dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie SMOG - filtr z węgla aktywnego. Test

    witajcie.
    Chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami.
    Od dłuższego czasu odczuwałem smród smogu w domu - tak koło 20 - 22:00 głównie - jak sąsiedzi zaczynają kopcić ,że świata nie widać,
    Prosta instalacja oparta na dospel lunie 200. Dom 100 m2 parter only.

    1) wsadziłem na czerpni prosty filtr węglowy z maty - taki jak do okapu + matę g4 ( którą stosuję docelowo )
    Lepiej - ale smród nie minął. Wywaliłem to i :

    2) kupiłem na test litr węgla aktywnego ( https://allegro.pl/oferta/wegiel-akt...tem=8562971245 )
    ps. - przy okazji sprawdzcie czy taki jest OK.
    - uciąłem około 15 cm rurki fi 150 ( taki jak średnica rur nawiewu do mojego reku ) Z jednej strony owinąłem ją matą g4 - potem wsypałem od góry węgiel - od góry także owinąłem to mata g4. Także zrobił się filterek w postaci rurki 15 cm fi 150 z owiniętymi na płasko otworami matą g4. Wsadziłem to na początek czerpni.

    Po pierwszej nocy : zero smrodu w domu. Opory oczywiście wzrosły ale..... temperatura nawiewu mi podskoczyła z około 16 stopni do... 19,2 stopnia. Widocznie miałem ją źle zbilansowaną do tej pory ?

    Oczywiście to tylko test - docelowo chciałbym zrobić jakąś skrzynkę jak koledzy pokazywali na innych postach.
    Co o tym sądzicie ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    temperatura nawiewu mi podskoczyła z około 16 stopni do... 19,2 stopnia. Widocznie miałem ją źle zbilansowaną do tej pory ?
    Raczej odwrotnie. Teraz masz dużo większy wywiew (i niesie więcej ciepła). Stary numer instalatorów, żeby zachwycić imwestora. A hata zaciąga powietrze bez ogrzania wszelkimi nieszczelnościami.

    Zmierz chociaż PM przed i za filtrem - to można to będzie nazwać testem. Bo tak, to nie wiadomo, czy autosugestia, czy katar, czy sąsiedzi czym innym palą, czy faktycznie działa.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Raczej odwrotnie. Teraz masz dużo większy wywiew (i niesie więcej ciepła). Stary numer instalatorów, żeby zachwycić imwestora. A hata zaciąga powietrze bez ogrzania wszelkimi nieszczelnościami.

    Zmierz chociaż PM przed i za filtrem - to można to będzie nazwać testem. Bo tak, to nie wiadomo, czy autosugestia, czy katar, czy sąsiedzi czym innym palą, czy faktycznie działa.


    Tak oczywiście - zdaję sobie z tego sprawę ,że mogło się zrobić podciśnienie. Jednakże instalacja jest w miarę nowa - samoróbka.
    Będę to oczywiście testował - jeszcze nie wiem jak to sprawdzić......

    Co do smrodku - katar - nie , autosugestia - nie bo żona nie widziała co dłubałem i stwierdziła ,że nie czuła smrodu spalin , sąsiedzi czym innym palą - oj nie
    Wiec kto wie - może coś tam pomaga....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Na pewno mniej powietrza wpuszcza.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    ps. czy jest jakiś "roboczy" sposób jak sprawdzić czy w domu jest podciśnienie ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    ps. czy jest jakiś "roboczy" sposób jak sprawdzić czy w domu jest podciśnienie ?
    Sprawdzić, w którą stronę dmucha przez dziurkę od klucza (czy inny otwór).

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    czyli np świeczka przy dziurce od klucza - jak płomień zasysa do dziury to mam problem.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Testy testami i jak pisałeś jest wiele wątków na ten temat. Jedno trzeba wiedzieć. Powietrze najpierw się "odpyla" czyli stosuje się odpowiednio dobre filtry, które "wyłapują PMy". Dopiero za nimi a najlepiej na nawiewie za rekuperatorem stosuje się filtr węglowy, który wyłapie "smrody" gazowe.

    Ja walczę z tym problemem już trzeci sezon. Węgiel oczywiście pomaga, ale nie na długo bo PMy zapychają mu pory i staje się mniej skuteczny. Ponadto PMy przechodzą przez niego i też śmierdzą. Stwierdziłem, że jak przez filtr przedostaje się już 30% normy PM 2,5 daje się już nosem wyczuć ich obecność.
    Zastosowałem radykalne posunięcie stosując "TERA" filtr przed rekuperatorem a jaki to opisałem tu https://forum.muratordom.pl/showthre...o-rekuperatora.
    Jak na razie działa i na nawiewie czujnik pokazuje 0% PM2,5 nawet przy znacznych przekroczeniach, chwilowe przekraczają nawet do 1000% normy. Kilka razy zauważyłem, że przy bardzo dużym zapyleniu na nawiewie miernik pokazuje kilka procent PM2,5, dosłownie 1 - 5%.Czekam kiedy filtry kieszeniowe się na tyle nasycą, że zaczną przepuszczać stale kilka procent. Okres smogowy się właśnie zaczął więc będę obserwował.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 26-11-2019 o 11:05

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak czytałem go szczerze dopiero wtedy postanowiłem "spróbować" z węglem. Docelowo mam zamiar zbudować taką skrzynkę jak Ty.
    Dzięki Ci za to.
    Możesz mi poradzić jeszcze jaki filtr wstępny ( jaką matę ) zastosować na czerpni przed węglem ?
    https://allegro.pl/oferta/mata-wlokn...ora-8165557651 - czy to bubel ?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdzić, w którą stronę dmucha przez dziurkę od klucza (czy inny otwór).
    jak na filmiku : https://www.youtube.com/watch?v=t6_h...ature=youtu.be

    Raczej płomień pozostaje w "pionie"
    Co sądzisz?

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    z kolei przy dziurce od klucza w drzwiach wejściowych - widać jak płomień świeczki przechyla się ku domu ( dmucha z pola do domu )
    Co to oznacza?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Ze masz podciśnienie
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dzięki . Czyli dziś muszę udrożnić nawiewu do domu. Rano faktycznie w wiatrołapie - czuć było smog z zewnątrz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony