dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie Przyczyna przepięcia/przeciążenia/prze-coś(?), obwód włącznika światła.

    Co może być przyczyną "wywalania bezpiecznika"?
    Nie wiem jakie jest właściwe słowo ale na potrzeby tego posta będę pisał o przeciążeniu.

    Szczegóły:
    - jest włącznik podwójny,
    - jeden przycisk działa prawidłowo (włącza światło główne),
    - drugi przycisk (do drugiego niezależnego oświetlenia) powoduje awarię,
    - nie ma tam i nigdy nie było żarówki ani innego odbiornika (wiszą przewody, na jednym z nich kostka)

    Odkreciłem włącznik, żeby sprawdzić czy nie jest coś przepalone, braki izolacji, itp -> jest czysto.
    Odłączyłem sam mechanizm włącznika i załączałem oświetlenie samymi przewodami (zachowałem najwyższa ostrożność ) też wywaliło.
    Co dziwne jak ten awaryjny obwód zostawiłem na chwilę 'styknięty' to drut zaczął się grzać/topić zanim wywaliło.

    Po tym sprawdzeniu odłaczyłem ten przewód od włącznika, zabezpieczyłem i wszystko skręciłem.
    Chyba jest bezpiecznie, ale straciłem jedno światło. Pomożecie, dzięki


    Dodatkowe informacje:
    - Nie dzieje się to od samego początku wykonania instalcji, nie było też w tam nic zmieniane ani robione.
    - czasem przeciążenie/przepięcie następuje natychmiast po pstryknięciu a czasem po 5-10 sekundach.

    PS
    Posty z pytaniami - co na to elektryk, wezwij elektryka niespacjalnie są potrzebne.
    Wykonawca mojej instalacji (tu seria wulgaryzmów) jest nieuchwytny.
    Jak nie ogarnę sam/z waszą pomocą to po nowym roku poszukam jakiegoś elektryka.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Podłącz pod te przewody jakiś odbiornik - np żarówkę - zobacz jak się zachowuje.
    Może coś jednak robiłeś? jakieś otwory wiercone? w ścianach, suficie?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.265
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Posty z pytaniami - co na to elektryk, wezwij elektryka niespacjalnie są potrzebne.
    Bez profesjonalnego miernika w odpowiednich rękach to pytanie na grupę wróżów i onejromantek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman
    Szczegóły:
    - jest włącznik podwójny,
    - jeden przycisk działa prawidłowo (włącza światło główne),
    - drugi przycisk (do drugiego niezależnego oświetlenia) powoduje awarię,
    - nie ma tam i nigdy nie było żarówki ani innego odbiornika (wiszą przewody, na jednym z nich kostka)
    Niepełne, nie metaliczne zwarcie w obwodzie drugiego przycisku i przewodu zakończonego kostką. Mały przegląd instalacji i po problemie.
    A może ... jest to zemsta elektryka za coś tam ...
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 23-12-2019 o 14:04
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez profesjonalnego miernika w odpowiednich rękach to pytanie na grupę wróżów i onejromantek.
    Nie zgadzam się. Może i będzie taka potrzeba.
    Ale na pierwszy rzut chciałem zapytać tutaj. Jest tu sporo doświadczonych osób i być może po moim szczegółowym opisie ktoś będzie wiedział i doradzi - ...ale to przecież to i tak, sprawdź to...

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Niepełne, nie metaliczne zwarcie w obwodzie drugiego przycisku i przewodu zakończonego kostką. Mały przegląd instalacji i po problemie.
    Bardzo dziękuję za sugestię.
    Czyli może to być:
    - uszkodzenie samego kabla (mało prawdopodobne)
    - coś w puszcze np. niezauważone uszkodzenie izolacji, uszkodzenie złączki,
    - uszkodzenie kostki (tej na kablu przy suficie) - o tym nie pomyślałem żeby ją zdjąc a robiłem ogląd puszki ehhh.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A może ... jest to zemsta elektryka za coś tam ...
    Insynuacja wynikająca z solidarności branżowej mylna, chybiona, na wyrost i totalnie niepotrzebna.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli może to być:
    - uszkodzenie samego kabla (mało prawdopodobne)
    - coś w puszcze np. niezauważone uszkodzenie izolacji, uszkodzenie złączki,
    - uszkodzenie kostki (tej na kablu przy suficie) - o tym nie pomyślałem żeby ją zdjąc a robiłem ogląd puszki ehhh.
    Może być. Przecież kolega nie napisał, jak ta instalacja jest zrobiona (z puszkami rozgałęźnymi, bezpuszkowa lub tp.) Reszta w mierniku Riso. A szanujący się elektryk jest zawsze uchwytny, bez wulgaryzmów, bo nie ma się czego obawiać i jest pewny swej roboty.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 23-12-2019 o 14:37
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Może być. Przecież kolega nie napisał, jak ta instalacja jest zrobiona (z puszkami rozgałęźnymi, bezpuszkowa lub tp.) Reszta w mierniku Riso.
    Pisałem o puszkach, ale może nieprecyzyjnie. Wydawało mi się, że instalację i kroki mojego sprawdzania opisałem szczegółowo. Jasne, że zawsze mogę coś doprecyzować. Nie znam się to i nie wiem co jest najistotniejsze.

    Instalacja jest puszkowa. Puszka która jest problematyczna zawiera całkiem sporo kabli (chyba 5 sztuk - jak rozumiem jeden "przychodzi z prądem", dwa wychodzą na sufit do żarówek i 2 pozostałe nie mam pojęcia, zapewne będzie to prąd do oświetlenia kolejnych pokoi), więc tłoczno tam jest.

    Usterka jest dla mnie bardzo ważna do usunięcia, ale nie jest pilna. W styczniu poszukam jakiegoś elektryka.
    Może znajdę jeszcze coś do zrobienia, bo na tak mała robótkę nikogo pewnie nie znajdę.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A szanujący się elektryk jest zawsze uchwytny, bez wulgaryzmów, bo nie ma się czego obawiać i jest pewny swej roboty.
    Jestem zbyt sympatyczny, ufny i nie potrafię wybierać szanujących się specjalistów. Wybrałem źle to mnie zrobiono w bambuko.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman
    Instalacja jest puszkowa. Puszka która jest problematyczna zawiera całkiem sporo kabli (chyba 5 sztuk - jak rozumiem jeden "przychodzi z prądem", dwa wychodzą na sufit do żarówek i 2 pozostałe nie mam pojęcia, zapewne będzie to prąd do oświetlenia kolejnych pokoi), więc tłoczno tam jest.
    E tam, od razu tłoczno. Skoro jest 5 przewodów, możliwe, że :
    1. zasilanie
    2. odejście zasilania do następnej puszki łączeniowej
    3. wypust na pierwszą lampę
    4. wypust na drugą lampę
    5. wyłącznik świecznikowy.
    To jest pikuś, 10 minut i usterka znaleziona.
    W kolorystykę żył przewodów i w ich funkcję nie wnikam, bo prawdopodobnie jest kicha, ale od czego są marker i koszulki ? Prawda, panowie "elektrycy"?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 23-12-2019 o 15:44
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    E tam, od razu tłoczno. Skoro jest 5 przewodów, możliwe, że :
    1. zasilanie
    2. odejście zasilania do następnej puszki łączeniowej
    3. wypust na pierwszą lampę
    4. wypust na drugą lampę
    5. wyłącznik świecznikowy.
    To jest pikuś, 10 minut i usterka znaleziona.
    Ad.4. Czyli problematyczny może być wypust na drugą lampę (tę działającą bezproblemowo)?
    Ad.5. Sam wyłącznik nie jest przyczyną, bo go zdemontowałem i problem nadal istniał.
    Dajesz nadzieję z tymi 10 min. Jeszcze ja sobie daję, ze to w którejś puszce, złączka a nie wadliwy przewód pod tynkiem (wadliwy nie uszkodzony bo wiercenia nie było wcale).

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    W kolorystykę żył przewodów i w ich funkcję nie wnikam, bo prawdopodobnie jest kicha, ale od czego są marker i koszulki ? Prawda, panowie "elektrycy"?
    Bingo z kolorystyką w omawianym włączniku jest 3 x brąz podpięty. Niekolorowany, nieopisany.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10

    Domyślnie

    Jakie znowu bingo? Nie ma współczesnych przewodów 3-żyłowych o takiej kolorystyce, chyba że instalacja wykonana LGy (pojedynczymi) w peszlach.
    I ja nie piszę, że wyłącznik jest przyczyną, tylko że zwierając styki powoduje zwarcie w dalszej części obwodu (wypust na lampę), i tu należy szukać usterki. Chodzi o przewód (lub żyły pojedyncze)
    nie ma tam i nigdy nie było żarówki ani innego odbiornika (wiszą przewody, na jednym z nich kostka)
    Miernik, nawet zwykły multimetr, głowa i zrobione.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dzięki za szybkie odpowiedzi i pomoc.
    Kolorystyka to temat poboczny i może coś pomieszałem, nieważne (nie pisałem o żyłach jednego przewodu a o kolorach pojedynczych żył wpiętych w włącznik, ale to może i dobre jest jak się zastanowić). Zresztą nieważne.

    "tylko że zwierając styki powoduje zwarcie w dalszej części obwodu (wypust na lampę), i tu należy szukać usterki"

    To brzmi jak ta kostka na końcu (ta przy suficie), bo co innego skoro omawiany jest kilkumetrowy kawałek kabla z jednej strony wpięty w puszce z drugiej zakończony kostką.
    Albo uszkodzenie samego przewodu (oby nie).

    Czyli sprawdzam kostkę i albo eureka albo wzywam elektryka.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 23-12-2019 o 16:38 Powód: albo
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli sprawdzasz przewód i kostkę oraz sposób połączenia żył przewodów w puszce łączeniowej, bo tam również może być usterka.
    Są potencjalne trzy miejsca uszkodzenia - puszka łączeniowa, sam przewód, listwa zaciskowa.
    To tylko tyle i aż tyle.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Co ciekawe to "drut zaczął się grzać/topić" a B10 milczy (niepełne, niemetaliczne zwarcie) Ciekawe jaki jest stan izolacji po tych zabawach
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Gdzie Ty tam, kolego, wyczytałeś B 10?
    Szukam i nie mogę znaleźć.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Cieszę się, że raduje się twe serce tak świątecznie.

    Nie pisałem jakie zabezpieczenie, ale sprawdziłem i faktycznie B10.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Cieszę się, że raduje się twe serce tak świątecznie.

    Nie pisałem jakie zabezpieczenie, ale sprawdziłem i faktycznie B10.
    Niepotrzebnie uśmieszki bierzesz do siebie. A na poważnie daj sobie spokój z eksperymentami bo zaraz okaże się że nie tylko ten obwód sz... trafił. Daj zarobić elektrykowi to naprawdę rada w trosce o Twoją kieszeń. Do takich błahych usterek elektrycy też przyjeżdżają nawet tacy co mają na wyposażeniu miernik rezystancji izolacji
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    @giman
    Daj zarobić elektrykowi.
    Zbytnie oszczędności mogą się skończyć większymi wydatkami na murarza, stolarza, dekarza a na dopiero na końcu na elektryka.
    Pamiętaj że strażacy bez ciebie maja kupę roboty.
    Wesołych i spokojnych świąt!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony