dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Vitodens 200 + 100% podłogówki - pytanie o poprawność dziłania, ustawień ( dom 230m)

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 200 + 100% podłogówki - pytanie o poprawność dziłania, ustawień ( dom 230m)

    Witam serdecznie,

    Zwracam się z prośbą o poradę/opinię na temat działania systemu ogrzewania w moim domu.
    Mam pewne wątpliwości co do poprawności działania i po zgłoszeniu do sprzedawcy i wykonawcy mam je nadal. Mieszkamy od kilku miesięcy i dopiero uczę się działania tego systemu.

    Dom z poddaszem użytkowym 190m2 pow. użytkowej + grzany garaż i kotłownia, wszędzie ogrzewanie podłogowe + 2 drabinki w łazienkach które miały działać na niskiej temperaturze.
    Dom ocieplony 15cm grafit, poddasze 25cm wełny

    Kocioł gazowy Viessmann Vitodens 200 + zasobnik viessmann 160l i 3 rozdzielacze też viessmann z pompą grundfos (UPM3 auto L 15-70 130 zzz) mieszaczem ESBE i bypass.
    Docelowo w pokojach będą termoststy ale narazie ich nie ma.
    Na parterze rozdzielacz w kotłowni i 12 pętli ( rozdzielacz ok 4m od kotła)
    Na pół- piętrze rozdzielacz i 4 pętle ( pomieszczenie nad kotłownią ok 5 m od kotła)
    Na piętrze rozdzielacz i 11 pętli ( pomieszczenie ok 15m od kotła)
    Od początku były problemy bo wykonawca nie do końca odpowietrzył wszystkie układy i po włączeniu nie wszędzie grzało równomiernie ale z tym chyba już nie ma problemu bo zastawiłem otwarte tylko po 2 pętle i tak kolejno się odpowietrzały. Po pewnym czasie wykonawca wymieniał 1 pompę grundfos bo głośno buczała i z tym jest też ok. Zauważyłem też że pompy chodzą na 2 różnych ustawieniach trybu pracy i doczytałem trochę na ich temat ale nadal nie mogę uzyskać informacji na jakim trybie powinny pracować ( ciśnienie proporcjonalne, ciśnienie stałe, charakterystyka stała ).
    W tej chwili na piecu mam ustawioną temperaturę 20st na dzień i na noc, w wszystkich 3 rozdzielaczach pokrętła mieszaczy esbe odkręcone na max, przepływy na pętlach także wszystkie na max odkręcone poza 2 (garaż).
    Na termometrach w rozdzielaczach na wejściu na parterze jest ok 38-40 na 2 pozostałych 28-30st przez co na parterze muszę troszkę skręcać pokrętło esbe by ustawić też te ok 30 st bo robi się bardzo ciepło na dole.
    Druga sprawa która mnie niepokoi to wyczuwalna duża różnica temp na listwach ( górna i dolna) rozdzielaczy na półpiętrze i piętrze choć temperatura na zegarze jednakowa ale wydaje mi się że ciepła woda płynie głównie przez by-pass a nie pętle.
    Kolejna sprawa to wskazania przepływomierzy na pętach w rozdzelaczach na półpiętrze i piętrze.
    Gdy zawór esbe jest odkręcony na max to przepływ jest minimalny ok 0,2-03 l/min gdy skręcam zawór to przepływ się mocno zwiększa do 2-3l /min

    Podsumowując bo pewnie chaotycznie opisane to moje pytania:

    jakie powinno być ustawienie pompy grundfoss w rozdzielaczu ( tryb i prędkość)
    jaka może być przyczyna różnicy temperatury 10st na wejściu rozdzielaczy 1- 2,3 ( rury zaizolowane wszędzie jednakowo)
    czy normalne jest to że przy odkręconym na max mieszaczu esbe ( puszczona ciepła woda) przepływ na pętlach jest minimalny 0,2l/min a przy zakręcaniu i zmniejszaniu temperatury rośnie aż do 2-3 l /min

    Z góry dziękuję za opinię/poredę

    Pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ptyc
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    27

    Domyślnie

    wg mnie popełniłeś błąd (btw jak mój brat) który jak ty również zamontował rozdzielacze z pompami - i do dzisiaj nie jest w stanie wyregulować układu jak Ty; ja mam Vitodensa 300 + 3 rozdzielacze najprostsze - czyli z przepływomierzami tylko - bez żadnego mieszacza + 3 drabinki w łazienkach - pracujące na niskim parametrze - wierzcie mi suszą ręczniki; kocioł pracuje na krzywej 0,3+2; do wielkości jak Ty - wewnątrz temp 21,5-22 - wszystko działa perfekcyjnie - kocioł w większości przypadków pracuje na mocy 1,9kw (modulacja 11%) do maks - 20%; jeśli się da to wywal pompy i wyreguluj pętle na przepływomierzach

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalrSl Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Zwracam się z prośbą o poradę/opinię na temat działania systemu ogrzewania w moim domu.
    Mam pewne wątpliwości co do poprawności działania i po zgłoszeniu do sprzedawcy i wykonawcy mam je nadal. Mieszkamy od kilku miesięcy i dopiero uczę się działania tego systemu.

    Dom z poddaszem użytkowym 190m2 pow. użytkowej + grzany garaż i kotłownia, wszędzie ogrzewanie podłogowe + 2 drabinki w łazienkach które miały działać na niskiej temperaturze.
    Dom ocieplony 15cm grafit, poddasze 25cm wełny

    Kocioł gazowy Viessmann Vitodens 200 + zasobnik viessmann 160l i 3 rozdzielacze też viessmann z pompą grundfos (UPM3 auto L 15-70 130 zzz) mieszaczem ESBE i bypass.
    Docelowo w pokojach będą termoststy ale narazie ich nie ma.
    Na parterze rozdzielacz w kotłowni i 12 pętli ( rozdzielacz ok 4m od kotła)
    Na pół- piętrze rozdzielacz i 4 pętle ( pomieszczenie nad kotłownią ok 5 m od kotła)
    Na piętrze rozdzielacz i 11 pętli ( pomieszczenie ok 15m od kotła)
    Od początku były problemy bo wykonawca nie do końca odpowietrzył wszystkie układy i po włączeniu nie wszędzie grzało równomiernie ale z tym chyba już nie ma problemu bo zastawiłem otwarte tylko po 2 pętle i tak kolejno się odpowietrzały. Po pewnym czasie wykonawca wymieniał 1 pompę grundfos bo głośno buczała i z tym jest też ok. Zauważyłem też że pompy chodzą na 2 różnych ustawieniach trybu pracy i doczytałem trochę na ich temat ale nadal nie mogę uzyskać informacji na jakim trybie powinny pracować ( ciśnienie proporcjonalne, ciśnienie stałe, charakterystyka stała ).
    W tej chwili na piecu mam ustawioną temperaturę 20st na dzień i na noc, w wszystkich 3 rozdzielaczach pokrętła mieszaczy esbe odkręcone na max, przepływy na pętlach także wszystkie na max odkręcone poza 2 (garaż).
    Na termometrach w rozdzielaczach na wejściu na parterze jest ok 38-40 na 2 pozostałych 28-30st przez co na parterze muszę troszkę skręcać pokrętło esbe by ustawić też te ok 30 st bo robi się bardzo ciepło na dole.
    Druga sprawa która mnie niepokoi to wyczuwalna duża różnica temp na listwach ( górna i dolna) rozdzielaczy na półpiętrze i piętrze choć temperatura na zegarze jednakowa ale wydaje mi się że ciepła woda płynie głównie przez by-pass a nie pętle.
    Kolejna sprawa to wskazania przepływomierzy na pętach w rozdzelaczach na półpiętrze i piętrze.
    Gdy zawór esbe jest odkręcony na max to przepływ jest minimalny ok 0,2-03 l/min gdy skręcam zawór to przepływ się mocno zwiększa do 2-3l /min

    Podsumowując bo pewnie chaotycznie opisane to moje pytania:

    jakie powinno być ustawienie pompy grundfoss w rozdzielaczu ( tryb i prędkość)
    jaka może być przyczyna różnicy temperatury 10st na wejściu rozdzielaczy 1- 2,3 ( rury zaizolowane wszędzie jednakowo)
    czy normalne jest to że przy odkręconym na max mieszaczu esbe ( puszczona ciepła woda) przepływ na pętlach jest minimalny 0,2l/min a przy zakręcaniu i zmniejszaniu temperatury rośnie aż do 2-3 l /min

    Z góry dziękuję za opinię/poredę

    Pozdrawiam
    Poroblemem w opisanej sytuacji jest brak projektu. To projektant instalacji powinien powiedzieć jak ma byc ustawiona pompa, jakie maja być obliczeniowe przepływy na poszczególnych petlach by zapewnić właściwe temperatury w pomieszczeniach. Bez wyliczeń ustawianie instalacji to dosyć trudna i bardzo długa walka, bo metoda prób i błędów. Potrzebna będzie wiedza ile i jak długie pętle sa poukładane w poszczególnych pomieszczeniach.
    Należy odpiąć wszystkie termostaty (jeśli jakieś są), wyłaczyć instalację i poczekać aż pomieszczenia się trochę schłodzą. Po czym uruchamiamy instalację i sprawdzamy jak przyrasta temperatura w pomieszczeniach. W tym pomieszczeniu w ktorym temperatura rośnie najszybciej zmniejszamy przepływy a następnie powtarzamy całą operację. Jak już wszystkie pomieszczenia będą się rozgrzewały w jednakowym tempie to mozna przejść do regulacji krzywych grzewczych. Tym razem odpalamy kocioł (nadal tylko na automatyce kotła) i obserwujemy temperature w pomieszczeniach:
    przy temp ok 10 jesli jest za zimno -> przesunięcie równoległe krzywej do góry, jest za zimno -> do dołu
    przy temp poniżej ok -10*C jest za zimno zwiększmy pochylenie, jest za ciepło zmiejszamy
    zmiany robimy max raz na 3-4dni.

    ogólnie cała zima zabawy.....

    co do pracy zaworu ciężko mi diagnozowac nieoglądając instalacji ale opis może wskazywać, że instalator go źle ustawił. Zawór 3-drogowy może pracowac jako zawor mieszający (taką funkcję potrzebujemy napodłogówce) lub jako zawór rozdzielający (ale to bez instrukcji zaworu i wizji lokalnej określic sie nie da)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi ale może ktoś jeszcze podpowie jaka może być przyczyna różnicy 10st C na zasilaniu rozdzielacza 1 i 2 skoro odległość od kotła podobna tylko że 1 na tym samym poziomie a drugi 3 m wyżej. Jest możliwość że zawór mieszający pomimo tego że jest odkręcony na maxa w obu rozdzielaczach w pierwszym puszcza tylko ciepłą wodę z kotła a drugi dobiera z powrotu z pętli?? tylko taka możliwość przychodzi mi do głowy.

    Co do projektu to się zgodzę bo na poprzedniej swojej budowie na śląsku miałem 3 oferty i każda była na podstawie jakiegoś projektu/planu pętli itd.
    teraz budowałem na pomorzu i tu w promieniu 50km żaden wykonawca nie chciał słuchać nawet o projekcie i twierdził że nigdy nie robi na podstawie projektu - nie było czasu i zdecydowałem się na poleconego wykonawcę którego autoryzował salon viessmann także byłem peny że będzie ok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony