dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 215
  1. #1

    Domyślnie Domek z budżetem 80 tys. zł - co robić?

    Od pół roku czytam, pytam, porównuję i... doszedłem do ściany Pomóżcie!
    Mam dużą działkę z własną studnią i podłączonym prądem. Działka na granicy Podlasia i Mazowsza, okolica zdecydowanie wiejska, ale w promieniu kilkunastu km są wszystkie niezbędne usługi i materiały. Mam ważne WZ na dom mieszkalny z poddaszem użytkowym, chcę wybudować nieduży, wygodny, całoroczny domek na weekendy i wakacje dla 3-4 osób. Mam maksymalnie 80 tys. na SSZ. W większości prace będą zlecane na zewnątrz, sami możemy wykonać jedynie proste roboty plus wykończeniówka.

    Co byście zrobili na moim miejscu? Priorytetem jest nieprzekroczenie budżetu.
    1. Murowany czy szkielet?
    2. PnB czy zgłoszenie?
    3. A jeśli PnB, to jedna kondygnacja 55-60 mkw. czy dwie x 35 mkw.?
    4. Ogrzewanie: wchodzi w grę tylko elektryczne (w przyszłości fotowoltaika), więc lepszy będzie standardowy piec, pompa ciepła z instalacją czy może pojedyncze grzejniki elektryczne? A może jeszcze inna opcja?
    5. Komin: czy jest w ogóle potrzebny przy ogrzewaniu elektrycznym? Czy wymurowanie go z cegły szamotowej, żeby grzał pomieszczenia, podniesie znacząco koszty?
    6. Dach: czy prosty czterospadowy będzie o wiele droższy od prostego dwuspadowego? Pomijam kwestie użyteczności poddasza.

    Zależy mi przede wszystkim na niskich kosztach budowy i względnym komforcie mieszkania. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i przemyślenia!

  2. #2

    Domyślnie

    80 tyś całoroczny dom , nierealne.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Od pół roku czytam, pytam, porównuję i... doszedłem do ściany Pomóżcie!
    Mam dużą działkę z własną studnią i podłączonym prądem. Działka na granicy Podlasia i Mazowsza, okolica zdecydowanie wiejska, ale w promieniu kilkunastu km są wszystkie niezbędne usługi i materiały. Mam ważne WZ na dom mieszkalny z poddaszem użytkowym, chcę wybudować nieduży, wygodny, całoroczny domek na weekendy i wakacje dla 3-4 osób. Mam maksymalnie 80 tys. na SSZ. W większości prace będą zlecane na zewnątrz, sami możemy wykonać jedynie proste roboty plus wykończeniówka.

    Co byście zrobili na moim miejscu? Priorytetem jest nieprzekroczenie budżetu.
    1. Murowany czy szkielet?
    2. PnB czy zgłoszenie?
    3. A jeśli PnB, to jedna kondygnacja 55-60 mkw. czy dwie x 35 mkw.?
    4. Ogrzewanie: wchodzi w grę tylko elektryczne (w przyszłości fotowoltaika), więc lepszy będzie standardowy piec, pompa ciepła z instalacją czy może pojedyncze grzejniki elektryczne? A może jeszcze inna opcja?
    5. Komin: czy jest w ogóle potrzebny przy ogrzewaniu elektrycznym? Czy wymurowanie go z cegły szamotowej, żeby grzał pomieszczenia, podniesie znacząco koszty?
    6. Dach: czy prosty czterospadowy będzie o wiele droższy od prostego dwuspadowego? Pomijam kwestie użyteczności poddasza.

    Zależy mi przede wszystkim na niskich kosztach budowy i względnym komforcie mieszkania. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i przemyślenia!
    ad1 szkielet
    ad2 zrobiłbym parter, ale sa fajne projekty do 35m2 w podstawie
    ad3 grzejniki elektryczne+fotowoltoika
    ad4 bez komina są juz reku kanałowe
    ad5 dwuspadowy bez okien dachowych

  4. #4

    Domyślnie

    Dobry jesteś, 80tyś na dom całoroczny i jeszcze pytasz o pompę ciepła Odpowiedzi na Twoje pytania:

    1. Szkielet, sam wykonaj tylko fundamenty na palach, pożyczasz wiertnicę spalinową, robisz szalunki, jakieś proste zbrojenie i taki fundament powinieneś z kolegą zrobić w kilka dni.
    2. Domek gospodarczy na zgłoszenie. Koszty pozwolenia na budowę Cię zjedzą. A tak naprawdę nie ma szans w tym budżecie.
    3. Bez PnB i dwie kondygnacje, każda po 35m2 po obrysie zewnętrznym.
    4. Kup sobie zwykły grzejnik elektryczny lub folie grzewczą.
    5. Bez komina, nie masz na niego kasy no i dodatkowo zajmuje miejsce, którego będziesz miał tam mało. Z drugiej strony jak ceny prądu pójdą mocno do góry w przyszłości to fajnie by było mieć jakąś alternatywę, jednak wówczas pewnie taki komin można dobudować np. na zewnątrz domu.
    6. Dach dwuspadowy, chyba że nie zależy Ci na poddaszu użytkowym, na czterospadowy Cię nie stać.

    Kolega buduje taki dom i jego koszty to 70tyś, robi wszystko sam. Także Twój budżet nie będzie wystarczający aby taki dom zrobić dobrze w systemie zleconym, przygotuj się, że wydasz więcej.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja własnie zacząłem budowę również w okolicy zdecydowanie wiejskiej (pogranicze woj. śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego) Buduje na zgłoszenie 69m2 (tak, można i to od kilku lat) Co prawda potrzebny projekt i kierownik jak przy PnB. W piątek chłopcy skończyli stan zero, ja na wiosnę zaizoluje fundamenty. Na chwile obecną wydałem ok. 21 tys. Mówię tylko o robociźnie i materiałach, pomijam projekt i resztę kosztów potrzebnych do rozpoczęcia. Drugie tyle planuje na ściany i wieniec. Jeśli chodzi o koszt dachu to póki co liczę 250,00 zł/m2 ponieważ sam jeszcze nie wiem czym pokryje dach. Ja też buduje dom rekreacyjny, całoroczny. Komin będzie napewno do kozy i do tego grzanie klimatyzacją kanałową (najprawdopodobniej)
    Myślę, że koszty w Twojej okolicy nie powinny się dużo różnić.
    Jeśli mogę coś doradzić do dach dwuspadowy, fundamenty tylko pod ścianami zewnętrznymi. W pracowni Z500 są projekty domów koło 50m2 bardzo prostych i myśle funkcjonalnych. Ja troszkę przegiąłem z powierzchnią ale coż..
    Czyli krótko mówiąc 21+21+36=78 i mamy SSO
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 24-11-2019 o 12:04

  6. #6

    Domyślnie

    80 tys spokojnie się zmieścisz, pod jednym warunkiem.
    Wszystkie prace wykonasz sam.
    Znajomy postawił taką parterówkę SSZ z PnB i kierownikiem, mapkami, geodetą, projektem.
    Wszystkie prace sam, nie licząc betonu na ławy i strop, bo tu gruszka podjeżdżała. Dachówka ceramiczna, pow 115m2.
    SSZ zrobił od marca do listopada w 2 osoby po pracy.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 24-11-2019 o 13:06
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    80 tys spokojnie się zmieścisz, pod jednym warunkiem.
    Wszystkie prace wykonasz sam.
    Znajomy postawił taką parterówkę SSZ z PnB i kierownikiem, mapkami, geodetą, projektem.
    Wszystkie prace sam, nie licząc betonu na ławy i strop, bo tu gruszka podjeżdżała. Dachówka ceramiczna, pow 115m2.
    SSZ zrobił od marca do listopada w 2 osoby po pracy.
    Jeśli można zapytać "taką" tzn jaka? Może jakaś nazwa projektu?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Jeśli można zapytać "taką" tzn jaka? Może jakaś nazwa projektu?
    Projekt indywidualny. Dach 2 spadowy 30 lub 35 stopni. bez kominów. Okna 3 szyby, największe jakie można było zamontować nie dzielone plus duży fix.
    Wszystko robota własna. Ściana Bk, fundamenty ocieplone z zewnątrz xps 12cm.
    Było to 2 lata temu. Obecnie Bk jest droższy, za to hasiok kosztuje połowę Bk czyli 35zl/m2.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 24-11-2019 o 14:40
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9

    Domyślnie

    W tej chwili u mnie za samą robociznę biorą w moim rejonie minimum 60 tys za SSO.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10

    Domyślnie

    Za 80tyś da się zrobić, pod warunkiem, że znasz się na budowlance, masz całą budowę pod kontrolą i większość zrobisz samemu.
    Skoro pytasz na forum, to znaczy, że nie jesteś...

  11. #11
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/channel/UC2Z...cIwLWRUcZD7-JQ
    Z meblami i oczyszczalnią ścieków 61 tys zł go to kosztowało , robota jego a jak nie twoja to dodaj drugie tyle lub ciut więcej niż drugie tyle .

  12. #12

    Domyślnie

    Są jednak dobre ludzie na tym forum Dzięki wielkie, że się Wam chciało napisać!

    Postanowiłem, że jeśli nie zamknę się w tych 80 tys., co jest całkiem prawdopodobne, to rozciągnę budowę na parę lat. Na pewno nie będę się wspierał kredytem. Domek letniskowy to jednak trochę fanaberia, a nie konieczność, więc nie ma sensu się zarzynać finansowo. A murowany dom ma tę przewagę, że można go etapować, inaczej niż szkielet.

    Po rozważeniu różnych opcji skłaniam się ku temu projektowi: https://www.archon.pl/projekty-domow...m4a853e948e64b
    Średni koszt SSZ podają 72 tys. zł netto, a ja nie potrzebuję np. komina i balkonów, więc liczę, że będzie trochę mniej.

    Nie myślałem o pompie ciepła, dopóki nie znalazłem na Alle gotowych zestawów powietrze-powietrze. Wiadomo, że akcesoria i montaż będą kosztowały dodatkowo, bo m.in. trzeba mieć uprawnienia, ale i tak wychodzi niedużo.

    Ale dalej nie wiem, czy na PnB, czy na zgłoszenie. Czy można zrobić dwie kondygnacje na zgłoszenie? No bo większość twierdzi, że nie wolno. Przeczytałem dokładnie prawo budowlane, w tym słynny art. 29, gdzie piszą wyraźnie, że można "parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 mkw." Ale znam też kanał Pawła Wagi na Youtube ("Dom za 25 tys.") - koleżka się nie kryje, a nawet chwali tym, że postawił normalną drugą kondygnację. Jest już sławny, więc nie wierzę, że ktoś go nie podkablował, a jakoś nie każą mu rozbierać domku. Wiem, że w naszym pięknym kraju są możliwe różne historie, ale nie aż takie. Gdzie jest haczyk?

    W ogóle założyłem ten wątek, bo żal mi kasy, jak każdemu. Ale jednak wolę robić wszystko zgodnie z prawem i mieć spokój na stare lata
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 24-11-2019 o 18:42

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    https://www.youtube.com/channel/UC2Z...cIwLWRUcZD7-JQ
    Z meblami i oczyszczalnią ścieków 61 tys zł go to kosztowało , robota jego a jak nie twoja to dodaj drugie tyle lub ciut więcej niż drugie tyle .
    Budynek nie był przekształcony na mieszkalny.
    Dobra oczyszczalnia, to minimum 9 tys plus studnia itd.
    Pseudo oczyszczalnie są niedozwolone, z tego co wiem. Urzędnicy przymykają oczy na to.
    Podchodziłbym do tej kwoty sceptycznie, szczególnie że na gotowo.Budynek po obrysie ma mieć 35m2, w filmiku jest podane, że ma tyle na kondygnację. Także przekłamanie.
    Dodam, że budynek na zgłoszenie ma określoną maksymalną wysokość do kalenicy.
    Nie pamiętam. ile to.

    Z tego co czytałem, można się zameldować na pustej działce, później zrobić sobie domek na zgłoszenie,, na końcu go ocieplić wychodząc po za powierzchnię zabudowy.
    Najlepiej wychodzi chyba szkieletowy. Same ściany są wtedy ociepleniem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 24-11-2019 o 18:43
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Budynek nie był przekształcony na mieszkalny.
    Dobra oczyszczalnia, to minimum 9 tys plus studnia itd.
    Pseudo oczyszczalnie są niedozwolone, z tego co wiem. Urzędnicy przymykają oczy na to.
    Podchodziłbym do tej kwoty sceptycznie, szczególnie że na gotowo.Budynek po obrysie ma mieć 35m2, w filmiku jest podane, że w środku tyle ma. Także przekłamanie.
    Dodam, że budynek na zgłoszenie ma określoną maksymalną wysokość do kalenicy.
    Nie pamiętam. ile to.

    Z tego co czytałem, można się zameldować na pustej działce, później zrobić sobie domek na zgłoszenie,, na końcu go ocieplić wychodząc po za powierzchnię zabudowy.
    Na tym kanale jest masa przekłamań. Zaglądam tam od czasu do czasu, cena może i atrakcyjna ale za 60 parę tysięcy to jest 30 pare metrów wiec dupy nie urywa. Od kilku mc gośc niby zmienia sposób użytkowania , dziś powiedział ze szuka "kierownika". Z tego co wiem nie tylko oczyszczalnia udaje swoją role a również elektryka pozostawia wiele do życzenia. Schody może i wyglądają, ale uginają się ogromnie itd.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Na tym kanale jest masa przekłamań. Zaglądam tam od czasu do czasu, cena może i atrakcyjna ale za 60 parę tysięcy to jest 30 pare metrów wiec dupy nie urywa. Od kilku mc gośc niby zmienia sposób użytkowania , dziś powiedział ze szuka "kierownika". Z tego co wiem nie tylko oczyszczalnia udaje swoją role a również elektryka pozostawia wiele do życzenia. Schody może i wyglądają, ale uginają się ogromnie itd.
    Prąd także ma z sąsiedniego budynku. Pamiętam z dyskusji tu na forum.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post

    Po rozważeniu różnych opcji skłaniam się ku temu projektowi: https://www.archon.pl/projekty-domow...m4a853e948e64b


    W ogóle założyłem ten wątek, bo żal mi kasy, jak każdemu. Ale jednak wolę robić wszystko zgodnie z prawem i mieć spokój na stare lata
    Odpuść sobie balkony i słupy.
    Balkon to kilka tysięcy, szkoda kasy na taki wydatek.
    Ponadto nie rób schodów łączonych z budynkiem. Osobny odizolowany fundament. To jest duży mostek termiczny.
    Rozmawiałem kiedyś w starostwie w sprawie postawienia budynku na zgłoszenie.
    Z informacji jakie wtedy uzyskałem, można go dokleić do domu mieszkalnego. Wiadomo, osobny fundament.
    Tylko odległości do granicy działek muszą być spełnione.
    Jakby miało Ci kiedyś zabraknąć miejsca, to rozważ usytuowanie nowego domku pod tym kątem.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 24-11-2019 o 18:52
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17

    Domyślnie

    *80 tysięty to jedynie domek szkieletowy na zgłoszenie 35 m2 po obrysie maksymalna wysokość to jak pamiętam 4,5 m , nie może też mieć komina . No i w większości własna robocizna.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jeśli możesz budowę rozciągnąć na lata to znajdź złoty środek czyli możliwie najładniejszy projekt wykonany jak najniższym kosztem. Oczywiście zrób pnb lub zgłoszenie domu mieszkalnego żeby wszystko mialo ręce i nogi. Jeśli masz prąd i wodę to już jest fajnie. Do rozpoczęcia brakuje Ci projektu mapek i geodety. W moim przypadku to był koszt 6300 zł. Taki domek jest zawsze więcej wart niż najladniejszy budynek gospodarczy udający domek. Ja za roboty murarskie zapłacę jakieś 12500,00 zl + robocizna za dach.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    I jeśli mogę to szukaj raczej czegoś parterowego. Jest na youtubie Jana Budowa domu system gospodarczym firmy haharbud. Pokazują ładny projekt domku 63m2. Zobacz sobie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Ja budowałem 7 miesięcy bo musiałem gdzieś mieszkać a podnajem mnie zabijał obliczyłem że ciągniecie budowy przez 2 lata kosztowałoby mnie z o 15% drożej bo ubezpieczenie, obsługa kredytu (same odsetki za 24 miesiące) , zabezpieczenie budowy, nie wspomnę o ewentualnych kradzieżach.

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony