Witam serdecznie,
W ubiegłym roku kupiłem mieszkanie w bloku z końca lat 80. Jestem na etapie remontu łazienki i kuchni.
Wymieniłem instalację kanalizacyjną od pionu do wszystkich urządzeń (układ ogólnie pozostaje bez zmian), natomiast zastanawiam się co z instalacją wodociągową. Jest ona wykonana oczywiście z rur stalowych ocynkowanych i generalnie w dobrym stanie jak na przeszło 30 lat. Nie ma żadnych spadków ciśnienia, rury nie są zarośnięte.
Mam dwa wyjścia, albo ją nieco zmodyfikować, albo wymienić wszystko od licznika (w takim wypadku również zastosuję rury stalowe ocynkowane).

I teraz moje pytania do bardziej doświadczonych kolegów:

1. Jaka jest trwałość 30-letnich rur stalowych ocynkowanych? Czy jeśli je zostawię, to wytrzymają jeszcze 20-30 lat?

2. Czy dokonując wymiany instalacji od licznika należy zamknąć zawory od całego pionu (ze względów bezpieczeństwa), czy jedynie zawory przed licznikami? Jak wy robicie w praktyce?

Oczywiście wiem, że jeśli zamknę zawór przed licznikiem, to za licznikiem mogą sobie robić co mi się podoba, ale gdzieś słyszałem opowieści jak to w czasie remontu ktoś uszkodził rurę w pionie i woda zalała mieszkania poniżej.
Dodam, że nie jestem całkiem zielony w temacie. Wielokrotnie przerabiałem instalację w moim poprzednim mieszkaniu. Po prostu jeszcze nie zdarzyło mi się wymieniać całej instalacji wodnej od licznika.