dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 21
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 418
  1. #321
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika.

    Pielęgnacja betonu metodą hinduską To znaczy podejrzaną na YT pod hasłem "concrete curing".
    Robimy na krawędzi kupki z piasku i zalewamy wodą - nadzwyczaj skuteczne.



    Jak zdejmowałem szalunki to widziałem, że wibrowanie betonu w ostrogach podniosło trochę szalunki, kolejna nauczka na przyszłość.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  2. #322

    Domyślnie

    Ja przykrywam plandeką. Bez plandeki po 4h w słońcu płyta była już sucha, a z plandeką polewam raz na dzień.

  3. #323
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika.

    Człowiek buduje, a tu mamy najzimniejszy maj od 30 lat i ciągle pada Chociaż to dobrze dla rolników i pewnie gospodarki.

    Płyta garażu przez dwa tygodnie robiła za małe jeziorko. Teraz czekam na transport 3m3 drewna skandynawskiego na szkielet i wiązary garażu. Będzie w piątek.

    A w międzyczasie nabyłem dwie nowe zabawki:





    Grubościówka 20cm MacAlister do strugania niektórych desek - np wewnętrzna strona deskowania w garażu będzie oheblowana. Czy też deskowanie robiące za nadbitkę. Będzie też trochę słupów i konstrukcji tarasowo-ogrodowych które będą z drewna z tartaku.

    Pilarka tarczowa akumulatorowa z Biedronki - Niteo Tools. Kosztowała na Allegro 150zł z akumulatorem 2Ah i ładowarką. Nie spodziewałem się cudów po niej, ale naprawdę daje radę. Ma bardzo stabilną stopę z odlewu aluminium, mój kablowy Skill ma stopę z wytłoczonej blachy, która po czasie jest średnio stabilna, a napewno nie dokładna.

    Ponieważ nic z drewna się u mnie nie marnuje, to wykorzystałem deski szalunkowe z płyty garażu na takie cudo a właściwie desek wystarczyło na dwa.





    Słynne kobyłki też miały swój udział.



    Akumulator piły z Biedronki po zrobieniu dwóch takich leżaków ma jeszcze 2 kreski, więc też pozytywne zaskoczenie. Jedyne co muszę zrobić to chyba wymienię tarczę na taką z większą ilością zębów.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  4. #324
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Hejka gratuluję postępów, widać będzie kolejny wzorowy dziennik.

    Jak możesz zrób w wolnej chwili fotki jak ta strugarko-grubościówka obrabia drewno jakieś miękkie i twarde drewno (fotki z bliska) jestem ciekaw czy taki marketowy sprzęt coś jest wart. Fajny bo mały pytanie jak obrabia.

    Ps. Jak będziesz robił takie cudeńka z odpadów to za chwilę będzie Cie kusić żeby z nich korzystać i zamiast budowy będzie plażing.

  5. #325
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Czekam tylko na to:



    Nawet miałem plażę przed basenem ale trawą zarosła.

    Przy okazji macie jeszcze jedną instrukcję z kategorii dla samorobów.

    Pompa która była oryginalnie z moim basenem (3000l/h filtr papierowy) kompletnie nie daje rady. Dlatego zrobiłem filtr piaskowy DIY.

    Poniżej instrukcja jak zrobić nową pompę basenową z filtrem piaskowym o przepływie 2000l/h.
    Wszystkie części są od ręki w Castoramie i nie trzeba nic kleić. Beczkę taniej zamówić na Allegro (35zł z wysyłką). Całkowity koszt około 200zł.



    Potrzebne będą:
    - beczka 30l z blaszaną obejmą,
    - 2 opaski ślimakowe skręcane 32-50mm 8zł https://www.castorama.pl/opaska-slim...-id-89648.html
    - pompa zatapialna Sthor 8000l/h 128zł https://www.castorama.pl/pompa-zanur...d-1089189.html
    - piasek 0,4-1,5mm 25kg 11zł https://www.castorama.pl/piasek-do-z...g-id-8270.html
    - 2x MUFA REDUKCYJNA GREENMILL 1" - 1/2" 5zł https://www.castorama.pl/mufa-redukc...-id-39675.html
    - 2x NYPEL REDUKCYJNY GREENMILL Z GWINTEM ZEWNĘTRZNTM 1" NA 3/4" 4zł https://www.castorama.pl/nypel-reduk...-id-40204.html
    - 5 sztuk uszczelek wargowych 32mm 4zł https://www.castorama.pl/pierscienie...d-1050957.html
    - 1m rura kanalizacyjna 32mm https://www.castorama.pl/rura-kanali...-id-49630.html
    - gumowa/lateksowa rękawiczka do uszczelnienia połączeń rur basenowych
    - trochę żwiru
    - pusta butelka po wodzie 5l
    - włóknina filtrująca albo gąbka, nawet kawałek szmaty powinien być ok.

    Instrukcja:
    1. W beczce wycinamy otwory na dole i na górze pod nypel. Otwory muszą być po przeciwnych stronach beczki.
    2. W otwory wkręcamy nypel od wewnątrz, a od zewnątrz uszczelka i mufa.
    3. Obcinamy kawałek rury PCV o długości jak średnica dna beczki, wiercimy otwory "na przestrzał" po całej długości.
    4. Rurę wciskamy na nypel na dnie beczki uszczelniając kawałkiem włókniny albo gąbki, nie musi to być jakoś bardzo szczelne.
    5. Zasypujemy dno żwirem 1cm powyżej rury.
    6. W butelce po wodzie 5l obcinamy dno i górę, zostaje nam plastikowy prostokąt, który przecinamy na dwa kwadraty. Każdy z kwadratów dziurawimy cienkim śrubokrętem, zostawiając 5cm pasek bez dziur na środku. Taki wynalazek zapewni nam bardziej równomierny przepływ wody przez piasek (normalnie ludzie robią jakieś konstrukcje z rurek i kolanek w tym celu, a to jest prostsze rozwiązanie zapewniające ten sam efekt).
    7. Kładziemy jeden taki kwadrat na żwir i dosypujemy 2cm żwiru.
    8. Kładziemy włókninę albo gąbkę i przykrywamy ją 2 cm żwiru.
    9. Sypiemy powoli piasek, uważając na włókninę/gąbkę.
    10. Dajemy 1cm żwiru. Drugi podziurawiony kwadrat z butelki i kolejne 2 cm żwiru.
    11. Rurę PCV wyginamy na kolejne tworząc kąt 90° (będzie zatkana na zgieciu) tak aby można było wbić ją w piasek przy krawędzi beczki aby była stabilna. Wiercimy otwory w części "poziomej", wciskamy w nypel uszczelniając włókniną/gąbką (nie musi być ekstra szczelne).
    12. Zamykamy beczkę, wcześniej na pustej beczce powinniście sprawdzić jej szczelność, jeżeli deko jest nieszczelne mimo uszczelki, trzeba wydłubać uszczelkę bez uszkadzania, wcisnąć w jej miejsce sznurek od snopowiązałek (5-10 warstw) jako podkładkę a potem z powrotem uszczelkę.
    13. Tniemy palce od gumowej rękawiczki i naciągamy na mufę przy beczce (ma ona około 32mm), zakładamy rurę z opaską ślimakową. Wlot wody z pompy jest na górze, wylot na dole.
    14. Stabilizujemy beczkę lekko wkopujac lub w jakiś inny sposób.
    15. Podłączamy pompę do rury i zatapiamy w basenie.
    16. Po 5-10 minutach pracy sprawdźmy przepływ napełniając wiaderko ze stoperem, powinien być w okolicy 2000l/godzinę, 10 litrów w ciągu 19 sekund.




    W tym sezonie dodam do niej filtr piankowy, bo ten filtr piaskowy nie łapie mikronowej zawiesiny typu wytrącony wapń.


    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Jak możesz zrób w wolnej chwili fotki jak ta strugarko-grubościówka obrabia drewno jakieś miękkie i twarde drewno (fotki z bliska) jestem ciekaw czy taki marketowy sprzęt coś jest wart. Fajny bo mały pytanie jak obrabia.
    Obrabia tak dobrze jak ostre są noże a drewno wysuszone Na świeżych deskach szalunkowych z widoczną żywicą szło jej trochę gorzej.
    Ale ogólnie na większości nie mam żadnych zastrzeżeń i jest o niebo lepiej niż to co zamawiałem w tartaku z heblowaniem, bo musiałem to później strugiem ręcznym poprawiać.

    Podejrzewam, że w tych urządzeniach bardziej liczy się dokładność geometrii obrabianego drewna, kąty proste przy prowadnicy itp. Tutaj raczej nie będzie cudów, mnie interesuje heblowanie kantówek i szalunków, jak będę chciał zrobić jakiś stół czy coś z samodzielnie wykonanej klejonki itp to się zacznę martwić takimi rzeczami
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 10-06-2020 o 08:31
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  6. #326
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika.

    W piątek przyjechało drewno skandynawskie na szkielet garażu oraz wiązary.
    Ściany będą z drewna 45x95mm w rozstawie 600mm, wiązary z 45x170 (i 45x95) w rozstawie 1m. Oprócz tego belki nad wjazdami 100x200mm oraz słupy przy wjazdach 140x140mm, które kupiłem "wyselekcjonowane" w miarę suche (przeleżałe) z lokalnego tartaku, sam je ohebluje.



    Pod podwaliną będzie papa oraz dodatkowo zaimpregnowana deska 25mm.



    Tak się robi szkielet ściany, kolejny nowy nabytek, czyli piła Meec z posuwem. W tle widać tradycyjne kobyłki podpierające deski
    Deski mają 5,1m więc tnę prawie na pół bez straty materiału.






    Niestety pod sam koniec zbijania pierwszej ściany spotkał mnie pierwszy poważny wypadek budowlany w karierze

    Zbijałem ostatni słupek ściany gwoździarką, która po odrzucie wystrzeliła drugi gwóźdź, a że słupek blokowałem nogą to strzeliłem sobie w stopę

    Oczywiście instrukcja przestrzega przed trzymaniem czegokolwiek przez frontem gwoździarki, ale nie pomyślałem, że może ją tak mocno obrócić. Nie mówiąc o takim przypadku, że strzeli drugi raz po odrzucie, chociaż zdarzało się jej to wielokrotnie.
    Mogłem też mieć obuwie ochronne, ale podejrzewam, że tylko utrudniło by usunięcie gwoździa. Pracowałem w crocsach, które łatwo dało się przeciąć nożyczkami.

    Gwóźdź wszedł w śródstopie pod bardzo małym kątem od spodu, nie trafiając na szczęście w nic ważnego. Próbowałem go usunąć obcęgami, ale niestety gwoździe pierścieniowe nie są łatwe do wyciągnięcia. Po 4 h w szpitalu i dwóch znieczuleniach miejscowych został wyciągnięty. Swoją drogą najbardziej bolesne były te znieczulenia w spód stopy. Zostało mi 4 mm rozcięcie i opuchlizna, przez tydzień albo dwa nie będę mógł się sprawnie poruszać.

    Zdjęcie gwoździa i kawałka crocsa po wyciągnięciu. Wystająca część to na szczęście tylko jakieś 2,5 cm.




    Nie polecam nikomu gwoździarki pneumatycznej Meec Tools Red 55-90mm, artykuł numer 071015 sprzedawanej w Jula.
    Potrafi w nieprzewidziany sposób wystrzelić dwa gwoździe. Bardzo trudno wyczuć spust i kontrolować odrzut aby nie wystrzeliła dwóch gwoździ. Nie posiada przełącznika trybu na pojedynczy wystrzał.
    Poza tym ma problemy z dobijaniem gwoździ 90mm, nawet po wyregulowaniu na maksymalne zagłębienie.


    Spróbuję ją zwrócić, bo Jula daje 60 dni, w zamian kupuję Ottensena, który ma przełącznik trybu pojedynczego.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  7. #327
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cale szczescie ze tylko stopa dostala! Druga rzecz to odziez i obuwie na budowie trzeba miec konkretne. Jest mnostwo wygodnych butow roboczych, ja ostatnio chodze w butach S3 Base Marathon - polecam, a naprawde wygodne ale niestety drogie są Engelbert Strauss Arges.
    Co do gwozdziarki to mowilem Ci ze lepsza wydaje sie ta ottenstena, zrobilem nia cale pokrycie garazu i nie tylko i ani razu mi nie wywinela zadnego manewru.

    BTW: Safety first!

  8. #328
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kocbeat

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-217
    Posty
    96

    Domyślnie

    Do tego filtra basenowego pasuje jeszcze taki podgrzewacz przepływowy, ponoć ma sporą moc:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podgrzewacz.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	445269

  9. #329
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Powiem Ci że patrząc na zdjęcie wygląda to groźnie, dużo zdrówka życzę, szkoda że taka wtopa na początku, mam nadzieję że pierwsza i ostania. Pilnujcie się samoroby i powodzenia.

  10. #330
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał kocbeat Zobacz post
    Do tego filtra basenowego pasuje jeszcze taki podgrzewacz przepływowy, ponoć ma sporą moc:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podgrzewacz.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	445269
    Czemu nie, jeżeli działa, dostarczenie energii cieplnej dla kilkunastu metrów sześciennych wody to nietrywialna sprawa.
    Taką właśnie pompkę z filtrem miałem oryginalnie.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  11. #331
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Kopia wpisu z dziennika.

    Na szczęście gwóźdź nie trafił w nic ważnego, więc tydzień później jestem już na chodzie.

    Nabyłem takie "sandałki" S1P. Super wygodne.



    Tak wygląda pierwsza ściana, którą przerwałem w zeszłym tygodniu.



    Mam też nową gwoździarkę Ottensen 4PROFN34100 50-100 mm. Pudełko ma takie samo jak Meec, folia bąbelkowa, okulary, klucze w zestawie są takie samo, ale samo urządzenie jest całkiem inne.
    Gwoździarka Ottensen jest klasę wyżej niż Meec, ma prostą regulację zagłębienia gwoździ pokrętłem, bez problemu zagłębia gwoździe pierścieniowe 90 mm, nie muszę nic dobijać. Ma przełącznik na pojedynczy wystrzał, materiały też w dotyku są lepsze. Sposób ładowania także, bo wsuwa się gwoździe od spodu i zapadka je sama łapie. Na niekorzyść krótsza gwarancja - 12 miesięcy. Głównie z powodu 3 lat gwarancji wybrałem wcześniej Meeca, nie spodziewałem że te dwa produkty się tak mocno różnią.

    Na stronie "producenta" kosztowała 531 zł z dostawą, ale nie wiadomo czemu teraz jest za 1049 zł. Na Allegro w dalszym ciągu po 559 zł.



    Drewno mam firmy JGA oraz jakiejś drugiej ze Szwecji.




    Dzisiaj robię kolejną ścianę, ale burza mi przerwała.



    Zastanawiam się dlaczego płyta garażu schnie w takie wzorki. Po wyschnięciu nie widać nic takiego. Ten fragment jest zatarty.
    Ktoś mi wytłumaczy?

    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #332

    Domyślnie

    Mleczko cementowe popekalo i daje taki efekt. U mnie bylo to samo jak plyta sucha zarnej ryski ani pekniecia a wystarczylo polac woda i pokazywala sie taka siatka.

  13. #333
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Wszedłem przypadkiem na emapę i widzę że mam pozwolenie na budowę z datą 2020.06.25. czyli dokładnie po 2 miesiącach od złożenia projektu i 5 miesiącach od podpisania umowy z architekt. Ekstra

    Ciekawe kiedy będzie do odbioru.

    Jest tylko jedno ale, czy zawsze jak coś buduję to musi ciągle padać?
    Najgorzej będzie z ławą fundamentową, bo mam glinę i będę musiał pilnować, żeby nie zamokła przed wylaniem betonu.

    Edit:
    Może po wykonaniu wykopu od razu zasypię go piaskiem na jakieś 20cm i zagęszczę, żeby nie zrobiło się gliniaste błoto. Potem ławę będę kopał w tym piasku i glinie, wystarczy dwa dni bez deszczu na wykopanie i zalanie ławy tak aby glina pod ławą nie zamokła.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 29-06-2020 o 18:03
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  14. #334

    Domyślnie

    Teraz to może być bardzo ciężko. Lustro wody gruntowej się podniosło i to mocno. Nie wiem jak w ogóle u Ciebie to wygląda.

  15. #335
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Niestety, u mnie woda stoi na powierzchni, bo nie ma gdzie odpływać. Mam hodowlę żab w bajorku pod oknem.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  16. #336

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Niestety, u mnie woda stoi na powierzchni, bo nie ma gdzie odpływać. Mam hodowlę żab w bajorku pod oknem.
    No u mnie też bardzo wysoko wody gruntowe. Teraz po ostatnich opadach to już w ogóle. Jak będę się budował to pierwsze co muszę zdrenować działkę. Na szczęście rów jest blisko.

  17. #337
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Przyjęli Ci tego meeca?

  18. #338
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Odebrałem pozwolenie na budowę od architekt, teraz tylko dwa tygodnie na uprawomocnienie i można budować

    Podobno mam szczęście mieszkać w najlepszej pod względem urzędniczym gminie w okolicy. WZ wydają prawie w terminie, osoba obsługująca PnB w starostwie uwija się w terminie itp. W sąsiednich gminach trwa to kilka razy dłużej.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  19. #339
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Jeszcze nie budować, jeszcze KB musi założyć dziennik budowy. Na to wszystko też poczekasz kilka dni.

  20. #340
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Tak tak, wiem.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Strona 17 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony