dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Moc przyłaczeniowa do pompy ciepła i indukcji

    Podpisałem umowę z Enea na moc przyłączeniową 16 kW - tak mi wyliczył do Projektant Elektryk.
    Jednak mam wątpliwości czy nie powinienem mieć 25 kW
    Jakie jest Wasze zdanie ?
    Jeśli tak czy wiąze się to tylko ze zmiana zabezpieczenia w skrzynce czy wymianie kabla zasilającego z sieci ?
    Załącznik - zdjęcie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9353.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	437724

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Jakie jest Wasze zdanie ?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak dotąd maksymalną moc miałem 16,475kW. Z czego na raz chodziło 6,6kw kabli i 6kW grzałek w bojlerze. Co jeszcze - nie mam pewności. Pewnie pralka, zmywarka i jakieś drobiazgi. Indukcję obciążyć na maksa trudno ze względów organizacyjnych. Chyba, że ktoś na raz odpali przygotowane wcześniej cztery garnki. Jak zdąży. Jak do tego zdążyć odpalić piekarnik? To są rzeczy awykonalne.
    Do tego nawet jakbyś odpalił te 11kW w kuchni, to pompa ciepła się wyłączy, bo dom już tym będzie przegrzewać się.

    To, co w praktyce zdarza się odpalić na raz, to ogrzewanie, pralka, zmywarka (AGD na opóźniony start) plus jakiś czajnika albo garnek i drobiazgi. 10kW przy PC. Więc 25A powinno wystarczyć. Tym bardziej, że przy liczniku masz klasy C czyli możesz nawet kilka minut mieć przekroczone obciążenie znamionowe 1,5 raza.

    Przekroczenie mocy umownej jest bardzo trudne - bo zgodnie z przepisami pomiar jest uśredniany na kwadrans. A przez zabezpieczenie szybciej wybije zabezpieczenie, niż przekroczysz średnio moc umowną w ciągu kwadransa. Musiałbyś się bardzo postarać i stale obciążać przez 15 minut na maksa zabezpieczenie. A w praktyce grzałka w zmywarce, pralce czy nawet kuchnia indukcyjna pracują dużo krócej.
    Dyskusja już była w wątku, z którego to cytat.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ta pompa ciepła to na pewno z sieci pobiera 9 kW?
    To musi być jakiś 500m2 pałac żeby potrzebował ponad 30 kW ciepła.
    No ale jeśli potrzebujesz 2kW dla oświetlenia to może rzeczywiście jest to pałac.
    Pompa ma 8 kW i jest na 134 m2 domku parterowego , nie pisałem że potrzebuje 30kW ciepła.
    Tu nie chodzi o ciepło tylko moc przyłączeniową.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dyskusja już była w wątku, z którego to cytat.
    Jest to wszystko możliwe np. w święta zimą ; chodzi pompa , chodzi piekarnik, lodówka, zamrażalnik, 4 paliki płyty indukcyjnej , oświetlenia itd.
    Wyjdzie wtedy ponad 25kW , a gdy będę miał 16kW i zabezpieczenie 25A czyje , że będzie wybijać bezpiecznik w skrzynce.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Jest to wszystko możliwe np. w święta zimą ; chodzi pompa , chodzi piekarnik, lodówka, zamrażalnik, 4 paliki płyty indukcyjnej , oświetlenia itd.
    Wyjdzie wtedy ponad 25kW , a gdy będę miał 16kW i zabezpieczenie 25A czyje , że będzie wybijać bezpiecznik w skrzynce.
    Nie da się. Sprawdzałem. Piekarnik trzyma temperaturę i taktuje grzałkami. Jak się uprzesz i odpalisz cztery wielkie gary z wodą przygotowane wcześniej na indukcji na raz, to najdalej po 10 minutach będzie kipiało ze wszystkich. W tym czasie wyłączy się ogrzewanie, bo w domu masz saunę.
    Lodówka u mnie w czasie pracy sprężarki bierze normalnie 50W. Na maksa AFAIR (nie mam przy sobie notatek) 170W. Wiec nie robi różnicy.
    Nawet, jak do tego odpalą się na raz pralka i zmywarka - to one w sumie przez dwie czy trzy godziny wezmą maks. 5kWh - czyli średnio góra 2,5kW na dwa urządzenia taktując grzałkami.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-12-2019 o 09:27

  6. #6

    Domyślnie

    OK
    CZyli jestem spokojny

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ja mam przyłącze 11kW jakiś rok temu robiłem test. Włączyłem indukcję na full 7,2 kW , grzałki CWU 4,6 KW , mikrofale , piekarnik i tv ze światłem pokazało mi na wykresie ledwo co ponad 11kW poboru gdzieś wklejalem fotkę.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 03-12-2019 o 10:00
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony