dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Czy deska na podłogówce zwiększa koszty ogrzewania przy pompie ciepła?

    Dzień dobry,

    w projekcie domu jako źródło ogrzewania mamy założoną gruntową pompę ciepła, a w całym domu ogrzewanie podłogowe. Jako wykończenie miała być położona deska warstwowa, ale kilkukrotnie już słyszeliśmy, że to zupełnie niepraktyczne rozwiązanie do pompy ciepła, bo znacznie zawyża koszty ogrzewania. Zaczęliśmy się więc zastanawiać nad przeprojektowaniem instalacji grzewczej na podłogowo-ścienną. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek ruchy czy ktoś mógłby mi napisać jak w praktyce wygląda takie połączenie? Rozumiem, że koszty ogrzewania są wyższe niż w przypadku gresu czy kamienia na całej posadzce, ale o jakim rzędzie kwot możemy mówić przy domu o powierzchni 200 m2? W jaki sposób możemy to oszacować?*A może jest tu ktoś kto ma właśnie taki układ i mógłby podzielić się doświadczeniami?

    Będę wdzięczna za pomoc lub odesłanie do odpowiednich materiałów.*

    Pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dokładnie odwrotnie. Jak grzejesz prądem, to okładzina o większym oporze cieplnym pomaga obniżyć koszty minimalizując grzanie w drogiej strefie (podłoga wolniej oddaje ciepło). Wprawdzie wymaga to naładowania odrobinę większą temperaturą w czasie taniej strefy - ale to ma pomijalny wpływ na COP.

    Dosyć często wrzucany wykres/schemat doboru grubości wylewki (jest też na 23 stronie kompendium Devi)


  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Kolega KAIZEN ma rację w przypadku grzania dwoma taryfami , ale przy stałym grzaniu koszt rośnie o około 1 %.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Kolega KAIZEN ma rację w przypadku grzania dwoma taryfami , ale przy stałym grzaniu koszt rośnie o około 1 %.
    No nie wiem.... Tzn. gdzie się podzieje ten 1 procent? Deska go zje? Czy zamiast pójść do pomieszczenia zostanie wchłonięty przez strop/chudziak? Nie zauważyłem abym miał chłodniej w pokojach w których mam dywany. Piszę jako użytkownik grubych dywanów, nie desek.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    No nie wiem.... Tzn. gdzie się podzieje ten 1 procent? Deska go zje? Czy zamiast pójść do pomieszczenia zostanie wchłonięty przez strop/chudziak? Nie zauważyłem abym miał chłodniej w pokojach w których mam dywany. Piszę jako użytkownik grubych dywanów, nie desek.
    Może nie zauważyłeś bo na twoim źródle ciepła temperatura na zasilaniu zwiększyła się o 0,5*C lub czas nagrzewania podłogi i propagacja tego ciepła do pomieszczenia wydłużyła się o 10 minut lub zużycie wzrosło o 0,5kW miesięcznie.

    Spójrz na to z innej strony.
    Mamy ogrzewaną płytę jastrychu z zatopionymi rurkami.
    Z jednej strony izolacja styropianowa w stronę chudziaka i ziemi ma grubość powiedzmy 20cm ale pewne straty minimalne w tą stronę nadal istnieją bo styropian nie jest ideałem a jego współczynnik to np. 0,033.
    Dlatego zwiększając izolację w drugą stronę poprzez instalację drewna na posadzce czyż nie powiększymy delikatnie owych strat lub też czasu okresów grzewczych co się przedłoży na zużycie kW.

    Myślę ze owe wspomniane 1% jest jak najbardziej aktualne
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-12-2019 o 12:38
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Być może, ale to w domach budowanych od kilku-kilkunastu lat zupełnie nieistotne. Koszt rocznego ogrzewania 1000-2000zł zwiększy/zmniejszy się o 10-20zł/rok, jeśli dokładnie w całym domu byłyby panele zamiast płytek. A jesli płytki [pozostaną w łazienkach, kuchni, wiatrołapie, holu, to pozostaną wielkości niemierzalne. Nie ma się czym zajmować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony