dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 22
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 429
  1. #1

    Domyślnie Opłacalność

    Hej, jestem na forum nowy

    Chciałbym zadać bardzo ogólne pytanie: Czy fotowoltaika się w ogóle opłaca?

    Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, żeby był to opłacalny interes?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał BezProblemu Zobacz post
    Hej, jestem na forum nowy

    Chciałbym zadać bardzo ogólne pytanie: Czy fotowoltaika się w ogóle opłaca?

    Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, żeby był to opłacalny interes?
    <troll mode on>
    Opłaca się. Instalatorom

    </troll>
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dokładnie a tobie spłaci się za jakies 25 lat i kupisz nowe bo te już padną

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Zależy co dla Ciebie znaczy opłacalne ?
    Chcesz zarobić ? Pomyliłeś adres .
    Czas zwrotu ponad 5-6 lat na dziś dzień ?

    Sa tacy np Kaizen , którzy twierdzą ,że się nie opłaca , bo ma 2T


    Mnie się bardziej opłacało zamontować blisko dwa lata temu PV za 30 tyś , by nie płacić rachunku do ZE na 3 tyś /rok , niż trzymać 180 tyś na lokacie by wyciągnąć z niej podobne pieniądze , czyli 3 tyś po podatku Belki ...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Dokładnie a tobie spłaci się za jakies 25 lat i kupisz nowe bo te już padną
    'powiedział co wiedział'

    W 1976 roku moc pojedynczego modułu wynosiła 10,3W. Po upływie 35 lat, spadła ona tylko o 0,4 W – czyli zaledwie o 4%.

    Pozostałe parametry też utrzymały się na wysokim poziomie. Napięcie obwodu otwartego – spadek o 0,7 wolta (około 3%). Prąd zwarcia – spadek również na poziomie rzędu 3%.

    W trakcie 35 lat, moc całkowita instalacji spadła z 3,461 kW do 3,326 kW.
    https://globenergia.pl/fotowoltaika-...ch-jak-dziala/
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Czas zwrotu ponad 5-6 lat na dziś dzień ?

    Sa tacy np Kaizen , którzy twierdzą ,że się nie opłaca , bo ma 2T


    Mnie się bardziej opłacało zamontować blisko dwa lata temu PV za 30 tyś , by nie płacić rachunku do ZE na 3 tyś /rok
    Od 2018-03-01 do 2019-08-23 zużyłem 10240 kWh i zapłaciłem za nie 2731,72 zł (suma brutto z faktur, ze wszystkimi opłatami). Wychodzi średnio 26,68gr/kWh i ze 152 zł/mies.

    Tak, nie opłaca się.

    A jeszcze niedawno był ciekawy temat o gaszeniu PV. Ciekawe, czy lokalna OSP będzie wiedziała, co zrobić, żeby sobie krzywdy nie zrobić czy tylko będą się przyglądać nie ryzykując życia, jak w słoneczny dzień będzie się palił dom z PV na dachu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-12-2019 o 15:00

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jeszcze niedawno był ciekawy temat o gaszeniu PV. Ciekawe, czy lokalna OSP będzie wiedziała, co zrobić, żeby sobie krzywdy nie zrobić czy tylko będą się przyglądać nie ryzykując życia, jak w słoneczny dzień będzie się palił dom z PV na dachu.
    Lepiej jak strażak się przyglądać, niż zginąć w wyniku zawalenia domu po eksplozji gazu.

    Tak, specjalnie przerysowane. W końcu instalacje PV też mają to do siebie, że całymi stadami stają w ogniu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Wiesz...
    Nie ma sensacji jak pies ugryzie człowieka, ale... jak człowiek - psa - to już JEST!
    Jeden mały pożarek podniesie nakłady gazet znacznie!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od 2018-03-01 do 2019-08-23 zużyłem 10240 kWh i zapłaciłem za nie 2731,72 zł (suma brutto z faktur, ze wszystkimi opłatami). Wychodzi średnio 26,68gr/kWh i ze 103 zł/mies.

    Tak, nie opłaca się.

    A jeszcze niedawno był ciekawy temat o gaszeniu PV. Ciekawe, czy lokalna OSP będzie wiedziała, co zrobić, żeby sobie krzywdy nie zrobić czy tylko będą się przyglądać nie ryzykując życia, jak w słoneczny dzień będzie się palił dom z PV na dachu.
    Ten kto ma Pv 10 kWp i tyle energii zuzywa zapłaci niespełna 150zł.


    Co do pożaru to , aż strach się bać prosumenci , uwaga , wszyscy spłoniemy

    . TNO wykonał na zlecenie rządowej agencji wspierania przedsiębiorczości RVO analizę ubiegłorocznych 27 pożarów instalacji fotowoltaicznych. W tym 23 przypadki odnotowano w zakresie domowych systemów fotowoltaicznych, co stanowiło około 0,014 proc. wszystkich około 170 tysięcy domowych instalacji PV zarejestrowanych na koniec ubiegłego roku w Holandii.
    https://www.gramwzielone.pl/energia-...-instalacji-pv
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Lepiej jak strażak się przyglądać, niż zginąć w wyniku zawalenia domu po eksplozji gazu.

    Tak, specjalnie przerysowane. W końcu instalacje PV też mają to do siebie, że całymi stadami stają w ogniu.
    ba , Pv nie ma w sobie gazu , nie jest z drewna , a i tak się pali , ojojoj farmy na wodzie też się palą ! Nie no apokalipsa .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Tak, specjalnie przerysowane. W końcu instalacje PV też mają to do siebie, że całymi stadami stają w ogniu.
    Nie ma znaczenia, co się zapaliło. Ważne, że panele są pod napięciem i nie da się tego wyłączyć. Więc mogą nie ryzykować porażenia i w ogóle nie gasić.

    Gaz i prąd na dzień dobry straż zakręca. Znają to, wiedzą jak to robić i czują się bezpieczni. No, chyba, że butla - ale podobno też nie wybuchają. A na pewno strażacy, przez ich powszechność, wiedzą jak się zachować.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma znaczenia, co się zapaliło. Ważne, że panele są pod napięciem i nie da się tego wyłączyć. Więc mogą nie ryzykować porażenia i w ogóle nie gasić.

    .
    Solar Edge podobno odcina napięcie do bezpiecznego.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Solar Edge podobno odcina napięcie do bezpiecznego.
    Jakim cudem? Na panel pada światło to produkuje prąd. Nie da się tego zmienić - nawet, jak zaciski odłączysz, to na zaciskach dalej będzie napięcie. Może jakby zaciski uziemiać w takich sytuacjach - tylko jak to zrobić?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Czyli lornetka i szukanie naklejki na samym początku?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakim cudem? Na panel pada światło to produkuje prąd. Nie da się tego zmienić - nawet, jak zaciski odłączysz, to na zaciskach dalej będzie napięcie. Może jakby zaciski uziemiać w takich sytuacjach - tylko jak to zrobić?
    Rozumiem, ze inteesuje Cię co bedzie przy prądzie zwarcia?


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Ten kto ma Pv 10 kWp i tyle energii zuzywa zapłaci niespełna 150zł.
    Zaskakująco tanio - nawet jak to sam abonament. Ja za ten czas zapłaciłem 339,44zł opłat stałych (226zł/rok), niezależnych od ilości kWh.

    I 50 000 zł wydane na starcie co daje amortyzacji nawet licząc na 25 lat 2150 zł rocznie - czyli 326zł rocznie drożej, niż zapłaciłbym, gdybym miał tak tani abonament (przy moim jeszcze drożej wychodziłaby PV). Przy założeniu zerowych kosztów ubezpieczenia, napraw i serwisu w tym czasie. I przy założeniu braku zmian w przepisach.


    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Co do pożaru to , aż strach się bać prosumenci , uwaga , wszyscy spłoniemy
    Ja tam wolałbym nie być nawet tym promilem, co przez pozorną oszczędność straci dobytek zbierany całe życie. O życiu nie wspominając.

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post

    Najprostszą metodą unieszkodliwienia paneli jest przykrycie ich kocem, co zresztą może okazać się trudne, w sytuacji, gdy jest ich kilkadziesiąt. Niełatwe jest też ewentualne gaszenie paneli. Może odbywać się wyłącznie przy użyciu gaśnic proszkowych i śniegowych.

    Tia. Już widzę, jak narzucają koce na PV w płonącym domu.
    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Rozumiem, ze inteesuje Cię co bedzie przy prądzie zwarcia?
    W sensie, żeby zewrzeć zaciski paneli i zrobić z nich zapalniczkę plazmową, grzałkę czy spawarkę? To chyba pomysł dla podpalaczy, nie dla strażaków.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-12-2019 o 15:03

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od 2018-03-01 do 2019-08-23 zużyłem 10240 kWh i zapłaciłem za nie 2731,72 zł (suma brutto z faktur, ze wszystkimi opłatami). Wychodzi średnio 26,68gr/kWh i ze 103 zł/mies.

    Tak, nie opłaca się.

    A jeszcze niedawno był ciekawy temat o gaszeniu PV. Ciekawe, czy lokalna OSP będzie wiedziała, co zrobić, żeby sobie krzywdy nie zrobić czy tylko będą się przyglądać nie ryzykując życia, jak w słoneczny dzień będzie się palił dom z PV na dachu.

    jakie 103? 2700,18 miesiecy to os kolo 150zł.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma znaczenia, co się zapaliło. Ważne, że panele są pod napięciem i nie da się tego wyłączyć. Więc mogą nie ryzykować porażenia i w ogóle nie gasić.
    Niektóre się wyłączają.
    I strażacy też się szkolą:
    https://www.ppoz.pl/ratownictwo-i-oc...czne-jak-gasic
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakim cudem? Na panel pada światło to produkuje prąd. Nie da się tego zmienić - nawet, jak zaciski odłączysz, to na zaciskach dalej będzie napięcie. Może jakby zaciski uziemiać w takich sytuacjach - tylko jak to zrobić?
    Optymalizatory SE:
    Uruchamiają się w momencie zaniku napięcia zasilającego lub odłączenia falownika, automatycznie zmniejszając napięcie paneli do 1 V aż do momentu podłączenia ich do inwertera. Dodatkowo inwerter i optymizery wyłączą się pod wpływem ekstremalnie wysokiej temperatury lub gdy wystąpi łuk elektryczny. Wydaje się, że obecnie są najlepszym i jedynym bezpiecznym sposobem zabezpieczenia instalacji PV od porażeń w sytuacji pożaru. Nawet zerwanie czy zniszczenie przewodów pomiędzy poszczególnymi panelami spowoduje obniżenie napięcia na panelu do 1 V.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony