dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar LeonNiezawodowiec
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wewe
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    4

    Exclamation Kupno działki / udziału / umowa przedwstępna / zobowiązująca (działka niepodzielona)?

    Witam Forumowiczów!
    Jestem pewnie w dość często spotykanej sytuacji, jednak nie znalazłem jeszcze przekonująco definitywnej odpowiedzi na następujące zagadnienie, w związku z którym będę miał przy okazji kilka pytań pobocznych:

    Mam w planach zakup części dużej działki, która nie jest póki co w żaden sposób podzielona. Cała działka ma ok 30 000 m2 mnie na całość nie stać.
    Po godzinnym grzebaniu na stronie internetowej gminy znalazłem lokalny plan niewolnictwa / zagospodarowania przestrzennego i dopuszcza on podział na działki minimum po 5000 m2 .

    1. Czy ktokolwiek z Was spotkał się z przypadkiem kiedy gmina / wójt zezwolił na wydział działki nieco mniejszej niż w PZP, powiedzmy w tym przypadku 4000m? Potrzeba mi nie więcej jak 2000m a polityka naszych Panów zmusza mnie do zakupu większej ilości. (nie przysługują mi żadne wyjątki ustawowe na tą okoliczność ze względu na różne przypadki takie jak tam wymieniają czyli np. samoistny posiadacz w dobrej wierze / przyłączenie wydzielonej działki w celu itd.)

    Kontynuując - powiedzmy, że na wypadek niemożliwośći zaistnienia scenariusza jak w pytaniu nr.1 jestem zmuszony kupić te 5000m. No więc ok. ale nic nie jest jeszcze wydzielone, sprzedawca nie będzie mi wierzył na słowo i dzielił w ciemno, a nóż się rozmyślę bo znajdę lepiej gdzie indziej a ja nie będę w ciemno kupował udziału w całości a nóż sprzedający będzie mi chciał potem wydzielić najgorszy ochłap z daleka od jakiejkolwiek linii energetycznej.
    Z tego co wyczytałem póki co w internecie m.in. na tym forum lecz także na innych stronach prawniczych to jest kilka opcji: a) umowa przedwstępna b) umowa zobowiązująca
    Z tego co sam sobie wyobrażam to jest jeszcze opcja: c) wykupienie ułamkowego udziału w nieruchomości i jednoczesna jakaś umowa zobowiązująca sprzedającego do wydzielenia działki według KONKRETNEGO planu zawartego opisowo i na mapce dołączonego do tejże umowy i jednoczesnego przeniesienia własności.

    2. Jak sformuować, jak się zabezpieczyć, zapisać warunki i ograniczenia czasowe czynności prawnych i jak się odbywa wariant a) umowa przedwstępna
    3. To samo pytanie dla b) umowy zobowiązującej
    4. Czy wariant c) jest możliwy, jeśli tak to samo pytanie - co jak kiedy z kim w jakiej kolejności?
    5. Co wybrać?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pytania typowe do notariusza.
    Działka jest rolna? Co wg MPZP można zbudować?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar LeonNiezawodowiec
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wewe
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cześć.
    Działka pod zabudowę przemysłową. MPZP przewiduje wszystko z tym związane + tradycyjnie ograniczenia od zielonej mafii.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie pchałbym się w żadne inne rozwiązanie, niz kupno wydzielonej działki. Jak kupisz udział, a drugi współwłaściciel umrze, to może długie lata trwać zanim coś zdziałasz na tej działce. Wcześniej możesz zawrzeć umowę, w której sprzedający zobowiąże się do wydzielenia i sprzedaży. Typowej umowy przedwstępnej nie możesz zawrzeć, jak przedmiot tej umowy (jeszcze) nie istnieje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar LeonNiezawodowiec
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wewe
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    4

    Domyślnie

    https://www.morizon.pl/blog/zapytaj/sformulowac-umowe-kupna-dzialki-niewydzielonej-wiekszej-calosci
    Czyli jest kolega absolutnie pewien, że prawnik z tej strony się myli?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Załącznik graficzny do umowy, na mapie cyferkami opisane wymiary, lokalizacja, obręb, numer KW i jazdaaa.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LeonNiezawodowiec Zobacz post
    https://www.morizon.pl/blog/zapytaj/sformulowac-umowe-kupna-dzialki-niewydzielonej-wiekszej-calosci
    Czyli jest kolega absolutnie pewien, że prawnik z tej strony się myli?
    Typowa umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego pozwala przenieść własność nieruchomości po spełnieniu warunków przez nabywcę decyzją sądu. Jeżeli sprzedający nie wydzieli działki, to sąd nie może przenieść jej własności. W tym znaczeniu umowa, jaką zawrzesz przed notariuszem przed wydzieleniem działki nie będzie tak chroniła Twój interes, jak "typowa". Jak wolisz to nazwij ją "najbezpieczniejsza" zamiast "typowa".

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał LeonNiezawodowiec Zobacz post
    Cześć.
    Działka pod zabudowę przemysłową. MPZP przewiduje wszystko z tym związane + tradycyjnie ograniczenia od zielonej mafii.
    Przemysłowa? I chcesz tam dom postawić? Pierwsza sprawa - raczej na pewno nie dostaniesz pozwolenia na dom. Jakbys jakimś cudem dostał to pozwolenie to działki przemysłowe są dość łakomym kąskiem i za sąsiada możesz mieć sortownie śmieci lub inny uciążliwy zakład.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    A kto powiedzial że to na dom. Może autor chce zbudować tam wlasnie sortownie smieci.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 25-11-2019 o 12:38

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    To poprosiłbym o uściślenie od autora. Też kupowałem działkę przemysłową pod inwestycje i jakoś do głowy mi nie przyszło pytać na FM o rzeczy o które powinien pytać prawnika / notariusza. Swoją drogą kupiłem nieruchomość obok sortowni śmieci . Wszytko ok tylko szczury wielkości kotów jakoś tak za bardzo rozumnie patrzą
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    A kto powiedzial że to na dom. Może autor chce zbudować tam wlasnie sortownie smieci.
    Może pewna wskazówką jest zawarcie "dom" w domenie, na której gościmy?

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar LeonNiezawodowiec
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Wewe
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ja dość nowy w temacie jestem a więc postanowiłem poszukać rady na forum na którym szansa na wystąpienie kogoś kto miał z tym doświadczenia jest raczej duża. A pytam tu a nie prawnika bo z groszem ciężko. I tak będzie się trzeba wybrać ale chcę zawęzić ilość i konkretność pytań tak bardzo jak mogę.
    Btw. jak się ma sprawa mieszkania w swoim zakładzie produkcyjnym? Czy nasz litościwy Pan, Władca ustawodawca przewidział umożliwienie tego typu samowoli niewolnikowi?
    Ostatnio edytowane przez LeonNiezawodowiec ; 25-11-2019 o 14:09

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LeonNiezawodowiec Zobacz post
    A pytam tu a nie prawnika bo z groszem ciężko.
    I tak notariuszowi zapłacisz. Czy tylko za umowę sprzedaży, czy również za przedwstępną - taksa ta sama. Różnica w wypisach, czyli żadna.

  14. #14

    Domyślnie

    Najlepiej iść do notariusza on udzieli informacji co i jak zrobić wątpię by za samą informację coś skasował.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Widziałem budynki zamieszkania zbiorowego (pensjonaty) wybudowane leganie na terenach Ba (ter. przemysłowe po rozsprzedanej w kawałkach fabryce). Po ujawnieniu budynków w EGiB na wniosek inwestora użytek zmieniono z Ba na B( tereny budownictwa mieszkaniowego), gdyż budynek o przeważającej funkcji mieszkaniowej nie może stać na innym użytku niż B.
    Możesz mieszkać w budynku produkcyjnym (przewazająca funkcja), jeśli cześć jest przewidziana w projekcie na mieszkanie.
    Budynek przemysłowy ma numer adresowy, ty jesteś zameldowany i nikomu nic do tego.

    Znam człowieka który 30 lat mieszkał w budynku gazowni - zbiornik, biura, warsztaty, w części socjalnej przyzwoite mieszkanie w budynku z czerwonej cegły. Mieszkał w nie swoim - to było mieszkanie służbowe z meldunkiem.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 25-11-2019 o 21:46 Powód: Znam...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony