ciekawa teoria..
    Jak myślisz, dlaczego Edison chciał stawiać gęsto małe elektrownie, ale przegrał z Teslą, który budował duże elektrownie obsługujące wielkie powierzchnie (np. elektrownia Niagara).

  8. #8

    Domyślnie

    Nie męcz go już zgasł nie odpisze.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pamiętajcie że prąd stały ma większe straty niż AC -i należy przemyśleć czy jest sens jechać kablami DC większy odcinek pomiędzy panelami i inwerterem.
    Z całym szacunkiem podasz z czego to wynika - jakieś wzory potwierdzające tą teorię? - nie mogę sobie nic przypomnieć...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak myślisz, dlaczego Edison chciał stawiać gęsto małe elektrownie, ale przegrał z Teslą, który budował duże elektrownie obsługujące wielkie powierzchnie (np. elektrownia Niagara).
    bo nie miał odpowiedniej technologi, która obecnie jest dostępna?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Widać że praktykę na fizykę na poziomie 8 klasy omijałeś szerokim łukiem.
    BTW. Pewnie po to sieci wysokiego napięcia mają 115kV prądu zmiennego, a nie 1000V stałego!
    zapewne na lekcjach fizyki spali też konstruktorzy linii przesyłowych takich jak Xinjiang - Anhui (3324km), Rio Madeira (2375km), Xiangjiaba–Shanghai (2000km) czy też u nas LitPol Link czy SwePol Linku ... Same nieuki..
    Ostatnio edytowane przez mibas ; 25-11-2019 o 23:10

  12. #12

    Domyślnie

    Straty wynikające z odległości można akurat policzyć. Mi wyszło że powinienem zastosować kabel 4,2mm2 więc od biedy mógłbym zastosować pewnie 4mm2 ale zakupiłem 6mm2 więc nie ma problemu. Natomiast nadal nie otrzymałem odpowiedzi którędy ciągniecie kable DC do falownika. No chyba że wszyscy mają falowniki na poddaszu lub tuż przy panelach więc nie mieli tego problemu choć wydaje się to mało prawdopodobne.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    w trakcie budowy domu zadbałem przepusty na przewody prowadzące z dachu na poddasze, a z poddasza do garażu pionem technicznym w kominie. Falownik wisi w garażu na ścianie oddzielającej garaż od kotłowni, w którą to wkomponowany jest komin..
    Tylko to Tobie raczej nie pomoże..
    Jeżeli estetyka jest drugorzędna, to może korytka lub rury kablowe przymocowane do podbitki, możesz też pomyśleć o pomalowaniu ich na kolor zbliżony do podbitki, aby je zamaskować

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony