dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamaPikowana

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-706
    Posty
    5

    Domyślnie Fotowoltaika czy rekuperacja?

    Dzień dobry

    Od razu piszę jestem zielona w tym temacie ale własnie kupujemy nasz pierwszy dom, szereg i chcemy zastosować jedno z rozwiązań oszczedzania, stać nas tylko na jedno rozwiązanie, dom 120m2, ogrzewanie podłogowe. (lubimy ciepło)

    Czy lepiej zainwestować w fotowoltaikę czy rekuperację? ( oczywiście chodzi mi o WENTYLACJA MECHANICZNA Z ODZYSKIEM CIEPŁA)

    Proszę o radę.
    Ostatnio edytowane przez DamaPikowana ; 25-11-2019 o 13:22

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rekuperacja dla komfortu. PV łatwiej dołożyć.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artput

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Moje zdanie rekuperacja w nowym budynku moim 146 m2 plus garaż i kotłownia koszt ogrzewania gaz 1800 sezon bez cwu ile może zaoszczędzić rekuperacja
    i ile prądu weźmie w tym czasie i kiedy sie zwróci nigdy ale mam świeże powietrze skąd jak sąsiad zapali kopciuchem to masz extra świeże
    myślę tyle ile prądu weźmie tyle zaoszczędzi i klamor w domu buczy czyszczenie fitry itd
    a fotowoltanika na pewno się zwróci to pewnie brać do tego w domu wszystko na prąd może pompę ciepła tym bardziej jak gazu nie ma dołożyć i klimę
    Wiec wybór prosty

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Widać po postach kolega z bojówek antyklimatycznych.

    Nawet chciałem merytorycznie policzyć i odpisać ile byś zaoszczędził, ale sobie odpuściłem. W zasadzie przy takim użyciu gazu niewiele - może 500-700 zł rocznie. Jako posiadacz rekuperatora mogę się wypowiedzieć że więcej problemów miałem rocznie z piecem gazowym na starym mieszkaniu niż teraz z rekuperatorem- o komforcie powietrza nie wspomnę. Co do buczenia to właśnie miałem taki problem z piecem gazowym i jego wentylatorem - był głośny choć nowy bo wymieniony. Wentylatorów od reku właściwie wcale nie słychać ( chyba że włączam duże przepływy jak np jest kilku gości w domu i robi się duszniej). Na marginesie to przy grawitacyjnej nie zwiększysz przepływów - chyba że otworzysz okno. Czyścić nie trzeba fitry wymieniam 2 x w roku zajmuje to około 30 minut, przy okazji zmieniam tryb zimowy na letni lub na odwrót. Wentylatory biorą około 2 x 15 wat - więc niewiele.
    Co do fotowoltaiki to także mam mieszane uczucia. Ja osobiście mam 4,4 kW na dachu i zwrot szacuje na około 6 lat, ale mam z dofinansowaniem. Inaczej zwrot by był około 9-10 lat.Więc bez dofinansowania jak najbardziej do przemyślenia.
    Pompy ciepła nie mam, ale jak ktoś nie ma gazu w okolicy to najlepsza alternatywa.
    Klima-Ło panie chylę czoła dla twórcy tego wynalazku. Zwłaszcza w poprzednim roku w najtęższe upały była jak znalazł.

    Oczywiście można żyć bez tego wszystkiego, mieszkać w szałasie i żywić się runem leśnym. Tylko jak ktoś buduje dom dla siebie i dla rodziny chciałby zapewnić sobie i najbliższym maksimum komfortu. A i Komfort finansowy także się liczy

    A odpisując - tak mam wszystko na prąd i nie narzekam
    Ostatnio edytowane przez dawid blasiak ; 11-01-2020 o 23:43

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał DamaPikowana Zobacz post
    Dzień dobry

    Od razu piszę jestem zielona w tym temacie ale własnie kupujemy nasz pierwszy dom, szereg i chcemy zastosować jedno z rozwiązań oszczedzania, stać nas tylko na jedno rozwiązanie, dom 120m2, ogrzewanie podłogowe. (lubimy ciepło)

    Czy lepiej zainwestować w fotowoltaikę czy rekuperację? ( oczywiście chodzi mi o WENTYLACJA MECHANICZNA Z ODZYSKIEM CIEPŁA)

    Proszę o radę.
    To zależy czym ogrzewany będzie dom. Ja nie mam rekuperatora bo w mojej ocenie jego wadą jest syf w przewodach i okopcone anemostaty i nawiewy, chocby nie wiem jak dbać o filtry no i słabo widze zużywanie prądu w celu oszczędzania prądu a sprawnosci rekuperatorów sa mierzone w laboratoriach . Szeregówka nie jest jakimś rozłożystym domem i walenie do niej tony jest nieuzasadnione. Mam wentylację wywiewną z higrostatem i taka polecam połączoną z kominem, (kominy pewno i tak macie bo to szeregowiec, więc reku bez sensu) Mozecie zawsze założyć np 2 rekuperatory kanałowe dziłajace sekwencyjnie bez kilometrów rur w domu. koszt ok 2 tys

    ja nie robiłbym centralnego wodnego, tylko elektryczne podłogówki i klimę z funkcją grzania + Fotowoltoika. Cenowo powinno to wyjść podobnie jak centralne wodne z kotłem a gaz nie jest za darmo. słońce tak pod warunkiem ze dach pozwoli na taki montaż
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 12-01-2020 o 00:17

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ciekawe rzeczy piszesz. Od 8 lat reku mi się kręci i żadnego okopcenia anemostatów czy syfu w przewodach nie widzę. Cuda panie, cuda.
    No ja widziałem czarne ściany ale w Rybniku, może mieszkasz w Sejnach

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał artput Zobacz post
    i ile prądu weźmie w tym czasie i kiedy sie zwróci nigdy
    Podasz wyliczenia, które doprowadziły Cię do takiego wniosku?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Rekuperator najpierw potem pv. Ciężko reku załadować do zbudowanego domu. PV założysz jak pobór prądu się ustabilizuje bo napewno będzie inny niż np w bloku.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Kurcze ale bzdury tu niektórzy wypisują ...

    "Przeszkadza" im "syf" w WM mimo że powietrze nawiewane i wywiewane jest FILTROWANE , a nie przeszkadza im całkowicie niefiltrowane powietrze nawiewane przy zwykłej wentylacji i zasyfiony komin wentylacyjny którego nigdy zapewne nikt nie czyści i szansa na "cofki" i nawiew tego całego syfu z komina wprost do domu..

    Wentylacja mechaniczna zapewnia stały kontrolowaną i stałą wymianę powietrza w domu.

    Obstawiam że większość tych co tak "lubią" wentylację grawitacyjną w jesień/zimę nie mają żadnej wentylacji , bo "zimno leci przez okna" i siedzą w smrodzie , wilgoci i stwarzają świetne środowisko dla grzyba i pleśni , bo "wietrzenie" tak naprawdę nic nie daje , bo człowiek cały czas zanieczyszcza powietrze i "generuje" wilgoć.
    U wielu takich byłem to mają "wentylację" że nawet nie mają nawiewników w oknach. Ciekawy jestem jak więc ona działa jak nie ma nawiewów ???
    Czasami też widziałem zaślepiony wywiew "bo zimno leciało" ...

    Oczywiście jak wchodzi się do takiego domu to od razu wita nas "smrodek"


    Oczywiście Ci co nie mają wentylacji nie mają strat związanych z wentylacją.
    jak ktoś lubi siedzieć w smrodzie , wilgoci i lubi grzyba i pleśń to jego wola

    Wentylacja ma zapewnić świeże powietrze cały czas i siłę wentylacji ustala sam użytkownik.

    Co do WM to robiłem SAM wentylacje w obu moich domach. W poprzednim domu na początku była WG która się "nie sprawdziła" i szybko robiłem WM. W nowym domu wiedziałem że musi być.
    Co do kosztów. Jak ktoś nie ma dwóch lewych rąk to sam może wykonać .
    Robiłem sam w dwóch domach i wiem jakie to koszty.

    Kompletną WM można mieć już od około 4000zł . Czy to takie kosmiczne pieniądze jak policzymy koszt całego domu ????
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Kompletną WM można mieć już od około 4000zł . Czy to takie kosmiczne pieniądze jak policzymy koszt całego domu ????
    Serio? Jaka jednostka z instalacją wyjdzie w tej cenie?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Serio? Jaka jednostka z instalacją wyjdzie w tej cenie?
    Tani rekuperator o odzysku około 50-70% to koszt około 2000 zł.
    Tani rekuperator o odzysku ponad 80% to koszt około 4000 zł.

    Resztę odprzętu spokojnie da sie kupić w cenie około 2000 zł .Oczywiście mowa tu o małym domu 100-150m2.

    W pierwszym domu 165m2 miałem używany reku Sentinel Kinetic 250 + instalacje wykonane na izolowanych rurach termoflex 80mm.

    W drugim domu 118m2 robiłem pod taki sam rekuperator (ale kupiony jako nowy) ale tym razem na kanałach peflex 75mm.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 13-01-2020 o 13:18
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamaPikowana

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-706
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za wypowiedź

    Myślę i myślę nad tym

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę, że dotacje nie potrwają wiecznie. Zainteresowanie Moim Prądem jest całkiem spore. Może warto zainwestować w pV teraz, kiedy choć część pieniędzy będzie można odzyskać?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Moim zdaniem fotowoltaika, dasz na panele i częśc ogrzewania podłogowego elektryczna, zysk energetyczny z paneli w zimie wykorzystasz grzejąc elektryczną podłogówką

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Brunoxp

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-018
    Posty
    154

    Domyślnie

    Mam obie te rzeczy i polecam zacząć od WM z reku ze względu na komfort a nie tylko oszczędności. Później zawsze możesz zainwestować w PV

  16. #16

    Domyślnie

    Na początek warto zainwestować w WM, a na fotowoltaikę można się z czasem zdecydować, co do dotacji na pv to pewnie jeszcze przez jakiś czas będą a budżet co roku jest odnawiany, dlatego zdecydowanie łatwiej zacząć od WM

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał elusia617 Zobacz post
    Moim zdaniem fotowoltaika, dasz na panele i częśc ogrzewania podłogowego elektryczna, zysk energetyczny z paneli w zimie wykorzystasz grzejąc elektryczną podłogówką
    Przy założeniu, że da z 10kWp.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja wybierając z tej dwójki - wybrałbym fotowoltaikę. Zdecydowanie.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Powiem tak, mam nowowybudowany dom i nie mam reku. Nic nie śmierdzi, wilgotność 35-45% jak za ciepło to rozszczelniam okno. Opowiadania jakie to reku jest super - znajomy ma problem z reku bo mu tak wysusza powietrze, że musi nawilażać. Nic każdy swoje chwali - ja bym brał PV na dzień dzisiejszy reku można ogarnąć przewodami kominowymi podobno więc to też nie jest jakaś masakra.
    Na pewno lepszy komfort powietrza jest przy reku - ale spokojnie bez tego da się żyć. Jak ze wszystkim są plusy i minusy - najlepiej wybrać po środku wentylację hybrydową Niektórzy podobno wyłączają reku na lato - czy to dobrze pewnie nie. Przy grawitacyjnej wentylacji zamykasz szczelnie okna co też nie jest zdrowe.
    Musisz się zastanowić co jest ważniejsze - komfort czy ekonomia.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Powiem tak, mam nowowybudowany dom i nie mam reku. Nic nie śmierdzi, wilgotność 35-45% jak za ciepło to rozszczelniam okno.
    Następny, co się cieszy, że mu wentylacja ledwo (albo wcale) działa.
    Wrzuć wykres CO2 to ocenimy, czy masz się z czego cieszyć

    Do tego w nowym domu w technologii tradycyjnej masz masę wilgoci technologicznej - zobaczymy czy za rok-dwa dalej będziesz się cieszył taką wilgotnością

    U mnie w pomieszczeniu, gdzie pod tym względem sytuacja jest najgorsza (sypialnia dwóch osób) przy reku chodzącym na 70% (przez większość doby na 49%)



    W pozostałych pomieszczeniach CO2 sporadycznie wzrasta niewiele ponad 400 ppm.

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Opowiadania jakie to reku jest super - znajomy ma problem z reku bo mu tak wysusza powietrze, że musi nawilażać.
    Jakoś nie mam z tym problemu.

    I to w sytuacji, gdy powietrze na zewnątrz jest suche jak pieprz (23% przy 7*C - czyli po ogrzaniu do 22* miałoby 8,7% wilgotności względnej)



    I, co dla mnie było najważniejsze, powietrze wpadające do pomieszczeń ma kilkanaście stopni nawet w największe mrozy.

    Do tego powietrze mam przefiltrowane więc takie rzeczy omijają moje płuca:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO220200325.jpg
Wyświetleń:	1463
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	442148   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wilg20200325.jpg
Wyświetleń:	1451
Rozmiar:	34,2 KB
ID:	442149  

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony