dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Kominek otwarto-zamknięty z akumulacją.

    Jako posiadacz, projektant (projekt wykonawczy tylko) oraz wykonawca kominka otwartego Rumforda, postanowiłem założyć nowy temat.
    Kominek ten w zasadzie jest kominkiem otwarto-zamkniętym; otwarty, bo po otwarciu lub zdjęciu drzwi, można cieszyć się żywym ogniem i palić bez zadymiania.
    Zamknięty, bo po zamknięciu drzwi staje się tzw. pieco-kominkiem.

    Wątek ten ma za zadanie eksplorować nowe, nieodkryte jeszcze obszary w kominkarstwie.
    Otóż z wolna rysują się nowe pomysły na usprawnienie tego kominka.
    Dla ułatwienia sprawy, pozwolę sobie załączyć zdjęcie z budowy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	murr.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	437734

    Podwyższanie parametrów ma pogodzić kilka pozornie sprzecznych zadań.
    Jako że w roli kominka zamkniętego i otwartego spisuje się na piątkę,
    to czas iść głębiej w zduństwo - jakby nie patrzeć - najwyższej klasy.
    Przecierać nowe szlaki i tworzyć ekologiczno-estetyczne trendy.
    W szczególności chcielibyśmy:
    - poprawić szybkość ogrzewania konwekcją,
    - skierować więcej ciepła w masę akumulacyjną.
    Powyższe działania mają skutkować mniejszym zużyciem paliwa, lub też większą wydajnością i czystszym spalaniem.
    A wszystko to opakowane w czerwoną cegłę, kafle lub inny naturalny materiał.

    Jednym słowem; połączenie piekna i atmosfery otwartego ognia z bezpieczeństwem zamkniętego paleniska, wydajnością dobrego pieca
    i wspaniałym wyglądem tradycyjnego, murowanego kominka.

  2. #2

    Domyślnie

    Jest już koncepcja na papierze.
    Kominek w zależności od potrzeb miałby posiadać trzy - przełączalne w dowolnej chwili - tryby pracy:
    - praca jako kominek otwarty,
    - praca jako piecokominek,
    - praca jako piecokominek z akumulacją
    Na rysunku widoczne są dwa obiegi spalin.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kominek kanały spalinowe.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	61,6 KB
ID:	437755

  3. #3

    Domyślnie

    Możliwe, że się mylę, ale komin, z tego z czego jest postawiony, w środku, prawie, komory spalania, to chyba, raczej i być może, zły pomysł.

  4. #4

    Domyślnie

    Dlaczego zły pomysł?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Obłożenie paleniska magnezytem poniżej połowy jego wysokości możesz sobie darować, szkoda kasy (odpal najpierw tego rumforda, obłóż czujnikami temperatury a potem narysuj jeszcze raz). Dwa kanały wznośne otwarte jednocześnie sprawdzą się średnio, do tego wyloty do nich poniżej czopucha
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6

    Domyślnie

    Przesunąłem wyloty wyżej, a z kanałami wymyśliłem coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kominek kanały spalinowe2.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	437767

    Czy w tym przypadku jeden kanał sprawdzi się lepiej?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Przesunąłem wyloty wyżej, a z kanałami wymyśliłem coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kominek kanały spalinowe2.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	81,9 KB
ID:	437767

    Czy w tym przypadku jeden kanał sprawdzi się lepiej?
    Dalej do niczego, kanały opadowe na dole musisz połączyć w jeden i wtedy można pojedynczym dać w górę.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Ciężko z miejscem.
    A co jeślibym zrobił jeden kanał opadowy z lewej strony i wtedy w górę?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Dalej do niczego, kanały opadowe na dole musisz połączyć w jeden i wtedy można pojedynczym dać w górę.
    Dlaczego?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dlaczego?
    Przyjedziesz na śliwowicę to Ci wyjaśnię
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Ciężko z miejscem.
    A co jeślibym zrobił jeden kanał opadowy z lewej strony i wtedy w górę?
    Skoro masz miejsce na 4 kanały to na 3 też znajdziesz miejsce. Kanały opadowe nie musisz mieć jednakowej długości a zbiorczy wznośny nie musi być sumą średnicy dwóch opadowych.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Przyjedziesz na śliwowicę to Ci wyjaśnię
    Upijesz i nauczysz zduństwa...To warto rozważyć!

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Upijesz i nauczysz zduństwa...To warto rozważyć!
    Nawet nie mam zamiaru uczyć guru zduństwa czegokolwiek ale porozmawiać zawsze warto
    Ps. Oczywiście to ja mogę się mylić co do kanałów wznośnych i opadowych.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Nawet nie mam zamiaru uczyć guru zduństwa czegokolwiek ale porozmawiać zawsze warto
    Ps. Oczywiście to ja mogę się mylić co do kanałów wznośnych i opadowych.
    Kontynuuj! Miło się robi na sercu, gdy "młodsze" pokolenie przejmuje pałeczkę. Robota nie poszła na marne!

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kontynuuj! Miło się robi na sercu, gdy "młodsze" pokolenie przejmuje pałeczkę. Robota nie poszła na marne!
    Ja tam wieku nikomu nie wypominam chyba że "młodsze" dotyczyło wiedzy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Skoro masz miejsce na 4 kanały to na 3 też znajdziesz miejsce. Kanały opadowe nie musisz mieć jednakowej długości a zbiorczy wznośny nie musi być sumą średnicy dwóch opadowych.
    Kłopot w tym, że nie jestem w stanie wyobrazić sobie przebiegu kanałów, które proponujesz.
    Mogą one iść tylko z boków paleniska, co zawęża mi pole działania.
    Mógłbyś wrzucić jakiś rysunek lub dokładniej opisać co masz na myśli?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Kłopot w tym, że nie jestem w stanie wyobrazić sobie przebiegu kanałów, które proponujesz.
    Mogą one iść tylko z boków paleniska, co zawęża mi pole działania.
    Mógłbyś wrzucić jakiś rysunek lub dokładniej opisać co masz na myśli?
    Dobra troszkę się rozpędziłem, skupiłem się na Twoich rysunkach a zapomniałem o fotce Jak dla mnie to zdecydowanie za późno zacząłeś myśleć o modyfikacjach. Można by zabudować odbiornik opadowy z jednej strony. Oczywiście zdajesz sobie sprawę że ten rumford średnio nadaje się do pędzenia prawdziwej akumulacji.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    za późno zacząłeś myśleć o modyfikacjach
    Mogę go rozebrać i pobudować na nowo, przystosowując do akumulacji.
    Czyli miałbym nadal kominek otwarty, który - po zamknięciu drzwiczek - zmieniałby się w akumulacyjny piec.
    Niewątpliwie będzie wymagało to dużych starań i pomyślunku. Prawdopodobnie nikt jeszcze tego nie robił.
    Mam jednak dylemat jak puścić dwa kanały, które proponowałeś.
    Pomysł na dwa kanały akumulacyjne bardzo mi się podoba. Dużo bardziej niż na jeden kanał.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Mogę go rozebrać i pobudować na nowo, przystosowując do akumulacji.
    Czyli miałbym nadal kominek otwarty, który - po zamknięciu drzwiczek - zmieniałby się w akumulacyjny piec.
    Niewątpliwie będzie wymagało to dużych starań i pomyślunku. Prawdopodobnie nikt jeszcze tego nie robił.
    Mam jednak dylemat jak puścić dwa kanały, które proponowałeś.
    Pomysł na dwa kanały akumulacyjne bardzo mi się podoba. Dużo bardziej niż na jeden kanał.
    No to napiszę jeszcze raz, zdajesz sobie sprawę że ten rumford nie jest najlepszym paleniskiem do akumulacji. W czasach hrabiego Rumforda poprawienie wydajności paleniska nie było z myślą o ładowaniu akumulacji. A jeśli jesteś w stanie to rozebrać to pomysłów może być kilka, np. trzy kanały opadowe i zbiorczy wznośny, dwa opadowe z lewej, łącznik pod paleniskiem do prawej strony i z prawej jeden opadowy i jeden zbiorczy wznośny. Można by też rozwinąc odbiornik opadowy na jedną stronę a po drugiej zrobic tylko zbiorczy wznośny.
    Dobra jako przerywnik, bo rysować mi się nie chce, zacytuję pewnego forumowicza "Takie przetarcie drogi to ogromne koszta. Mam to oddać za darmo na forum, gdzie za reklamę krzyczą 6 średnich krajowych?" oczywiście wiesz kto to
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #20

    Domyślnie

    Rysunki ogólne są ogólnie dostępne za darmo.
    Ale przekrój gardzieli, to już trzeba było samemu wyliczyć.
    Rozrysuję te kanały jeszcze raz.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony