dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jaka pompa Panasonic vs Daikin

    Dzień dobry

    Od razu nadmienię ,iż pojecie mam o tym jak świnia o gwiazdach. Mam nowy dom i chciałbym w tym roku zamonitać pompę cieplaa i rekuepreacje aby skorzystac z dotacji czyste powietrze.W przyszłym roku forowotaika. Dom 150 m2 po podłodze 200 m2. Mur trójwarstwowy , ceramika + 16 welny + 2 cm puski + cegla . okna Schucko 3 szybowe , poddasze 30 cm welna , podloga 15 cm stropian

    Chce w domu podlogowe wszedzie ogrzewanie + 2 grzejniki w lazeinkach dodatkowo z grzalka .

    Każdy chwali swoja pomkę w sumie to zastanawiam sie nad Dainkin Atherma 3 na R32 8KW oraz nad Panasoniciem All in One 7 KW badz 9KW. (8 podobno nie ma)

    madre glowy twierdza ,iż 8KW bedzie ok dla mojego domu. Pytanie co lepsze Daikin czy Panasonic.?? Chodzi mi oczywiscie o niższe koszty ogrzewania i bezawaryjność .

    Czy moze ktoś mi podpowiedzieć co z tych 2 badz coś innego godnego polecenia ale juz nie chce mieszać.

    W Panasonicu mieszaja bo firma kóra mi poleca twierddzi ze monoblock bedzie lepszy tylko 11KW .


    Z góry dziękuje za rade

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Mądre głowy twierdziły by że lepiej obliczyć zapotrzebowanie na ciepło....
    Ja ma Daikina, ale nie miałem wcześniej Panasa - kocioł na węgiel miałem, wiec nie wiem który jest lepszy.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    No chłopie, czekałeś z tym pytaniem 12 lat od rejestracji.

    Na tym forum jest masa zadowolonych użytkowników różnych PC PW. I Daikina i Panasonica.
    Nie ma, że eksploatacja jednej będzie droższa, a drugiej tańsza (albo na odwrót).
    Nie ma 2 takich samych domów, takich samych rodzin, przyzwyczajeń etc.

    Zasada działania powietrznych PC jest taka sama w każdym wypadku, o różnicach decydują niuanse, pomijalne w normalnym użytkowaniu.
    Czy weźmiesz Atlantica, LG, Daikina, Panasonica, Mitsubishi będzie bardzo podobnie.

    Kluczową sprawą jest dobór PC do domu, poczytaj forum, oblicz jaką moc potrzebujesz.
    Potem znajdź sprawdzonego instalatora danej marki, najlepiej blisko Ciebie (choć nie koniecznie) i zrób deal.

    Dobierzesz dobrze, zainstalujesz prawidłowo - będziesz się cieszył komfortowym ciepełkiem za bardzo niskie koszty.

    Powodzonka.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Czy weźmiesz Atlantica, LG, Daikina, Panasonica, Mitsubishi będzie bardzo podobnie.
    Kluczową sprawą jest dobór PC do domu, poczytaj forum, oblicz jaką moc potrzebujesz.
    Potem znajdź sprawdzonego instalatora danej marki, najlepiej blisko Ciebie (choć nie koniecznie) i zrób deal.
    Dobierzesz dobrze, zainstalujesz prawidłowo - będziesz się cieszył komfortowym ciepełkiem za bardzo niskie koszty.
    Nic dodać, nic ująć
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    od 2.10 używam takiego Daikina z wbudowanym zasobnikiem 230l.
    Po ekogroszku, sterowanie wydaje się być gorsze/trudniejsze. Oczywiście głównie dlatego, że kombinuję jak oszczędzić sprężarkę po informacji z działu technicznego Daikina, który stwierdził, że nie ma możliwości sprawdzenia ilości startów sprężarki. Oczywiście można grzać za pomocą krzywej grzewczej i zapomnieć o temacie ale pytanie co z trwałością sprężarki? Na razie co chwilę modyfikuję harmonogram grzania c.o. zwiększając ilość godzin grzania i temp. wody.
    Drugą (powiązaną z pierwszą) uwagą jest niewielka ilość możliwych zmian temp. w harmonogramach (chyba tylko 5 dla c.o. i 4 dla c.w.u.). Trzecią rzeczą, o której przed modernizacją ogrzewania nie pomyślałem, jest to iż pomimo niewielkiej odległości pomiędzy łazienką a zbiornikiem c.w.u., temp. wyjścia ciepłej wody 45 stopni powoduje, że na ciepłą wodę czeka się około 30 sekund. Wcześniej c.w.u. grzałem energią elektr. w zb. 100l i temp wewn. była pewnie około 60-70 stopni, więc ciepła woda była dostępna nieco szybciej.
    Dodam, że mam słabo ocieplony dom (pewnie 10cm styropianu), dwuszybowe okna i drzwi (sporo przeszkleń), chyba cienką posadzkę na parterze (szybko traci ciepło) oraz głównie klimakonwektory Daikina (swoją drogą nie jest to jakaś specjalna rewelacja, szczególnie biorąc pod uwagę cenę za 1szt.) na piętrze więc o grzaniu w II taryfie (szczególnie w ENEA) można zapomnieć. Wstępnie szacowałem zużycie energii przez dom (po modernizacji ogrzewania) na 10,4MWh i powinienem się zmieścić (na razie ekstrapolując dotychczasowe zużycie otrzymuję około 8MWh ale mam trochę zamieszania z wymianą licznika oraz ENEĄ). Oszczędność względem ekogroszku powinna być ale raczej symboliczna, powiedzmy 20%... Teraz przez tydzień będzie w końcu prawie zimowa pogoda, wtedy ekstrapoluję wyniki za ten chłodniejszy czas.
    Dodam, że wstępnie wydaje mi się, że zliczanie energii w mojej pompie działa względnie prawidłowo, patrząc na zużycie całego domu oraz wartości pokazywanych przez pompę ciepła.COP od 2.10 do przedwczoraj (około 1,5 miesiąca wynosi 3,58 dla c.o. i 3,06 dla c.w.u.) i na pewno będzie spadał ze względu na coraz niższe temperatury.
    EDIT: Przypomniałem sobie o jeszcze jednej cesze. Głośność. W obecnych temperaturach określił bym ją jako bardzo cichą w trybie standardowym (na razie nie grzebałem przy trybach cichy czy ultracichy)
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 26-11-2019 o 08:50
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    W Daikinie można zaprogramować 6 zmian temperatury na dobę, czyli bedą to np. 3 operacje obniżenia i podniesienia temperatury. Inna sprawa że pompa ma jakąś własną filozofię załączania. Zużycie prądu teraz w stosunku do węgla kiedyś porównam w maju, na razie oszczędność jest duża, ale w obecnych temperaturach wynika raczej z wyeliminowania straty kominowej.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Odnośnie mocy - to i tak przeważnie firmy mają modele co 2kW różnicy. Zacznij od zrobienia OZC - żeby potem uniknąć sytuacji, a bo moja pompa nie dogrzewa. Jakbym ja miał wybierać między Daikinem a Panasem - to jakoś mi bliżej do Daikina (ale to mój wybór na podstawie informacji z neta i kolegi, który ma i sobie chwali).
    Koledzy już napisali wcześniej cokolwiek nie kupisz - byle montaż był dobrze zrobiony i serwis blisko, a najlepiej producenta.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  8. #8

    Domyślnie

    Dziekuje za informacje. Biore Daikina 8K trojfazowa ze zbiornikiem 180 l.

    Daikin ze wzgledu na czynnikR32 , panasonic tylko w T-CAP ma to ale monobloka chcieli mi wcisnac . Nie cche wole spita.

    Tylko ze teraz szukam instalatora i 2 szkoly jeden mowi sama pompa inni sprzeglo hydrauliczne dodatkowo koszt od 1800 do 2500. Pytanie czy jest sens. Uzasadniaja ze przy 16 obwodach na podlogowce bedzie lepiej i szybciej rozprowadzana woda i poma mniej dostaje ... .. Pytanie czy jest sens?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Przy samej podłogówce nie ma sensu. Przy okazji - wyraźnie skreśla to tego instalatora.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10

    Domyślnie

    Wystarczy zajrzeć do projektu... nie potrzebne wtedy głupie uzasadnienia.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Witam
    ja też jestem ciekawy którą pompę wybrać , która lepsza .
    Czytam i czytam , dostałem "aż " dwie oferty na PC PW 8kW , daikina i panasonica aquarelle w cenach od 32.5 do 43 tyś .
    kilka firm mnie olało i nie odpowiedziało na zapytania.
    Ale znalazłem teraz ofertę na LG therma V 4 gen 9 kW za 18 tyś z montażem , do tego zbiornik i potrzebny osprzęt 5 tyś, więc razem w 23 tyś .
    Spora różnica .
    Czym to może być spowodowane ?
    Dla LG nie znalazłem parametrów cop i scop i mocy oddawanej dla - 20st C , podają tylko dla -7 stC, PC może pracować do -25 st
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Jest jedno , ALE . Teraz jest zimno i montaż (uruchomienie ) PC split nie jest proste.
    Aby wykonać próznie trzeba spełnić pewne warunki. np. odpowiednia temperatura otoczenia

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Witam
    ja też jestem ciekawy którą pompę wybrać , która lepsza .
    Czytam i czytam , dostałem "aż " dwie oferty na PC PW 8kW , daikina i panasonica aquarelle w cenach od 32.5 do 43 tyś .
    kilka firm mnie olało i nie odpowiedziało na zapytania.
    Ale znalazłem teraz ofertę na LG therma V 4 gen 9 kW za 18 tyś z montażem , do tego zbiornik i potrzebny osprzęt 5 tyś, więc razem w 23 tyś .
    Spora różnica .
    Czym to może być spowodowane ?
    Dla LG nie znalazłem parametrów cop i scop i mocy oddawanej dla - 20st C , podają tylko dla -7 stC, PC może pracować do -25 st
    Różnica w cenach wynika chyba z gigantycznych marż w tej branży - jeden z wykonawców, któremu zakomunikowałem że wybieram inną ofertę nagle potrafił zejść z ceną o uwaga ... 6500 zł. Dlatego sugeruję Ci mocno ponegocjować z potencjalnymi wykonawcami, chociaż z drugiej strony sama cena też nie powinna być głównym kryterium wyboru instalatora. Jako punkt odniesienia podam Ci swoje koszty - jestem świeżo po montażu pompy, Daikin 8 z wbudowanym zbiornikiem 230 l wyszedł na gotowo ok 26 000 zł, więc biorąc pod uwagę otrzymane przez Ciebie wyceny jest potencjał do negocjowania rabatu.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A to problem? Jaka jest odpowiednia temp otoczenia?
    Pozbycie się wilgoci poniżej 10 C jest trudne. Powinno sie zamontować fitroosuszacz. Producenci tego wymagaja w papierach.np. fuijtsu/atlantic a inni na szkoleniach.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Różnica w cenach wynika chyba z gigantycznych marż w tej branży - jeden z wykonawców, któremu zakomunikowałem że wybieram inną ofertę nagle potrafił zejść z ceną o uwaga ... 6500 zł. Dlatego sugeruję Ci mocno ponegocjować z potencjalnymi wykonawcami, chociaż z drugiej strony sama cena też nie powinna być głównym kryterium wyboru instalatora. Jako punkt odniesienia podam Ci swoje koszty - jestem świeżo po montażu pompy, Daikin 8 z wbudowanym zbiornikiem 230 l wyszedł na gotowo ok 26 000 zł, więc biorąc pod uwagę otrzymane przez Ciebie wyceny jest potencjał do negocjowania rabatu.
    Powiedz mi skąd jesteś , daleko odemnie ? daj namiar na firmę za 26 tyś daikina athermę 3 z montażem poproszę
    Chyba że tylko Śląsk taki drogi.

    Nawiasem próbuję rozszyfrować dane danych PC i trudno je porównać , Daikin ma chyba najszerzej opisane parametry pracy , LG tak nie do końca niby praca do -20st ale parametry podają tylko do -7 stC
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Pozbycie się wilgoci poniżej 10 C jest trudne. Powinno sie zamontować fitroosuszacz. Producenci tego wymagaja w papierach.np. fuijtsu/atlantic a inni na szkoleniach.
    Przysypiałeś na fizyce i na szkoleniach ?
    https://www.youtube.com/watch?v=XoOQNwcrDWE

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Obawiam sie ,ze kolega nadal śni .Woda zamarza w 0*C a parując w niskiej temp zamarza . Sublimacja nie jest tak efektywna jak parowanie. Są różni fachowcy.

    Proponuję poczytać coś fachowego , np.https://motofocus.pl/specjalne/9924/...i-klimatyzacji
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 02-12-2019 o 19:54

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Powiedz mi skąd jesteś , daleko odemnie ? daj namiar na firmę za 26 tyś daikina athermę 3 z montażem poproszę
    Chyba że tylko Śląsk taki drogi.
    Lublin, więc kawałek do Ciebie jest

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Daleko ale może czytają to forum jacyś instalatorzy co montują PC na śląsku w podobnych cenach jak dalej w Polsce .
    w sumie to z 500 mógłbym dopłacić jakby chcieli przyjechać i zamontować kompletną Athermę 3 blueevo 8kW ze zbiornikiem cwu 250l za 26tyś .
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Enygma Chyba musisz dołożyć do Althermy ja najtaniej na Śląsku znalazłem za 28 tys. Chyba, że będziesz miał rekuperację to może znajdziesz 6kW Daikina.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony