dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 22
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 429
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Mnie się bardziej opłacało zamontować blisko dwa lata temu PV za 30 tyś , by nie płacić rachunku do ZE na 3 tyś /rok , niż trzymać 180 tyś na lokacie by wyciągnąć z niej podobne pieniądze , czyli 3 tyś po podatku Belki ...
    Za 180 tys. można było kupić kawalerkę z rocznym "uzyskiem" ok. 12 tys. zł, czyli ponad 6,67% w skali roku.
    6,67% z 30 tys. = 2.000 zł
    Jednak mając 30 tys. a nie 180 tys. raczej nie kupi się udziału w kawalerce
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    jakie 103? 2700,18 miesiecy to os kolo 150zł.
    Dzięki. Rzeczywiście, jakieś przeklawiaturzenie na kalkulatorze musiałem zrobić. Już poprawiłem.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Optymalizatory SE:
    I co to da, jak zostanie przerwany przewód między panelem a optymalizatorem?
    I czy to obniża napięcie na zaciskach, czy wyjściowe z optymalizatora? Dalej chyba polanie paneli czymś przewodzącym prąd będzie groziło porażeniem?

    No i kto to montuje? To dopiero pogrążyłoby opłacalność PV. Pewnie dlatego nie wprowadzili obowiązku montowania takich rozwiązań (znaczy te dwa czynniki - tylko częściowe zabezpieczenie i koszt).

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał BezProblemu Zobacz post
    Hej, jestem na forum nowy

    Chciałbym zadać bardzo ogólne pytanie: Czy fotowoltaika się w ogóle opłaca?

    Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, żeby był to opłacalny interes?
    Opłaca się dajesz tym samym pracę ekipom instalatorskim.
    Żeby się Tobie opłacało musisz "zużywać" prąd w innym wypadku szkoda produkować jak się nie zużywa

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co to da, jak zostanie przerwany przewód między panelem a optymalizatorem?
    I czy to obniża napięcie na zaciskach, czy wyjściowe z optymalizatora? Dalej chyba polanie paneli czymś przewodzącym prąd będzie groziło porażeniem?
    Musimy bowiem pamiętać, że choć wyłącznik nadprądowy i rozłącznik Q zabezpieczają od porażeń, to w momencie zerwania przewodów, np. podczas zawalenia dachu, napięcie powraca na przewody. Podobną zaletę mają również mikroinwertery montowane przy każdym panelu zamiast jednego centralnego inwertera. Jednym z atutów mikroinwerterów jest obniżenie napięcia paneli do wartości bezpiecznej podczas wyłączenia zasilania głównego (np. w czasie pożaru).
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No i kto to montuje? To dopiero pogrążyłoby opłacalność PV
    .
    Nie wiem. 10% i inwestorów? 20 ? To trzeci, czy czwarty na świecie producent falowników chyba.
    Spójrz w stopkę.
    Mój koszt za 1kVp 4600zł - średnia rynkowa.

    Zresztą:
    W wielu europejskich krajach uznaje się, że elektrownie fotowoltaiczne można gasić wodą w ten sam sposób, jak inne urządzenia elektryczne pod napięciem do 400 V. Podczas gaszenia muszą być jednak przestrzegane następujące zasady (zgodnie z DIN VDE 0132):

    odległość 1 m między strażakiem i urządzeniem elektrycznym pod prądem,
    *odległość 1 m między strażakiem i urządzeniem elektrycznym w czasie gaszenia rozproszonym strumieniem z prądownicy,
    *odległość 5 m między strażakiem i urządzeniem elektrycznym podłączonym do prądu w czasie gaszenia zwartym strumieniem z prądownicy.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-12-2019 o 16:19
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    @ kaizen 50 tysięcy to stare dane... bobrow postawił za coś kolo 32/34 tyś , nawet montując firmą , a biorąc udział w mój prąd i odliczając ulgę w podatku taka instalacja na dziś dzień nie przekroczy okolic 40 tyś. A zobaczymy za rok , czy dwa jak ceny energii pójdą w górę co wtedy będziesz pisał o kabelkach , bez opcji zmiany systemu grzewczego bez rozpierduchy w całym domu.


    Może znasz dane ile jest pożarów , wybuchów gazu ? Ostatnio było kilka , nawet za granicą , a o Pv jakoś cisza.







    @d7d kawalerkę za 180 tyś ? Gdzie 50 km od dużego miasta ? Skąd właśnie wynajmujący ciągną nona studia. Ok niech będzie , że trafi się okazja i kupisz wyremontowaną za 180 , te 12 tyś da jeśli trafisz na kogoś kto będzie płacił rachunki imię zrobi z mieszkania śmietnika do remontu imię zniknie bez śladu. Poczytaj lepiej o problemach z pozbyciem się niepłacącego lokatora...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    .
    Nie wiem. 10% i inwestorów? 20 ? To trzeci, czy czwarty na świecie producent falowników chyba.
    Spójrz w stopkę.
    To rozmawiamy o falownikach, czy tych zabezpieczających optymalizatorach SE po jakieś 250zł/szt?

    I masz te optymalizatory na każdym panelu? Bo jak z paneli do falownika nie panujesz nad napięciem, to przecież nie ma tu żadnego zabezpieczenia na okoliczność porażenia z przewodu prądu stałego.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    A zobaczymy za rok , czy dwa jak ceny energii pójdą w górę co wtedy będziesz pisał o kabelkach , bez opcji zmiany systemu grzewczego bez rozpierduchy w całym domu.
    Wtedy będę przeliczał, czy PV mi się nie zaczęła opłacać. Ale i tak wtedy raczej zainstaluję na wiacie i/lub domku narzędziowym (pomysł Bobrowa jest fajny). Właśnie dla bezpieczeństwa. Ale też taniej i łatwiej powinno wyjść - może sam założę.

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Może znasz dane ile jest pożarów , wybuchów gazu ? Ostatnio było kilka , nawet za granicą , a o Pv jakoś cisza.
    Słabo googlasz. Była niedawno akcja z pożarem falownika w Wadowicach.
    Tyle, że mi nie chodzi o pożar samej instalacji PV - na każdym domu w którym wybuchł pożar (z dowolnej przyczyny) może być PV. I problem dla strażaków.


    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    @d7d kawalerkę za 180 tyś ? Gdzie 50 km od dużego miasta ? Skąd właśnie wynajmujący ciągną nona studia.
    Jak tylko 1K zł miesięcznie z najmu na czysto, to pewnie, że poza dużym miastem. W większym wychodzi z 1,5K na czysto.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A co do opłacalności, to mam kumpla, który przy browarze kategorycznie dowodził, że to nie ma szans się zwrócić, prędzej się zepsuje, spali, grad zbije i w ogóle Sodoma i Gomora.
    Po jakimś czasie, podczas spotkania w gronie mieszanym, okazało się się, że jego żona kategorycznie stwierdziła, że nie chce "tego" na swoim dachu w kolorze "jesienny liść"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To rozmawiamy o falownikach, czy tych zabezpieczających optymalizatorach SE po jakieś 250zł/szt?

    I masz te optymalizatory na każdym panelu? Bo jak z paneli do falownika nie panujesz nad napięciem, to przecież nie ma tu żadnego zabezpieczenia na okoliczność porażenia z przewodu prądu stałego.
    O optymalozatorach, już cytowałem Cofniej się kilka postów:
    Nawet zerwanie czy zniszczenie przewodów pomiędzy poszczególnymi panelami spowoduje obniżenie napięcia na panelu do 1 V.
    Oczywiście, że optymalizator mam na ( a dokładnie pod) każdym panelem. Inaczej system nie działa.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał BezProblemu Zobacz post
    Hej, jestem na forum nowy

    Chciałbym zadać bardzo ogólne pytanie: Czy fotowoltaika się w ogóle opłaca?

    Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, żeby był to opłacalny interes?
    Jak masz wolną kasę i zrobisz instalację za ok. 3,5k/kWp to się może opłacić. W innym wypadku trzeba to dobrze przemyśleć, kombinować lub użyć kreatywnej matematyki.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    O optymalozatorach, już cytowałem Cofniej się kilka postów:
    Cytowałeś. POMIĘZDZY panelami. Czyli łączące optymalizatory. A nie kable od panela, do optymalizatora. Tam dalej jest zabójcze napięcie.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Wyobraziłem sobie pożar paneli na dachu domu piętrowego - od poziomu gruntu do kalenicy jest 10 metrów (w moim przypadku) więc spokojnie dzielni strażacy mogą polewać strumieniem zwartym...
    Cena. Zapłaciłem 22700 za 5,34 kWp na Froniusie i JAsolar czyli 4250 zł/kWp, minus odliczenie powiedzmy 3000 minus dotacja 5000. Finalnie 14700 zl, czyli 2700 za kWp.....Jak w tym kawale: "Gdzie zrobiłem błąd???"
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytowałeś. POMIĘZDZY panelami. Czyli łączące optymalizatory. A nie kable od panela, do optymalizatora. Tam dalej jest zabójcze napięcie.
    Oczywiście taka sytuacja jest możliwa, tyko nie wiem, czy (biorac pod uwagę częstotliwość występowania pożarów instalacji, oraz jednoczesne prawdopodobieństwo przerwania odcinka optymalizator-panel) nie byloby zasadnym ubezpieczać dom(z instslacją) od pożarów, czy raczej od upadku statku powietrznego z oddalonych o 60km Pyrzowic

    Dobra, inaczej. O ilu sytuacjach, w których PSP odmówiła gaszenia palących się paneli słyszałeś ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakim cudem?

    Nie wiem czy to cuda ale tak podają w specyfikacji

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	438064
    Ostatnio edytowane przez jajmar ; 10-12-2019 o 17:30

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    No i kto to montuje? To dopiero pogrążyłoby opłacalność PV. Pewnie dlatego nie wprowadzili obowiązku montowania takich rozwiązań (znaczy te dwa czynniki - tylko częściowe zabezpieczenie i koszt).
    Ja mam zamontowane. Nie wiem czy pogrąża to opłacalność mi wyszlo brutto 4825 za kWp z optymalizatorami na SE. Znam 2 inne instalacje które powstawały powiem równolegle do mojej (inne miasta inne firmy montujące) też posiadają optymalizatory . Więc ludzi to montują. Ile % rynku - nie wiem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I masz te optymalizatory na każdym panelu? .
    Tak mam na każdym panelu. Urwanie połączenie panel optymalizator na pewno jest możliwe, ale to krótki kable pod panelem, ciężko tam czymś dojść.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie




    O czym to świadczy ? W 2015r mieli 19Gw PV , od 2012r liczba pożarów spada .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dobra, inaczej. O ilu sytuacjach, w których PSP odmówiła gaszenia palących się paneli słyszałeś ?
    Oczywiście, że nie będzie komunikatu "odmawiamy". Będzie, że "przystępujemy do akcji z zachowaniem procedur bezpieczeństwa". A że bez PV na dachu gaszenie wyglądałoby inaczej (skuteczniej) to nikt tego nie powie. I ciągle piszesz o paleniu się paneli - a ja nie o tym. Niech się pali więźba czy nawet drewutnia obok - a strażacy już będą się szczypali, czy polewać dach wodą.

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Nie wiem czy to cuda ale tak podają w specyfikacji

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	438064
    Jak faktycznie zajrzysz do specyfikacji, a nie ulotki reklamowej, to doczytasz, że to napięcie na wyjściu. Na zaciskach nie jest to 1v.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Jak faktycznie zajrzysz do specyfikacji, a nie ulotki reklamowej, to doczytasz, że to napięcie na wyjściu. Na zaciskach nie jest to 1v.
    Specyfikację też widziałem pod ręką miałem to. Nie wiem w czym widzisz problem? Nie chcesz paneli nie masz, inni chcą , zakładają. Ale ty na sile próbujesz wszystkich przekonać że panele na dachu to samo zło, pożary, uciekający strażacy i w ogóle się nie opłaca.
    Otóż nie wszyscy płacą 26 gr za kwh, sa tacy co płaca sporo więcej i nie pisz że to kwestia zmiany taryfy nie, to kwestia zużycia energii w poszczególnych porach dnia.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    . . W wielu europejskich krajach uznaje się, że elektrownie fotowoltaiczne można gasić wodą w ten sam sposób, jak inne urządzenia elektryczne pod napięciem do 400 V. Podczas gaszenia muszą być jednak przestrzegane następujące zasady (zgodnie z DIN VDE 0132):

    odległość 1 m między strażakiem i urządzeniem elektrycznym pod prądem,
    *odległość 1 m między strażakiem i urządzeniem elektrycznym w czasie gaszenia rozproszonym strumieniem z prądownicy,
    *odległość 5 m między strażakiem i urządzeniem elektrycznym podłączonym do prądu w czasie gaszenia zwartym strumieniem z prądownicy.
    Australijska firma Solar Development opracowała środek gaśniczy przeznaczony wyłącznie do systemów PV. W gaśnicy znajduje się specjalny płyn, który po kontakcie z szybą tworzy na panelach warstwę nieprzepuszczalną dla promieni słonecznych. Gasi się tym samym, odcinając dostęp do promieniowania słonecznego, bez którego panele nie są w stanie wytworzyć napięcia. Warstwa środka gaśniczego po krótkim czasie zastyga i można ją odkleić od szkła. Niestety, gaśnica PV STOP na razie jest w Polsce niedostępna
    https://www.smartekodom.pl/instalacj...ypadku-pozaru/

    Ci na to wszystko ten gościu ?



    A no tak żabojady mieli się uczyć od nas jeść widelcem , to i pożary powinni też gasić jak Polacy .czyli uciekać .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 2 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony