dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie poddasza - mało miejsca pod krokwiami

    Szykuje się do ocieplenia poddasza, jednak mam mały problem, który zastanawiam się jak rozwiązać.

    Mamy prosty dach dwuspadowy, więźba jętkowa, pełne deskowanie, krokwie wysokość 20cm, wentylacja mechaniczna. Nastawiałem się na ocieplenie całości wełną (pomiędzy krokwiami oraz pod krokwiami) jednak ostatnio potencjalny wykonawca zauważył, że maksymalnie zmieszczę jakieś 5cm ocieplenia pod krokwiami ze względu na okna w ścianach szczytowych, które są w małej odległości od krokwi.

    Zastanawiam się jak teraz rozwiązać ten problem. Może dodam jeszcze, że poddasze w całości jest użytkowe (głównie same sypialnie i łazienka), dlatego zależy mi, żeby było przyjemne w użytkowaniu. 5cm wełny pod krokwiami wydaje się za mało, ale może się mylę? Problem dotyczyłby tylko skosów, ponieważ w projekcie przewidziane jest ocieplenie pomiędzy jętkami a tam znika problem grubości warstwy ocieplenia.
    Co myślicie o połączeniu wełny z płytami pir np thermano? Ostatnio przewinął mi się taki filmik promocyjny w którym thermano chwali się takim rozwiązaniem tzn. wełna pomiędzy krokwie a pod krokwie płyty.
    Będę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki, najlepiej wiecie, żeby nie wydać miliony monet.

  2. #2

    Domyślnie

    Może jednak ktoś rozeznany w temacie coś doradzi? A może wybrać tylko płyty pir? Ostatecznie mogłaby być też pianka, ale przed wykonaniem dachu podczas rozeznania i wielu rozmów z dekarzami zniechęcono mnie do pianki. Jeden z wielu dylematów w trakcie budowy...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Może jednak ktoś rozeznany w temacie coś doradzi? A może wybrać tylko płyty pir? Ostatecznie mogłaby być też pianka, ale przed wykonaniem dachu podczas rozeznania i wielu rozmów z dekarzami zniechęcono mnie do pianki. Jeden z wielu dylematów w trakcie budowy...
    Jeżeli nie ma możliwości obniżenia to musisz ratowac się produktami o jak najniższej lambdzie. W tym wypadku Pir wydaje się dość rozsądnym rozwiązniem. Musisz jednak pamiętac że między deskami a wełną musi znaleźć się szczelina wentylowana grubości 3-6cm.
    Jako izolacje między krokwiami poleciłbym Ci wełnę TOPROCK SUPER w rolce.
    P.S
    W części poziomej dołóż dużo więcej izolacji nawet powyżej 30cm . Spowoduje to również że średni ważony współczynnik prznikania ciepła się obniży i będziesz miał mniejsze straty
    www.rockwool.pl/produkty/toprock-super
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Sam przymierzam się do budowy domu i starałem się zebrać jak najwięcej informacji dotyczących między innymi izolacji.
    Analizując wszystkie za i przeciw, myślę że warto przemyśleć ocieplanie pianką. Koniec końców parametrem, na który warto zwrócić uwagę nie jest sama lambda ale też chłonność wody i szczelność. Bo co da sama lambda skoro produkt będzie chłonął wodę? Lambda zwiększy się nawet kilkukrotnie nie zachowując swojej izolacji.
    Kilku moich znajomych na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowali się na pianę i są bardzo zadowoleni.
    Wiadomo też, że piana pianie nie równa, są firmy które oferują produkty, których dane techniczne znacznie odbiegają od rzeczywistych parametrów.
    Jeżeli mógłbym coś zasugerować to proponowałbym sprawdzić piany, wziąć od wykonawców próbki i wrzucić je do wody. sam wtedy Pan oceni jak zachowuje się produkt przy znacznym zawilgoceniu.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michał Ursa

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-520
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Szykuje się do ocieplenia poddasza, jednak mam mały problem, który zastanawiam się jak rozwiązać.

    Mamy prosty dach dwuspadowy, więźba jętkowa, pełne deskowanie, krokwie wysokość 20cm, wentylacja mechaniczna. Nastawiałem się na ocieplenie całości wełną (pomiędzy krokwiami oraz pod krokwiami) jednak ostatnio potencjalny wykonawca zauważył, że maksymalnie zmieszczę jakieś 5cm ocieplenia pod krokwiami ze względu na okna w ścianach szczytowych, które są w małej odległości od krokwi.

    Zastanawiam się jak teraz rozwiązać ten problem. Może dodam jeszcze, że poddasze w całości jest użytkowe (głównie same sypialnie i łazienka), dlatego zależy mi, żeby było przyjemne w użytkowaniu. 5cm wełny pod krokwiami wydaje się za mało, ale może się mylę? Problem dotyczyłby tylko skosów, ponieważ w projekcie przewidziane jest ocieplenie pomiędzy jętkami a tam znika problem grubości warstwy ocieplenia.
    Co myślicie o połączeniu wełny z płytami pir np thermano? Ostatnio przewinął mi się taki filmik promocyjny w którym thermano chwali się takim rozwiązaniem tzn. wełna pomiędzy krokwie a pod krokwie płyty.
    Będę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki, najlepiej wiecie, żeby nie wydać miliony monet.
    Uzyskanie dobrej izolacyjności termicznej przy małej dostępnej przestrzeni pod krokwiami nie jest problem. Wystarczy zastosować wełnę mineralną (MW) o niskim współczynniku lambda. Z punktu widzenia sprawności całego układu można stosować materiały o różnych lambdach między krokwiami i pod nimi. Ze względu na wstępowanie mostków termicznych w przekroju krokwiowym stosowanie materiałów o niższej lambdzie jest jak najbardziej uzasadnione. Jeśli mógłbym polecić to URSA PUREONE 31 lub URSA PLATINUM 32.
    Więcej tutaj https://ursa.pl/produkty/ursa-pureone/ursa-pureone-31 lub https://ursa.pl/produkty/ursa-glassw...sa-platinum-32.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    [QUOTE=Michał URSA;7893875]Uzyskanie dobrej izolacyjności termicznej przy małej dostępnej przestrzeni pod krokwiami nie jest problem. Wystarczy zastosować wełnę mineralną (MW) o niskim współczynniku lambda. Z punktu widzenia sprawności całego układu można stosować materiały o różnych lambdach między krokwiami i pod nimi. Ze względu na wstępowanie mostków termicznych w przekroju krokwiowym stosowanie materiałów o niższej lambdzie jest jak najbardziej uzasadnione. Jeśli mógłbym polecić to URSA PUREONE 31 lub URSA PLATINUM 32.
    Więcej tutaj https://ursa.pl/produkty/ursa-pureone/ursa-pureone-31 lub https://ursa.pl/produkty/ursa-glassw...sa-platinum-32.[/QUOTE
    A czy to się opłaca? A jakby dał np. współczynniki 0.038a pod krokwie 0.035 to myślisz że o ile zwiększy mu się współczynnik przenikania? Myślę że różnica bd nieodczuwalna.. a pod względem kosztów to sporo drożej..

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Sprawdzilen ceny przy 10cm grubości między 031 a 038 jest 20 zł różnicy na M2.. a między 0.31 a 0.35 jest 16 zł różnicy na metrze.. na całym dachu to spora kwota się uzbiera która nigdy mu się nie zwróci...

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Sprawdzilen ceny przy 10cm grubości między 031 a 038 jest 20 zł różnicy na M2.. a między 0.31 a 0.35 jest 16 zł różnicy na metrze.. na całym dachu to spora kwota się uzbiera która nigdy mu się nie zwróci...

    Sprawdzilen różnice.. współczynnik 031 a 038 to tak jakbyś 031poloYl 15cm a 038 17.. naprawdę gra nie warta świeczki.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Szykuje się do ocieplenia poddasza, jednak mam mały problem, który zastanawiam się jak rozwiązać.

    Mamy prosty dach dwuspadowy, więźba jętkowa, pełne deskowanie, krokwie wysokość 20cm, wentylacja mechaniczna. Nastawiałem się na ocieplenie całości wełną (pomiędzy krokwiami oraz pod krokwiami) jednak ostatnio potencjalny wykonawca zauważył, że maksymalnie zmieszczę jakieś 5cm ocieplenia pod krokwiami ze względu na okna w ścianach szczytowych, które są w małej odległości od krokwi.

    Zastanawiam się jak teraz rozwiązać ten problem. Może dodam jeszcze, że poddasze w całości jest użytkowe (głównie same sypialnie i łazienka), dlatego zależy mi, żeby było przyjemne w użytkowaniu. 5cm wełny pod krokwiami wydaje się za mało, ale może się mylę? Problem dotyczyłby tylko skosów, ponieważ w projekcie przewidziane jest ocieplenie pomiędzy jętkami a tam znika problem grubości warstwy ocieplenia.
    Co myślicie o połączeniu wełny z płytami pir np thermano? Ostatnio przewinął mi się taki filmik promocyjny w którym thermano chwali się takim rozwiązaniem tzn. wełna pomiędzy krokwie a pod krokwie płyty.
    Będę bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki, najlepiej wiecie, żeby nie wydać miliony monet.
    Wstępne założenia idą w dobrym kierunku. Brakuje informacji nt. co jest na deskach szalowania dachu?
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 11-01-2020 o 03:17

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Sprawdzilen różnice.. współczynnik 031 a 038 to tak jakbyś 031poloYl 15cm a 038 17.. naprawdę gra nie warta świeczki.
    Że niby 17cm izolacji o lambdzie 0,038 daje taki sam opór cieplny jak 15cm o lambdzie 0,031?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Szykuje się do ocieplenia poddasza, jednak mam mały problem, który zastanawiam się jak rozwiązać.

    Mamy prosty dach dwuspadowy, więźba jętkowa, pełne deskowanie, krokwie wysokość 20cm, wentylacja mechaniczna. Nastawiałem się na ocieplenie całości wełną (pomiędzy krokwiami oraz pod krokwiami) jednak ostatnio potencjalny wykonawca zauważył, że maksymalnie zmieszczę jakieś 5cm ocieplenia pod krokwiami ze względu na okna w ścianach szczytowych, które są w małej odległości od krokwi.
    Może naiwnie i pewnie niezgodnie z projektem, ale zaproponuję rozwiązanie problemu, przez przesunięcie lub obniżenie okien. Zwęzi się słupek między oknami (zakładam że są dwa) lub obniży parapet, ale zysk do krokwi będzie istotny. No i rozwiązanie dość tanie, nawet jeśli jest już zrobiona elewacja.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Wstępne założenia idą w dobrym kierunku. Brakuje informacji nt. co jest na deskach szalowania dachu?
    Na deskach jest coś w rodzaju papy, nie pamiętam teraz dokładniej nazwy bauder coś tam, nie było to najtańsze rozwiązanie (cenę bardziej pamiętam było jakoś 9.5 zł za m2)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cousie Zobacz post
    Może naiwnie i pewnie niezgodnie z projektem, ale zaproponuję rozwiązanie problemu, przez przesunięcie lub obniżenie okien. Zwęzi się słupek między oknami (zakładam że są dwa) lub obniży parapet, ale zysk do krokwi będzie istotny. No i rozwiązanie dość tanie, nawet jeśli jest już zrobiona elewacja.
    Żeby było zabawnie w projekcie w ogóle nie ma ocieplenia pod krokwiami, jest tylko pomiędzy. Nie wiem czy to kwestia jakiś wyliczeń czy pomyłki, ale raczej pomyłki projektantów, bo sam dach nie jest jakiś niezwykły. Pewnie stąd okna są gdzie są. Niestety chyba na obniżanie ich jest zdecydowanie za późno. Poza tym nie wydaje mi się, żeby komfortowe były okna nisko osadzone gdzie każdy z drogi widzie ciebie leżącego na łóżku.
    Moim pomysłem było jeszcze zastosowanie aluthermo quattro lub jakiegoś tańszego wariantu takiej foli refleksyjnej, ale po kontakcie z producentem okazało się, że na to też trochę za późno. To znaczy miks byłby w porządku ale tylko dobrze szczelny, na całości a to raz byłoby i tak dość drogie rozwiązanie i dwa na poddaszu mam ścianki gk i pełno stelaży które już są. Trzeba się chyba pogodzić z wełną i tym co jest.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony