dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie Jednostka wewnętrzna pompy ciepła z daleka od ściany zewnętrznej domu, czy można?

    Dzień dobry!

    Jestem na etapie koncepcji domu. Obecnie na tapecie jest 150 m2 powierzchni użytkowej. Prawdopodobnie będzie PC PW (+ może PV jak będzie się opłacać), chciałbym kable (+ PV), ale trochę się ich obawiam i rozważam też pompę ciepła. Zazwyczaj widzę w gotowych projektach, że pomieszczenie gospodarcze jest umieszczone przy ścianie zewnętrznej budynku co ma sens bo ułatwia to wyprowadzenie instalacji na zewnątrz.

    Mam taki plan koncepcyjny (duży obrazek): https://www.dropbox.com/s/fnt70l2o8g...19%29.jpg?dl=0

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-4a (09.12.2019).jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	438024

    Od miejsca gdzie znajduje się na planie wewnętrzna jednostka pompy ciepła z buforem (tam za ścianą pod biurkiem) do elewacji północnej (tej z oknem typu fix hp=90, wys 50cm) miałaby się teoretycznie znaleźć jednostka zewnętrzna pompy ciepła. Odległość między nimi to 3m + jeszcze trzeba doliczyć, że jednostka wewnętrzna będzie pewnie na ścianie na wysokości 1.3m czyli łącznie będzie jakieś 4.5m instalacji w jedną stronę do zewnętrznej jednostki.

    1) Czy takie instalacje pompy ciepła wykonuje się w praktyce?
    2) Z czym należy się liczyć przy takiej instalacji?
    3) Czy wydajność pompy w takim układzie zmniejszy się (wraz ze wzrostem długości instalacji pomiędzy jednostkami wew/zew)?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-4a (09.12.2019)@3x.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	438025

    Duży: https://www.dropbox.com/s/170729ax54...pompa.png?dl=0

    Z góry dziękuję za pomoc!

    pozdrawiam,
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 09-12-2019 o 21:10

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Też miałem takie dylematy, okazało się że zupełnie niepotrzebnie. Goście z firmy, która montowała mi pompę spytali czy będzie więcej niż 30 m między jednostkami, jak powiedziałem że 10 to powiedzieli, że najmniejszego problemu nie ma. Podciągnęli mi rurki w styropianie pod wylewką przy okazji robienia podłogówki.
    Moja pompa to monoblok, być może przy splicie wygląda to inaczej.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Nurek_ – dzięki za odpowiedź. Jednakże w moim przypadku będzie to raczej pompa typu split.

    Udało mi się zmniejszyć tę odległość do zewnętrza ściany zewnętrznej na 2 metry + wysokość od podłogi do jednostki wewnętrznej. Te 2 metry to chyba już nie są tak znaczące dla pompy ciepła typu split i nie wpłyną na jej wydajność, ale może się mylę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-12-12 o 07.41.54.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	438113

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Nurek_ – dzięki za odpowiedź. Jednakże w moim przypadku będzie to raczej pompa typu split.

    Udało mi się zmniejszyć tę odległość do zewnętrza ściany zewnętrznej na 2 metry + wysokość od podłogi do jednostki wewnętrznej. Te 2 metry to chyba już nie są tak znaczące dla pompy ciepła typu split i nie wpłyną na jej wydajność, ale może się mylę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-12-12 o 07.41.54.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	438113
    Daj spokoj przeczytaj wreszcie jakas ulotke albo instrukcje od pompy ciepla typu split a Ci sie wiele rzeczy rozjasni.
    Za krotkie przewody sa niedobre jak maja na tej samej scianie jednostke wew i zew to sztucznie wydluzaja przewody.
    Rozne pompy maja roznie ale tak chyba w wiekszosci splitow min.3m rurek optymalnie jest chyba przy 7m powyzej sa juz jakies minimalne straty rzedu 1-3% powyzej 15metrow to juz bardziej znaczace male pompy nieraz maja max do 15m ale wieksze to nawet 30mtg

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    codix dzięki za pomoc!

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Pompy split maja różny ładunek czynnika w jednostce zewnetrznej . WYstarcza na 7, 5-15 m. . Maksymalna długośc to zazwyczaj 30 , ale często nawet 70 m.
    Należy wtedy doładować czynnik. Oczywiscie jak rury nie bedą izolowane to beda straty.
    Uwaga .Jest też dłaugośc minimalna rurociągów!!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony