dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25

Temat: Co wybrac?

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja napisałem wyraźnie że grzeję prądem od 16 lat i nie stać mnie na 7 ton węgla na rok dlatego wybrałem prąd czy to trudne do zrozumienia. Autor wątku moze teraz wydac pieniadze na nowy piec ale węgiel nadal będzie drozał a zakaz zatruwania takimi piecami jest kwestią najbliższych lat więc zamiast krakać że nie stać moze nie marnowac pieniedzy na palenie węglem i pomyśleć chociaż o kilku latach do przodu.
    Szczególnie, że w Rybniku mają jedna z najniższych cen prądu w Polsce.
    To Tauron gliwicki.

    Ponadto gazem wyjdzie taniej, niż grzanie śmieciuchem z dmuchawą, nawet przy cenie węgla na poziomie 680zł/t.
    A jeśli jest gaz w domu, to nie ma o czym mówić. Tego jednak nie wiemy.
    Inwestor chce wymienić kocioł.
    Miałem znajomego, wymienił kocioł na pelletowy.
    Wcześniej ocieplił dom.
    Za pellet płacił około 600zł w rejonie Wodzisławia.
    Niestety m1, już go nie ma.
    Był zadowolony.
    Ale chałupą z 15cm styro plus docieplony dach. Nie pamiętam już dokładnie.
    Jednak w pierwszym roku płacił za pellet 400zł. W drugim to 600zł.
    Chodliwy towar. Pewnie będzie drożej..

    Generalnie, przy starszych domach, problem złożony.
    Trzeba wybrać jakiś kompromis.


    Do autora tematu.
    Pomyliłeś działy.
    Napisz w kotłach na paliwo stałe.
    https://forum.muratordom.pl/forumdis...iwa-sta%C5%82e
    Tutaj, każdy będzie odradzał śmieciuchy 5 klasy i te pelletowe
    Bo to także śmieciuchy. Tylko takie trochę mniejsze. Niestety.
    Tylko na papierze ładnie wyglądają. A te pelletowe, to dodatkowo utylizują plastik, jako wiązanie do pelletu.
    A tego nie można spalać w kotłach. Jednak pellet z domieszką, można
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-12-2019 o 19:08
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Bo to jest kwestia mentalna i ciężko z tego wyjść a można np montując klimę przerobioną na PC za małe pieniądze jak pisałem powyżej.

    Ja mam ogrzewanie elektryczne i jak powiem że na ogrzewanie i cuw zużywam 30 kWh na dobe to każdy powie o jak drogo ale z tego 20 kwh 0,34 zł+ 10kwhx 0,67 zł= 13,50/ dzienx30 dni =405 zł czy to drogo? Nawet bez PV

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Fajne są rady z PC dla kogoś kto finansowo ledwo ogarnia dom nieocieplony z lat 80 i pisze wyraźnie że nie może sobie teraz pozwolić na większe wydatki.
    Czy niektórzy mają tu problemy z czytaniem ze zrozumieniem?
    Może przy okazji brania kredytu na PC doradzicie mu jeszcze basen w piwnicy? Tak za jednym remontem. Bo że basen jest fajny i korzystny dla zdrowia to wszyscy wiemy
    To jest Rybnik w którym już teraz "sypią" karami za złe paliwo - np 4500 zł.
    Że dzisiaj można dostać węgiel (pelet) nieco taniej niż w reszcie kraju nie znaczy że tak będzie trwać wiecznie.

    Kiedyś ekogroszek można było kupić w Sosnowcu za 240 zł/tonę (b. dobry ekogroszek). Teraz dochodzi do 900 zł/t., a popiołu z tego "kupa".

    Rybnik, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i można ubiegać się nie tylko o dotacje na wymianę śmieciucha na śmieciucha mniej smrodzącego.
    Zwróć uwagę, że autor wątku ma 2 kuchnie, więc chyba są 2 rodziny. Może warto zasugerować, zwłaszcza na Forum by przemyślał, czy jednak nie wybrać innego rozwiązania, niż kocioł "byle - jaki".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To jest Rybnik w którym już teraz "sypią" karami za złe paliwo - np 4500 zł.
    Że dzisiaj można dostać węgiel (pelet) nieco taniej niż w reszcie kraju nie znaczy że tak będzie trwać wiecznie.

    Kiedyś ekogroszek można było kupić w Sosnowcu za 240 zł/tonę (b. dobry ekogroszek). Teraz dochodzi do 900 zł/t., a popiołu z tego "kupa".

    Rybnik, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i można ubiegać się nie tylko o dotacje na wymianę śmieciucha na śmieciucha mniej smrodzącego.
    Zwróć uwagę, że autor wątku ma 2 kuchnie, więc chyba są 2 rodziny. Może warto zasugerować, zwłaszcza na Forum by przemyślał, czy jednak nie wybrać innego rozwiązania, niż kocioł "byle - jaki".
    Dokładnie znam jednego nadsztygara w Jankowic który mieszka w Rybniku , pomimo deputatu od kilku lat ma PC a w tej chwili dzieki 2 programom założył 2x po 6KWp na jedna instalację wspominał cos o grancie 14 tys tak ze po odliczeniu ulgi podatkowej miało wyjść z 1 kWp około 1600 zł . Czy ja muszę coś więcej dodawać ?

  5. #25

    Domyślnie

    Pomysły z PC, albo ociepleniem budynku i ogrzewaniem gazem są jak najbardziej ciekawą opcją tyle że na obecny moment po za zasięgiem finansowym.
    Tak jak zauważył vr5 w domu są 2 kuchnie i 2 rodziny. Obecnie w domu mamy zasypowego kopciucha z 2006 roku i spalanie oscyluje w przedziale 6-7 ton na sezon od października do marca ( plus grzanie wody w sezonie letnim). W tym roku zamontowałem bojler elektryczny do grzania wody w lecie i dociepliłem strop wspomnianą watą mineralną 30cm. W związku z tym roczne zużycie opału powinno spaść - już zauważyłem że od momentu ocieplenia stropu tj od września tego roku spaliłem mniej węgla niż w analogicznym okresie rok temu.
    Skoro mogę skorzystać z dotacji na wymianę kotła to myślę,że warto pytanie tylko co będzie bardziej ekonomiczne i tyle w temacie dlatego założyłem ten wątek. Dlatego też pytam o doświadczenia innych użytkowników którzy wymienili śmieciucha na kocioł pelletowy/ ekogroszek? ja bardziej zastanawiam się nad pelletem bo przy całej " ekologicznej nagonce" na węgiel może być różnie z paleniem tym surowcem w najbliższych latach.
    Ostatnio edytowane przez Nowy37 ; 22-12-2019 o 20:16

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony