dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie Jaką polecacie hydroizolację fundamentów w moim przypadku?

    Cześć,

    Potrzebuję pomocy w doborze odpowiedniej hydroizolacji fundamentów. Fundamenty mają być posadowione na głębokości 1,0 - 1,2 m ppt. Ściany fundamentowe w projekcie mam mieć jako lany monolit lub alternatywnie pustaki szalunkowe które po wymurowaniu zalane będą betonem - jeszcze nie zdecydowałem się na to co wybiorę (na pustaki szalunkowe namawiają mnie potencjalni wykonawcy). Co do hydroizolacji to w projekcie jest tylko jedno zdanie - że przewidziana jest typu lekkiego. Działka jest na południowym stoku łagodnego pagórka (różnica wysokości około 1m na długości domu). Przewidziany jest drenaż opaskowy, a jako izolacja cieplna fundamentów styropian XPS.

    Badanie geotechniczne działki z lutego tego roku, głebokość wiercenia 3,5m.

    "WARUNKI WODNE
    W dniu prowadzenia badań terenowych (15.02.2019 r) w otworach badawczych wykonanych
    do głębokości 3,5 i 3,6 m ppt stwierdzono występowanie wśród osadów eolicznych oraz w stropowej
    części warstwy osadów zwietrzelinowych wody gruntowej w postaci sączeń śródglinowych, które udokumentowano
    na głębokościach od 1,4 - 3,3 m ppt. W okresach deszczowych i roztopowych należy się liczyć z intensyfikacją sączeń wód wsiąkowych, głównie w strefie kontaktu osadów eolicznych z osadami zwietrzelinowymi."

    "Pod warstwą gleby w płytkim podłożu dominują grunty mało spoiste, które z głębokością przechodzą w grunty średnio spoiste. Głębiej zale-
    gają grunty bardzo spoiste."


    Biorąc powyższe pod uwagę co zaproponowalibyście w przypadku ścian lanych monolitycznych, a co w przypadku tych pustaków szalunkowych zalewanych betonem? Czytałem że mazianie dysperbitem to jest tylko iluzja izolacji, a są nowocześniejsze materiały typu masy KMB czy szlamy. Zakładam że informacje w necie są dość ogólnikowe a diabeł zawsze tkwi w szczegółach.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    grunt ibg i ibm
    https://www.greinplast.pl/dwuskladni...plast-ibm.html

    cienko, na 2mm wiec nie pojdzie jakos bardzo duzo i masz lekka izolacje na masie KMB

    i to zarowno w 1 jak i drugim przypadku (monolit i zalewane) - monolit wiadomo - zawsze lepszy ale na szalunkach a nie "beton w rowy"
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  3. #3

    Domyślnie

    a nie "beton w rowy" - z czystej ciekawości, dlaczego ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    a nie "beton w rowy" - z czystej ciekawości, dlaczego ?
    pytania retoryczne niech pozostana retoryczne.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    grunt ibg i ibm
    https://www.greinplast.pl/dwuskladni...plast-ibm.html

    cienko, na 2mm wiec nie pojdzie jakos bardzo duzo i masz lekka izolacje na masie KMB

    i to zarowno w 1 jak i drugim przypadku (monolit i zalewane) - monolit wiadomo - zawsze lepszy ale na szalunkach a nie "beton w rowy"
    To wystarczy na 101% przy moich warunkach? Czy są inne lepsze opcje?
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 30-11-2019 o 21:09

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    To wystarczy na 101% przy moich warunkach? Czy są inne lepsze opcje?
    Zgodnie z projektem. Jak chcesz mieć powyżej 100% daj grubiej
    Lub inne kmb basf, sika, schomburg, botament

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc ! Ta lekka hydroizolacja jest wg. Ciebie wystarczająca przy moich warunkach? Gdzieś się doczytałem że niby przy gruntach spoistych i na zboczach powinna być raczej średnia, a nie lekka.

    I tak z czystej ciekawości jeśli masz chwilę żeby wyjaśnić - dlaczego w moim przypadku lepsza jest masa KMB a nie np jakiś szlam?

    Jest jeszcze coś takiego:

    "od pewnego czasu na rynku pojawiły się materiały „hybrydy”, łączące zalety mas KMB i szlamów (powłoki bitumiczne). Są to materiały mineralne, spełniające dodatkowo wymagania stawiane masom KMB (przede wszystkim mostkowanie rys). Nie stwarzają też problemów z wykończeniem powierzchni, np. za pomocą mineralnych (cementowych) wypraw tynkarskich, ani wykonaniem izolacji strefy cokołowej, co z kolei nie jest możliwe w przypadku szlamów."

    Co o tym myślisz?
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 01-12-2019 o 11:31

  8. #8

    Domyślnie

    A jak zrobić hydroizolacje ściany znajdującej się pod ziemią ze styropianem XPS na innej ścianie pod kątem 90 st w przypadku konstrukcji samonośnej (na ławie zdylatowanej) ? Jest możliwość że ściana będzie inaczej osiadać niż budynek. I co wtedy? Ja zrobiłem to łączenie z masy kmb Botament BM92 z użyciem siatki caparol. Ale wydaje mi się to bardzo sztywne. Czy tu nie powinno być elastyczne? W przypadku pracy tych dwóch elementów nie dojdzie do zerwania siatki? Botament po zaschnięciu jest twardy niemalże jak tynk. Mam jakąś taśmę gumową czy butylową z siatkami na bokach, może to lepiej wtopić? Coś w typie dylatacji na styropianie (siatka z gumą). Tylko czy smarować tylko przy siatce czy na całej taśmie?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    A jak zrobić hydroizolacje ściany znajdującej się pod ziemią ze styropianem XPS na innej ścianie pod kątem 90 st w przypadku konstrukcji samonośnej (na ławie zdylatowanej) ? Jest możliwość że ściana będzie inaczej osiadać niż budynek. I co wtedy? Ja zrobiłem to łączenie z masy kmb Botament BM92 z użyciem siatki caparol. Ale wydaje mi się to bardzo sztywne. Czy tu nie powinno być elastyczne? W przypadku pracy tych dwóch elementów nie dojdzie do zerwania siatki? Botament po zaschnięciu jest twardy niemalże jak tynk. Mam jakąś taśmę gumową czy butylową z siatkami na bokach, może to lepiej wtopić? Coś w typie dylatacji na styropianie (siatka z gumą). Tylko czy smarować tylko przy siatce czy na całej taśmie?
    Jeśli ława jest zdylatowana to raczej należy pociągnąć dylatację dalej i nie robić zbyt sztywnego połączenia. Szczególnie pod ziemią, gdzie dochodzą ruchy gruntu (lato/zima) nie tylko samo osiadanie fundamentów.
    Ta taśma z gumą i siatką po bokach to jeśli dobrze kojarzę taśma kauczukowa hydroizolacyjna, gdzie zatapia się tylko siatkę a pas gumy musi być wolny by móc pracować na dylatacji. Nie wiem czy ten produkt akurat nadaje się do gruntu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Dzięki za pomoc ! Ta lekka hydroizolacja jest wg. Ciebie wystarczająca przy moich warunkach? Gdzieś się doczytałem że niby przy gruntach spoistych i na zboczach powinna być raczej średnia, a nie lekka.

    I tak z czystej ciekawości jeśli masz chwilę żeby wyjaśnić - dlaczego w moim przypadku lepsza jest masa KMB a nie np jakiś szlam?

    Jest jeszcze coś takiego:

    "od pewnego czasu na rynku pojawiły się materiały „hybrydy”, łączące zalety mas KMB i szlamów (powłoki bitumiczne). Są to materiały mineralne, spełniające dodatkowo wymagania stawiane masom KMB (przede wszystkim mostkowanie rys). Nie stwarzają też problemów z wykończeniem powierzchni, np. za pomocą mineralnych (cementowych) wypraw tynkarskich, ani wykonaniem izolacji strefy cokołowej, co z kolei nie jest możliwe w przypadku szlamów."

    Co o tym myślisz?
    Co do nazewnictwa, wg. mnie masy KMB to określenie na masy polimerowo-bitumiczne czy polimerowo-kauczukowe/asfaltowe a "szlam" to masy polimerowo-cementowe. W zależności od miejsca stosowania można je stosować zamiennie albo nie można (do hydroizolacji np. pod rdzeniem żelbetowym nadają się tylko szlamy). Szlamy mają większą paroprzepuszczalność niż bitumiczne, więc lepiej nadają sie do izolacji mokrych podłoży, pod bitumy warunki wilgotnościowe są bardziej rygorystyczne. Szlamy z reguły są nieco droższe niż KMB i trochę trudniejsze w aplikacji.
    Ale zaznaczam, że to tylko mój ogólny podział a i producenci bywa, że nie są precyzyjni w klasyfikacji i nazewnictwie własnych produktów.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Widziałem że jest specjalna taśma Weber 828 ale jest strasznie droga. Są też taśmy Botament ale nie dostępne w moim rejonie a i online nie mogę znaleźć.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Dostałem info że mam jednak zrobić izolację typu średniego a nie lekkiego. Czy omawiane wcześniej masy KMB też się tutaj nadadzą? Jeśli nie to co proponujecie?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Dostałem info że mam jednak zrobić izolację typu średniego a nie lekkiego. Czy omawiane wcześniej masy KMB też się tutaj nadadzą? Jeśli nie to co proponujecie?
    zwiekszasz grubosc, zuzycie w KMB i przechodzisz z przeciwwilgociowej przez lekka srednia az po ciezka.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  14. #14

    Domyślnie

    Kupiłem taśmę Botament SB78 do użytku na zewnątrz ale w opisie znalazłem że to powinno się łączyć z masami elastyczny Botament RD1, RD2, a ja chciałem użyć mojej masy BM92, która po dodaniu drugiego składnika proszkowego jest twarda niczym tynk. Czy mogę jej użyć albo zmniejszyć np. o połowę ilość proszku żeby masa była bardziej elastyczna?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony