dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie lekki stropodach nad parterówka - drewniany czy teriva? - rekuperacja

    Stoję przed generalnym remontem domu parterowego z dachem płaskim (65 mkw). Dom jest w dobrym stanie technicznym (strop żelbetowy) sąsiaduje z częścią gospodarczą (35 mkw), która jest w kiepskim stanie. Zostanie ona zrównana do zera, wzniesiona na nowo i dołączona do części mieszkalnej, stanowiąc jedną całość - około 100mkw.

    Strop w części mieszkalnej niestety ma kilka wad:
    1. Jest nieogrzewany
    2. To stropodach wentylowany, co utrudnia docieplenie (docieplanie celulozą do mnie nie przemawia)
    3. Jest nisko - około 245 cm ( marzy mi się wysokość przynajmniej 270cm).
    4. Wysokość pomieszczeń praktycznie wyklucza zainstalowanie rekuperacji, która jest dosyć wysoko na liście moich priorytetów.
    5. Wysokość pomieszczeń wyklucza podniesienie poziomu zero. Fajnie byłoby go podnieść o jakieś 10cm.
    6. Ma mało podciągów na okna, na pewno będzie trzeba wybić sporo nowych. Trudniej to zrobić, gdy ściany są obciążone.

    W związku z powyższy skłaniam się ku rozbiorce stropu i zrobienia nowego stropu nie tylko nad częścią "nową" ale także i starą. I tutaj jest moje pierwsze pytanie... Czy jest to mądre?

    Dodatkowym tematem, który muszę wziąć pod uwagę, jest wspomniana wyżej rekuperacja. Wydaje mi się, że najłatwiej kanały rekuperacji jest puścić w stropie (np. w belkach teriva). Dlatego strop monolityczny odpada.

    Z drugiej strony, nie będę rozbudowywał piętra (po co mi by było ponad 200mkw?) więc może wystarczyłby mi super lekki strop drewniany? Niezależnie czy bym się zdecydował "pokazać belki" czy zrobić sufit podwieszany, kanały rekuperacji da radę poprowadzić całkiem prosto.

    Co lepiej nad domem parterowym z rekuperacją? Teriva czy Drewniany?

    Teriva:
    1. lepsza akumulacyjność (grzanie w nocnej strefie)
    2. lepsza akustyka (tylko względem otoczenia, na górze nikt nie będzie chodził)
    3. lepsza sztywność konstrukcji
    4. bardziej popularny system - mniejsze prawdopodobieństwo pomyłek wykonawcy

    Strop drewniany:
    1. Tańszy - ktoś potrafi ocenić o ile 100 mkw stropu będzie tańsze?
    2. Łatwiej puścić rekuperację (w Terivie tylko mogę wzdłuż bloczków).
    3. Strzelam, że wyjdzie trochę "niższy" - w sumie lepiej.
    4. Może będzie mniej mostków cieplnych?
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 02-12-2019 o 10:04

  2. #2

    Domyślnie

    Usuwnie stropu brzmi drogo. Jeśli masz ten dom za darmo to może mieć sens. Ja bym brała drewniany, sama taki bede miała (wiazary). Poza tym w starym domu nie szłabym w drogie rozwiazania, w razie czego nie odzyskasz pieniędzy. Do rozważenia wiazary, przy wysokich cenach robocizny moga wyjść taniej niż noralna więżba ze stropem drewnianym.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post

    Strop drewniany:
    1. Tańszy - ktoś potrafi ocenić o ile 100 mkw stropu będzie tańsze?
    3. Strzelam, że wyjdzie trochę "niższy" - w sumie lepiej.
    Nie do końca rozumiem co masz na mysli pisząc strop , a co z dachem? Na tym drewnianym stropie przecież musisz zrobić dach czyli powstanie cos co masz stropodach.
    Na drewnianym stropie, przyznam nie kojarzę abym kiedyś widział na żywo czy w książkach.

    Czy to będzie tańsze od terivy? - raczej na to nie licz.
    Niższe? dlaczego niby? Konstrukcja terviy to 23-25 cm same belki stropowe to lekko licząc 20 cm, do tego deski więc pozorna oszczędność wysokości.

    A może jak pisze nowa7 dźwigary kratowe? Jakiś prosty jednospad wyskośc pewnie z 80cm może 100, kwestie rozpiętości. Niższych bym nie robil bo w razie czego nie wejdziesz tam.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Usuwnie stropu brzmi drogo. (...) Poza tym w starym domu nie szłabym w drogie rozwiazania, w razie czego nie odzyskasz pieniędzy.
    No na pewno nie jest to tanie. Samego gruzu z 60 metrów będzie dużo ( ze 30 kubików?) Ale z drugiej strony, wspomniane wyżej zalety nowego stropu są dla mnie więcej warte niż te (strzelając) 20-30 tys. Boję się, że później mogę tego żałować. Chociaż tak jak pisałem wyżej, nie jestem jeszcze pewien na 100% tej decyzji.
    Pieniędzy nie mam zamiaru odzyskać. To raczej już dom docelowy, jakkolwiek to brzmi.

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Do rozważenia wiazary, przy wysokich cenach robocizny moga wyjść taniej niż noralna więżba ze stropem drewnianym.
    Ale jaka więźba? Ja mam i będę miał dach płaski. Chyba, że masz na myśli wiązary jako kratownice proste.


    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Nie do końca rozumiem co masz na mysli pisząc strop , a co z dachem? Na tym drewnianym stropie przecież musisz zrobić dach czyli powstanie cos co masz stropodach. .
    Na potrzeby tego tematu, umówmy się że mówiąc strop mam na myśli część konstrukcyjną stropodachu. Na niej muszę zrobić "dach" (ocieplenie izolację). Niezależnie czy strop będzie betonowy czy drewniany.

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Niższe? dlaczego niby? (...) A może jak pisze nowa7 dźwigary kratowe? Jakiś prosty jednospad wyskośc pewnie z 80cm może 100,.
    No stropodach z terivy wyjdzie raczej mniej niż dźwigary 80 centymetrowe


    Bardziej myślałem o zwykłch belkach drewnianych, na to płyta OSB i standardowy układ warstw aż po papę.Coś takiego, tylko że bez blachy trapezowej. No i przyznaje, że podobałyby mi się drewniane belki pod sufitem

    Zdaję sobie sprawę, że nie jest to popularne rozwiązanie. Ciekaw jestem jakby to mogło kosztowo wyjść w porównaniu do rozwiązań standardowych. Czy w ogóle gra jest warta świeczki...

    Znalazłem jeszcze takie rozwiązanie - strop RectoLight, ale to jeszcze trzeba obudować od dołu sufitem podwieszanym, czyli wyjdzie pewnie jako najdroższa opcja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post

    No stropodach z terivy wyjdzie raczej mniej niż dźwigary 80 centymetrowe
    Wydaje mi się że nie, mało tego jakbyś zrobił dźwigary sam nie kupował tych na płytki to licząc z dodatkowym projektem dźwigarów na 100% wyjdzie taniej niż teriva. Na dźwigarze podwieszasz sufit, ocieplasz na gorze masz miejsce na papę

  6. #6

    Domyślnie

    Strop razem z dachem czyli wiązary powinien wyjść taniej . Możesz dzięki temu nieco podnieść wysokość bo strop kładziesz na murłacie a murłatę na wieńcu więc pewnie z 10 - 20 cm by ci się podniosło , jeżeli chcesz odkryte belki to jeszcze więcej zaoszczędzisz , no i czas prosty dach ze stropem to nawet w jeden dzień zrobi sprawna ekipa oczywiście wszystko musi być przygotowane wcześniej.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    jakbyś zrobił dźwigary sam
    Niestety, to nie na moje siły Ale rozumiem, że masz na myśli że takie dźwigary można zrobić na placu, a nie zamawiać prefabrykowanych.

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Strop razem z dachem czyli wiązary powinien wyjść taniej (...) jeżeli chcesz odkryte belki to jeszcze więcej zaoszczędzisz (..) oczywiście wszystko musi być przygotowane wcześniej.
    Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że mówiąc wiązary masz na myśli kratownicę trapezową (czy może trójkątną?) . W sumie dalej nie wiem w czym te wiązary są lepsze od zwykłych belek.

    Chciałbym odkryte belki, ale nie całe wiązary. Czyli w przypadku wiązarów, chciałbym by był odkryty sam pas dolny, co chyba jakoś nie będzie super ekonomiczne...

    Przygotowane wcześniej, czyli sugerujesz by lepiej jednak zamówić gotowe wiązary, niż robić na placu?


    Jeśli już to chciałbym żeby ten dźwigar był raczej niski. Nie będzie to żaden "schowek". Zastanawiam się, czy byłby sens wstawiania wysokich dźwigarów, po to żeby w razie W, ktoś tam zaglądał...

    Zaleta wiązarów przychodzi mi taka, że zwiększy mi się rozpiętość. Planowałem dwie belki ciągiem 2x5metrów. Tutaj wiązar pewnie by mógł być 1 x 10m...

  8. #8

    Domyślnie

    [QUOTE=hipodrom;7880134]Niestety, to nie na moje siły Ale rozumiem, że masz na myśli że takie dźwigary można zrobić na placu, a nie zamawiać prefabrykowanych.



    Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że mówiąc wiązary masz na myśli kratownicę trapezową (czy może trójkątną?) . W sumie dalej nie wiem w czym te wiązary są lepsze od zwykłych belek.

    Kształt tak naprawdę nie ma znaczenia wszystko to nazywa się wiązar.

    Chciałbym odkryte belki, ale nie całe wiązary. Czyli w przypadku wiązarów, chciałbym by był odkryty sam pas dolny, co chyba jakoś nie będzie super ekonomiczne...

    W czym problem i czemu ma to być nie ekonomiczne.

    Przygotowane wcześniej, czyli sugerujesz by lepiej jednak zamówić gotowe wiązary, niż robić na placu?

    W zasadzie metodą chałupniczą jest dosyć ciężko takie coś wykonać bo do ich łączenia wykorzystuje się specjalne prasy , przynajmniej w newralgicznych miejscach , czasami nie wszystko da się zrobić w fabryce bo elementy są zbyt wielkie żeby je przetransportować wtedy np dwa elementy wiązaru łączy się na budowie .


    Jeśli już to chciałbym żeby ten dźwigar był raczej niski. Nie będzie to żaden "schowek". Zastanawiam się, czy byłby sens wstawiania wysokich dźwigarów, po to żeby w razie W, ktoś tam zaglądał...

    Nie za bardzo rozumiem co to znaczy niski dźwigar , może chodzi ci żeby nie potrzebujesz wykorzystywać przestrzeni na strychu , czyli taka pełna zabudowa , wtedy taka konstrukcja wychodzi taniej jak w przypadku gdzie chcesz mieć dodatkowe pomieszczenia na strychu.

    Zaleta wiązarów przychodzi mi taka, że zwiększy mi się rozpiętość. Planowałem dwie belki ciągiem 2x5metrów. Tutaj wiązar pewnie by mógł być 1 x 10m...[/QUOTE

    10 m ? nie pamiętam dokładnie ale u mnie belki stropowe o dużych przekrojach o tej długości były wykonane i tak z dwóch łączonych elementów prawdopodobnie ze względu na brak odpowiedniego surowca na większe przekroje.

    U mnie zdecydowałem się na wiązary głównie ze względu na koszty i jakość wykonania. Koszt całej konstrukcji czyli strop plus dach wyszedł mnie podobnie jak sam strop teriwa. Poza tym nie ma co porównywać dokładności standardowej więźby z wiązarami także jakości użytego drewna.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    U mnie zdecydowałem się na wiązary głównie ze względu na koszty i jakość wykonania. Koszt całej konstrukcji czyli strop plus dach (...)
    Okej, czyli z tego co rozumiem, ty masz zwykły dach wielospadowy, możę nawet poddasze użytkowe?

    Dalej nie do końca rozumiem, dlaczego miałbym wrzucać wiązary w przypadku nieużytkowego stropodachu. Przecież to jest trudniejsze w wykonaniu, transporcie, droższe.

    Wyobrażałem sobie tak, że wylewam wieniec na różnych poziomach, kładę na to zwykłe belki ze spadkiem osadzone w gniazdach, na nie kładę płytę OSB (albo jakąś laminowaną nawet, jeśli bym chciał to tak zostawić pod sufitem), warstwy izolacji wraz z kanałami rekuperacji, papę i koniec.

    Mam jedynie dwa zastrzeżenie co do tego rozwiązania:
    1. Cała wilgoć z domu, wtedy leci na belki i na tą płytę. Czy wtedy zwykła impregnacja da radę? W sumie nad kuchnią i w łazience możnaby zrobić sufit podwieszony z dodatkową izolacją przeciwwilgociową.
    2. Kwestia akumulacyjności... w powyższym rozwiązaniu praktycznie jej nie ma, a przydałoby mi się chociaż minimalna warstwa akumulacyjna na suficie. Zastanawiam się czy jest to możliwe, by wylać wylewkę na np. folii na płycie OSB, która jest ułożona z małym spadkiem. Wtedy taka cienka np. wylewka cementowa by mi bardzo poprawiła parametry budynku.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Chesz wyrzucić Mercedesa i zastanawiasz się, czy przesiąść się do SsangYong czy Taty. Stropu bym nie zaczepiał - chyba, że bardzo, chcesz wyższe pomieszczenia a nie da się obniżyć podłogi.

    Jak dokładnie jest zbudowany obecny stropodach i jak sobie wyobrażasz układ po demolce przy terivie, bo nie rozumiem.
    Puszczanie rur w stropie to słaby pomysł (przepisy zabraniają puszczania instalacji tak, żeby ich wymiana zmuszała do ingerencji w konstrukcję). Czemu nie bierzesz pod uwagę rur w warstwie termoizolacji? Ja mam rury na stropie monolitycznym przykryte wełną.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Ale przede wszystkim, jak go ocieplę? Jedynym wyjściem na porządne ocieplenie stropodachu wentylowanego to jest zrzucenie górnej warstwy, dostanie się*do pustki powietrznej, i następnie jej odbudowa.
    Trzeba by to porównać zatem finansowo ze zrzuceniem warstwy nośnej i odbudowaniem jej. Tutaj pewnie bym zaoszczędził trochę na dodatkowych podciągach.

    Jeśli różnica byłaby np. 10 tys, to chyba jestem w stanie tyle zapłacić za wyższe pomieszczenia i podwyższenie poziomu zera....

    Tak, coraz bardziej myślę o puszczeniu jednak kanałów nad stropem w warstwie ocieplenia. Zastanawiam się, jedynie, czy jak się celuje w (przykładowo) 25cm ocieplenia, to kładzie się miejscami 18cm + 7 cm rury i mówi się trudno, czy wtedy na całej powierzchni wrzuca się 32 cm a miejscowo 25cm + 7 cm rury.

    No i się zastanawiam... czy ja potrzebuję*mercedesa ? szczególnie nad parterówką z poddaszem nieużytkowym?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    No i się zastanawiam... czy ja potrzebuję*mercedesa ? szczególnie nad parterówką z poddaszem nieużytkowym?
    Jaki sens ma pozbywanie się go dopłacając do interesu?
    Co do podciągów - pytanie do konstruktora. Prawdopodobnie wystarczy wieniec. W końcu jakie tam będą obciążenia? Pewnie mniejsze niż na środku stropu.
    Oczywiście wyceń przed podjeciem decyzji (i sprawdź w MPZP jakie opcje są dopuszczalne)- ale obstawiam, że wywalając strop będziesz co najmniej kilkanaście tysięcy (raczej więcej) lżejszy w porównaniu do jego remontu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony