dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej dla domu jednorodzinnego

    Szanowni Forumowicze,

    Dostałem decyzję o warunkach zabudowy. Teraz muszę wyłączyć część działki z produkcji rolnej na cele nierolnicze - pod zabudowę budynkiem mieszkalnym, jednorodzinnym.

    Już wiem, że warto odrolnić mniej niż 500 m2, by za to nie płacić. Wczytałem także, że najlepiej odrolnić jak najmniej m2, jak to tylko możliwe, bo później za część odrolnioną płaci się dużo wyższe podatki niż za nieodrolnioną. Czy to prawda?

    Jeśli tak, pod jakie wykorzystanie muszę odrolnić powierzchnię działki? Oczywiście miejsce gdzie będzie stał dom. Ale co jeszcze? Miejsce postojowe dla samochodu (jedno mam obowiązkowe w WZ)? Teren gdzie będzie chodnik? Podjazd? Nawet, jeśli będzie utwardzony jedynie płytami ażurowymi, w których będzie rosnąć trawa? A może nawet taras? Basen stelażowy rozkładany na lato, jeśli będzie on wkopany w ziemię? Na pozostałej części będzie trawnik, drzewa owocowe, krzewy i ogródek warzywny. Grunt jest klasy IIIa.

    Gdyby nie wyższe podatki, odrolniłbym 499 m2 i miał święty spokój.

    Teraz kolejna sprawa, papiery a praktyka. Jak rozumiem, obszar odrolniony musi się zgadzać z planem zagospodarowania działki wykonywanym przez architekta i załączanym do wniosku o zgodę na budowę.Architekta jeszcze nie mam.

    W praktyce, przez lata użytkowania podwórka, może wiele się zmienić i przecież nikt mi tego nie sprawdzi, że zmieniłem zdanie i utwardziłem miejsce postojowe na samochód jeszcze w jakimś innym miejscu albo utwardziłem ścieżkę do ogródka?

    Proszę o podzielenie się wiedzą prawną, doświadczeniami i praktyką stosowaną w starostwach.

    Pozdrawiam!
    Maciek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    z praktyki napiszę, że podział działki na część budowlaną i pozostałą powinna wynikać wprost z zagospodarowania działki. Tak więc najpierw zatrudnij architekta, a dopiero później ( na podstawie uzgodnionego zagospodarowania choćby na etapie Koncepcji ) przyjmij logiczny podział nieruchomości.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post
    Szanowni Forumowicze,

    Dostałem decyzję o warunkach zabudowy. Teraz muszę wyłączyć część działki z produkcji rolnej na cele nierolnicze - pod zabudowę budynkiem mieszkalnym, jednorodzinnym.

    Już wiem, że warto odrolnić mniej niż 500 m2, by za to nie płacić. Wczytałem także, że najlepiej odrolnić jak najmniej m2, jak to tylko możliwe, bo później za część odrolnioną płaci się dużo wyższe podatki niż za nieodrolnioną. Czy to prawda?

    Jeśli tak, pod jakie wykorzystanie muszę odrolnić powierzchnię działki? Oczywiście miejsce gdzie będzie stał dom. Ale co jeszcze? Miejsce postojowe dla samochodu (jedno mam obowiązkowe w WZ)? Teren gdzie będzie chodnik? Podjazd? Nawet, jeśli będzie utwardzony jedynie płytami ażurowymi, w których będzie rosnąć trawa? A może nawet taras? Basen stelażowy rozkładany na lato, jeśli będzie on wkopany w ziemię? Na pozostałej części będzie trawnik, drzewa owocowe, krzewy i ogródek warzywny. Grunt jest klasy IIIa.

    Gdyby nie wyższe podatki, odrolniłbym 499 m2 i miał święty spokój.

    Teraz kolejna sprawa, papiery a praktyka. Jak rozumiem, obszar odrolniony musi się zgadzać z planem zagospodarowania działki wykonywanym przez architekta i załączanym do wniosku o zgodę na budowę.Architekta jeszcze nie mam.

    W praktyce, przez lata użytkowania podwórka, może wiele się zmienić i przecież nikt mi tego nie sprawdzi, że zmieniłem zdanie i utwardziłem miejsce postojowe na samochód jeszcze w jakimś innym miejscu albo utwardziłem ścieżkę do ogródka?

    Proszę o podzielenie się wiedzą prawną, doświadczeniami i praktyką stosowaną w starostwach.

    Pozdrawiam!
    Maciek
    Ja miałem ten sam pomysł do puki miła Pani w urzędzie nie uświadomiła mi że na nie odrolnionej części nie mogę postawić ogrodzenia, czy nawet posadzić drzewa więc odpuściłem i odrolniłem całość 1200 m2 koszt 17000 rozłożony na 10 lat.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Zaplanowałem dokładnie dom i gospodarowanie działki. Wiem, co gdzie ma być, więc wolę już teraz wystąpić o odrolnienie, na etapie składania pism o warunki techniczne przyłączy i inne takie ustalenia, by nie tracić czasu później.

    @Jaro106 Wydaje mi się, że ta miła pani raczej straszyła, niż opierała się na jakiś przepisach... W moim przypadku na działce od ponad 50 lat jest sad owocowy, więc z tymi drzewami, trawnikiem i ogrodzeniem to gruba przesadza, gdyż takie zagospodarowanie to jest obecnie i zawsze takie było.
    A kto sprawdzi, co robię na własnej działce po oddaniu domu do użytku?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post
    A kto sprawdzi, co robię na własnej działce po oddaniu domu do użytku?
    Jak to kto? Czujny sąsiad.
    Taki złodzieja przegoni, lecz jeśli go źle potraktujesz to nasmaruje pismo do urzędu zaczynające sie od słów:
    "Nie wim czy to ważne, niemniej jednak informuję iż ........

  6. #6

    Domyślnie

    Wystarczy się otaczać życzliwymi ludźmi i problem znika
    Chcę budować się na wsi, na której się wychowałem i znam wszystkich sąsiadów. Nie jestem tam wstanie wskazać nikogo, kto wybudował się zgodnie z przepisami. Każdy ma coś za uszami. Najczęściej drobnostki, ale jednak.

    W temacie co odralniać, znalazłem ciekawy artykuł sprzed prawie 10 lat, ale gdyby ktoś wygooglował ten temat, może go zainteresuje:
    https://muratordom.pl/prawo/formalno...AcQT-Zaso.html

    W myśl przytoczonych tam interpretacji, "wyłączeniu z produkcji rolnej podlega tylko powierzchnia zabudowy i powierzchnia utwardzona". Jeżeli coś jest powierzchnią biologicznie czynną nie musi być odralniana. W zapisach moich WZ mam powierzchnię biologicznie czynną ponad 50%, więc odrolnienie większej części działki niejako kłóci się z jej zapisami.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post
    W myśl przytoczonych tam interpretacji, "wyłączeniu z produkcji rolnej podlega tylko powierzchnia zabudowy i powierzchnia utwardzona". Jeżeli coś jest powierzchnią biologicznie czynną nie musi być odralniana. W zapisach moich WZ mam powierzchnię biologicznie czynną ponad 50%, więc odrolnienie większej części działki niejako kłóci się z jej zapisami.
    Teren "w produkcji rolnej" i teren "biologicznie czynny" to różne pojęcia.
    Wyłączenie z produkcji rolnej nie oznacza, że to będzie wybrukowane. Może być teren "wyłączony z produkcji rolnej", ale być terenem biologicznie czynnym.
    Uprawa sadu, krzewów też jest produkcją rolną, więc nie jest prawdą że na terenie "w produkcji rolnej" nie może być drzew ani krzewów.

  8. #8

    Domyślnie

    Do wniosku o odrolnienie należy dołączyć projekt zagospodarowania działki, więc ostatecznie zdecydowałem, że już teraz wybiorę architekta i poproszę go o pomoc w przygotowaniu wniosku o odrolnienie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony