dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie uziom fundamentowy jakie dokumenty

    Witam,

    Kilka miesięcy temu elektryk z uprawnieniami zrobił mi uziom otokowy fundamentowy. W przyszłym tygodniu ma wykonać pomiary. Jakie dokumenty powinienem otrzymać ? Jakieś zapewnienie ze wykonany jest zgodnie z sztuką i nie rozwali mi fundamentu przy pierwszym uderzeniu ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.262
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Kilka miesięcy temu elektryk z uprawnieniami zrobił mi uziom otokowy fundamentowy.
    Nie ma czegoś takiego. Albo fundamentowy (wymagany prawem) albo otokowy (ratowanie sytuacji, jak nie zrobiono fundamentowego).
    Do PINBu potrzebujesz protokołu z badań wystawionego przez pomiarowców, dla ZE oświadczenie wykonawcy o gotowości instalacji do podłączenia. Sprawdź na stronie swojego ZE czy nie mają wzoru.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-12-2019 o 11:09

  3. #3

    Domyślnie

    Kaizen widocznie wymagania nie wszędzie są takie same. JA w Enea powiat poznański do ZE oświadczenie wypisywałem sam a do PINB dostarczałem fakturę za prąd.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam, robienie uziomu jest bez sensu. Sam go zrobiłem, bednarka przyspawana do uzbrojenia fundamentowego. Opór 12 omów.
    Elektrownia z niego nie skorzystała przyłączyli skrzynkę z licznikiem do słupka ogrodzeniowego (metalowe słupki z siatką).
    Elektryk robiąc instalację w domu również uziomu nie brał pod uwagę, twierdził że jeśli prąd z licznika do domu biegnie 5-cioma przewodami to dodatkowy uziom nie jest potrzebny. Aktualnie założono mi instalację fotowoltaiczną dla uziemienia której wbijali metalowe szpilki w ziemię.
    Uziom fundamentowy wykonany w moim domu jest wątpliwą ozdobą tylko przeszkadza mi w kotłowni. Tyle z doświadczenia.
    Pozdrawiam

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Coś tu kręcisz, w skrzynce energetycznej masz szynę PEN, a rozdzial uziemienia i neutralnego ma być w domu. Większość energetyk zabrania podpinania uziomu domowego w skrzynce dystrybutora (mowa o rozdzieleniu N i PE)

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Witam, robienie uziomu jest bez sensu. Sam go zrobiłem, bednarka przyspawana do uzbrojenia fundamentowego. Opór 12 omów.
    Elektrownia z niego nie skorzystała przyłączyli skrzynkę z licznikiem do słupka ogrodzeniowego (metalowe słupki z siatką).
    Mylisz chłopie skrzynkę budowlaną z gotową instalacją w domu.
    Skrzynkę budowlaną powiesili Ci na słupku od ogrodzenia i podłączyli do PEN.....tam uziomu nie ma.
    Zabezpieczeniem jest różnicówka umieszczona w skrzynce która dokonuje rozdziału na PE i N.

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Elektryk robiąc instalację w domu również uziomu nie brał pod uwagę, twierdził że jeśli prąd z licznika do domu biegnie 5-cioma przewodami to dodatkowy uziom nie jest potrzebny.
    Pięcio przewodowa WLZ w cale nie oznacza że wszystkie 5 lini są podłączone do zacisków.


    Wszystko jest napisane w warunkach przyłączenia do sieci.


    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Witam,

    Kilka miesięcy temu elektryk z uprawnieniami zrobił mi uziom otokowy fundamentowy. W przyszłym tygodniu ma wykonać pomiary. Jakie dokumenty powinienem otrzymać ? Jakieś zapewnienie ze wykonany jest zgodnie z sztuką i nie rozwali mi fundamentu przy pierwszym uderzeniu ?
    W poscie mowa jest raczej o instalacji odgromowej.
    Powinieneś dostać protokół z pomiarów.
    W domkach jednorozdzinnych raczej nie jest to dokument wymagany do zakończenia budowy. Co innego pomiary wewnętrznej instalacji elektrycznej i uziomu fundamentowego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Tydzień temu z powodu instalacji FV zmieniono mi licznik na dwukierunkowy. Nie było zastrzeżeń co do uziemienia, a służy za nie metalowy płot. Całą instalację, tzn. skrzynkę licznikową i budowlaną wykonała elektrownia, wybrałem wariant droższy aby nie mieć problemów. Wszystko działa jak trzeba, warunków przyłączenia do sieci nie studiowałem nie moja specjalność. To co napisałem wyżej nie wyssałem z palca.

    Pozdrawiam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.262
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Tydzień temu z powodu instalacji FV zmieniono mi licznik na dwukierunkowy. Nie było zastrzeżeń co do uziemienia, a służy za nie metalowy płot. Całą instalację, tzn. skrzynkę licznikową i budowlaną wykonała elektrownia
    Masz na to fakturę? Nie wierzę, że elektrowania (ani nawet ZE) dłubał cokolwiek w Twojej instalacji. Może pracownik odwalił jakąś lewiznę - ale co tu się chwalić?
    ZE nie ma prawa ingerować w instalację. Wydaje warunki przyłączenia - i masz je spełnić i tyle. W tych warunkach nie ma słowa o uziomie. To Twoje zmartwienie, Twoje bezpieczeństwo i inne normy i przepisy, niż obowiązujące ZE.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Tydzień temu z powodu instalacji FV zmieniono mi licznik na dwukierunkowy. Nie było zastrzeżeń co do uziemienia, a służy za nie metalowy płot. Całą instalację, tzn. skrzynkę licznikową i budowlaną wykonała elektrownia, wybrałem wariant droższy aby nie mieć problemów. Wszystko działa jak trzeba, warunków przyłączenia do sieci nie studiowałem nie moja specjalność. To co napisałem wyżej nie wyssałem z palca.

    Pozdrawiam
    Chłopie ZE nie interesuje co masz za licznikiem bo oni za to nie odpowiadają. To Twoje zmartwienie, instalacja musi być jednak wykonana zgodnie z normami i przepisami. Pewnie nawet nie wiesz za co płacisz bo to nie Twoja specjalność. Nie chce wiedzieć jaka była ta tańsza opcja

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie




    W poscie mowa jest raczej o instalacji odgromowej.
    Powinieneś dostać protokół z pomiarów.
    W domkach jednorozdzinnych raczej nie jest to dokument wymagany do zakończenia budowy. Co innego pomiary wewnętrznej instalacji elektrycznej i uziomu fundamentowego.
    Mam wyposzczone 7 płaskowników 50x5mm stal nierdzewna. Dodatkowo na zbrojeniu ławach zewnętrznych 70metrów płaskownika 30x3mm. Wszystko to razem połączone ze sobą. 6 płaskowników do instalacji odgromowej, a jeden w garażu do uziomu instalacji elektrycznej. Myślałem że mogę dostać od firmy która to robiła, że zrobione wszystko zgodnie ze sztuką i w razie uderzenia piorunu w mój dom wszystko będzie ok, taka jakby gwarancja.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Mam wyposzczone 7 płaskowników 50x5mm stal nierdzewna. Dodatkowo na zbrojeniu ławach zewnętrznych 70metrów płaskownika 30x3mm. Wszystko to razem połączone ze sobą. 6 płaskowników do instalacji odgromowej, a jeden w garażu do uziomu instalacji elektrycznej. Myślałem że mogę dostać od firmy która to robiła, że zrobione wszystko zgodnie ze sztuką i w razie uderzenia piorunu w mój dom wszystko będzie ok, taka jakby gwarancja.
    Nikt Ci nie da gwarancji że w razie uderzenia pioruna wszystko będzie OK. Jest to natura nieprzewidywalna dlatego można jedynie przeciwdziałać skutkom.
    Jeśli to konstruowała firma to powinna znać się na rzeczy i wykonać pomiary oraz dać Tobie protokół w którym zawarte są wyniki pomiarów.
    Ba.... sam zakres prac powinien być o nie oparty tak aby uzyskać wymaganą rezystancję. Projekt budowlany może zawierać część elektryczną w której mowa o tych rzeczach ale powinien on być adaptowany do warunków gruntowych panujących na działce budowlanej tak samo jak inne elementy domu.

    Płaskowniki o których mowa to prawdopodobnie idące od uziomu pionowe wyprowadzenia do których będzie podłączana instalacja odgromowa na samym dachu. Płaskownik w garażu służy do podłączenia instalacji elektrycznej.

    Jakiegokolwiek protokołu żądaj od elektryka który dokona montażu i pomiarów instalacji wewnętrznej. Natomiast jeśli elektryk stwierdzi po pomiarach że uziom nie trzyma wymaganych parametrów to pretensje miej do firmy lub do siebie że jako inwestor zatrudniłeś niekompetentnych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77
    Natomiast jeśli elektryk stwierdzi po pomiarach że uziom nie trzyma wymaganych parametrów to pretensje miej do firmy lub do siebie że jako inwestor zatrudniłeś niekompetentnych.
    Tak jak niejaki NOMIS zatrudnił murarzy do prac elektrycznych. Nie daj mu Boże, żeby nastąpiła u niego przerwa PEN na zasilaniu. Wówczas zrozumie, co to znaczy połączyć szynę PE z uziemioną GSW (poprzez uziom fundamentowy).
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-08-2020 o 20:07
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony