dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pozwolenie na budowę po podziale i sprzedaży działki

    Witam, ostatnio borykam się z poważnym problemem. Zakupiłem działkę z rozpoczęta budowa domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej. Pozwolenie na budowę zostało wystawione przed podziałem działki a inwestor nie zgłosił tego faktu w urzędzie. W momencie gdy chciałem przepisać pozwolenie zostałem zbyty ponieważ pozwolenie jest na nieistniejącą działkę a inwestor nie może teraz nanieść zmiany ponieważ nie jest właścicielem dwóch połówek. Aktualnie zbyli mnie do nadzoru budowlanego. Tam przekazali nam że trzeba wycofać pozwolenie i na nowo je złożyć. Teraz boję się czy może być tak że po wycofaniu pozwolenia nie dadzą mi nowego. Oczywiście cała operacja jest też kosztowna bo trzeba kupić dwa nowe projekty. Dziękuję za odpowiedź ale człowiek mądry po szkodzie i nie wiedział a co o dziwo w banku też nikt nie zwrócił na to uwagi.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Tam przekazali nam że trzeba wycofać pozwolenie i na nowo je złożyć.

    dokładnie tak !
    PnB dotyczy konkretnego budynku, na danej działce budowlanej o takim, a nie innym nr. ewidencyjnym. Zmiana nr. ewidencyjnego, czy też gabarytów działki budowlanej zmienia wszystko ! w szczególności powierzchnię działki, powierzchnię zabudowy, powierzchnię biologiczno czynną, ... a wprowadzona nowa granica działki również niesie za sobą nowe zależności, np. odległości budynku od granicy, czy też odległości innych ( istniejących / projektowanych ) elementów zagospodarowania.
    W przypadku o którym piszesz nie ma innej drogi jak projekt / projekty zamienne zgodne z Planem Miejscowym ( Warunkami Zabudowy ), ale też aktualnymi przepisami budowlanymi.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Posiadam nowy plan zagospodarowania na nową działkę. Rozumiem że nie powinno być problemu z uzyskaniem nowego pozwolenia. Bo ostatnio zżera mnie już taki stres że aż ciężko się żyje .

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Primo: jeśli podział nie był ujawniony w EGiB (chyba jakiś bardzo stary?) , to znaczy że sprzedano ci nieruchomość z wadą prawną (niezgodność stanu faktycznego z ujawnionym stanem prawnym , ktoś przecież wydał decyzję podziałową po której jest ślad), która nigdy nie powinna w takim stanie trafić do obrotu prawnego . Ogarnięty mecenas raz dwa przerobi zbywającego na mielonke turystyczną = pozew o zwrot kwoty zapłaconej plus odszkodowanie za poniesione nakłady czyli z puścic z torbami. Potem sąd i po dłuższym czasie postanowienie.
    Pytanie, czy ze zbywającego cwaniaka będzie jeszce co ściągnąć?
    Secundo:
    Nie raczyłeś zauważyć przed transakcją, że cyferki na dokumencie sprzedaży (wypis i wyrys, akt notarialny odczytany przez notariusza przed złożeniem podpisów) były różne? Ze strony nabywcy byłeś jedyny przy transakcji? W takiej gorączce byłeś? W sytuacjach krytycznych warto zabrać bystre dziecko umiejące czytać, które potrafi zadać niewinne pytanie jeśli coś przegapiłeś.
    Eeeech życie...

  5. #5

    Domyślnie

    Powiem tam, blizniaka buduje osoba która też jest laikiem w takich rzeczach i raczej nie zrobił tego umyślnie ponieważ sam przyznaje się do błędu i kupuje projekty na swój koszt i cała sprawę też będzie prowadził. Notariusz stwierdził że pozwolenie na budowę przechodzi jakimś tam sposobem jak to powiedział "po podziale działki pozwolenie pozostaje te samo" więc nie brałem tego pod uwagę że coś jest nie tak. Nawet zawarte jest w umowie że pozwala na przepisanie tego pozwolenia. Całość to jest swieza sprawa więc nic nie było utajnione moim zdaniem skoro gmina dokonała podziału i wydała nowy plan zagospodarowania na te działki a jedyną formalnością było to że nie został ten fakt zgłoszony do starostwa.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Gmina dokonała podziału? Sama? Jakieś wywłaszczenie? Wydaje mi się, że decyzję podziałową wydaje się na wniosek strony... przynajmnie tak to funkcjonuje w lewym dorzeczu Odry.
    Notariusz bardzo liberalny...

  7. #7

    Domyślnie

    Z tego co wiem wszystko zostało dokonane z litera prawa. Podzial wykonany i plan zagospodarowany dla działek jest. Na akcie notarialnym mam wpisany numer działki po podziale wraz z nowym numerem planu zagospodarowania ale ze starym numerem pozwolenia na budowę. Jedyne co mnie teraz interesuje czy nadzór będzie robił problem z nowym pozwoleniem na budowę.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    jeżeli nowe projekty zamienne będę spełniać wymagania Planu Miejscowego, przepisów budowlanych, .... to nie ma podstaw, aby nie udzielić PnB
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony