dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Szerokość ławy fundamentowej

    Czy pod prosty dom parterowy z poddaszem użytkowym o wymiarach 10x8 murowanym z betonu komórkowego, jednym stropem (teriva) i dachem pokrytym blachodachówką wystarczy ława fundamentowa o wysokości 35cm i szerokości 40cm? Oczywiście zbrojona tradycyjnie (wieńce)
    Jeśli to ważne projekt domu "Dom w Sasankach 3" z Archonu

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Na jednej działce wystarczy na innej NIE. Którą kupiłeś działkę?

  3. #3

    Domyślnie

    Jak która działkę kupiłem? Jakie ma znaczenie ta informacja?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adrian882 Zobacz post
    Jak która działkę kupiłem? Jakie ma znaczenie ta informacja?
    Kluczowe. Kopiłeś działkę o super warunkach gruntowych, czy działkę o kiepskiej nośności gruntów?
    Na głębokości posadowienia masz grunt nośne czy torfy o zerowej nośności itd.

    Łopatologicznie. Zrób badania geotechniczne gruntu, wynika daj konstruktorowi do adaptacji projektu on Ci odpowie czy lawa może mieć szer 40 cm.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wiedziałem szczerze mówiąc o takich sprawach, myślałem że wymiary ław dobiera się do budynku (obciążenie jakie na nich będzie) bo przecież będą w wykopie i nie spadną w dół xD oczywiście budynek z czasem "osiądzie"
    To znaczy jak sam sobie bez żadnych badań zrobię ławy 35x40 to dom sie zawali?

  6. #6

    Domyślnie

    Pytam bo nie chce na samym początku wydawać niepotrzebnie pieniędzy, można zrobić ławy nawet 100x100 dodatkowo dozbrojone, pytanie tylko czy jest sens ładować pieniądze w potężne fundamenty pod niewielki dom skoro mniejsze też będą spełniać taka sama funkcje

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adrian882 Zobacz post
    To znaczy jak sam sobie bez żadnych badań zrobię ławy 35x40 to dom sie zawali?
    Po pierwsze masz obowiązek zlecić badania geotechniczne.
    Po drugie - Piza... Mówi Ci coś?

  8. #8

    Domyślnie

    Piza? Chodzi Ci o miasto we Włoszech?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adrian882 Zobacz post
    Piza? Chodzi Ci o miasto we Włoszech?
    Tak. O jego najsławniejszą atrakcję.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adrian882 Zobacz post
    Nie wiedziałem szczerze mówiąc o takich sprawach, myślałem że wymiary ław dobiera się do budynku (obciążenie jakie na nich będzie) bo przecież będą w wykopie i nie spadną w dół xD oczywiście budynek z czasem "osiądzie"
    To znaczy jak sam sobie bez żadnych badań zrobię ławy 35x40 to dom sie zawali?

    Dobiera się pod obciążenia, ale musisz wiedzieć jaka jest nośność podłoża aby właściwie dobrać. Dobiera konstruktor a nie inwestor.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adrian882 Zobacz post
    Czy pod prosty dom parterowy z poddaszem użytkowym o wymiarach 10x8 murowanym z betonu komórkowego, jednym stropem (teriva) i dachem pokrytym blachodachówką wystarczy ława fundamentowa o wysokości 35cm i szerokości 40cm? Oczywiście zbrojona tradycyjnie (wieńce)
    Jeśli to ważne projekt domu "Dom w Sasankach 3" z Archonu
    Zabierasz się do tego od d..y strony. Musisz mieć opinię geologiczną gruntu , potem projekt który ktoś musi do tej opinii zaadaptować . Jeżeli masz nośne grunty a grunty nie są wysadzinowe to możesz może mieć takie ławy pod warunkiem że udźwigną budynek . Jeżeli jednak grunty nie są dobre to trzeba będzie je dostosować do rodzaju gruntu .

  12. #12

    Domyślnie

    No właśnie, pytanie jest czysto teoretyczne, pytam tylko czy takie ławy beda ok do takiego budynku pod warunkiem że grunt ma wysoka nośność
    Jeśli okaże się że nie (jestem na etapie załatwienia papierów) to wtedy je dopasuje tak czy inaczej

  13. #13

    Domyślnie

    Teoretycznie to jest wszystko możliwe ale jak nawet nie masz wiedzy ogólnej od sąsiadów jaki jest teren to nawet bardzo ogólnie nie ma sensu strzępić języka.

  14. #14

    Domyślnie

    Szukasz oszczednosci w zlym momencie. Wlasnie to czy bedziesz mial lawy na wyrost jak sam napisales 100x100 to zalezy przede wszystkim od gruntu ale tez w durzej mierze od konstruktora. Jezeli trafisz na fachowca ktory podejdzie rzetelnie do swojej pracy to bedziesz mial lawy skrojone na miare. Nie za duze nie za male. A jak trafisz na lenia to dostaniesz lawy przeniesione wprost z projektu typowego albo wlasnie sporo przewymiarowane. Mi zaprojektowali na gruncie o dobrej nosnosci lawe szer 80 i wys40 pod dom parterowy z bk i stropodach z wiazarow. Rzeby bylo weselej siostrze zrobili identyczna lawe pod dom 16x12 ze stropem monolitycznym lanym i dachowka na dachu. W obu przypadkach lawa jest na wyrost jednak u mnie to juz chyba jest dupochron x10. Fakt jest taki ze projekt indywidualny wyszedl mnie bardzo tanio jednak pelen jest wlasnie takich dupochronow konstruktora za ktore placi oczywiscie inwestor. Oszczedzilem 2 tys na projekcie ktore teraz oddam z nawiazka podczas budowy poniewaz zaden kierownik budowy nie zgodzi sie na zmiany w projekcie bez zgody konstruktora.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony