dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Termoizolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym a płyty tarasowe

    Dzień dobry,
    Na wiosnę będę musiał zmierzyć się z termoizolacją tarasu (około 30 metrów kwadratowych). Taras obecnie nie przecieka i składa się z następujących warstw:

    1. Płyta betonowa ( nie wiem czy właściwie to nazywam)
    2. Papa
    3. Wylewka ze spadkiem
    4. Papa
    Zależy mi aby jak najtaniej zrobić termomodernizację a równocześnie mieć pewność ze nic nie będzie ciekło.
    Czy mogę na obecną papę położyć jakąś paroizolację (poproszę o propozycje) np. styrpapę, na niej papę termozgrzewalną a całość wykończyć kostką brukową lub płytami tarasowymi. Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem by uniknąć konieczności skuwania wylewki, wylewania kolejnej. Zwłaszcza ze chciałbym jak najtaniej wykończyć powierzchnię tarasu, ponieważ, będzie używany raczej okazyjnie.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dud21 Zobacz post
    Dzień dobry,
    Na wiosnę będę musiał zmierzyć się z termoizolacją tarasu (około 30 metrów kwadratowych). Taras obecnie nie przecieka i składa się z następujących warstw:

    1. Płyta betonowa ( nie wiem czy właściwie to nazywam)
    2. Papa
    3. Wylewka ze spadkiem
    4. Papa
    Zależy mi aby jak najtaniej zrobić termomodernizację a równocześnie mieć pewność ze nic nie będzie ciekło.
    Czy mogę na obecną papę położyć jakąś paroizolację (poproszę o propozycje) np. styrpapę, na niej papę termozgrzewalną a całość wykończyć kostką brukową lub płytami tarasowymi. Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem by uniknąć konieczności skuwania wylewki, wylewania kolejnej. Zwłaszcza ze chciałbym jak najtaniej wykończyć powierzchnię tarasu, ponieważ, będzie używany raczej okazyjnie.
    Musisz znać maksymalne dopuszczalne obciążenie twojego tarasu.
    Powinieneś położyć na to co masz warstwę izolacyjną (styropian), potem lekki beton (np. styrobeton) i na to warstwę ostateczną tarasu np. deski tarasowe. Paroizolacja nie jest potrzebna w Twoim wypadku. Pierwsza warstwa papy (pod wylewką) również nie była potrzebna.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź. Zastanawiam się jednak nad izolacja przed przeciekaniem. Czy styropian powinien być jakoś odizolowany od wylewki po to by nie był mokry?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    No ciekawa porada położyć sam styropian na to beton i deski...
    Powiem Ci jak mam zrobione. Najpierw papa oczywiście, potem styropian + na niego folia oczywiście, na to wylewka betonowa, na to hydroizolacja Mapelastic A+B i na to płytki z fugą epoksydową. Nie straszne mi oberwanie chmury

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dud21 Zobacz post
    Dziękuję za podpowiedź. Zastanawiam się jednak nad izolacja przed przeciekaniem. Czy styropian powinien być jakoś odizolowany od wylewki po to by nie był mokry?
    Powinien. Zastosuj np. Atlas Wodery Duo przed płytkami i będzie ok.

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę sobie że zastosowanie folku między styropianem a wylewka będzie całkiem niezłym pomysłem zwłaszcza nie wywinduje to kosztuje pod niebo. Rozumiem że wylewkę należy tradycyjne dylatowac od ściany i przed wykonaniem pokrycia mapelasticiem lub atlasem uszczelnić taśmami?

    Czy jest jakaś tańsza opcja na uszczelnienie tarasu niż te dwa produkty? Oczywiście tak aby spełniało to rozsądnie funkcje izolacyjną. Czy od razu tj w tym samym sezonie wykończona powierzchnie muszę pokryć jakimś wykończeniem no płytka?

    Ile minimum na styropianie musi być wylewki np że styrobetonu?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dud21 Zobacz post
    Myślę sobie że zastosowanie folku między styropianem a wylewka będzie całkiem niezłym pomysłem zwłaszcza nie wywinduje to kosztuje pod niebo. Rozumiem że wylewkę należy tradycyjne dylatowac od ściany i przed wykonaniem pokrycia mapelasticiem lub atlasem uszczelnić taśmami?

    Czy jest jakaś tańsza opcja na uszczelnienie tarasu niż te dwa produkty? Oczywiście tak aby spełniało to rozsądnie funkcje izolacyjną. Czy od razu tj w tym samym sezonie wykończona powierzchnie muszę pokryć jakimś wykończeniem no płytka?

    Ile minimum na styropianie musi być wylewki np że styrobetonu?
    Folia jest tam zbędna, a nawet może zaszkodzić, gdyż nie będziesz w stanie do niej przykleić styropianu. Mogłoby to powodować z czasem pękanie np. płytek. A raczej na 100% w niektórych miejscach spowoduje.
    Mam ponad 260m2 dachu płaskiego, ze wszystkich stron otoczonego attykami, który w części jest tarasem. Radziłem się dekarzy m.in. tych z forum i potwierdzili, że folia jest całkowicie zbędna. Wystarczającą paroizolacją jest farba lateksowa na suficie, a w przypadku prawidłowo działającej wentylacji i ta nie byłaby konieczna.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Chcesz wylewke na goły styropian dawać ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Chcesz wylewke na goły styropian dawać ?
    Myślałem o tym by na styropian łożyć folię i na to wylewkę. Ta wykończyć czymś zaproponowanym powyżej czyli np mapelastic

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Chcesz wylewke na goły styropian dawać ?
    Tak właśnie powinien zrobić.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Tak właśnie powinien zrobić.
    Ło Jezusicku!
    Do autora wątku: Czy KierBud coś mówił? Projekt co przewiduje? Szukasz informacji wśród tak samo zdezorentowanych jak Ty.
    Jeżeli jednak brak dostępu do wiedzy to polecam wyspecjalizowane portale: artykuł
    Od siebie radzę rozważenie układu:
    1. warstwa spadkowa
    2. paroizolacja z papy podkładowej w przypadku pomieszczeń użytkowych poniżej
    3. termoizolacja z płyt PIR w okładzinie AL.
    4. zamiast grubej i czasem uciążliwej w wykonaniu i pielęgnacji wylewki zastosowałem płyty cementowe o gr. 20mm
    5. izolacja wodna z membrany dachowej z materiałów typu EPDM czy PVC. Możliwie klejona lub zgrzewana na łączeniach. Oczywiście wywinięta na cokół i zakończona z zastosowanie dedykowanej listwy.
    6. Na tym można ułożyć kilka wykończeń przesączalnych: system desek lub paneli z WPC, drewna modyfikowanego lub egzotycznego. Można również zastosować płyty na stopkach narożnikowych.
    Doświadczenie nauczyło mnie, że wykończenia płytkami klejonymi nie są trwałe w naszym klimacie. Im większe płytki tym krótszy ich żywot.
    Pozdrav,
    SM
    P.S. Trochę przeleciałem nad zagadnieniem. Dlaczego PIR? A jaką izolację termiczną przewiduje autor? Z doswiadczenia wiem, że za mało Dzięki zastosowaniu PIR można zredukować grubość termoizolacji o 40%.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 07-12-2019 o 17:46

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Ło Jezusicku!
    Do autora wątku: Czy KierBud coś mówił? Projekt co przewiduje? Szukasz informacji wśród tak samo zdezorentowanych jak Ty.
    Jeżeli jednak brak dostępu do wiedzy to polecam wyspecjalizowane portale: artykuł
    Od siebie radzę rozważenie układu:
    1. warstwa spadkowa
    2. paroizolacja z papy podkładowej w przypadku pomieszczeń użytkowych poniżej
    3. termoizolacja z płyt PIR w okładzinie AL.
    4. zamiast grubej i czasem uciążliwej w wykonaniu i pielęgnacji wylewki zastosowałem płyty cementowe o gr. 20mm
    5. izolacja wodna z membrany dachowej z materiałów typu EPDM czy PVC. Możliwie klejona lub zgrzewana na łączeniach. Oczywiście wywinięta na cokół i zakończona z zastosowanie dedykowanej listwy.
    6. Na tym można ułożyć kilka wykończeń przesączalnych: system desek lub paneli z WPC, drewna modyfikowanego lub egzotycznego. Można również zastosować płyty na stopkach narożnikowych.
    Doświadczenie nauczyło mnie, że wykończenia płytkami klejonymi nie są trwałe w naszym klimacie. Im większe płytki tym krótszy ich żywot.
    Pozdrav,
    SM
    P.S. Trochę przeleciałem nad zagadnieniem. Dlaczego PIR? A jaką izolację termiczną przewiduje autor? Z doswiadczenia wiem, że za mało Dzięki zastosowaniu PIR można zredukować grubość termoizolacji o 40%.
    Po pierwsze już samą papę paroizolacyjną powinieneś wywinąć na cokół, budynek, attyki i inne tego typu miejscami. Żeby zrobić to poprawnie należałoby zastosować kliny styropianowe. Jeżeli tego nie zrobiłeś ta paroizolacja i tak nie ma ciągłości i niewiele daje. Poza tym nieprawdą jest to, że piszesz, iż papę podkładową można stosować jako paroizolację, gdyż do tego jest papa paroizolacyjna z wkładką aluminiową.
    Podobnie powinieneś zrobić z papą podkładową i wierzchniego krycia. To materiał wytrzymalszy EPDM i PVC, które to pod deski czy panele się średnio nadają.
    I dalej tak mógłbym Ci wymieniać "nowości" które opisałeś, bo dalej jest jeszcze ciekawiej, ale właśnie leci KSW
    Puent: jak czegoś nie jesteś pewien, nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony