dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uri222

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-213
    Posty
    67

    Domyślnie Zakup starego domu bez dokumentacji i pozwoleń na użytkowanie a kredyt hipoteczny

    Jestem na etapie sprzedaży swojego domu poniemieckiego..Wyremontowany na tip-top , nie ma się o co doczepić, nabywaca zachwycony, ale zaczynają mi wychodzić jakieś kwiatki w papierach jak się zacząłem zagłębiać. Budynek nie jest ujawniony w księdze wieczystej, jest wzmianka tylko odziałce, w akcie notarialnym nabycia nieruchomości metraż 70m2, a faktycznie jest 100m2. Teraz jeszcze czytam o dokumentach jakie kupie będzie musiał do banku dostarczyc i piszę o jakimś pozwoleniu na użytkowanie, co już w ogóle jest dla mnie abstrakcją...Dom jest użytkowany od 100 lat, ale nigdzie nie ma jakichkolwiek dokumentów na jego temat. Ktoś może podpowieziec jak to jest z tymi wymaganiami do kredytów i tymi pozowleniami na użytkowanie jak budynek stary jak świat?Na mapce zasadniczej budynek figuruje, to samo w wyrysie z mapy

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Idż do gminy gdzie płacisz podatki oni dobrze wiedzą co i jak .

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Idziesz do geodety, zlecasz aktualizację ewidencji gruntów. Geodeta mierzy budynek (narożniki, załamania itp), zakłada kartotekę budynku lub sporządza wykaz zmian dla budynku jeśli uproszczona kartoteka już była (pow. zabudowy, przeważająca funkcja, z czego ściany.... łącznie 25 punktów bo tak przewiduje rozporządzenie), oddaje operat z twoim podpisem na druku " wniosek o ujawnienie zmian w operacie ewidencji..." i masz wyczyszczony temat EGiB. Jak dla ciebie to być może na mapie niewiele się zmieni, lecz jakiekolwiek zmiany w EGiB wprowadza się na podstwie operatu geodezyjnego. Mapę drukuje się z komputera. Tak jest teoretycznie od 2001 roku, praktycznie nieco póżniej bo trochę trwało wdrożenie systemu. I nie sugeruj się znanym portalem ogólnopolskim, tam na pierwszej stronie jest uwaga, że "wszelkie dane mają znaczenie poglądowe ..... bla,bla,bla" , nawet numery działek po podziale nie zawsze sa aktualne.
    Potem za chyba 170 +17 zeta zamawiasz wypis i wyrys z kartoteką budynku w 2 egz. Jeden egz. złożysz z wnioskiem (niebieski druk) do Ksiąg Wieczystych o ujawnienie zmian, drugi zostanie ci do banku.
    Z tym pozwoleniem na użytkowanie to podpytaj w PINB, nie moja broszka, nie wiem.
    Może Łukasz Ładziński napisze coś?

    Jeszcze dwa słowa. Mapa zasadnicza (w temacie budynku) a ewidencja gruntów i budynków (EGiB) , to są dwa różne światy. Po nowych pomiarach zarys budynku powinien byc podobny (skale sa różne!).
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 18-12-2019 o 21:53 Powód: +17

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uri222

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-213
    Posty
    67

    Domyślnie

    Dzięki za bardzo konkretną odpowiedź...orientujesz się jakie to koszta tych geodetów?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Kwota bedzie taka, na jaką wysokie strony się umówią. Nie widzę dokumentów, nie wiem co jest dokładnie wymagane w waszej okolicy, nie jestem Wojciech, więc nie będę strzelał. Nawet w mojej okolicy w ciemno nic nie powiem - to normalny tekst do klienta.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie jest potrzebne żadne pozwolenie na użytkowanie. Bank bedzie wymagał, żeby w księdze wieczystej działka widniała jako zabudowana ( bez szczegółów, tylko tyle), i ewidencja gruntów i budynków. Kartoteka jest opcjonalna.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Kartoteka budynku może być opcjonalna dla banku, w EGiB jest obowiazkowa od kilkunastu lat .
    Jak to wygląda w różnych regionach Polski to całkiem inna sprawa.
    Niedawno usłyszałem w telewizoriach że 2/3 Polaków nie segreguje śmieci i jest to dla nich nowość , to byłem mocno zdziwiony.
    W mojej okolicy śmieci segregowane zbierane sa od 10. lat
    To co banda gupoli zrobiła z opłatami za segregowanie, to jest karykatura sysytemu w krainie absurdu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony