dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 215
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Autor napisał że buduje ze środków wlasnych. A poza tym nie rozciąga tego na 10 lat tylko pewnie skończy się na 3-4 . Ja odnoszę wrażenie że bardziej chodzi o podzielenie na etapy.

  2. #22

    Domyślnie

    Dokładnie tak - dzielenie na etapy pozwala uniknąć kredytów, choć generalnie jest trochę droższe. Plan minimum to dociągnięcie z tym budżetem do SSO, a fajnie, jak by się udało do SSZ.

    W sumie wolałbym domek parterowy, ten projekt Haharbudu jest całkiem OK. Ale wychodzi mi, że będzie trochę drożej - nie trzeba co prawda wylewać stropu, są za to większe fundamenty i większa powierzchnia ścian i dachu. Co Wy na to?

    No i nieustające podziękowania za wszelkie rady
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 25-11-2019 o 12:52

  3. #23

    Domyślnie

    Marcowy70: a jak często będziesz w tym domu zimą przebywał? Może bardziej opłaca się zrobić domek letniskowy z jakimś minimalnym ociepleniem o ile w okresie zimowym spędzisz tam łącznie 1-2 tygodnie to i tak ogrzewanie nie wyjdzie jakoś drogo.

    Domek do którego link podałeś realnie Cię wyniesie 100tyś SSZ z papierami (może więcej, raczej nie mniej). Stan pod klucz dolicz minimum drugie tyle. Razem minimum 200tyś za domek rekreacyjny całoroczny zbudowany na pozwolenie na budowę. Nie wiem czy nie lepiej zrobić jakiś letniskowy, mniejszy, bez pozwolenia.... wszystko zależy od tego ile czasu w roku chcesz tam mieszkać.

    Z budową małych domów jest taki problem, że się to zazwyczaj nie opłaca. Bo za kierownika budowy płacisz tyle samo co przy dużym domu, za adaptacje projektu też tyle samo, za geodetę również, łazienka 4m2 w małym domu i 4m2 w dużym domu kosztuje tyle samo. Lodówka, pralka itd. koszta te same niezależnie od metrażu. Także moim zdaniem jeśli ktoś rzadko będzie mieszkał w takim domku to bez oceplenia, bez pozwolenia na budowę itp. Natomiast jeśli ktoś ma zamiar dużo czasu tam spędzać to może warto rozważyć sprzedaż mieszkania i budowę normalnego domu + mieszkanie całoroczne.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Uważam że lanie np 40m2 stropu jest kilku krotnie droższe od kilkunastu metrów ławy i bloczków. Przy poddaszu dochodzą Ci jeszcze schody a możliwe że jakieś żelbetonowe trzpienie w ścianach.
    Poddasze jest ok ale chyba nie przy tak małym domu.

  5. #25

    Domyślnie

    Domek będzie wykorzystywany przez cały rok - w zwykłe weekendy, ale też podczas długich wakacji, więc te 35 mkw. byłyby trochę klaustrofobiczne, jakby np. przyszło siedzieć tydzień bez wychodzenia na dwór przy kiepskiej pogodzie. No i tak se myślimy, że - jak zdrowie pozwoli - na emeryturze może zamieszkalibyśmy tam na stałe (albo prawie na stałe), więc jeden poziom będzie praktyczniejszy. Zamieszkanie teraz na stałe jest niewykonalne, bo codziennie musielibyśmy dojeżdżać po 60-70 km do pracy i szkoły.

    W takim razie chyba ten parterowy wchodzi w grę: https://www.budowadomusystememgospod...t-bez-kredytu/

    Generalnie bardzo się jaram możliwością wybudowania własnego domu i to - przynajmniej częściowo - "tymi ręcami". Ale z drugiej strony boję się, że nie dam rady fizycznie albo pod względem umiejętności i będę musiał co chwila zatrudniać wykonawcę, kasa się rozejdzie, aż w końcu utknę na jakimś pośrednim etapie

    Czyli klasyczne rozterki chyba każdego inwestora Za parę dni jestem umówiony z architektem i (potencjalnym) kierownikiem budowy - może powiedzą coś więcej.

    Dzięki Wam za wszystkie opinie

  6. #26

    Domyślnie

    To jeszcze jedno pytanie, bo na forum nie znalazłem: czy można zrezygnować z komina? Wiadomo, dlaczego: koszt materiałów + wylanie stopy + obróbki na dachu + konieczność odbioru przez kominiarza + mostek cieplny. Przy ogrzewaniu elektrycznym spalin nie ma, a do wentylacji wystarczą okna ze szczelinami dylatacyjnymi. Może trochę żal, że kominka ani kozy nie będzie gdzie podłączyć, ale przy takim nędznym budżecie to chyba sensowny kompromis. Jak uważacie?

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Oknami powietrze będzie Ci wchodziło do domu a którędy będzie wychodziło? Ja handluje systemami wentylacyji mechanicznej a mimo wszystko chyba postawie komin. To nie jest koszt 10tys jak niektórzy twierdzą. A mostek cieplny zniwelujesz tanimi kilowatami z drewna. Nie musisz od razu inwestować w wkład kominkowy za 8 tys. Postawisz komin systemowy, jeden otwór dymowy, dwa wentylacyjne i podczas Twojej długiej nie obecności wentylacja chociaż minimalna będzie zachowana. Rekuperacja jest fajna ale czy zda egzamin przy takim użytkowaniu? Bałbym się uruchamiać to np przez internet podczas mojej nieobecności w domku.
    Można znaleźć nie duże kominki wolnostojace, bardzo ładne i nie drogie.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Nie wiesz co gadasz ale gadasz tylko wiedz że ja nie mam zamiaru gadać z tym co tylko potrafi gadać ale nie potrafi czytać .
    Zapomniałeś dodać że kawałek fundamentu z tego ładnego domku pochodzi z jakiejś starej stodoły lub obory. Dla mnie to jest WAŁ i powinno się piętnować jawne naciąganie prawa. A jak nie daj Boże spadnie z tych uginających się schodów i złamie kregoslup to do kogo pójdzie po odszkodowanie?

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ok a co z rekuperatorem? Bo napisałeś tylko o elementach wentylacji.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    do wentylacji wystarczą okna ze szczelinami dylatacyjnymi.
    Nie wystarczą szczeliny dylatacyjne (czymkolwiek są).

    § 155.
    [...]
    3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
    4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Czyli mam rozumieć że rekuperator robiłeś sam. Ok, rozumiem, szacun. A to dom do stałego zamieszkania czy rekreacyjny?

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja chyba nie potrafię liczyć.
    7*5=35(powierzchnia zabudowy)
    Szkielet z izolacją w ścianach 25cm czyli 6,75*4,75=32,06m2. Nawet przy pełnym piętrze nie wychodzi 65m2 a co dopiero przy antresoli. Hmmm...

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja chyba nie potrafię liczyć.
    7*5=35(powierzchnia zabudowy)
    Szkielet z izolacją w ścianach 25cm czyli 6,75*4,75=32,06m2. Nawet przy pełnym piętrze nie wychodzi 65m2 a co dopiero przy antresoli. Hmmm...
    Przepraszam, powinno być 6,5*4,5=29,25
    Kurnia, wychodzi jeszcze mniejszy.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Specjalnie dla ciebie poprawiłem nie 65 a 60m2.
    Zadowolony?


    Ale ty jednak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
    A co do pytanie czy to rekreacyjny to zapytaj autora o jaki dom mu chodzi.
    Ach,ale ty nie musisz nawet pytać bo sam napisał, ale ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem więc ci "umkło".
    Wiec jeśli masz antresole to nadal się to nie dodaje żeby wyszło Ci 60m2 powierzchni po podłogach a nie mówiąc już o powierzchni użytkowej.
    Nie wytykaj mi że czytam bez zrozumienia bo robisz to samo. Z mojego posta o kominie którego z resztą cytowales jasno wynika że właśnie że względu na weekendowy bądź sezonowy użytek budynku proponuje mu komin a nie rekuperację. A poza tym to właśnie Ciebie pytałem o charakter użytkowanie Twojego domku. Cały czas mnie zastanawia ta rekuperacja za niecałe 1700 zł.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wiec jeśli masz antresole to nadal się to nie dodaje żeby wyszło Ci 60m2 powierzchni po podłogach a nie mówiąc już o powierzchni użytkowej.
    Nie wytykaj mi że czytam bez zrozumienia bo robisz to samo. Z mojego posta o kominie którego z resztą cytowales jasno wynika że właśnie że względu na weekendowy bądź sezonowy użytek budynku proponuje mu komin a nie rekuperację. A poza tym to właśnie Ciebie pytałem o charakter użytkowanie Twojego domku. Cały czas mnie zastanawia ta rekuperacja za niecałe 1700 zł.
    Bo to jest taka sama kreatywana matematyka jak u wszelkiej masci Januszy internetow od domow 70 m^2 za jedyne 22 kPLN.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Rzeczywiście są takie malutkie maszyny i nawet nie podejrzewałem że są aż tak tanie. Tylko pytanie czy jak zamkniesz ten domek np na miesiąc po kliku dniowym pobycie bez włączonej wentylacji to czym nie zamkniesz razem z drzwiami całej wilgoci? Komin będzie na pewno droższy niż 1700 zł ale podczas nieobecności wentylacja będzie cały czas zachowana. Tak jak pisałem ja bym się raczej bal zostawić rekuperator na kilka tygodni bez nadzoru.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie ma komina.
    Czyli można. Dosko

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna z rekuperacją do której części kosztowały 1658.10zł. Zmontowałem to sam. Trywialnie proste.
    Ogrzewanie podłogowe wodne na dole, grzane bojlerem elektrycznym do CWU o pojemności 80L z wężownicą.
    Ciepła woda w wężownicy zasila OP przez zawór termostatyczny w rozdzielaczu z pompą obiegową.
    Ogrzewanie kosztowało w sumie ok 3000zł w częściach. Robocizna własna.
    Doskonały przepis, częściowo na pewno podkradnę No i super patent z rekuperacją. Zastanawiałem się, czy nie wstawić w każdym pokoju modułu pokojowego w tym rodzaju: https://allegro.pl/oferta/rekuperato...-50-8009348330
    Każdy kosztuje ok. 1,5 tys., czyli Twoje rozwiązanie jest tańsze i chyba mniej problematyczne w instalacji - nie trzeba tylu dziur w ścianach i podciągania prądu do każdego punktu. A w domku będzie poddasze nieużytkowe, więc będzie gdzie schować rury.

    Cytat Napisał swierol
    Komin będzie na pewno droższy niż 1700 zł ale podczas nieobecności wentylacja będzie cały czas zachowana. Tak jak pisałem ja bym się raczej bal zostawić rekuperator na kilka tygodni bez nadzoru.
    Ale pewnie można wykombinować jakieś sterowanie - żeby włączało się co drugi dzień, albo jakoś tak... A czy komin nie powoduje, że budynek się wychładza?

    Zrobił się fajny wątek, może więcej osób skorzysta. Nieustająco dziękuję za wszystkie porady
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 26-11-2019 o 16:13

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Komin na pewno jest dużym mostkiem termicznym ale jeżeli ktoś lubi wizje ognia i dokładać do kominka to komin jest nieodzowny. Do tego może się dobrze dogrzać

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wszystko trzeba robić z głową, nawet palić w kominku Jednak mam nadzieje, że kolega Marcowy postawi domek na PnB. Szkieletowy z antresolą wcale nie jest zły ale otwarty salon i antresola nie daje cienia prywatności dla rodziny 3-4 osobowej a co dopiero jeśli to nie rodzina. Nawet pokój o powierzchni 10m2 z zamykanymi drzwiami w takim domku to luksus

  20. #40

    Domyślnie

    Jakoś przeżyję ten brak trzaskającego ognia, najwyżej sobie ognisko rozpalę Problem z koncepcją domu jest taki, że - tak naprawdę - ma pełnić dwie funkcje: najpierw domku weekendowego, a w przyszłości - na pobyt stały (albo prawie stały). Potrzebny jest więc jakiś kompromis

    Jeszcze takie pytanie, bo chcę już kupić projekt - czy lepszy będzie podstawowy czy lustro? Chodzi mi tylko o skuteczność paneli PV, jeśli kiedyś będę mógł je założyć. Załączam dwie mapki - część dachu z panelami jest zaznaczona na żółto. Który układ zapewni lepszą ekspozycję na słońce?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	orientA.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	437552

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	orientB.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	437553

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony