dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 22
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 429
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wyobraziłem sobie pożar paneli na dachu domu piętrowego - od poziomu gruntu do kalenicy jest 10 metrów (w moim przypadku) więc spokojnie dzielni strażacy mogą polewać strumieniem zwartym...
    Cena. Zapłaciłem 22700 za 5,34 kWp na Froniusie i JAsolar czyli 4250 zł/kWp, minus odliczenie powiedzmy 3000 minus dotacja 5000. Finalnie 14700 zl, czyli 2700 za kWp.....Jak w tym kawale: "Gdzie zrobiłem błąd???"
    To może napiszę instalacja 3kWp za 10 tyś na nowych komponentach - 5 tyś "Mój prąd" - ulga termomodernizacyjna =ok 4200 zł
    4200/3= 1400 za kWp (plus praca własna).
    Taka instalacja szybko się zwróci.
    Kumpel montował przez firmę 5kWp za 25 tyś plus kredyt finalnie 33 tyś - 5 tyś - ulga. To już mu się "nie opłaca".

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    W Niemczech gaszą to normalnie, jak instalacje 400V.
    Napięcie na zaciskach jest większe, ale nie sumuje się, mimo podłączenia szeregowego.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-12-2019 o 17:45
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    25 tyś plus kredyt finalnie 33 tyś
    jakiś drogi ten kredyt

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    .
    Otóż nie wszyscy płacą 26 gr za kwh, sa tacy co płaca sporo więcej i nie pisz że to kwestia zmiany taryfy nie, to kwestia zużycia energii w poszczególnych porach dnia.
    I promocyjnej umowy z jednym kwartałem energii za free.
    Teraz takiej oferty już nie ma, a za rok, kiedy (o ile dobrze pamiętam) Kaizenowi skończy się umowa tym bardziej nie będzie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    https://www.smartekodom.pl/instalacj...ypadku-pozaru/

    Ci na to wszystko ten gościu ?



    A no tak żabojady mieli się uczyć od nas jeść widelcem , to i pożary powinni też gasić jak Polacy .czyli uciekać .
    A skąd wiesz, czym polewa?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    I promocyjnej umowy z jednym kwartałem energii za free.
    Teraz takiej oferty już nie ma, a za rok, kiedy (o ile dobrze pamiętam) Kaizenowi skończy się umowa tym bardziej nie będzie
    Kiedy wchodziła możliwość wyboru sprzedawcy prądu pracowałem w energetyce. Jak rozmawiałem z dyrektorem IT czy pozostanie "patriotą" i będzie kupował "nasz" prąd, to stwierdził że nie. Że zmienia sprzedawcę, bo na pewno będą mieli taki bałagan, że przez rok nie dostanie żadnej faktury.
    Lata minęły, a dalej jest bałagan. Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie (dokładnie to niedawno dostałem korekty zmniejszające cenę do zera).
    Umowę mam na czas nieokreślony, bez kar za rozwiązanie. Z gwarancją ceny do końca 2020 r. (znaczy tej "normalnej" - bo ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu. I darmowy prąd w taniej strefie był nie na kwartał, a na pół roku.

    Owszem, nie każdy mógł z tej promocji skorzystać. Jednak ze świecą szukać takiego inwestora, co nie może mieć prądu dużo taniej, niż standardowa taryfa jego operatora (czy to wybierając G12as, czy innego sprzedawcę - a obydwie rzeczy wykluczają PV).

    Przypomnę jeszcze o ryzyku - co sobie wymyśli operator czy ustawodawca, to ktoś, kto wydał kilkadziesiąt tysięcy musi zaakceptować. Czy to opłata, czy większe potrącenia, czy możliwość odłączenia od sieci w dowolnej chwili czy cokolwiek innego. A nasi ustawodawcy dowiedli, że potrafią zmieniać zasady gry w trakcie gry.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    kawalerkę za 180 tyś ? Gdzie 50 km od dużego miasta ? Skąd właśnie wynajmujący ciągną nona studia. Ok niech będzie , że trafi się okazja i kupisz wyremontowaną za 180 , te 12 tyś da jeśli trafisz na kogoś kto będzie płacił rachunki imię zrobi z mieszkania śmietnika do remontu imię zniknie bez śladu. Poczytaj lepiej o problemach z pozbyciem się niepłacącego lokatora...
    Kilka lat temu w Poznaniu.
    12 m-cy x 1.100 PLN minus podatek. Normalnie przyzwoita cena wynajmu / najmu.
    Do lokatorów trzeba mieć szczęście i trzeba tez dobrych wybrać.
    Rachunki za media płaci najemca. Nie płaci to mu wyłączą.
    Ale fakt - trzeba mieć szczęście

    PS Dzisiaj nadal są deweloperskie kawalerki poniżej 200 tys. PLN
    Jednak trzeba doliczyć wykończenie i meble więc będzie więcej niż 180 tys. PLN.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaizen
    . Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie (dokładnie to niedawno dostałem korekty zmniejszające cenę do zera).
    Umowę mam na czas nieokreślony, bez kar za rozwiązanie. Z gwarancją ceny do końca 2020 r. (znaczy tej "normalnej" - bo ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu. I darmowy prąd w taniej strefie był nie na kwartał, a na pół roku.
    czyli naginasz rzeczywistość , że płacisz niecałe 3 tysie za 10MWh i próbujesz przekonać , że innym będzie się to , czyli 2T tak samo opłacać jak tobie . Brawo ty .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No więc tym bardziej bolesnie odczujesz rok 2021, kiedy skończy Ci się gwarancja cenowa. A może jeszcze wcześniej dostaniesz korektę i wezwanie do zapłaty nienależnie pobranych "darmowych" kWh ? ?
    Oby nie.

    W każdym razie Twoje 26gr jest efektem korzystnej dla Ciebie pomyłki, ale wszystko co dobre, szybko się kończy.
    I nową cena dla Ciebie to nie będzie raczej 26gr+5%, co zakładałes w symulacji ...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-12-2019 o 18:14

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    czyli naginasz rzeczywistość , że płacisz niecałe 3 tysie za 10MWh i próbujesz przekonać , że innym będzie się to , czyli 2T tak samo opłacać jak tobie . Brawo ty .
    Tyle mam na fakturach rozliczeniowych, tyle zapłaciłem. Gdzie tu naginanie?

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No więc tym bardziej bolesnie odczujesz rok 2020, kiedy skończy Ci się gwarancja cenowa. A może jeszcze wcześniej dostaniesz wezwanie do zapłaty nienależnie pobranego "darmowych" kWh ? ?
    Ta gwarancja cenowa, jak dotąd, niczego nie zmienia, bo mamy (i wg obietnic Sasina w przyszłym roku też będziemy mieli) zamrożone ceny. Wszyscy indywidualni.
    Jak dostanę, to zapłacę.
    Za rok w cenach standardowych wyjdzie mi 2778,61zł/7196kWh=38,61gr/kWh i 231,55zł/mies (w tym 19,25 opłat abonamentowych) średnio.

    Licząc nawet z dopłatami 40K zł za 10kWp, i amortyzację na 25 lat (dając fory - bo przecież w tym czasie i koszty dodatkowe będą na 99,99%, i sprawność spadnie na 100%) wychodzi 133,33 + abonament = 152,58zł/mies. Przy założeniu, że pokryję 100% zapotrzebowania z PV. 79zł/mies oszczędności. Ale jak 40K ulokuję na 4% w banku, to mam po miesiącu 109,98zł odsetek. Czyli pokrywam z tego cały "zysk" na PV i jeszcze mi zostaje.

    Inaczej. Mam 40K zł.
    1. Wkładam do banku na 4% z kapitalizacją miesięczną i kupuję prąd. Za 25 lat mam w banku 89 816,30zł i płacę za prąd 69 465,25zł. Czyli z 40K zostaje mi po pokryciu rachunków za prąd 20351,05 zł.
    2. Wydaję to na PV i płacę przez 25 lat za prąd tylko abonament = 5775 zł. Po tym czasie mam PV warte ... No ile? Zero czy jeszcze będę musiał zapłacić za demontaż i złomowanie? Czy oby na pewno po drodze nie będę musiał czegoś naprawiać? Wymienić falownika? Dobra, lubię dawać fory opcji, która wydaje mi się mniej opłacalna. Niech nic się nie wydarzy, niech sprawność nie spadnie, niech falownik wytrzyma te 25 lat, niech przepisy się nie zmienią i jeszcze niech ktoś kupi ten złom za 5775zł i własnymi siłami zdemontuje i zabierze. Wychodzę po 25 lata na ZERO (przychód ze sprzedaży złomu pokrył koszty abonamentu)


    Czyli montując PV za 25 lat będę 20 351,05 zł stratny.
    Jak ceny prądu wzrosną - można przeliczyć i podjąć decyzję, jak się nie ma PV
    Jak ceny prądu spadną (a kto wie, co się stanie, jak będzie zimna fuzja tania i powszechna) to... PV to jeszcze większa wtopa.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-12-2019 o 18:55

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem, nie każdy mógł z tej promocji skorzystać. Jednak ze świecą szukać takiego inwestora, co nie może mieć prądu dużo taniej, niż standardowa taryfa jego operatora (czy to wybierając G12as, czy innego sprzedawcę - a obydwie rzeczy wykluczają PV).
    Dużo to znaczy ile?
    10% ? 20%
    Nie ogrzewając prądem, oczywiście.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    W każdym razie Twoje 26gr jest efektem korzystnej dla Ciebie pomyłki

    Z tego co pamiętam to g12as liczona jest w kolejnym roku tylko od nadwyżki z poprzedniego , tyle w tym opłacalności...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dużo to znaczy ile?
    10% ? 20%
    Nie ogrzewając prądem, oczywiście.
    Podstaw ceny różnych sprzedawców, różnych taryf i proporcje zużycia sprawdź sobie w kalkulatorku.
    Tylko jeden sprzedawca jest najtańszy. I nawet u niego możesz zaoszczędzić dobre kilkadziesiąt % w nowym domu względem G11 wybierając G12as (która jest niedostępna dla prosumentów). Względem innych taryf i sprzedawców - policz.


    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Z tego co pamiętam to g12as liczona jest w kolejnym roku tylko od nadwyżki z poprzedniego , tyle w tym opłacalności...
    Może byś tak siał wiedzę, a nie plotki?
    Cytat z rozporządzenia:
    8. W kolejnych latach od zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4, do rozliczenia opłaty sieciowej zmiennej w poszczególnych okresach przyjmuje się ilość zużycia energii elektrycznej taką jak w analogicznym okresie rozliczeniowym roku poprzedzającego pierwszy rok zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4

  14. #54

    Domyślnie

    Ostatnio PZPR bis zmienił słuszną linię partii i podwyżki jednak będą na razie przyznają się do 10 % , przed wyborami było 0%. Więc trzeba się liczyć że prąd w najbliższych latach będzie drożeć i to raczej o więcej jak 10 % . Za to gaz raczej będzie raczej tanieć w perspektywie kilku najbliższych lat , kończy się kontrakt jamalski według kupowaliśmy gaz po jednych z najwyższych cen w europie, więc raczej będzie tylko taniej.

  15. #55

    Domyślnie

    Prąd drożeje jak wszystko w tym bantustaniku.
    Kiedy wjencej ludzi załorzy
    paniele, to dowalą taką taryfe za przechowywanie,
    że w wiaderkach bendziem prund ten trzymać, Polacy!

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    jakiś drogi ten kredyt
    Kto mówił że kredyty są tanie?? Normalny kredyt nie na preferencyjnych warunkach pewnie jakiś gotówkowy na 9% ale co mnie to obchodzi ile kto płaci.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Może byś tak siał wiedzę, a nie plotki?
    [/I]
    Może czep się swego ogona pisz prawdę , że masz błędnie naliczane oplaty dlatego tak ci się opłaca grzanie kablami.
    Napisałem wyraźnie jeśli się nie mylę...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    To może napiszę instalacja 3kWp za 10 tyś na nowych komponentach - 5 tyś "Mój prąd" - ulga termomodernizacyjna =ok 4200 zł
    4200/3= 1400 za kWp (plus praca własna).
    Taka instalacja szybko się zwróci.
    Kumpel montował przez firmę 5kWp za 25 tyś plus kredyt finalnie 33 tyś - 5 tyś - ulga. To już mu się "nie opłaca".
    U mnie podobnie, tylko 4200 zł dzielę na 3,465 czyli około z hakiem 1200 zł za kWp. Zwrot za 3 lata.Także sam montowałem.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podstaw ceny różnych sprzedawców, różnych taryf i proporcje zużycia sprawdź sobie w kalkulatorku.
    Tylko jeden sprzedawca jest najtańszy. I nawet u niego możesz zaoszczędzić dobre kilkadziesiąt % w nowym domu względem G11 wybierając G12as (która jest niedostępna dla prosumentów). Względem innych taryf i sprzedawców - policz.

    I]
    A co mi da G12as ??
    Dlaczego zawęzasz kràg zainteresowwnych tylko do zasiadających domy ?
    I ogrzewajacych prądem?
    Zakładam optymistycznie, że mógłbym zredukować koszty en. elektrycznej o 20%
    I co - wydłuży mi to czas zwrotu z z 7 do 8.5 roku ? Straszne...
    I to zakładajàc, że ceny energii pozostaną na tym samym poziomie, co jest założeniem nierealnym...

    A twoja wiara w obietnice Sasina jest cokolwiek śmieszna
    Dlaczego wierzysz Sasinowi, a nie Emilianowicz ?
    https://businessinsider.com.pl/twoje...dwyzki/3vtxchl

    Edit: po wszystkich opłatach koszt jednego kWp wyniósł mnie 2877zł...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-12-2019 o 20:03
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Kto mówił że kredyty są tanie?? Normalny kredyt nie na preferencyjnych warunkach pewnie jakiś gotówkowy na 9% ale co mnie to obchodzi ile kto płaci.
    Na PV można dostać 4,9% w PKO BP
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 3 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony