dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie najekonomiczniejsze ustawienie kotła kondensacyjnego

    witam
    Jesienią tego roku wykonałem ocieplenie domu budowanego w latach 80 styropianem grafit 12cm lambda 0.32, powierzchnia użytkowa 200m2. W przednich latach dom ogrzewałem węglem teraz zamontowałem kocioł gazowy kondensacyjny De Dietrich Baxi DuoTec Compact+. Modernizacje C.O wykonałem tylko w zakresie wymiany źródła ciepła, montażu głowic termostatycznych na 8 grzejnikach i wymiany starych żeliwnych grzejników, piony i poziomy zostały stare, czyli rury o dużym przekroju.
    Obecnie na sterowniku pokojowym mam ustawie 21 stopni w dzień i 19 od 23:00 do 6:00. Temperatura na kotle 40stopni. Przy temperaturach zewnętrznych ok 10-12 stopni w dzień i 0- 5 w nocy kocioł załącza się 3 , 4 razy dziennie pracując po ok 1 godzinę , czasem krócej. Zużycie gazu na ogrzewanie + CWU i kuchenki gazowe to w granicach 7-8 m3 na dobę przy tych temperaturach. Zastanawiam się czy można ustawić kocioł na bardziej ekonomiczną pracę np.
    obniżyć temperaturę kotła z 40 np na 32-35 stopni, zmniejszyć moc kotła ( w instrukcji jest to pisane ) z max 24 kW np na 15KW, dzięki temu kocioł pracował by dłużej z mniejsza mocą i co za tym idzie z mniejszym zużyciem gazu. Grzejniki przez większość dnia byłyby ciepłe. Nie wiem czy dobrze myślę ale skoro w piwnicy mam rury o dużych przekrojach to po każdym wyłączeniu kotła woda zamiast krążyć w instalacji i tracić temperaturę w domu stygnie w piwnicy i tam traci ciepło niepotrzebnie. Następnie po każdym włączeniu kotła cała woda jest od nowa grzana i wtedy chyba jest największe zużycie gazu. Wypowiedzcie się jakie wg was są najlepsze ustawienia kotła w podobnych warunkach jak moje.

  2. #2

    Domyślnie

    rury w piwnicy są izolowane. Nie mierzyłem dokładnie ile kocioł pracuje. Rano na pewno ponad godzinę bo podnosi temperaturę z 19 ustawioną na noc na 21 w dzień, ale popołudniami raczej włącza się na krócej niż godzinę, a jest taka funkcja w kotle aby sprawdzić czas pracy w danym dniu? bo w instrukcji nic o tym nie jest napisane

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Różnica temperatur nocnej i dziennej 19*C a 21*C jest raczej mało ekonomiczna. Radzę ograniczyć różnicę do 1*C bądź wypośrodkować likwidując całkowicie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony