dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Utwardzenie drogi - kolejny temat

    Wiem, że już było o tym sporo tematów, ale ja ciągnie nic nie wiem. Sytuacja jest taka: mam ograniczone fundusze na drogę dojazdową do swojej przyszłej budowy, a muszę utwardzic drogę na własny koszt. Wygląda to tak, że jest sobie droga utwardzona kruszywem, na oko szeroka na 4-5 metrów. Ja muszę ją przedłużyć o około 20-25 metrów. A następnie skręcić o 90 stopni i utwardzic kolejne 45 metrow. Będzie to ślepa droga. Droga ma obslugiwac tylko moja budowe. Moje pytania:
    1. Czy wystarczy, jeśli utwardzę drogę o szerokości 3,3m ? Czy wjedzie na taka drogę długa ciężarówka o masie 40 ton? I grucha z betonem?
    2. Jak wyprofilowac zakręt 90 stopni? By zmieściły się duże i długie ciężarówki?
    3. Warunki gruntowe takie, że humus 40-50cm, potem glina piaszczysta, pod spodem woda gruntowa i piasek. Czy jeśli wykorytuje na 30cm, następnie położę geowlokninę pp (Ale jaka?), następnie 15cm piasku, a na to 20cm mieszanki granitowej 0-32, to wystarczy?

    O ile się zagęści piasek i mieszanka? Bo nie wiem, jak policzyć ile ton będę potrzebowal. Ja liczę, że piachu potrzeba o 15% więcej, a mieszanki o 5%.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 28-11-2019 o 21:42

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    ani piach ani kruszywo sie nie zagesci niewiadomo jak i te 15 i 5 % naddatku ci starczy. ja mam na drodze piach 15 cm+ 20 cm kruszywa. Całość po tych wszystkich ciezarówkach i betoniarach siadła ale nie na tyle żeby sie tym przejmować. Możesz zatrzymać troche mieszanki na pozniej tak żebyś miał na wyrównanie jakiś dołków, bo zawsze ktoś czyms zaczepi a to gdzieś siądzie ziemia i bedzie dołek. Szerowkość 3,3 starczy, gruchy maja poniezej 3 metrów a nawet blizej 2,5-2,6 metra.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok. Dziękuję za informację.
    Czy mieszanka 0-31,5 wystarczy, czy iść w 10cm tłucznia i 10cm klinca? Bo z tego co widzę, to niektórzy używają mieszanki, inni innych kruszyw. Dałbym może nawet gruz betonowy, ale to droga gminna i nie chce ryzykować, że mi to kiedyś każą wywieźć.

    A ta geowloknina, to jaka najlepiej?

    No i jak wyprofilować zakręt?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    mozesz dac frakcje grubsza na spód a mneijsza na wierzch, mzoesz dac beton pod spód. Jesli to droga gminna to masz pozwolenia na utwardzenie? Żeby sie Ciebie nie czepili że samowole robisz i kaali pozniej rozbierać. Wjazd daj tak żeby nie był pod kątem 90 stopni tylko szerzej po obu stronach bo cięzarówka nie skreci w miejscu ani sie nie złamie. Jeżeli to droga gminna to kupiłbym najtansza geo albo w ogole nie dawał.

  5. #5

    Domyślnie

    Na razie mam tylko oficjalne pismo, że utwardzic mam sobie sam warstwa kruszywa 18cm. Nic o szerokości, korytowanie itp. Pozwolenie i formalności będę załatwial.
    Najchętniej bym nic nie robił lub robił najtańszym kosztem, ale podejrzewam, że minie wiele lat, zanim gmina te drogę wybuduje.

  6. #6

    Domyślnie

    A patrzyłeś jak mają sąsiedzi? Tzn co u nich się sprawdza? Bo różny może być grunt, o różnej przepuszczalności, u jednego trzeba robić niewiadomo jakie podsypki by się trzymało, a u innego wysypiesz samym tłuczniem i się ładnie ubije

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    Brak szczegółowych wytycznych, więc wybierz koryto na 20cm, w to najtańszy, wcale nie drobny gruz i na to dla wyrównania piach, który po zimie i większych opadach wypełni luki w gruzie. Koniec inwestycji.

    3m to minimum dla aut ciężarowych, ja tyle mam i jak mniej wprawiony driver cofa i trochę kręci kierą to ledwo się mieści.


    U nas gmina wali gruz od razu na drogi gruntowe nawet nie odgarniając humusu. Dopiero jak ma być asfalt to wybierają to wszystko i sypią tłuczeń itd. I to ich psi obowiązek, Ty nie budujesz drogi tylko dom. Pomierz na placu ile zajmuje skręt TIRa o 90st i dodaj z pól metra w najszerszym miejscu.
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony