dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Plany na budowę, kilka pytań

    Cześć, zaczęliśmy się zastanawiać z żoną nad budową domu. Obecnie mieszkamy w takim starym domu typu kostka, pierwotnie była to parterówka z dwuspadowym dachem (przed wojną), w latach 60tych dobudowano klatkę schodową i drugie piętro. Moglibyśmy tutaj mieszkać przy założeniu że będziemy dom remontować (jest nieocieplony), za jakieś 2 lata trzeba będzie wymienić piec CO i całą instalację (piony i kaloryfery), bo na górze mamy w pokoju taki stary żeliwny, ma chyba z dwa metry długości, a grzeje tylko w połowie, i to nie na 100%, pewnie jest pozarastany w środku. Na klatce schodowej nie ma kaloryfera, bo ktoś kiedyś wymyślił, że jak jest duże okno to się nie opłaca. Dokładając do tego drzwi wejściowe z 1928 roku (sic!) to wychodzi, że na klatce schodowej która ma dość sporą kubaturę (kto mieszkał w domu typu kostka z PRLu ten wie) mamy na 4 stopnie Celsjusza przy -15 na zewnątrz. Fundamenty nie są pod całym domem, tylko pod jakąś częścią. Oczywiście wszystko nieocieplone.
    Czyli: na początek przyjdzie wymienić piec razem z pionami, kaloryferami, dołożyć jeden albo dwa na klatce schodowej, ocieplenie to jakieś niecałe 40 tysięcy z materiałem, drzwi zewnętrznych mamy 3 pary, dwie są nietypowe (szerokie i dość niskie), chyba nie można zamurować i wstawić typowych, bo nad jednymi wisi spocznik ze schodów, a drugie mają nad sobą belkę która pełni funkcje nadproża i trzyma wszystko nad sobą.

    Piec + instalacje- ze 25 tysięcy
    ocieplenie- ze 40 tysięcy
    drzwi- 12-15?
    Wychodzi 80 tysięcy , a nadal mieszkamy w starym domu który ma układ 3 pokoje na dole i 3 na górze, no i wielka klatka schodowa. Dlatego zastanawiamy się nad budową, działkę byśmy mieli. Chcemy coś małego typu stodoła, jakieś 110m2, bez szaleństw, nie chcę już węgla, może być gaz albo pompa ciepła (nie wiem ile to kosztuje na taką powierzchnię), myślę że ściany z silikatów + wełna, jakiś wstępny projekt:

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...RoCZ1AQAvD_BwE

    takie coś by nam pasowało. Szukałem tego projektu na forum w realizacji ale nie znalazłem. Jakieś tam oszczędności mamy, brak musu kupna działki to duży plus (podobne w naszej okolicy kosztują ze 150 tysięcy), dwóch wujków elektryków z uprawnieniami, myślę że kilka rzeczy przy budowie jestem w stanie zrobić samemu z pomocą rodziny. Co radzicie, remontować czy budować nowy?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Poczytaj o programie "czyste powietrze". Jak chcesz burzyć - to wyjdzie duużo drożej, niż budowanie na pustej działce. Decyzja nie będzie prosta i bez fachowej analizy stanu obecnego i co do zrobienia to wróżenie z fusów. Ale jak dostaniesz 80% zwrotu gros kosztów remontu, to na pewno wyjdzie dużo taniej, niż budowa na pustej działce.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie musimy burzyć, dom może stać, mamy działkę obok. Na dotację z programu czyste powietrze przekraczamy dochód. Wiem że to nie jest prosta decyzja- z jednej strony po co budować nowy, skoro można mieszkać w tym, no ale.. to trzeba remontować. Z drugiej strony- remontować stary.. to też bez sensu.

  4. #4

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	63,3 KB
ID:	437962

    Tak wygląda to na tą chwilę, Możemy się wybudować na tych działkach po przekątnej, jedna jest większa druga mniejsza, ale nie ma to za bardzo znaczenia. Nasz aktualny domek to ten na górze, ten po przekątnej to dom teściów. Pod "i" jest stara stodoła. Woda, prąd w granicach, za 3 lata mają ciągnąć nitkę z gazem, ale raczej byśmy się skłaniali ku pompie ciepła. Czy ławy fundamentowe pod takim domkiem jak "ekonomiczny 5" wyjdą wyraźnie taniej niż płyta? Czytałem kilka tematów nt. opłacalności inwestycji w płytę (akumulacja ciepła i te sprawy), ale jeżeli różnicy ma być ze 20 tysięcy, to wątpię że jest sens się cisnąć w płytę.

    @edit
    kilka pytań
    Celowałbym w silikat plus ocieplenie (nie wiem czy wełna czy styropian). Większość tych projektów domów typu stodoła ma w projekcie właśnie silikat, zastanawiam się czy jakiś ytong 48 energo+ bez ocieplenia nie będzie lepszy. Niby pracuję w "branży", a nie mam pojęcia co dla mnie byłoby lepsze. Ile może kosztować realizacja takiego domu pod klucz? System powiedzmy "pół-gospodarczy". Naczytałem się o domach po 100m2 które muszą kosztować 400 tysięcy, i to do stanu surowego zamkniętego czy tam deweloperskiego, ale mam nadzieję że to trochę przesada.
    Ostatnio edytowane przez johny11 ; 08-12-2019 o 23:06

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał johny11 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	63,3 KB
ID:	437962

    Tak wygląda to na tą chwilę, Możemy się wybudować na tych działkach po przekątnej, jedna jest większa druga mniejsza, ale nie ma to za bardzo znaczenia. Nasz aktualny domek to ten na górze, ten po przekątnej to dom teściów. Pod "i" jest stara stodoła. Woda, prąd w granicach, za 3 lata mają ciągnąć nitkę z gazem, ale raczej byśmy się skłaniali ku pompie ciepła. Czy ławy fundamentowe pod takim domkiem jak "ekonomiczny 5" wyjdą wyraźnie taniej niż płyta? Czytałem kilka tematów nt. opłacalności inwestycji w płytę (akumulacja ciepła i te sprawy), ale jeżeli różnicy ma być ze 20 tysięcy, to wątpię że jest sens się cisnąć w płytę.

    @edit
    kilka pytań
    Celowałbym w silikat plus ocieplenie (nie wiem czy wełna czy styropian). Większość tych projektów domów typu stodoła ma w projekcie właśnie silikat, zastanawiam się czy jakiś ytong 48 energo+ bez ocieplenia nie będzie lepszy. Niby pracuję w "branży", a nie mam pojęcia co dla mnie byłoby lepsze. Ile może kosztować realizacja takiego domu pod klucz? System powiedzmy "pół-gospodarczy". Naczytałem się o domach po 100m2 które muszą kosztować 400 tysięcy, i to do stanu surowego zamkniętego czy tam deweloperskiego, ale mam nadzieję że to trochę przesada.
    budowałem coś w podobnej technologi jak ty chcesz, czyli płyta i ytong enero 48 cm tyle że sama płyta miała 200 m2.
    Płytę da się zrobić w miarę tanio myślę że nie drożej jak fundamenty , u mnie typowa płyta akumulacyjna 25 cm betonu , 15 cm xps , wszystkie instalacje w tym podłogówka od razu w płycie więc odpadły koszty wylewek . Wyszło mnie to moim zdaniem bardzo tanio około 65 tyś ale 4 lata temu no i do każdego etapu brałem osobną firmę bo za zrobienie płyty kompleksowo firmy chcą kosmiczne ceny, xpsa układałem sam.
    Ściany są z ytonga energo tak jak pisałem , czy to ci się opłaca ? Pod pewnymi warunkami tak , ja mam cała elewację w gresie i odpadły mi całkowicie koszty ocieplenia ale gdybyś miał kłaść na to siatkę i tynk mineralny to może się okazać że nie ma to większego sensu finansowe. U mnie mury z ociepleniem wyszły mnie podobnie jak koszt samego ocieplenia.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Jesli masz 400tys to buduj. Jak nie masz to może masz zdolnośc na 500tyś? (przynajmniej 150tys w gotowce). Jak nie masz to remontuj i nie marnuj sobie życia.

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem sprzedaj stary dom i się buduj. Nie wiem po ile są takie domy u Was,ale u mnie nawet za stary dom do remontu wołają pół miliona.
    Dom 110m2 powierzchni całkowitej powinno się udać wybudować za około 400tyś. Jeśli sprzedacie stary dom np. za 300tyś to budujcie z tej kasy a pod koniec dobierzcie kredyt.

  8. #8

    Domyślnie

    Sprzedać można zawsze, wolałbym wynajmować. To nie jest 110m2 powierzchni całkowitej, tylko użytkowej. Chodzi o plus minus taki projekt:
    https://www.tooba.pl/projekt-domu-Ek...hoCnx8QAvD_BwE

    Ceny materiałów mam naprawdę dobre, pracuję w hurtowni budowlanej, więc od betonu na fundament aż po dach dam radę załatwić materiał tanio (oprócz drzwi, bramy garażowej, okien elewacyjnych). To na pewno robi różnicę.

    Planowałem zrobić w ten sposób, żeby fundament, ściany, dach, okna i drzwi zrobić za gotówkę, potem sobie policzyć ile zostało jeszcze do wykonania, i wtedy ewentualnie kredyt.
    Lokalizacja- Śląsk.

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko aby wynająć musisz najpierw wyremontować z tego co pisałeś. Ponadto wynajem wbrew pozorom to wcale nie taki złoty biznes. Jak trafisz na lokatora pasożyta to może się okazać, że nie możesz go wyrzucić. A nawet jak wszystko będzie ok to tak jak pisałem wyżej - musisz zrobić remont, zepsuje się pralka, lodówka itp - musisz kupić. Co kilka lat ściany odmalować itp. A budynek jest stary.

    Myślę, że na odsetkach od kredytu więcej stracisz niż zyskasz na wynajmie, no ale policz sobie to wszystko.

    Licz cenę budowy na poziomie 4000zł "pod klucz" za m2 powierzchni po podłodze. Powinno nie zabraknąć a jak zostanie to możesz np. ostatniej transzy kredytu nie wybrać.

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem że 4000zł to cena za system zlecony? Kilka ulic od nas wybudowała się znajoma, projekt indywidualny, pompa ciepła, bez piwnicy, poddasze użytkowe, na dachu blacha, 125m2 użytkowej, wszystko zapisywała, no i wyszło podobno 270k (nie wliczali projektu, jakiegoś oświetlenia na zewnątrz, ogrodu, meble i wyposażenie). Wychodzi jakieś 2200zł za m2. Widzę jak ceny materiałów idą do góry, widzę różnicę przy np. ścianach w porównaniu z tamtym rokiem, albo z rokiem 2017 (choć wbrew pozorom dużo zależy też od konkretnego miesiąca). Przy prognozowanych podwyżkach prądu w 2020 roku może być jeszcze drożej, ciekawe ile będzie robocizna kosztować.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Aaricia23

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    54-530
    Posty
    184

    Domyślnie

    My tez przed budową nasłuchaliśmy sie "dobrych" doradców i znajomych którzy to się niby tanio pobudowali. Dopiero jak założeone budżety przekroczyly kosztorysy o 30-40% okazywalo sie że jednak nie powiedzieli na m o wszystkim. Jak trafi na kogoś kto ma rezerwe to budowę skonczy, jak ktoś budował sie na styk to zawsze konczy się źle. Nas ceny materialow nie zaskoczyly, co roku jest jakie 15-20% dorżej i to sie da wkalkulować. Na pewno nie moglismy przewidzieć że ceny robocizny skoczą o 50% w ciagu poltora roku, a nawet placać te 50% wiecej ciezko było znaleźć wykonawce na część prac. Najwiekszy dramat jest z ekipą na dach (sprawdzoną) i na bruk (to robilismy ostatnie i ceny naprawdę byly juz przykre).
    Nie licz ze sfinansujesz budowę czy ratę z wynajmu, szczegolnie domu. Stary dom to obicązenie a nie sposob na zarobek.

  12. #12

    Domyślnie

    Ceny materiałów znam, znam też różnicę pomiędzy cenami "moimi" a cenami dla klienta i wiem jak się kształtowały przez kilka lat do tyłu. Robocizna to dla mnie zagadka. Od SSZ robiłbym sam z pomocą rodziny (nie licząc podłogówki i pompy ciepła), wykończeniówka po mojej stronie.
    Zaczęliśmy się z żoną tak zastanawiać po prostu, bo remont tego aktualnego domu to nie odmalowanie i kupienie lodówki, tylko gruntowne odrestaurowanie. Przecież trzeba by odkopać i zaizolować fundamenty, nie wiadomo do końca pod która częścią domu są, a pod którą nie, dach nie jest ocieplony (no ok, jest tam 5cm wełny), wymiana pionów, kaloryfery, skuwanie lastryko żeby się dostać z nowym kaloryferem do klatki schodowej- koszmar. Zauważyłem też niedawno popękane kafelki w pokoju na dole, nie wiem czy po prostu dom nie zaczyna siadać nierównomiernie, skąd moje "rozkminy". Tak czy inaczej coś trzeba robić, tylko co Dzięki za wszystkie rady.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja się mogę odnieść do tego, co piszesz i podać Ci koszty dotychczasowe budowy naszego domu. Dom w typie stodoły, pow zabudowy 153m2, powierzchnia użytkowa 120m2 parter i ok 68m2 poddasze do ewentualnego ogarnięcia potem. Długość budynku 18m szer 8,5m, bez garażu w bryle. Wysokość do kalenicy 7,60m. Budujemy z Ytonga 40 Energo+, ściana jednowarstwowa bez ocieplenia, ściany wewnętrzne też Ytong, dach dwuspadowy, blacha na rąbek. Fundamenty tradycyjne. Koszt fundamentu: 52000 w tym 19200 robocizna, koszt ścian, komina, stropu 92000 w tym 27000 robocizna, koszt dachu 78000 w tym 26000 robocizna, okna 43000. Na razie tyle, chociaż już wiem, że Ytong podrożał (kupowałam go wczesną wiosną) oraz inne materiały też w przeciągu tego roku.

    Myślę, że wszystko zależy do stanu budynku, może taniej byłoby go przebudować, chociaż niektórzy mówią, że taniej stawiać nowy, niż remontować.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja bym sprzedał ten stary dom i pozbył się "problemu". No chyba, że sprzedać można tylko za jakieś gorsze to wówczas może faktycznie jako tako go odremontować i na wynajem.

    Co do ceny budowy to wiele zależy od tego kto się kiedy budował. Znajomy budował się z 20 lat temu i na spory dom wydał 100tyś. Co roku ceny rosną i myślę, że śmiało można założyć 4tyś za m2. Jeśli od stanu SSZ zdecydowaną większość będziecie robić sami to myślę, że 3tyś powinno wystarczyć na stan pod klucz, ale wiele zależy od projektu, jakości materiałów itp (bo można kupić kafle po 30zł m2 a można i po 300zł m2). U mnie dom 190m2 po podłodze wyjdzie prawie 700tyś pod klucz z meblami, zagospodarowaniem ogrodu, kostką, ogrodzeniem, bez kosztów zakupu działki. Sporo rzeczy robiłem sam. Także u mnie wychodzi 3684zł za m2. Ty będziesz się budować później więc pewnie ceny jeszcze wyższe. Radzę nastawić się na minimum 3tyś (jak będziesz robić sam) a jak wyjdzie taniej to się będziesz mógł cieszyć Gorzej jak założysz 2tyś i okaże się, że zabraknie kasy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony