dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Czy w moim przypadku płacę za wpis do hipoteki???

    Jest tak: bioręjeden kredyt na całą inwestycję - zakup działki i budowe na nim domu.
    U notariusza podpisują akt przeniesienia wlasności z informacją o tym ze ma być dokonany wpis do KW - zabezpoieczenie banku.
    Czytałem (także tu) ze kredyt budowlany jest zwolniony od opłat z tytułu wpisu do hipoteki, natomiast u notariusza słyszałem ze kredyt na budowe owszem ale ta czesc kredytu która jest na działke podlega opłacie.

    Poproszę o udzielenie pewnej a nie domniemanej informacji: czy skoro kredyt jest jeden, w dodatku budowlano-hipoteczny to czy faktycznie muszę pomosić koszty wpisu w KW czesci kredytu przeznaczonej na zakup nieruchomości?


  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Witam. Sprawa wygląda nastepująco 1. hipoteka zabezpieczająca kredyt przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe nie podlega opłacie 2. hipoteka zabezpieczająca kredyt przeznaczony na zakup nieruchomości podlega opłacie w wysokości 1/20 wpisu stosunkowego. A zatem w części jesteś zwolniony a od części uiszczasz opłatę sądową. W omawianej sprawie nie ma znaczenia, że wierzytelność powstaje na skutek zawarcia jednej umowy. Ponieważ najprawdopodobniej zabezpieczeniem będzie również (a może wyłącznie) hipoteka kaucyjna notariusz powinien dokonać stosunkowego podziału hipoteki i od jej części pobrać wpis sądowy. Z mojego doświadczenia wynika, że czasm sądy "przymykają" oko i w takim przypadku zwalniają od opłaty sądowej całość. Jednak jest to trochę naciąganie przepisów. A tak na marginesie to jeśli nie masz w umowie kredytowej obowiązku ustanowienia hipoteki w formie aktu notarialnego to nie rób tego u notariusza tylko sam zanieś wniosek do sądu (po zawarciu umowy sprzedaży) wraz z oświadczeniem w formie pisemnej o ustanowieni hipoteki oraz zaświadczeniam banku o udzieleni kredytu. W ten sposób oszczędzasz kilkaset zł taksy notarialnej od ustanowienia hipoteki.
    Pozdrawiam

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Ale skoro kupują działkę to i tak będą u notariusza...więc wpis hipoteki w akcie notarialnym chyba nie jest problemem.
    Zresztą skoro bank finansuje zakup działki, to wymaga aby akt zawierał wpis hipoteki
    Moje szczęście to Miki
    gg 568780

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    witam. Jeśli największym problemem jest sama obecność gdziekolwiek to rzeczywiście hipotekę można ustanowić w akcie notarialnym (ale nie wpisać w akcie bo hipoteki wpisuje sie w księgach wieczystych a nie w aktach). Ja jednak pisałem o możliwości oszczędzenia paru złotych stąd taki pomysł. Myli się Pani Sobotkowa pisząc, że bank wymaga formy aktu notarialnego do ustanowienia hipoteki. Jeśli są takie banki to są mało przyjazne kredytobiorcy a zatem nie warte polecenia Dawno, dawno temu lobby bankowe przeforsowało art. 95 Prawa bankowego a niedawno go zmieniło właśnie po to by zwiększyc rolę dokumentów bankowych i zredukować koszty kredytobiorców o wysokość taksy notarialnej. Przepis ten jest chyba najbardziej znienawidzony przez notariuszy w naszym kreju. Do czasu wpisania hipoteki i tak drodzy kredytobiorcy płacicie ubezpieczenie kredytu a skoro sąd nie wpisuje hipotek błyskawicznie (a już na pewno nie w stolycy ) to wniosek można złożyć tam samemu w kilka minut po zawarciu aktu notarialnego.
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu
    witam. Jeśli największym problemem jest sama obecność gdziekolwiek to rzeczywiście hipotekę można ustanowić w akcie notarialnym (ale nie wpisać w akcie bo hipoteki wpisuje sie w księgach wieczystych a nie w aktach). Ja jednak pisałem o możliwości oszczędzenia paru złotych stąd taki pomysł. Myli się Pani Sobotkowa pisząc, że bank wymaga formy aktu notarialnego do ustanowienia hipoteki. Jeśli są takie banki to są mało przyjazne kredytobiorcy a zatem nie warte polecenia Dawno, dawno temu lobby bankowe przeforsowało art. 95 Prawa bankowego a niedawno go zmieniło właśnie po to by zwiększyc rolę dokumentów bankowych i zredukować koszty kredytobiorców o wysokość taksy notarialnej. Przepis ten jest chyba najbardziej znienawidzony przez notariuszy w naszym kreju. Do czasu wpisania hipoteki i tak drodzy kredytobiorcy płacicie ubezpieczenie kredytu a skoro sąd nie wpisuje hipotek błyskawicznie (a już na pewno nie w stolycy ) to wniosek można złożyć tam samemu w kilka minut po zawarciu aktu notarialnego.
    Pozdrawiam
    Nie każdy bank da Ci wybór.
    Jeśli finansuje m.in. zakup działki to jednym z warunków umowy kredytowej (jasne, że nie we wszystkich bankach) jest dostarczenie aktu notarialnego zakupu nieruchomości wraz z ustanowieniem hipoteki na rzecz banku.,
    Wiem co byłoby lepsze dla kredytobiorcy...i nie musisz mi tego uświadamiać.
    Moje szczęście to Miki
    gg 568780

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Umowę kredytową podpisuję DWIE strony. Po prostu starałem sie wykazać, że nie można uogólniać Twojego przypadku do przepisów, które obowiązuja w naszym kochanym kreju. A tak na marginesie - jaki bank ma takie wymagania ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu
    Umowę kredytową podpisuję DWIE strony. Po prostu starałem sie wykazać, że nie można uogólniać Twojego przypadku do przepisów, które obowiązuja w naszym kochanym kreju. A tak na marginesie - jaki bank ma takie wymagania ?
    Ten w którym pracuję
    Moje szczęście to Miki
    gg 568780

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    gratuluję szczodrego pracodawcy ! Napisała Pani: "dostarczenie aktu notarialnego zakupu nieruchomości wraz z wpisem hipoteki na rzecz banku" a więc może w umowie jest jakiś termin do kiedy należy przedłożyć odpis Kw z wpisem hipoteki. Jeśli tak jest to by znaczyło, że jednak można zastosować "moją" metodę, ponieważ jak już pisałem hipoteki wpisuje się w Księgach wieczystych a nie w aktach notarialnych. W akcie można ją ustanowić ale bez wpisu w Kw nie ma hipoteki.
    Serdecznie pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję Panu za pouczenie, które i tak nic nie wnosi do tematu...
    Moje szczęście to Miki
    gg 568780

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał SOBOTKOWA
    Dziękuję Panu za pouczenie, które i tak nic nie wnosi do tematu...
    Ostatnią rzeczą, którą miałem zmiar tu robić jest pouczanie kogokolwiek. Jeśli takie Pani odniosła wrażenie to przepraszam. Mam nadzieję, że poza nami ktoś to jeszcze czyta a moją intencją było wskazanie alternatywnego (czytaj tańszego) sposobu ustanowienia hipoteki komuś kto stoi przed wyborem banku i dzięki naszej rozmowie zada o jedno pytanie więcej sprzedawcy kredytów a dzięki temu uzyska korzystniejsze warunki w umowie. Może to sie komyś przyda po prostu. Tak sie składa, że wiem o czym mówię i z chęcią podzielę sie swoją wiedzą z innymi. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam Panią Sobotkową i prosze o zakopanie toporka wojennego

  12. #12

    Domyślnie

    i bardzo dobrze teraz jeszcze brudzia i kolejny forumowy konflikt zazegnany

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu
    A tak na marginesie to jeśli nie masz w umowie kredytowej obowiązku ustanowienia hipoteki w formie aktu notarialnego to nie rób tego u notariusza tylko sam zanieś wniosek do sądu (po zawarciu umowy sprzedaży) wraz z oświadczeniem w formie pisemnej o ustanowieni hipoteki oraz zaświadczeniam banku o udzieleni kredytu. W ten sposób oszczędzasz kilkaset zł taksy notarialnej od ustanowienia hipoteki.
    Dzięki za cenną uwagę !

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rocky
    Cytat Napisał pjotrzu
    A tak na marginesie to jeśli nie masz w umowie kredytowej obowiązku ustanowienia hipoteki w formie aktu notarialnego to nie rób tego u notariusza tylko sam zanieś wniosek do sądu (po zawarciu umowy sprzedaży) wraz z oświadczeniem w formie pisemnej o ustanowieni hipoteki oraz zaświadczeniam banku o udzieleni kredytu. W ten sposób oszczędzasz kilkaset zł taksy notarialnej od ustanowienia hipoteki.
    Dzięki za cenną uwagę !
    Nie ma sprawy. Cieszę sie bardzo, że moja wczorajsza potyczka słowna komuś sie przydała ! Może jeszcze ktoś powie coś miłego ???

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonal
    i bardzo dobrze teraz jeszcze brudzia i kolejny forumowy konflikt zazegnany
    Konflikt to za mocno powiedziane ale co do brudzia to w 100% popieram - Piotrek jestem !

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony