dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Witam,
    pytanie z innej beczki. Co właściwie najczęściej znajduje się w pomieszczeniu gosp./kotłowni? Chodzi mi o to czy planując ogrzewanie gazowe i rekuperator starczy w nim jeszcze miejsca np. na pralkę i jakąś suszarkę do prania? Może w ostaniej propozycji Elfir połączyć to pomieszczenie ze spiżarką? Czy lepiej nie? Może rekuperator wywalić na poddasze nieużytkowe?
    Pozdrawiam

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja w kotłowni mam piec gazowy, który jest bardzo mały i pod nim zasobnik 120 l. Rodzina pewnie musiałaby mieć większy.
    Poza tym stoi pralka (nad pralką wisi rekuperator), suszarka na pranie, są półki do przechowywania, jest miejsce na miski i mopa. Cały czas czekam na zamontowanie zlewu technicznego, do płukania szmat, namaczania prania.

    U mnie w pierwszym roku, gdy chata wysychała, trzeba było odprowadzać skropliny z rekuperatora. Więc dla n\mnie lepiej jest rekuperator pod ręką niż na strychu, gdzie trzeba go dodatkowo ocieplać.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-12-2019 o 13:51

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Masz architekta to jego/ją pytaj, a właściwie to on/ona powinna Ciebie pytać. Na początek prosty kwestionariusz: ile osób, jaki tryb życia, jakie nawyki itd itp. Jak lubisz jeździć na nartach, to gdzie je przechowasz? A kosiarkę? A pies sąsiada to z której strony ma budę? Jak w ogóle można tak podchodzić to projektu - bez uwzględnienia otoczenia domu???? Ludzie chcą pomóc, a potem pójdziesz do biura architektonicznego z głową pełną "must havów" i popsujesz architektowi koncepcję. Moim zdaniem właśnie wyrządzasz sobie krzywdę wespół z życzliwymi tu osobami.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Ratpaw dziękuję za opinię.
    Oczywiście masz rację i nawet nie wiesz jak bardzo boli mnie, że właśnie w taki sposób nie mogę postąpić. Jako osoba również trochę hobbystycznie interesująca się architekturą wiem, jak taki proces powinien przebiegać. Niestety wiem też jaki mam gruby portfel, a różnice w ofertach od architektów i Architektów sięgające 20000 netto sprowadzają na ziemię. Ale bez obaw, nie będzie tak, że rzucę taki rysunek i powiem "to chcę", zdanie architekta będzie miało olbrzymie znaczenie.
    Rozważane opcje bardzo uwzględniają otoczenie domu i zabudowę sąsiada, do tego stopnia, że aby ratować niektóre drzewa rosnące na działce zmieniam WZ.
    Być może nie będzie to ideał ergonomiczny itp., ale mieszkałem kiedyś w starym domu z lat 60., ergonomii nie było tam żadnej, odwrócone wg dzisiejszych standardów strony świata, pomieszczenia przechodnie, no po prostu wszystko źle i ... nigdzie indziej nie mieszkało mi się lepiej niż tam...

    Poniżej jeszcze dwa obrazki. Kusi nas opcja 2 i duże pomieszczenie gospodarcze połączone ze spiżarnią z wejściem od kuchni i większą małą łazienką. Ktoś coś takiego ma? Jest to warte rozważania czy chybiony pomysł?

    1.
    Załącznik 439557

    2.
    Załącznik 439558

  5. #25

    Domyślnie

    Witam po przerwie.
    Na tą chwilę wersja w zasadzie finalna to:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ddd.JPG
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	446594

    Gdyby ktoś miał jakieś uwagi to chętnie przyjmę .

    Pytania bardziej szczegółowe:
    1. Projektant na podłogę planuje 15cm styropianu i 5cm wylewki. To dobre wartości? W wylewce podłogówka (poza pokojami).
    2. Projektant w stropie planuje 18cm wełny. Nie za mało? Ja chciałem 30-40cm. Strop wiązarowy. Myślałem o podwieszeniu sufitu około 30cm poniżej dolnego pasa wiązara, tak aby schować wieniec w izolacji stropu, projektant chce kręcić stelaż sufitowy bezpośrednio do dolnego pasa, tak się robi?
    3. Czy w tak małym domu pokusić się na okna do samej ziemi, tak obecnie modne? Na tą chwilę są raczej klasyczne, zawsze można coś pod parapetem postawić, to jednak mały dom i każdy cm ustawności w cenie.
    4. Wyłaz na strych może być w wiatrołapie? Równolegle do wiązarów.

    Na razie chyba tyle.
    Pozdrawiam!

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Okno narożne w kuchni - jak poprowadzisz rynnę z dachu dwuspadowego?

  7. #27

    Domyślnie

    Spust pójdzie ok. 3m od narożnika.

    Dla uszczegółowienia moich wątpliwości co do stropu i podłogi załączam rysunki.
    Strop po lewej wg projektanta, po prawej tak jak mi się wydaje, że powinno być. Zaufać projektantowi? Jest trochę "starej daty", twierdzi, że 18cm wełny w stropie starczy, nie za licho? Byłby wdzięczny za jakąś opinię w temacie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	13,5 KB
ID:	446651
    Podłoga 15cm styro i 5 cm wylewki (podłogówka), nie za mało wylewki? Do tego na szczycie wylewki jest poziom "0" budowy, a co z 1,5-2cm na panele/płytki?
    Nie wiem czy nie byłoby lepiej 15cm styro, 7cm wylewki i 2cm na panel, razem 24 - akurat na wysokość 1 bloczka. Jak to było u Was?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	446652

    Pozdrawiam,

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony