dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie Wybór kotła gazowego

    Hej
    Słuchajcie co ruch na budowie to dylemat a teraz przyszedł czas na kocioł gazowy jednofunkcyjny.
    Mam do wyboru :
    Junkers Smart zsb 24-5 c
    lub
    De Dietrich MCR3 evo 24T

    Dom parter i poddasze ok 310m2 (w tym garaż i pom. gosp.) tylko podłogówka (co 10cm.)
    Dom energooszczedny jak to obecnie budowane z kalkulatora "ciepło właściwe" wyszło zużycie przy śr. dobowej -20 na poziomie ok 8kW (o ile to możliwe).
    Tak czy tak do tego idzie zasobnik, sprzęgło, pompy.
    (De Ditrich mogę kupić ok 1000zł taniej od Junkersa.)

    Prosze o informację.
    Ostatnio edytowane przez Claudynka ; 23-12-2019 o 20:44

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudynka Zobacz post
    Hej
    Słuchajcie co ruch na budowie to dylemat a teraz przyszedł czas na kocioł gazowy jednofunkcyjny.
    Mam do wyboru :
    Junkers Smart zsb 24-5 c
    lub
    De Dietrich MCR3 evo 24T

    Dom parter i poddasze ok 310m2 (w tym garaż i pom. gosp.) tylko podłogówka (co 10cm.)
    Dom energooszczedny jak to obecnie budowane z kalkulatora "ciepło właściwe" wyszło zużycie przy śr. dobowej -20 na poziomie ok 8kW (o ile to możliwe).
    Tak czy tak do tego idzie zasobnik, sprzęgło, pompy.
    (De Ditrich mogę kupić ok 1000zł taniej od Junkersa.)

    Prosze o informację.
    Zapotrzebowanie na moc policzył bym dość dobrze i dokładnie gdyż przy 100% podłogówce moc minimalna jest dość istotnym szczegółem
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-12-2019 o 10:13
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Baaardzo wątpię aby obciążenie cieplne budynku o powierzchni 320m2 było na poziomie 8kW chyba że nie ma w nim w ogóle okien)
    Kocioł MCR to porażka aż dziw ze takie archaiczne badziewie sprzedają z mocą minimalną ponad 6kW.Junkers OK
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 23-12-2019 o 21:56

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    Kocioł MCR to porażka aż dziw ze takie archaiczne badziewie sprzedają z mocą minimalną ponad 6kW
    podobno to w miarę nowy kocioł

    Baaardzo wątpię aby obciążenie cieplne budynku o powierzchni 320m2 było na poziomie 8kW
    Tak to wygląda:

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6msz
    Ostatnio edytowane przez Claudynka ; 23-12-2019 o 22:14

  5. #5

    Domyślnie

    Dla mnie ten kalkulator cieplowl... to zabawka która może być obarczona dużym błędem.Po drugie ta zabawka nie oblicza strat ciepła dla poszczególnych pomieszczeń z tego też powodu ogrzewanie podłogowe zostało wykonane bez projektu.To w końcu do ogrzania jest 320m2 czy 231?bo to "mała" różnica)

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    To w końcu do ogrzania jest 320m2 czy 231?bo to "mała" różnica
    no cóż, wpisałem wymiary budynku a kalkulator sobie to jakos przeliczył i mu tak wyszło.
    Fizycznie powierzchnia podłogi 2x155m2

    A co z tym kotłem?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym De Dietricha obchodził szerokim łukiem)może jest i mało awaryjny,mój kolega hydraulik zamontował ich dziesiątki i nie ma sygnałów awarii ale jest ale.Mówisz że obciążenie cieplne budynku jest na poziomie 8kW ale to 8kW jest przy -20 na zewnątrz.Wiesz co się będzie działo jak będzie np.w okolicach zera?Powiem ci twój De Ditriszek będzie taktował i to ostro,włącz wyłącz i tak w kółko)Bo o ile moc maksymalną kotła da się ograniczyć to minimalnej już nie.Jak będzie sprzęgło to właściwie każdy kocioł obsłuży twoją instalację.Przy wyborze brałbym pod uwagę właśnie minimalną moc kotła na co zresztą zwrócił uwagę kol.Mareks 77 oraz dostępność serwisu.Jak cena gra rolę to możesz rozważyć również Termeta Golda ja dla siebie właśnie tego bym wybrał.Jeżeli jest tylko jeden obieg grzewczy to wodotrysków nie potrzeba.Przy dwóch obiegach grzejniki + podłogówka,co jest wg mnie w nowo budowanych domkach nieporozumieniem, to już Termeta bym nie polecił ze względu na sterowanie,w tym przypadku należy wybrać kocioł który sensownie steruje dwoma obiegami np.Junkers,Vaillant,Wolf itp.
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 24-12-2019 o 09:39

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    2 x 155m2 po podłodze jest całkiem czym innym niż powierzchnia użytkowa która przy skosach poniżej 1,4m nie jest wliczana a w przedziale 1,4 - 2,2m jest wliczana w połowie. Dlatego też strona "Ciepłowłaściwe"| wskazała takie a nie inne dane.
    Co na ten temat mówi projekt budowlany?
    Jaki typ kotła jest tam uwzględniony i czy w ociepleniu względem projektu były poczynione jakiekolwiek zmiany.

    Odnośnie 20 cm styro grafitowego, 17 cm na podłodze, 30 cm pianki PUR i okien 3 szybowych to jestem w stanie uwierzyć w taki wynik ale nigdy bym nie zaryzykował wstawienia takiego źródła ciepła.
    Instalatorom polecającym takie rozwiązania oraz hydraulikom deweloperów instalującym w mieszkaniach 60m2 kotły 24kW życzę Wesołych i Spokojnych Świąt.

    Idealnym rozwiązaniem był by tu np Viessman 19kW z modulacją od 1,9, lub nawet Vaillant VC 146 lub 206 z modulacją od 3 - 4kW.

    Jeśli musi być De Dietrich to np. Lumea MPX 20/24 M startujący od ok 3,7kW.
    A jeśli tylko te dwa to raczej Junkers Smart zsb 24-5 c

    Przy ogrzewaniu podłogowym i deklarowanej powierzchni odbiór takiej energii nie powinien stwarzać problemów w postaci kilkuset wyłączeń i załączeń na dobę.
    Instalacja raczej ze sprzęgłem i pompą, może jeszcze podział na ewentualne dwa obiegi grzewcze ( parter i poddasze ), lub regulacja za pomocą elektrozaworów na pętlach i regulatorów w każdym pokoju więc wybór kotła rozważał bym też pod kątem właśnie takich udogodnień.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-12-2019 o 11:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    2 x 155m2 po podłodze jest całkiem czym innym niż powierzchnia użytkowa która przy skosach poniżej 1,4m nie jest wliczana a w przedziale 1,4 - 2,2m jest wliczana w połowie.
    No tak tylko że pex będzie się znajdował na tej powierzchni poniżej 1.4m więc metry rosną...
    Co na ten temat mówi projekt budowlany?
    Projekt zakładał inne ocieplenie-mniejsze gdyz ok 10cm styropianu na sciane i 5 na podłogę. mniej wełny na poddasze itp.
    Idealnym rozwiązaniem był by tu
    Z założenia im droższy kocioł tym lepszy ale też z informacji od inwestorów słysze że teraz montowali by najtańszy z możliwych gdyż koszty naprawy i żywotność obecnych kotłów jest słaba
    Instalacja raczej ze sprzęgłem i pompą, może jeszcze podział na ewentualne dwa obiegi grzewcze ( parter i poddasze ), lub regulacja za pomocą elektrozaworów na pętlach i regulatorów w każdym pokoju
    Instalacja ma rozdzielnie na dole (14)i na górze (12). , pompę i sprzęgło jak również regulatory w pomieszczeniach.

  10. #10

    Domyślnie

    Jak mam właśnie De Dietrich Lumea mpx 20/24. Do takiego domku jak autor idealny. Ja też jestem zadowolony. Jest cichutki. Serwis miałem 15km ode mnie. Jednak moc minimalna 3.7kw jest za duża na mój domek w takim okresie jak teraz i po jakimś czasie piec taktuje bo nie jest w stanie zejść niżej na palniku.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A może rozważysz kocioł gazowy jednofunkcyjny innej firmy?

    Zapraszam do złożenia zapytania ofertowego na naszej stronie oraz do skorzystania z naszego konfiguratora produktów! Poniżej wklejam linki

    https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html
    https://konfigurator.viessmann.com.pl/

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudynka Zobacz post

    Instalacja ma rozdzielnie na dole (14)i na górze (12). , pompę i sprzęgło jak również regulatory w pomieszczeniach.
    Pex na całej podłodze niczego tu nie zmienia bo powierzchnia użytkowa jest jedna .
    Jeśli regulatory znajdują się w każdym z pomieszczeń to instalator zakłada iż kocioł będzie tu jedynie źródłem ciepła a regulacją będą się zajmować regulatory i listwa np: TECH Lx która wraz z elektrozaworami będzie ty zamykać i otwierać poszczególne pętle podłogówki przyporządkowane do konkretnych pomieszczeń tak aby w tych pomieszczeniach panowała zakładana temperatura.

    Kocioł właśnie ze względu na głęboką modulację powinien mieć dość duży zakres zmiany mocy palnika tak aby załączając się mógł dostosować swoją moc do pojemności instalacji wyznaczonej do ogrzania
    Po drugie to przy 100% podłogówki instalator zapewne nie będzie instalował mieszaczy więc tym bardziej zawęża to poszukiwania do kotłów kondensacyjnych niskotemperaturowych.

    Tańsze kotły niestety modulują od 20 - 24% mocy więc powiedzenie niskotemperaturowy przy zakresie mocy 6 - 24kW ma tu duże znaczenie.
    Z tego właśnie względu wspomniany De Dietrich Lumea.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Robisz problemy tam gdzie nie trzeba.
    Kup termeta Golda lub silvera z zasobnikiem. Żadnych sprzęgła czy mieszaczy. Masz spory metraż. Jak się okaże że pompa z kotła nie daje rady to dołożysz pompkę za kotłem.
    Cała filozofia.
    Ciepła życzę.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    też sie zastanawialiśmy nad tym Goldem od Termeta

  15. #15

    Domyślnie

    Jeżeli jeszcze nie dokonałeś wyboru, zdecyduj się na kocioł firmy Wolf!

    Ma fajnie rozbudowane sterowanie i najlepszy stosunek ceny do jakości. Ja mam Immergas i musiałem zainwestować w automatykę Salus i to sumę większą od wydaniem na zakup pieca, bo około 7k. Gdybym miał Wołga, ogarnął bym wszystko na jego sterownikach.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    nad Wolfem myślelismy ale nie za ta kaskę. Poza tym nigdy samym kotłem nie wysterujesz tak jak regulatorami bo jak wyłączy Ci kocioł np 3 pomieszczenia nagrzane przez słońce?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Robisz problemy tam gdzie nie trzeba.
    Kup termeta Golda lub silvera z zasobnikiem. ....................Jak się okaże że pompa z kotła nie daje rady to dołożysz pompkę za kotłem.
    .......
    Bardzo ciekawa filozofia. Nawet zwierzęta ludzkim głosem w Wigilię mówią raczej mądre rzeczy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Claudynka

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Zajączkowo
    Kod pocztowy
    78-320
    Posty
    195

    Domyślnie

    De Dietrich Lumea czy Junkers zsb-24 5c
    Ostatnio edytowane przez Claudynka ; 25-12-2019 o 16:05

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Robisz problemy tam gdzie nie trzeba.
    Kup termeta Golda lub silvera z zasobnikiem. Żadnych sprzęgła czy mieszaczy. Masz spory metraż. Jak się okaże że pompa z kotła nie daje rady to dołożysz pompkę za kotłem.
    Cała filozofia.
    Ciepła życzę.
    Nie wiem czy dobrze liczę ok.3000mb alupex srednie dlugosci petli 115mb żadna pompa kotła nie da rady.
    Pompa w junkersie daje 20 l.min.bez obciazenia instalacjia wiec przy tak dlugich petlach rotametry nawet nie dygna a przy sprzegle i dwóch dodatkowych pompkach też ledwo dygna stawiam tak na przepływ w granicach 0,5l.min nawet nie będzie możliwości regulacji przeplywomierzami.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 25-12-2019 o 12:28

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Według mnie to De Dietrich ale z tych dwóch to poszukaj najbliższego serwisu w swojej okolicy i ilości dostępnych serwisantów.
    Co roczny przegląd w pierwszych latach jest obowiązkowy, planuj i zamawiaj go raczej z początkiem jesieni gdyż później terminy są raczej odległe
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony