dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wymiary komina na 3 paleniska

    Dzień dobry wszystkim,

    od września robię remont generalny starej wiejskiej chaty. Ogrzewanie wyłącznie tradycyjne, czyli trzy kaflowe piece- jeden kuchenny, jeden pokojowy i jeden "leżak" z osobnym paleniskiem (wszystko palone drewnem). Niestety trzeba było zburzyć i wybudować nowy komin z cegły. Wzięłam do tej roboty polecanego przez wszystkich speca, który o swojej robocie wypowiadał się bardzo pewnie i bez wahania wybudował komin o wymiarach 14x27 (wysokości około 5,8 metra). Niestety wczoraj przyjechał zdun i załamał ręce. Według niego wymiary komina powinny wynosić przynajmniej 20x20...

    Dziś od rana przeszukuję to forum i cały Internet, żeby znaleźć jakieś wyjście z sytuacji. Zdun proponuje połączenie komina dymowego z wentylacyjnym (14x14), ja nie jestem przekonana z kilku powodów- po pierwsze wyczytałam, że stosunek wymiarów przy kominie prostokątnym powinien wynosić 1:1,5, a w naszym przypadku będzie to 14x41, czyli wąski a długi. Po drugie komin dymowy został przez speca w środku wygładzony, żeby sadza nie osadzała się na zaprawie, a w kominie wentylacyjnym się tym w ogóle nie przejmował, jest więc dużo nierówności, chropowata powierzchnia, "nacieki" z zaschniętej zaprawy. Po trzecie, jak mniemam, zdun planuje przebić się między kominami w kilku miejscach, do których ma dostęp, a więc będzie to raczej "wspomaganie" niż dodatkowa powierzchnia komina dymowego.

    Zastanawiam się czy to ma sens i czy nie wyrządzi więcej szkody niż pożytku (mam tu szczególnie na myśli nierówności wewnątrz komina wentylacyjnego, które po połączeniu z dymowym mogą zbierać sadzę)? Jestem w stanie poświęcić ten wentylacyjny, bo i tak chałupa będzie nieszczelna, okna drewniane, drzwi też, ale czy naprawdę w przypadku trzech palenisk różnica między 400mm a 378mm światła komina zrobi taką różnicę? Według zduna 20x20 będzie ciągnął idealnie i bez żadnych problemów, a 14x27 jest duże ryzyko, że będzie się dławił, brak cugu, cofanie dymu... Czy ktoś z Was zna się na tym i mógłby coś podpowiedzieć?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    O ile pamiętam to nie można podłączyć dwóch i więcej "palenisk" do jednego przewodu kominowego.
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    O ile pamiętam to nie można podłączyć dwóch i więcej "palenisk" do jednego przewodu kominowego.
    No właśnie też tak wyczytałam dzisiaj, ale szczerze mówiąc wszystkie stare chałupy na Podlasiu mają taki właśnie system. Moja nie była wyjątkiem i wszystko świetnie działało przed remontem, ale też komin rzeczywiście miał te 20x20 (tak na oko). Piec kuchenny i pokojowy miały wylot do jednego komina, zdun też nic nie wspominał żeby to był problem. Sama już nie wiem, dlatego potrzebuję rady kogoś, kto się na tym zna.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Nie mam pojęcia jak to jest ze starymi chałupami ale pewnie tak było jak piszesz. Najlepiej skontaktuj się z kominiarzem i zasięgnij opinii. Kominiarz będzie to wiedział na 100%.
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  5. #5

    Domyślnie

    Co do podłączania kilku palenisk do jednego komina, zapomniałam powiedzieć, że każdy piec przy podłączeniu ma zamontowany szczelny szyber. Dodatkowo znalazłam informację, że piece kaflowe w tym przypadku rządzą się innymi prawami niż np. kominki, bo mają szczelne drzwiczki. Kominiarz był u nas przed remontem, oglądał stary komin, oglądał piece i nic nie mówił, żeby coś było nieprawidłowo. Jedyne czego się teraz boję, to że przez zmniejszone wymiary komin po prostu nie pociągnie. Może ktoś tu ma podobną sytuację, komin 14x27 i kilka pieców kaflowych? A może jest tu jakiś kominiarz?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Purpurella Zobacz post
    Co do podłączania kilku palenisk do jednego komina, zapomniałam powiedzieć, że każdy piec przy podłączeniu ma zamontowany szczelny szyber. Dodatkowo znalazłam informację, że piece kaflowe w tym przypadku rządzą się innymi prawami niż np. kominki, bo mają szczelne drzwiczki. Kominiarz był u nas przed remontem, oglądał stary komin, oglądał piece i nic nie mówił, żeby coś było nieprawidłowo. Jedyne czego się teraz boję, to że przez zmniejszone wymiary komin po prostu nie pociągnie. Może ktoś tu ma podobną sytuację, komin 14x27 i kilka pieców kaflowych? A może jest tu jakiś kominiarz?
    Kominiarz niekoniecznie musi się znać na zduństwie. Generalnie jest tak, że do pieca kaflowego wystarczał komin 14x14. Tak więc zakładając, że nie będziesz palić we wszystkich trzech od razu, tylko po kolei (albo z lekkim przesunięciem w czasie - np o 10-15 minut, jak drewno w jednym piecu już odgazuje) nie widzę problemu. Komin 14 x 27 jest odpowiednikiem 18 x 18....Piec akumulacyjny to palenie godzina dwie. Potem komin jest do Twojej dyspozycji. Martwią mnie szybry, ale tak było na Podlasiu od wieków, więc nie będę Ci głowy zawracał....

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Prawo budowlane !! Jeden komin dymowy do jednego paleniska .... Kiedyś było inaczej ....też kilka pieców kaflowych z "ograniczeniami".... Szczelny szyber do pieca ??? Chcesz przeżyć ? Raczej drzwiczki HERMETYCZNE.... Teraz jest rok 2019 obowiązuje aktualne prawo budowlane .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13483244_151456035273437_504971421926522064_o.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	437477  
    Darek B

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kominiarz niekoniecznie musi się znać na zduństwie. Generalnie jest tak, że do pieca kaflowego wystarczał komin 14x14. Tak więc zakładając, że nie będziesz palić we wszystkich trzech od razu, tylko po kolei (albo z lekkim przesunięciem w czasie - np o 10-15 minut, jak drewno w jednym piecu już odgazuje) nie widzę problemu. Komin 14 x 27 jest odpowiednikiem 18 x 18....Piec akumulacyjny to palenie godzina dwie. Potem komin jest do Twojej dyspozycji. Martwią mnie szybry, ale tak było na Podlasiu od wieków, więc nie będę Ci głowy zawracał....
    Bardzo dziękuję za odpowiedź!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Prawo budowlane !! Jeden komin dymowy do jednego paleniska .... Kiedyś było inaczej ....też kilka pieców kaflowych z "ograniczeniami".... Szczelny szyber do pieca ??? Chcesz przeżyć ? Raczej drzwiczki HERMETYCZNE.... Teraz jest rok 2019 obowiązuje aktualne prawo budowlane .
    Dziękuję za odpowiedź, na pewno zgłębię jeszcze temat, po prostu próbuję zebrać jak najwięcej informacji, bo różni ludzie różnie mówią.

  10. #10
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Po kupnie mojego poniemieckiego domu zliczyłem że na 1 komin30x30cm było podłaczone 4 piece .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony