dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25

Temat: Co wybrac?

  1. #1

    Domyślnie Co wybrac?

    Witam, przymierzam się do wymiany kotła w najbliższym czasie- mogę ubiegać się o dotacje z Urzędu Miasta.

    Dom wybudowany w końcówce lat 80-tych, otynkowany, ściany z bloczków PGS 07 na zaprawie ciepłochronnej cementowo - wapienno- żużlowej 15.
    Okna plastikowe, 3 komorowe, strop betonowy , ocieplony 30 cm waty mineralnej. Powierzchnia ogrzewana 170m. Razem z piwnicą częściowo ogrzewaną dom ma 270 m.
    Aktualna Instalacja - miedziana, nowe grzejniki, w 2 łazienkach i 2 kuchniach ogrzewanie podłogowe, obecnie palę piecem zasypowym 25 kw " tzw kopciuch". Dotychczas spalanie w sezonie zimowym wynosiło około 7 ton węgla, w tym roku ociepliłem strop wspomnianą watą mineralną.

    Zastanawiam się nad wymianą kotła na pellet, ewentualnie ekogroszek z naciskiem na pellet ,Jakieś porady? sugestie?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz gaz w ulicy, to bym szedł w tym kierunku.
    Podaj ceny i kaloryczność węgla i pelletu w Twojej okolicy.
    To ułatwi sprawę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o gaz to taka opcja odpada.
    Ceny pelletu i ekogroszku u mnie są porównywalne -pellet od 550 zł ten najniższej jakości do 1000 zł za tonę, ekogroszek od 680 zł za tonę - mieszkam na śląsku.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Witam, przymierzam się do wymiany kotła w najbliższym czasie- mogę ubiegać się o dotacje z Urzędu Miasta.

    Dom wybudowany w końcówce lat 80-tych, otynkowany, ściany z bloczków PGS 07 na zaprawie ciepłochronnej cementowo - wapienno- żużlowej 15.
    Okna plastikowe, 3 komorowe, strop betonowy , ocieplony 30 cm waty mineralnej. Powierzchnia ogrzewana 170m. Razem z piwnicą częściowo ogrzewaną dom ma 270 m.
    Aktualna Instalacja - miedziana, nowe grzejniki, w 2 łazienkach i 2 kuchniach ogrzewanie podłogowe, obecnie palę piecem zasypowym 25 kw " tzw kopciuch". Dotychczas spalanie w sezonie zimowym wynosiło około 7 ton węgla, w tym roku ociepliłem strop wspomnianą watą mineralną.

    Zastanawiam się nad wymianą kotła na pellet, ewentualnie ekogroszek z naciskiem na pellet ,Jakieś porady? sugestie?
    Jeśli Konserwator Zabytków "nie trzyma łapy" na obiekcie, a chyba nie trzyma bo dom z lat 80-tych to jeszcze dociepl ściany "ile się da". Tanieje fotowoltaika oraz pompy ciepła - warto w te "zabawki" zainwestować.
    Przy wymianie okien i dociepleniu stropu na pewno w obecnym sezonie mniej spalisz, więc docieplaj i jeszcze raz docieplaj...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Jeżeli chodzi o gaz to taka opcja odpada.
    Ceny pelletu i ekogroszku u mnie są porównywalne -pellet od 550 zł ten najniższej jakości do 1000 zł za tonę, ekogroszek od 680 zł za tonę - mieszkam na śląsku.
    No nie wiem czy to ci się opłaca , a co będzie jak wejdzie zakaz palenia paliwami stałymi lub doliczą opłaty emisyjne do węgla?

  6. #6

    Domyślnie

    Jasne docieplić można, ale ocieplenie mojego budynku to koszt około 40-50 tys zł, pompa ciepła też do tanich nie należy.
    Gdybym mógł sobie pozwolić na duże wydatki to ociepliłbym dom i " poszedł" w gaz bez zastanowienia.
    Tymczasem na wymianę " kopciucha" pozostały 2 lata i jeżeli mogę skorzystać z dotacji w wysokości 6 tys zł to myślę że warto ją wykorzystać, skoro wymiana kotła jest i tak nieunikniona.
    Pytanie tylko jaki kocioł wybrać? Pellet ? czy ekogroszek? co będzie bardziej opłacalne w przypadku mojego budynku?
    Pellet jest mniej kaloryczny ale piec można wyłączyć w każdym momencie ( jeżeli jest np cieplej na zewnątrz itp), Ekogroszek ma " podtrzymanie" więc pobiera opał cały czas. Kotły na pellet są droższe, ale eksploatacja wydaje się mniej " uciążliwa" , stąd moje zapytanie o radę?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Jasne docieplić można, ale ocieplenie mojego budynku to koszt około 40-50 tys zł, pompa ciepła też do tanich nie należy.
    Gdybym mógł sobie pozwolić na duże wydatki to ociepliłbym dom i " poszedł" w gaz bez zastanowienia.
    Tymczasem na wymianę " kopciucha" pozostały 2 lata i jeżeli mogę skorzystać z dotacji w wysokości 6 tys zł to myślę że warto ją wykorzystać, skoro wymiana kotła jest i tak nieunikniona.
    Pytanie tylko jaki kocioł wybrać? Pellet ? czy ekogroszek? co będzie bardziej opłacalne w przypadku mojego budynku?
    Pellet jest mniej kaloryczny ale piec można wyłączyć w każdym momencie ( jeżeli jest np cieplej na zewnątrz itp), Ekogroszek ma " podtrzymanie" więc pobiera opał cały czas. Kotły na pellet są droższe, ale eksploatacja wydaje się mniej " uciążliwa" , stąd moje zapytanie o radę?
    Napisałeś o tej wacie i myślałem ze cały dom jest tak docieplony, to ci powiem skup sie na dostepności paliwa co jest pewniejsze pelet czy węgiel, no ja bym chyba kupił kocioł na węgiel jednak choćby na te kilka lat jak dopłacają a kiedyś zobaczysz może będa jakies eko dopłaty na pewno

  8. #8

    Domyślnie

    Wpisz se w przeglądarke "cena/koszt pelet za kWh" to się zdziwisz, że jest praktycznie taki sam co gaz z kotła kondensacyjnego

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Zastanawiam się nad wymianą kotła na pellet, ewentualnie ekogroszek z naciskiem na pellet ,Jakieś porady? sugestie?
    Czyste Powietrze sprawdzałeś?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Napisałeś o tej wacie i myślałem ze cały dom jest tak docieplony, to ci powiem skup sie na dostepności paliwa co jest pewniejsze pelet czy węgiel, no ja bym chyba kupił kocioł na węgiel jednak choćby na te kilka lat jak dopłacają a kiedyś zobaczysz może będa jakies eko dopłaty na pewno
    Dom ma docieplony tylko strop 30 cm waty mineralnej, ściany otynkowane ale nie ocieplone. Dopłaty są i do kotła na ekogroszek i na pellet, a dostępność do paliwa jest taka sama, mieszkam w okolicach Rybnika na Śląsku także i pellet i ekogroszek dostępny od ręki, pytanie tylko co będzie bardziej ekonomiczne w codziennej eksploatacji? bardziej kaloryczny ekogroszek który piec pobiera cały czas? czy mniej kaloryczny pellet ale kocioł z funkcją on/of?! pellet ma mniej popiołu czyli teoretycznie jest bardziej wydajny?!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Dom ma docieplony tylko strop 30 cm waty mineralnej, ściany otynkowane ale nie ocieplone. Dopłaty są i do kotła na ekogroszek i na pellet, a dostępność do paliwa jest taka sama, mieszkam w okolicach Rybnika na Śląsku także i pellet i ekogroszek dostępny od ręki, pytanie tylko co będzie bardziej ekonomiczne w codziennej eksploatacji? bardziej kaloryczny ekogroszek który piec pobiera cały czas? czy mniej kaloryczny pellet ale kocioł z funkcją on/of?! pellet ma mniej popiołu czyli teoretycznie jest bardziej wydajny?!
    Owszem ale okna masz wymienione , domm nie jest jakis ogromniasty i masz ulgę termomodernizacyjną z limietm 53 tys na 3 lata czyli 10 tys masz gratis. POmysl może nad dociepleniem to aż tyle nie kosztuje, strukture możesz sobie nawet darować

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Nowy37

    Kup sobie w takim razie za obecną dotację kocioł, który wg Ciebie będzie lepszy po przeanalizowaniu "za i przeciw". Ale piec o połowę mniejszej mocy od obecnie eksploatowanego.
    Nie masz gotówki, to może warto pomyśleć o kredycie preferencyjnym na termomodernizację i ocieplić, jak ci radziłem.

    Po dobrym dociepleniu koszty paliwa na pewno sporo się obniżą. 7 ton węgla - to "majątek".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Nowy37

    Kup sobie w takim razie za obecną dotację kocioł, który wg Ciebie będzie lepszy po przeanalizowaniu "za i przeciw". Ale piec o połowę mniejszej mocy od obecnie eksploatowanego.
    Nie masz gotówki, to może warto pomyśleć o kredycie preferencyjnym na termomodernizację i ocieplić, jak ci radziłem.

    Po dobrym dociepleniu koszty paliwa na pewno sporo się obniżą. 7 ton węgla - to "majątek".
    Bardzo słuszne porady ogrzewanie czymkolwiek w takiej sytuacji jest nieakceptowalne, Gdyby dom używały np 2 sosoby to na zime bym chyba ogrzewał 3 pomieszczenia a resztę sobie odpuścił bo to jest za drogo.

    I tu jest paradoks i dlatego masz absolutną rację co do termomodernizacji nawet na kredyt bo ja mam 130m2 i grzeję całosć prądem, Nowy 37 ma dom o 40m2 większy a więc podobny i grzeje go węglem 7ton ! . mnie nie stać na tyle opału bo to majątek. Z mojego punktu widzenia 7 t węgla z przywozem to 7,5 tys a panele PV w tym roku kosztowały mnie po odliczeniach 10560 zł Mają zagwarantować mi ogrzewanie za darmo na dobry łat do smierci jak statystycznie pożyję.

    W paleniu węglem problem jest w ludzkiej świadomości.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    nowy 37 zerknij na ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=snN6fgm6e0g

  15. #15

    Domyślnie

    Rybnik? To niedaleko masz do roducenta Varmo. W to się wpakuj, a nie zwykły ekogroszek czy też pelet. I zbieraj kasę na ocieplenie ścian.

  16. #16

    Domyślnie

    Do kiedy możesz skorzystać z dopłat? Jeśli masz czas, załóż cieplomierz. Wtedy będziesz mieć czarne na białym i w sumie wybierzesz gaz od następnego sezonu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    ja jednak bym zastanowił się nad klimą do grzania poprzez wymiennik tak jak w prezentowanym filmiku, wcześniej i nie wydaje mi się raczej później będzie zakaz palenia paliwami stałymi a i gaz nie jest bezemisyjny, więc czemu nie klima/pc plus pv za jakis czas?

    Słońce jest za darmo a gaz i pelety srety nie

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Fajne są rady z PC dla kogoś kto finansowo ledwo ogarnia dom nieocieplony z lat 80 i pisze wyraźnie że nie może sobie teraz pozwolić na większe wydatki.
    Czy niektórzy mają tu problemy z czytaniem ze zrozumieniem?
    Może przy okazji brania kredytu na PC doradzicie mu jeszcze basen w piwnicy? Tak za jednym remontem. Bo że basen jest fajny i korzystny dla zdrowia to wszyscy wiemy

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Fajne są rady z PC dla kogoś kto finansowo ledwo ogarnia dom nieocieplony z lat 80 i pisze wyraźnie że nie może sobie teraz pozwolić na większe wydatki.
    Czy niektórzy mają tu problemy z czytaniem ze zrozumieniem?
    Może przy okazji brania kredytu na PC doradzicie mu jeszcze basen w piwnicy? Tak za jednym remontem. Bo że basen jest fajny i korzystny dla zdrowia to wszyscy wiemy
    Ja napisałem wyraźnie że grzeję prądem od 16 lat i nie stać mnie na 7 ton węgla na rok dlatego wybrałem prąd czy to trudne do zrozumienia. Autor wątku moze teraz wydac pieniadze na nowy piec ale węgiel nadal będzie drozał a zakaz zatruwania takimi piecami jest kwestią najbliższych lat więc zamiast krakać że nie stać moze nie marnowac pieniedzy na palenie węglem i pomyśleć chociaż o kilku latach do przodu.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    PC moboblock kosztowo jest porównywalna z kotłem na pellet.
    Nie trafiłeś z argumentem.
    Po 2.
    Grzanie śmieciuchem z dmuchawą jest droższe od grzania gazem w kotle kondensacie.
    Nie trafiłeś.
    Dokładnie, autor nie jest biedny jak stać go na takie rachunki za węgiel. W Katowicach jest instalator który montuje klimy z wymiennikiem do domów i robi przeróbki bez usuwania starego pieca do Rybnika nie jest daleko wystarczy tylko chcieć . Poza tym jezeli dom ma ocieplony strop i wymienione okna moze się okazac że nie ejst taki całkiem zły do ogrzania.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony