dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Temat: Wełna na porotherm 25

  1. #1

    Domyślnie Wełna na porotherm 25

    Witam,
    mój dom jest zbudowany z porotherma 25 P+W.
    W projekcie mam styropian 20cm.
    Czy mogę zamiast tego zastosować wełnę?
    Jeśli tak to w jakiej grubości (czy też musi być 20cm) oraz jakie są konsekwencje wyboru tego materiału pod kątem materiału na elewację (czy może być każdy typ tynku czy jakiś specjalny)
    Ostatnia rzecz to wyciszenie budynku, czy ciszej w środku będzie przy styropianie czy wełnie (hałas samochodów).

  2. #2

    Domyślnie

    możesz.
    wełna ma trochę gorszą izolacyjność termiczną. przyjmij wstępnie 10%.
    wełna lepiej wyciszy.

  3. #3

    Domyślnie

    Aha, rozumiem.
    To prawda, że na wełnę tylko specjalny tynk może iść?
    Na razie zastanawiam się po prostu co jest lepsze.
    Zależy mi na dobrym wyciszeniu od samochodów.
    Aha i czy robi się na wełnie jakąś przerwę kilka cm na przepływ powietrza?

  4. #4

    Domyślnie

    pustka powietrzna - jest też taka opcja, ale to jest w przypadku fasad wentylowanych, bez tynku.
    tynk nakłada się na wełnę - bez pustki powietrznej.

    poszukaj w internecie, jest tego takie mnóstwo informacji, że szkoda powielać na forum.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, poszukam bo jest tu tego sporo.
    Zastanawiam się czy warto dopłacać do wełny ale wynika z tego że tak.
    Może Pan z Rockwool w wolnej chwili napisze czy zamiennikiem 20cm styropianu ma być 20cm wełny czy mniej. 20cm styropianiu mam uwzględnione przy np roletach fasadowych więc przy 15cm wełny mogłyby się nie schować. Jest też kilka innych rzeczy dostosowanych na przyszłość do 20cm warstwy ocieplenia. Czy stosując wełnę wykonuje się jakieś stelaże ktore pogrubiają całość i sumarycznie np wełna 15cm ze stelażem wyjdzie taka grubość co styropian 20cm ?
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 24-12-2019 o 10:35

  6. #6

    Domyślnie

    zamiennikiem 20cm styro będzie ok. 22cm wełny..

    istnieją stelaże, ale to nie jest to czego szukasz.
    najprawdopodobniej zastosujesz metodę lekką mokrą, z tynkiem na wełnie, tzw BSO/ETICS - i tutaj nie ma potrzeby robienia stelaży.

    wełna poprawi akustykę w stosunku do styropianu, ale jeśli akustyka jest podstawowym kryterium to powinieneś postawić ścianę z silikatów, najlepiej 3 warstwową.

  7. #7

    Domyślnie

    Ok rozumiem. Akustyka absolutnie nie jest podstawowym kryterium.
    Z tym 22cm mnie zaskoczyłeś ale w sumie to logiczne. 10% z założenia gorsza izolacja welny od styropianiu więc trzeba dorzucić te 2cm.
    Wełnę się do porotherma klei czy kołkuje?
    Podoba mi się ta wełna oprócz ceny i tego, że 90% firm robi w styropianie i ciężko dobrego speca od wełny ktorą łatwiej popsuć kładąc

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ok rozumiem. Akustyka absolutnie nie jest podstawowym kryterium.
    Z tym 22cm mnie zaskoczyłeś ale w sumie to logiczne. 10% z założenia gorsza izolacja welny od styropianiu więc trzeba dorzucić te 2cm.
    Wełnę się do porotherma klei czy kołkuje?
    Podoba mi się ta wełna oprócz ceny i tego, że 90% firm robi w styropianie i ciężko dobrego speca od wełny ktorą łatwiej popsuć kładąc
    Wełna wcale nie musi miec gorszych parametrów od styropianu. np. węłna FRONTROCK SUPER ma lambde na poziomie 0,036 W/mK . Przy zastosowaniu 20cm węłny FRONTROCK SUPER osiągniesz wartośc wspóclzynnika U na poziomie 0,17 co oznacza że uzyskujesz parametry przegrody energooszcżednej. W kwestii tynku to do wełny stosuje się tynki paroprzepuszczalne a więc można zastosowac mineralne, silikonowe lub silikatowe. Unikamy tynków akrylowych
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    to prawda że z technologicznego punktu widzenia dom z pustaków ceramicznych powinien być ocieplony wełną a nie styropianem? Oczywiście w 90% przypadków tak nie jest ale gdzieś czytałem że ceramika jest paroprzepuszczalna i powinna być ocieplana materiałem też paroprzepuszczalnym czyli np. wełna.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A gazobeton,czy silikat nie są paroprzepuszczalne ?
    Przy sprawnej wentylacji to nie ma to znaczenia...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Tak, wiem że wentylacja to podstawa.
    Co do paroprzepuszczalności gazobetonu i silikatów to szczerze nie wiem ale chyba nie są aż tak przepuszczalne jak ceramika?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to sprawdź sobie gazobeton...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Prawda jest taka że zgodnie z zasadami fizyki budowli materiały bardziej paroprzepuszczalne powinny być stosowane na zewnątrz tak by umożliwić przenikającej parze wodnej swobodny przepływ. Dlatego tez węłna zalecane jest do każdego rodzaju ściany murowanej.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony