dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie Zmiany w kanalizacji czy dobre ?

    Witam,

    Niżej przedstawiam Wam projekt mojej kanalizacji. Chciałem zapytać czy dobrym pomysłem jest dołożenie dodatkowej rury która odchodzi od głównej nitki - rura zaznaczonej na czerwono. W dużej łazience mam tylko jedno podejście czy dołożyć dodatkową rurę żeby później było lepiej połączyć toaletę i prysznic do jednego podejścia a umywalkę i wannę do drugiego podejścia które chcę dodać ? Dodałem też dodatkowe podejście w garażu do planowanego odpływu liniowego czy dobrze to narysowałem ? Na niebiesko zaznaczyłem gdzie chcę zrobić podejścia do kanalizacji którą będzie rozprowadzana po pomieszczeniach,
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanalizacja2.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	438443   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanalizacja1.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	438444  

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    tylko tego nie spier...tak jak Stwórca, że zrobił kanalizę obok placu zabaw

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie

    Mógłbyś rozwinąć swoją myśl ? Czy zmiany są dobre ? Punkty podejścia ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Punkty podejścia ?
    można centralnie od przodu, albo od tyłu, tak że punkt wyjścia kanalizy widać.

    u siebie róbcie jak wam się podoba, tak i tak powinno być dobrze.

    wesołych

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Witam,

    Niżej przedstawiam Wam projekt mojej kanalizacji. Chciałem zapytać czy dobrym pomysłem jest dołożenie dodatkowej rury która odchodzi od głównej nitki - rura zaznaczonej na czerwono. W dużej łazience mam tylko jedno podejście czy dołożyć dodatkową rurę żeby później było lepiej połączyć toaletę i prysznic do jednego podejścia a umywalkę i wannę do drugiego podejścia które chcę dodać ?
    Może być, tylko skieruj rurę wejścia pod kątem spływu tak jak w garażu, nie pod kątem prostym.

    Cytat Napisał polacek Zobacz post
    Dodałem też dodatkowe podejście w garażu do planowanego odpływu liniowego czy dobrze to narysowałem ? Na niebiesko zaznaczyłem gdzie chcę zrobić podejścia do kanalizacji którą będzie rozprowadzana po pomieszczeniach,
    Mam wątpliwości co do napowietrzenia tej rozbudowanej kanalizacji gdzie jest ? bo jak widzę dom piętrowy.
    Musi być bo inaczej toaleta z sypialni wyciągnie Ci wodę z syfonu umywalki dużej łazienki i odpływu liniowego w garażu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie

    Tak, dodatkowy spływ będzie pod odpowiednim kątem - trójnik 160mm 45 stopni + kolano 45 stopni.

    Dom jest parterowy. Gdzie dodać napowietrzenie kanalizacji ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Napowietrzenie na pewno trzeba rozważyć w niebieskich punktach czyli tam gdzie są toalety. Po drugie to kuchnia jest oddalonym pomieszczeniem po lewej więc i tam, ]Niebieska kropka przy kabinie więc napowietrzenie punktowe należy dodać na końcu dwóch umywalek tak aby spuszczanie wody nie powodowało wysysanie jej z syfonów.
    Mam nadzieję że do kuchni idzie rura 160-ka tak jak wszystkie główne i od niej dopiero trójnik 45* i redukcja na 110.
    W łazience na samej górze planu redukcja do 110 dopiero przy WC
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Napowietrzenie na pewno trzeba rozważyć w niebieskich punktach czyli tam gdzie są toalety. Po drugie to kuchnia jest oddalonym pomieszczeniem po lewej więc i tam, ]Niebieska kropka przy kabinie więc napowietrzenie punktowe należy dodać na końcu dwóch umywalek tak aby spuszczanie wody nie powodowało wysysanie jej z syfonów.
    Mam nadzieję że do kuchni idzie rura 160-ka tak jak wszystkie główne i od niej dopiero trójnik 45* i redukcja na 110.
    W łazience na samej górze planu redukcja do 110 dopiero przy WC
    To dobre rady
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    polacek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-005
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Napowietrzenie na pewno trzeba rozważyć w niebieskich punktach czyli tam gdzie są toalety. Po drugie to kuchnia jest oddalonym pomieszczeniem po lewej więc i tam, ]Niebieska kropka przy kabinie więc napowietrzenie punktowe należy dodać na końcu dwóch umywalek tak aby spuszczanie wody nie powodowało wysysanie jej z syfonów.
    Mam nadzieję że do kuchni idzie rura 160-ka tak jak wszystkie główne i od niej dopiero trójnik 45* i redukcja na 110.
    W łazience na samej górze planu redukcja do 110 dopiero przy WC

    Niebieskie punkty naniosłem ja. To punkty gdzie chcę zrobić podejścia pod rozprowadzenie kanalizacji już wewnątrz pomieszczeń. Do kuchni w projekcie idzie rura 110mm- redukcja na głównej nitce trójnik 160-110. Czy powinna iść 160 ? Na samej górze cały czas idzie 160 . Chcę tam zrobić dwa podejścia jedno do WC drugie do umywalek i prysznica - Czy to dobry pomysł ? Czy powinno robić się tak że podejscia pod kanalizację wychodzą tam gdzie jest WC ? i od tego punktu dalej rozprowadzać kanalizację po pomieszczeniach ?
    Ostatnio edytowane przez polacek ; 25-12-2019 o 10:54

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Do kuchni 110 spokojnie wystarczy. Jest to jeszcze kwestia jaka będzie to długość co tam jeszcze będzie podłączone bo od zlewu widzę że odchodzi jakaś nitka i obrazek się kończy więc wnioskuję że może zmywarka itp.
    W górnej łazience można to zrobić dwojako umieścić redukcję do 110* przed WC i trójnik 110 45*. Na głównej nitce puścić WC i kabinę a na odejściu 45* dwie umywalki podchodząc 110 wprost do ściany pod umywalkami.
    Rozwiązanie dla którego nie potrzebne jest rycie poziome w ścianie np od brodzika lub w chudziaku .

    W innym przypadku puszczamy tylko kolanko 160 i redukcję do 110 przy samym WC. Po WC tak jak u Ciebie idziemy 110 do brodzika i po redukcji obrabiamy wszystkie odbiorniki jednak na końcu umywalek musi pojawić się miejscowy napowietrzacz gdyż spuszczając wodę z WC lub z kabiny jest niebezpieczeństwo lekkiego bulgotania w brodziku lub umywalkach.

    Masz chyba świadomość że napowietrzenia powinny iść pionowo w górę w ścianie aż do więźby dachowej i kominków w pokryciu dachowym.
    Przy niektórych sytuacjach tak jak to jest w łazience z dwoma umywalkami lub kuchni zwiększając rozmiar rury powyżej minimum można ominąć napowietrzenia.
    Wysysanie wody z syfonów nie będzie występować jeśli każda umywalka będzie podłączona osobną linią do 110 lub zbiorcza będzie np 75.

    Oczywiście piorąc koszulki i skarpetki w umywalce i spuszczając większą ilość wody może oczywiście pojawiać się dźwięk bulgotania w samej końcówce ale jest to kwestia użytego syfonu i jego przekroju a nie napowietrzenia i jego braku.

    Tak czy inaczej dla WC i domu bez poddasza obowiązkowe są raczej min. 75 idące pionowo w ścianie i napowietrzenia najlepiej kominka w pokryciu dachowym.

    Odnośnie niebieskich kropek to w garażu i kotłowni napowietrzenie nie jest potrzebne i tam są kratki z syfonami. W kotłowni oprócz zwykłej kratki w posadzce zrób odejście dla skroplin kotła kondensacyjnego idące do ściany .
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-12-2019 o 12:36
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony