dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Rozłożenie kosztów i sposób pociągniecia przyłączy

    Witam,
    W załączniku przedstawiam układ działek. Pytanie dotyczy działki numer 3. Działki jeszcze nie są wyznaczone. Droga ze służebnością mediów i dojazdu zaznaczona na zielono.
    Moje pytanie dotyczy tego, że od drogi do działki numer 3 jest 100m.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mediaaa.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	47,9 KB
ID:	438276

    Jestem dosyć zagubiony w tym temacie bo jak czytam o cenach przyłączy np. takiej wody i kanalizacji to jest to 400zł za metr, a gdzie prąd i gaz. Przy 100m robi się astronomiczna kwota. Czy jeśli nie ma wyznaczonych działek jeszcze to można się dowiedzieć jakie będą szacowane koszty podłączenia? Bo rozumiem, ze sąsiedzi nie muszą się zgodzić, żeby przez ich działkę poszło przyłącze. Zresztą, ciężko na takie coś liczyć i kupować w ten sposób. Macie jakieś rady jak podejść do tego tematu?
    Co innego gdyby działka nr 2 miałabyć zagospodarowana w tym samym czasie, ale póki co nic nie wiadomo więc muszę zakładać scenariusz, że tylko ja będę chciał się podpiąć. Czy wtedy mogę od działki numer 2 żądać zwrotu kosztów? Bardzo proszę o pomoc.

    Dziękuję i pozdrawiam!

    @Edit

    Właśnie dostałem informacje, że wodociągi zrobią nitkę na własny koszt przez to, że będzie wpisana służebność mediów, a mi pozostanie jedynie pokryć koszty przyłączenia wody i kanalizacji od granicy do domu. Czy to jest realny scenariusz? Dopiero w piątek mam czas podjechać do wodociągów i się zapytać czy rzeczywiście tak fukncjonują, ale czy rzeczywiście istnieje taka możliwość?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mediaaa.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	54,8 KB
ID:	438275  
    Ostatnio edytowane przez N3utral ; 16-12-2019 o 21:39 Powód: Poprawienie grafiki, dodanie tekstu

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Odnośnie prądu - do lokalnego dystrybutora energii elektrycznej składasz wniosek o warunki zasilania swojej działki. Wzór wniosku jest na stronie tego dystrybutora. Po ich otrzymaniu - zwykle trwa to 30 dni - będziesz wiedział co musisz wykonać na własny koszt a co bierze na siebie dystrybutor. Docelowa moc to 16..20 kW. Ale uwaga - w/g mnie - to działki powinny być wyznaczone i oznaczone numerem, bo warunki zasilania nie są wydawane na niesprecyzowany obszar.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Działki powinny być wydzielone geodezyjnie, bo niby jak ZE ma zaplanować sieć czy przyłącza? Jak zlokalizować ZK?

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. A czy będą wstanie podać orientacyjny koszt bez geodezyjnego podziału?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Cytat Napisał N3utral Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi. A czy będą wstanie podać orientacyjny koszt bez geodezyjnego podziału?
    Koszt za przylacze prądu jest stały do 100m odleglosci, oplata ryczałtowa okolo 2tyś zl - zalezy od mocy jaką zadeklarujesz.
    Za to koszt wody i kanalizy może być zabojczy przy takiej odległości. Trzeba kosztowny projekt, studzienki i zgody pisemne od wszystkich wlascicieli przez które dzialki ma przechodzić rura.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 17-12-2019 o 10:30

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Jeśli kanalizację podłączasz do ulicy, to potrzeba jeszcze projekt organizacji ruchu na ulicy w której jest docelowa studzienka, projekt oznakowania , opłata za zajęcie pasa drogowego. Tanio nie będzie przy tej długosci.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 17-12-2019 o 11:49

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Trzeba rozróżnić przyłącze i sieć. Przyłącze jest Twoje i ponosisz cały koszt. Sieć powinien rozbudowywać jej własciciel na swój koszt. Ale bywa, że inwestor buduje i oddaje (czasami nie całkiem za darmo) operatorowi. Po oddaniu nie ma nic do gadania.


    Najlepsze rozwiązanie, to zeby dotychczasowy właściciel dogadal się z dostawcami mediów i zeby rozbudowa sieci nastąpiła przed podziałem. Działki zyskają na wartości, a kupujący nie ryzykują mniejszych czy większych klopotów z mediami i zyskują czas.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Ale zejdzmy na ziemie, facet chce sprzedać dzialki a nie inwestować w nie. Wodociągi też nie pociągną sieci dla trzech domkow i przez prywatne pole. Fakty sa takie że jak sam sobie nie zalatwi i nie zaplaci to tam żadna rurka sie nie pojawi przez X lat.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Ale zejdzmy na ziemie, facet chce sprzedać dzialki a nie inwestować w nie. Wodociągi też nie pociągną sieci dla trzech domkow i przez prywatne pole. Fakty sa takie że jak sam sobie nie zalatwi i nie zaplaci to tam żadna rurka sie nie pojawi przez X lat.
    U mnie jeden rolnik pociągnął inrastruturę do 9 działek swoją połową drogi i ustanowił służebnośc przed podziałem - chyba tylko jedna, przy torach nie sprzedana do tej pory. Druga połowa drogi nie ma mediów ani służebnosci i działki po drugiej stronie dużo słabiej się sprzedają. A nabywcy wożą się z mediami latami (dostaję pisemka, że mogę oprotestować - jak nie, to wywalczona decyzja adminstracyjna o przekopaniu drogi wejdzie w życie).

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Ale zejdzmy na ziemie, facet chce sprzedać dzialki a nie inwestować w nie. Wodociągi też nie pociągną sieci dla trzech domkow i przez prywatne pole. Fakty sa takie że jak sam sobie nie zalatwi i nie zaplaci to tam żadna rurka sie nie pojawi przez X lat.
    Kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije. Bez podziału nie będzie przyłaczy. Najpierw podział (nowe działki ujawnią się w EGiB, na osobny wniosek w KW) potem decyzja o WZiZT na działki już podzielone , projekt i projekt przyłączy. Sieć kanalizacyjna to jest instalacja do pierwszej studzienki od domu itd.
    Za darmo nic!
    Łopatologicznie: majac nabywcę in spe na jedną działkę, zawrzeć umowę przyrzeczenia sprzedaży= zaliczka i za tę kwotę ruszyć temat przyłączy, gdy przyłącza w toku czyli można pokazać pozostałym kandydatom że bedą mieli gotowca, co jednocześnie podnosi wartość działek.
    Dalej to już z górki...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie jeden rolnik pociągnął inrastruturę do 9 działek swoją połową drogi i ustanowił służebnośc przed podziałem - chyba tylko jedna, przy torach nie sprzedana do tej pory. Druga połowa drogi nie ma mediów ani służebnosci i działki po drugiej stronie dużo słabiej się sprzedają. A nabywcy wożą się z mediami latami (dostaję pisemka, że mogę oprotestować - jak nie, to wywalczona decyzja adminstracyjna o przekopaniu drogi wejdzie w życie).

    Co to znaczy jego połowa drogi? Boczkiem na sztorc jeżdżą? Udział w drodze jest ułamkowy bez wydzielania częsci, jest to współwłasność łączna. Tu niepodzielna. Nawet jeśli poprowadził swoją połową (cokolwiek to oznacza w jego mniemaniu) , to naruszył prawo własności pozostałych udziałowców.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post

    Co to znaczy jego połowa drogi? Boczkiem na sztorc jeżdżą? Udział w drodze jest ułamkowy bez wydzielania częsci, jest to współwłasność łączna. Tu niepodzielna. Nawet jeśli poprowadził swoją połową (cokolwiek to oznacza w jego mniemaniu) , to naruszył prawo własności pozostałych udziałowców.
    Były dwa pola. Własciciele się dogadali, że na miedzy zrobią drogę - jeden da 4m i drugi da 4m. Jeden w swojej połowie, gdy był jedynym właścicielem, poprowadził media (skrzynki elektryczne w granicy między drogą a działką budowlaną, rura z wodą nawet na samej działce budowlanej) i ustanowił służebności dostawcom mediów. Potem była pierwsza operacja - wymiana udziałami w wydzielonych działkach drogowych między tymi dwoma "rolnikami". W połowie drogi trzeba zgody wszystkich na to, co przekracza zakres zwykłego zarządu,*. I juz w tym momencie jeden miał towar drugiej klasy (mniej warty). Droga ma jedną KW, ale dwie dzialki. Każdy nabywca dzialki budowlanej kupuje udział w całej drodze - ale przypomnę, słuzebność jest tylko na jednej działce i teoretycznie przekopanie drugiej połwy wymaga zgody wszystkich, coraz liczniejszych, współwłaścicieli albo decyzji starosty.
    Drogą jezdżą nawet ci, co nie mają w niej udziałów ani służebności, bo to jedyny dojazd do dobrych kilkudziesięciu (jak nie ponad setki) dalszych działek. Jeżdżą całą szerokością a nawet rozjeżdżają nieogrodzone działki budowlane.

    * jest jedno orzeczenie NSA czy SN (nie pamiętam w tej chwili) że w działce drogowej zwykłym zarządem jest szerszy zakres, niż normalnie. Tylko kto chce się na dzien dobry ciągać po sądach z sąsiadami?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-12-2019 o 12:43

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Przy 9 działkach które sa warte min 50tys każda to może ktoś by sie pokusil zeby prowadzic do nich media. Ich wartosc ciutke wzrosnie, na pewno latwiej sprzedać. Tutaj mamy sytuacje ze są trzy dzialki i na razie jeden chetny na najdalszą. Nie znam wartosci tej dzialki ale pewnie nie wiecej niz 100tyś. Trudno oczekiwać że wlasciciel wladuje z 50tys na doprowadzenie wody i kanalizy żeby wziac za tą dzialke pare tys wiecej. Pomijam kupe biurokracji która trzeba przebrnać żeby to zalatwić.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Przy 9 działkach które sa warte min 50tys każda to może ktoś by sie pokusil zeby prowadzic do nich media. Ich wartosc ciutke wzrosnie, na pewno latwiej sprzedać. Tutaj mamy sytuacje ze są trzy dzialki i na razie jeden chetny na najdalszą.
    To i inwestycja, przy krótszym odcinku mniejsza. A sprzedaż drugiej dzialki moze okazać kłopotliwa, jak nie bedzie mediów w granicy (ja dlatego zrezygnowałem z działek po drugiej stronie, chociaż mialbym wjazd od północy, co jest znacznie praktyczniejsze, niz od południa - ale media zdecydowanie ważniejsze)

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    100m - przynajniej kilka studzienek po drodze. Nie wiadomo jak ze spatkami. moze trzeba stopniowac kanalize. Nie wiadomo jak gleboko trzeba bedzie kopać. To nie bedzie kosztować ani 10 ani 20 tys tylko sporo więcej. Wlasciciel dobrze o tym wie.

    W wiosce pod moim miastem tez jeden gość doprowadził wode do swojego pola ktore jakimś "cudem" w MPZP znalazlo sie na terenach przeznaczonych pod budownictwo. Szczere pole pod lasem. Fajnie polozone tyle ze do najblizszego domu i wodociagow bylo ponad 250m. Koszt pociagniecia wody to wartosc wiecej niz jednej dzialki którą tam wydzelił - każda kosztuje min 150tyś. A ma tam ich przynajmniej z 10. Takie inwestycje muszą się opłacać. Utwardzenie 250m drogi kosztowalo pewnie drugie tyle.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Były dwa pola. Własciciele się dogadali, że na miedzy zrobią drogę - jeden da 4m i drugi da 4m. Jeden w swojej połowie, gdy był jedynym właścicielem, poprowadził media (skrzynki elektryczne w granicy między drogą a działką budowlaną, rura z wodą nawet na samej działce budowlanej) i ustanowił służebności dostawcom mediów. Potem była pierwsza operacja - wymiana udziałami w wydzielonych działkach drogowych między tymi dwoma "rolnikami". W połowie drogi trzeba zgody wszystkich na to, co przekracza zakres zwykłego zarządu,*. I juz w tym momencie jeden miał towar drugiej klasy (mniej warty). Droga ma jedną KW, ale dwie dzialki. Każdy nabywca dzialki budowlanej kupuje udział w całej drodze - ale przypomnę, słuzebność jest tylko na jednej działce i teoretycznie przekopanie drugiej połwy wymaga zgody wszystkich, coraz liczniejszych, współwłaścicieli albo decyzji starosty.
    Drogą jezdżą nawet ci, co nie mają w niej udziałów ani służebności, bo to jedyny dojazd do dobrych kilkudziesięciu (jak nie ponad setki) dalszych działek. Jeżdżą całą szerokością a nawet rozjeżdżają nieogrodzone działki budowlane.

    * jest jedno orzeczenie NSA czy SN (nie pamiętam w tej chwili) że w działce drogowej zwykłym zarządem jest szerszy zakres, niż normalnie. Tylko kto chce się na dzien dobry ciągać po sądach z sąsiadami?
    To jest insza inszość. Dwie drogi przyległe do siebie, które tworzą jedną jezdnię. Sprytny myk wymagający odrobinę wyobraźni.

  17. #17

    Domyślnie

    Pojeździłem po wodociągach, gazowniach itd z agentką. Niestety nie dowiedziałem się nic bo bez złożonego wniosku to takie wróżenie z fusów. Powiedziałem, że bez wstępnego podziału i zapytaniach o rozbudowę działki nie kupię bo koszty są niewiadomą.

    Tak naprawdę to dalej nic nie wiem. Nie wiem czy dałoby się to zrobić o jednym "kopaniu" czyli jednocześnie zrobić wszystkie przyłącza np na własną rękę i potem odbiory?
    Druga rzecz to koszty. Niby można pokryć koszty samemu i potem to odsprzedać. Sam nie wiem co o tym myśleć. Działka kosztuje 80k nie jest to mała kwota.
    Jestem załamany bo nie wiem co zrobić. Rozmowa jest trudna bo sprzedający chce tylko sprzedać działki, a nie w nie inwestować. Już samo złożenie zapytania do poszczególnych dostawców to wielki problem.

    Mówicie, że uzbrojenie tej działki to koszt ~50tys to jest dramat. Przyznam, że jestem zdruzgotany i nie wiem jak do tego podejść. Czy ktoś może mi coś doradzić jak skutecznie oszacować koszty? Jakie są możliwości zwrotu przy we. odsprzedaży... Jak to ogarnąć samemu bo póki co napotykam same problemy. A odpowiedzi w stylu "Tak jak Panu mówiłam media da się doprowadzić" doprowadzają mnie do szału. Półtorej miesiąca temu prosiłem o złożenie wniosku. Taki był warunek wpłacenia niemałej zaliczki (2tys). Dalej nic nie wiem. Pośpiech jest tragiczny, ale rynek ma taki popyt, że ciężko się nie śpieszyć. Po ostatniej rozmowie dałem warunek, że musi te zapytania złożyć bo taka była umowa. Słowna, ale była. Świadka mam.

    Dodam, ze budować zamierzam za 2-3lata więc czas jako taki jest, ale mimo wszystko...

    bo rozumiem, że dotacje na rozbudowę czy przyłączenie do sieci gazowej nie ma co liczyć...?

    No chyba, żeby jakoś inaczej to ogrzewanie rozegrać... Byłem mocno nastawiony na gaz, ale chyba przyjdzie rozważyć pompę ciepła i panele? Dach będzie dwuspadowy z czego jedna strona na południe więc może warto przemyśleć ten wariant. Muszę poszukać jakiegoś dobrego porównania. Tylko co jeśli nie będzie prądu Założe osobny wątek na to.

    Ale za samą wodę i kanalizację 20tys to też skandal
    Ostatnio edytowane przez N3utral ; 20-12-2019 o 19:06 Powód: dodanie tekstu

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Tematu z prądem nie znam, tematy z wodą i kanalizacją trochę znam. Mając tytuł własności do nieruchomosći na którym ma stanąć budynek, pisemne zgody właścicieli terenów pod instalacje, warunki techniczne i PnB budujesz fragment sieci wod-kan i po negocjacjach o częściowy zwrot nakładów, przekazujesz operatorowi sieci wod-kan. Połowę kwoty wynegocjujesz (lepiej przez prawnika lub "wyszczekanego" inwestora), aby otrzymać wyższy zwrot raczej bez sądu się nie obejdzie, aczkolwiek wysokość kwoty i termin są trudne do określenia.
    Podstawą ogólną jest http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...D20191437L.pdf plus orzeczenia - to już prawnik będzie znał.
    Firmy mają mnóstwo możliwości aby przewlekać sprawę, poczynając od najprostszego argumentu "ni momy piniendzy".
    Dlatego nie wolno inwestować w ten temat ostatnich pieniędzy a kwotę zwrotu nakładów należy traktować jako miły bonus, który kiedys wreszcie "spadnie z nieba".
    Znając życie to może wod-kan uda się wykonać w jednym wykopie, prąd na pewno nie bo odległosci, głębokości itp. Nawet gdybyś robił sam, to musisz mieć odbiory ze strony inspektora uznanego przez firmę wod-kan, więc lepsza jest firma która wykonuje dużo dla tych właścicieli sieci, wtedy nie ma problemów. Tu wszystko jset ważne, nawet ułożenie rur opisem do góry aby wyszło na dokumentacji fotograficznej sporządzanej przez inspektora.
    Za samą wodę i kanalizację przy takiej długości, to nie jest skandal, nawet nie wiem czy to nie jest tanio. Jeszcze pytanie: czy z VAT czy bez?
    Generalnie bez podziału działek, w ogóle nie ma o czym gadać.
    Wielokrotnie widac w szczerym polu szafki ZK czyli podział dokonany, lokalizacje znane, a zbywający z ikrą czeka spokojnie na nabywców którym już nieco nieba przychylił.

  19. #19

    Domyślnie

    Dziękuję Bertha
    Czyli rozumiem, że w ostateczności najlepiej:
    1. Wykonać instalację na swój koszt ustalając umowę odkupu przez wodociągi tej instalacji. Przy tej procedurze najlepiej mieć prawnika ze sobą.
    2. Nie nastawiać się na szybki zwrot pieniędzy i oscylujący koło 50% (Ile to może maksymalnie trwać?)
    3. Jeśli koszt tej instalacji będzie bardzo wysoki to nie dawać na to ostatnich pieniędzy bo za szybko części zwrotu się nie dostanie?

    Wielokrotnie widac w szczerym polu szafki ZK czyli podział dokonany, lokalizacje znane, a zbywający z ikrą czeka spokojnie na nabywców którym już nieco nieba przychylił.
    Chyba nie do końca rozumiem o co tu chodzi

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Ad1. To co wykonasz musi mieć parametry sieci czyli np kanalizacja chyba fi200 ale to wyniknie z warunków technicznych. Nie wiem czy zgóry da się coś ustalić, ale gadać, negocjować i cisnąć.
    Ad2. To co słyszałem, ludzie wynegocjowali połowę po około dwóch latach. Przez sąd byłoby więcej, ale kiedy? Tego nie wie nikt.
    Ad3. Tak.

    Szczere pole obsadzone szafkami ZK, tylko dla niefachowego oka jest szczere, ono już niebawem przyniesie plon. Jeśli stoją szafki to znaczy że już dokonano podziału który został ujawniony w EGiB, jest na mapie syt-wys, powstały działki budowlane i drogi, więc na wniosek i koszt własciciela można było zaprojektować i wykonać sieć energetyczną. Bez prądu ciężko jest budować, takie działki łatwiej/szybciej znajdą nabywców.
    Jeśli masz do wyboru działkę z mediami i podobną lecz nieuzbrojoną to chyba wybór jest jasny?
    No chyba że jesteś pacyfistą i wszelakie uzbrojenie cię brzydzi, aaa to insza inszość.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 21-12-2019 o 23:51

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony