dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie ogrzewanie zimą

    Dom nowobudowany, niezamieszkany. Etap: dom zamknięty, nieocieplony, tynki gipsowe i posadzki z miksokreta robione w czerwcu i lipcu, ogrzewanie podlogowe wodne, ogrzewanie gaz plus pompa powietrzna (hybryda). Problem: po uruchomieniu ogrzewania (13 stopni na poczatek, mrozek w nocy) wyszła wilgoć na nadprozach i przy suficie. Propozycja rozwiazania: utrzymywac temperature w domu 5-8 stopni, osuszac i wietrzyc i doczekac do wiosny. Dopiero wtedy wygrzewac. Czy to dobry pomysl? (nie ma mozliwosci docieplic teraz).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Więźba zabezpieczona przed wilgocią? Jak nie, to spuściłbym wodę i nie grzał (tylko licznik i przyłącze owinął kablem i termoizolacją, żeby nie rozsadziło). I wentylacja/wietrzenie na maksa. Wygrzewanie bym odpalił dopiero po zabezpieczeniu więźby.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem czy zrozumialam. Jak zabezpieczona wiezba? Dom budowany jest od lipca zeszlego roku. Poprzednia zime stal stan surowy otwarty. Aktualnie stan jest jak w poscie wyzej. Na poddaszu nieuzytkowym hula wiatr bo jest szczelina ok. 5 cm miedzy murlata a krokwiami. Problem dotyczy wykraplania sie wilgosci na nadprozach oraz rogach sufitu na parterze.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W wylewkach i tynkach dostarczyłaś setki litrów wody. Jak to odparuje, to będzie wilgotność blisko 100% i będzie się skraplało na wszystkich chłodniejszych miejscach - nie tylko na nadprożach. Najbardziej zaszkodzi to więźbie. Dlatego lepiej nie podnosić temperatury wewnątrz - temperatura punktu rosy będzie wtedy niższa i nie będzie się tak skraplać na chłodniejszych powierzchniach.
    Żeby więźba była bezpieczna, musisz najpierw odizolować ją od wnętrza domu paroizolacją.

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-12-2019 o 17:59

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola_p Zobacz post
    Dom nowobudowany, niezamieszkany. Etap: dom zamknięty, nieocieplony, tynki gipsowe i posadzki z miksokreta robione w czerwcu i lipcu, ogrzewanie podlogowe wodne, ogrzewanie gaz plus pompa powietrzna (hybryda). Problem: po uruchomieniu ogrzewania (13 stopni na poczatek, mrozek w nocy) wyszła wilgoć na nadprozach i przy suficie. Propozycja rozwiazania: utrzymywac temperature w domu 5-8 stopni, osuszac i wietrzyc i doczekac do wiosny. Dopiero wtedy wygrzewac. Czy to dobry pomysl? (nie ma mozliwosci docieplic teraz).
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Wszystkie instalacje, w tym "mokre" zostały wykonane do końca a termoizolacji nie wykonano? Połać dachowa również? Kto tak "sprytnie" rozwiązał?
    Na redukcję wilgoci są odpowiednie urządzenia tzw. osuszacze. Bez problemu (sprawa kosztów) do wynajęcia. Jeżeli w ogóle jest podwyższona wilgotność bo prace mokre już dawno wysezonowane. Dbając o osuszanie zaizolować połać dachową. Najlepiej pianką bo szybko i jest mało wrażliwa (w przeciwieństwie do waty) na zawilgocenie. Cały czas dbać o obniżanie poziomu wilgotności ale bezwzględnie bez włączania systemów WM.
    Wietrzyć wykorzystując zdarzające się korzystne warunki.
    Pozdrav,
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 07-12-2019 o 18:40

  6. #6

    Domyślnie

    W naszych planach nie ma izolacji polaci dachowej w postaci welny czy piany, poddasze jest nieuzytkowe. Miala byc tylko izolacja na stropie w pozniejszym terminie. Czy to blad? Czy to ze na poddaszu jest wentylacja poprzez kilkucentymetrowa przerwe pomiedzy murlata a krokwiami nie wystarczy - to jest kilkucentymetrowa szczelina z dwoch stron dachu dwuspadowego? Poddasze nie bedzie nigdy ogrzewane. No i wlasnie pytam czy mam utrzymac minimalna temperature i doczekac do wiosny i wowczas wygrzac czy juz teraz musze grzac suszyc i wietrzyc. Chodzi tylko o parter oczywiscie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola_p Zobacz post
    W naszych planach nie ma izolacji polaci dachowej w postaci welny czy piany, poddasze jest nieuzytkowe. Miala byc tylko izolacja na stropie w pozniejszym terminie. Czy to blad? Czy to ze na poddaszu jest wentylacja poprzez kilkucentymetrowa przerwe pomiedzy murlata a krokwiami nie wystarczy - to jest kilkucentymetrowa szczelina z dwoch stron dachu dwuspadowego? Poddasze nie bedzie nigdy ogrzewane.
    Izolacja stropu to najlepsze rozwiązanie przy nieużytkowym poddaszu. Jeżeli będziesz cokolwiek grzała, to powietrze będzie miało wyższą temperaturę i wilgotność blisko 100% i skropli się, jak pisałem, na wszelkich chłodniejszych powierzchniach. Nie wystarczy wentylacja. Choćbyś miała super wentylowane pomieszczenie, to jak wyciągniesz coś zimnego z lodówki (a tym bardziej zamrażarki) to para na tym skropli się. I tak oberwie więźba - zamiast schnąć naciągnie wilgoci a to jej nie służy. Przez membranę część przeniknie i skropli się na kryciu (dachówka, blacha czy co tam masz), część skropli się już na membranie.
    Jak bardzo chcesz grzać, to połóż na stropie paroizolację. Przynajmniej więźbę ochronisz. Ale i na stropie, i na ścianach, i na tej paroizolacji będzie się skraplać. Ja miałem tylko strop nieocieplony (elewacja była na gotowo) i ze stropu monolitycznego mi kapało a w mrozy robiły się stalaktyty lodowe. Wyłaz na nieużytkowe poddasze miałem uszczelniony, więc więźba była bezpieczna. A ja nawet nie grzałem. Jakbym grzał, to byłaby masakra.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale ja wlasnie nie chce grzac. Pytam czy moge ustawic temperature na 5 stopni zeby mi nic nie pozamarzalo na dole... i w tym stanie chcialabym doczekac wiosny i duzo przy tym wietrzyc. Czy to jest dobry pomysl?

  9. #9

    Domyślnie

    I jeszcze jedno. Strop moge zaizolowac (polozyc syropian) za okolo miesiac, po tym jak rozlozone bede miala kanaly do rekuperacji na stropie. Czy to pomoze?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola_p Zobacz post
    Ale ja wlasnie nie chce grzac. Pytam czy moge ustawic temperature na 5 stopni zeby mi nic nie pozamarzalo na dole...
    To jest grzanie.

  11. #11

    Domyślnie

    Ale punktu rosy takim grzeniem nie osiagne, a to raczej jest problemem - bo wilgoc pojawila sie na elementach betonowych w momemcie gdy ustawilismy temperature na 13 stopni plus koza dogrzala, a byl mroz - 4 w nocy.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola_p Zobacz post
    Ale punktu rosy takim grzeniem nie osiagne,
    Ja osiągałem i bez grzania - wystarczały zyski słoneczne i akumulacja. Każda kWh dostarczona to zwiększenie kondensacji na wychłodzonych powierzchniach.

  13. #13

    Domyślnie

    No to co? Wygasic, wode spuscic, okna rozszczelnic i czekac do wiosny?

  14. #14

    Domyślnie

    I jak sie to ma do wszystkich doradzajacych zeby grzac, suszyc i wietrzyc na maxa?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ola_p Zobacz post
    I jak sie to ma do wszystkich doradzajacych zeby grzac, suszyc i wietrzyc na maxa?
    Kto konkretnie doradza grzanie, przy niezabezpieczonej więźbie? Jego pytaj co z wodą, która skropli się na dachu.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Wszyscy doradzają grzanie i wietrzenie ze względu na czas wykończenia domu , kiedyś domy stały rok od wybudowania do wykończenia .
    Kiedyś jednak budowano na większej ilości zaprawy między cegłami , u Ciebie tynki i posadzki robione wiosną , czyli już z grubsza wyschnięte , co nie znaczy ,że wilgoci nie ma , sama piszesz ,że wyszło...
    Jeśli nie zamierzasz nic robić przez zimę to nie ma sensu grzać i tracić czas i kasę .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odp. W końcu znalazłam miejsce gdzie ktoś doradził merytorycznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony