dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie NIetypowe ocieplenie

    Mam stodołę murowaną około 50m2. Wymieniłem w niej kompletny dach. Na poddaszu mam magazynek kolejne 50m2.
    Doł chciałbym mieć przeznaczony na warsztat do dłubania. Mury są bardzo grube mają około 50cm. Zastanawiam się jak to ocieplić żeby można było tam utrzymywać sensowną temperaturę.
    Nie planuje przyklejać od zewnątrz żadnej izolacji. Specjalnie zostawiłem stodołę na działce gdyż ma bardzo ładną elewacją z piaskowca.

    Czy jest sens w środku od wewnątrz na ścianach przykleić np 5cm styropianu. I tak będę robił tynki, więc zamiast tynków mógłbym przykleić warstwę styropianu i zaciągnąć to siatką. Nie wiem tylko co z wilgocią. Raczej wełna i regipsy to zły pomysł gdyż w starym budynku z kamienia zawsze będzie dużo wilgoci.
    Co można by jeszcze zrobić?

    Może to tylko otynkować i spróbować ogrzewać, nie bawiąc się w ocieplanie ścian od wewnątrz. (mam wtedy bardziej funkcjonalne ściany) na których mogę coś powiesić.

    Warsztat był by używany okazjonalnie, do podłubania po pracy.

  2. #2

    Domyślnie

    Mam podobny budynek i także nie zakrywałem ścian przez szacunek dla dawnych budowniczych.
    Tylko strop jest ocieplony i podłoga.
    Ciepło tam w zimie nie jest, ale do pracy wystarcza.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Podoba mi się podejście Panów z szacunkiem do tradycji.
    Co do ocieplenia od wewnątrz to nie ma problemu. Zastosować płyty PIR np. 5,6 cm a od wewnątrz przykleić płyty g/k, najlepiej GKF lub "warsztatowo" OSB klasy IV. Również podłogę tak "potraktować" może być klejona dwuwarstwowo płyta lignocementowa. Strop od spodu nieco grubsza izolacja np. 8cm. W tym wszystkim kluczowe zastosowanie jest zastosowanie zdecentralizowanej, ściennej wentylacji wymuszonej, sterowanej higrometrycznie, typu inwerter. Ceny zrobiły się przystępne.
    Pozdrav,
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 09-12-2019 o 20:29

  4. #4

    Domyślnie

    żadna z rzeczy o których piszesz nie przeszłaby mi przez myśl.
    zakrywanie kilkusetletniego muru pianką i płytą byłoby barbarzyństwem.
    podobnie montaż inwerterów.


    zdjęcie ilustracyjne wątek ceglano-kamienny

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    żadna z rzeczy o których piszesz nie przeszłaby mi przez myśl.
    zakrywanie kilkusetletniego muru pianką i płytą byłoby barbarzyństwem.
    podobnie montaż inwerterów.


    zdjęcie ilustracyjne wątek ceglano-kamienny
    Mam rozumieć, że jest rozwiązanie typu " zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko"? No to trę nylonami z niecierpliwości na odpowiedź.
    Jeżeli ma to być waciak, słoneczko i rękawiczki to zgoda. Jest to rozwiązanie podobne do rady żeby nie korzystać w zimie i tyle. Tu się zgodzę. Zakładałem, że pytanie jest ukierunkowane na uzyskanie porady jak uzyskać komfort cieplny bez wytapiania śniegu w promieniu metra, zarazem zachowując elewację.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 10-12-2019 o 08:39

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Jest to rozwiązanie podobne do rady żeby nie korzystać w zimie i tyle. Tu się zgodzę.
    W zimie też można, z kominkiem, oczywiście bez pełnego komfortu w naszym współczesnym rozumieniu.

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Zakładałem, że pytanie jest ukierunkowane na uzyskanie porady jak uzyskać komfort cieplny bez wytapiania śniegu w promieniu metra, zarazem zachowując elewację.
    Mnie interesowało zachowanie oryginalnej elewacji i wnętrz.

    Jeśli kogoś zadowoli zachowanie tylko elewacji - to technika opisana przez ciebie w zasadzie będzie dobra, jeśli mur jest suchy.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Niestety u mnie tylko elewacja jest ładna. Od wewnątrz jest gorzej i tu muszę pokryć to tynkiem lub innym materiałem. Ściany się w środku sypią, tynk odpada i jest to gorzej wymurowane. Chyba zostanę przy zwykłym tynku CW i po prostu ogrzewaniu. Planuje zawiesić inwerter i grzać nadmuchowo. Jest to spowodowane brakiem komina. Poza tym inwerter zajmuje mało miejsca w pomieszczeniu i po chwili mam ciepło. W porównaniu do rozpalania w jakiejś kozie czy kominku który zajmuje dużo miejsca i jest niebezpieczny pożarowo. Do tego budowa komina...

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz w takim razie zrobić tynk ciepłochronny, na perlicie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Możesz w takim razie zrobić tynk ciepłochronny, na perlicie
    No tak z 15cm tynku perlitowego odpowiada 5cm PIR. Jeżeli jest dużo miejsca w środku to czemu nie?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie bloczków Multipor. Odezwij sie do firmy Ytong. Panowie z doradztwa zaproponują odpowiednią grubość w oparciu o obliczenia cieplno wilgotnościowe. Bardzo szybki prosty sposób ocieplania bo przyklejasz bloczki do istniejącej ściany. Jedynie cena może trochę odstraszać.

    Ewentualnie tańszym rozwiązaniem przedścianka z płyt gk i wypełnienie profili wełną mineralną np. ROCKTON. Ale od wewnątrz koniecznie dobra paroizolacja najlepiej z ekranem aluminiowym o Sd przekraczajcym 1500m.
    www.rockwool.pl/produkty/rockton
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony