dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie jakie zawory NC czy NO do podłogówki?

    Cześć,

    Zastanawiam się nad wyborem siłowników do zaworów na listwy do podłogówki. Najcześciej stosuje się NC. Ale jakby pomyśleć to:

    1) w sezonie grzewczym dobrze wykonana podłogówka będzie miała pętle częściej otwarte niż zamknięte. Ekonomiczniej więc z punktu widzenia poboru prądu zastosować zawory NO.
    2) poza sezonem grzewczym się nie grzeje, można listwy sterujące wyłączyć z prądu = brak prądu na zaworze a więc stosując NO pozostaną poza sezonem otwarte co nie jest problemem bo i tak nie grzeje. Zreszta w ogole zastoswany zawor nie ma poza sezonem znaczenie. Piec nie dostanie sygnału z automatyki żeby grzać CO. A więc zastosowanie NO w niczym tutaj też nie koliduje.
    3) jeśli przyjdzie poza sezonem potrzeba okazjonalnego dogrzania, mogę sobie na pewien czas włączyć listwy. W związku z tym, że piec będzie wyposażony w pogodówkę, zastosuje na podstawie krzywej grzewczej niższą temperaturę zasilania a więc mimo relatywnie niskiego zapotrzebowania na ciepło pętle podogówki nadal będą dłużej otwarte niż zamknięte. Zresztą i tak w okresie przejściowym zamierzam korzystać z kominka z DGP a łazienki będą miały drabinki wyposażone w grzałki elektryczne (głownie do suszenia reczników ale dogrzać cośtam będzie można).


    Biorąc powyższe pod uwagę chyba bardziej dla podłogówki (powtarzam dobrze wykonanej a nie takiej co rurki co 10cm wszędzie) ekonimicznie jest zastosować zawory NO - dobrze myślę? I proszę darować komentarze, że ogrzewanie podłogowe nie potrzebuje żadnego sterowania Z całą świadomością minusów (i plusów) chcę je mieć.
    Ostatnio edytowane przez tilnen ; 25-12-2019 o 11:13

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    ....
    Biorąc powyższe pod uwagę chyba bardziej dla podłogówki (powtarzam dobrze wykonanej a nie takiej co rurki co 10cm wszędzie) ekonimicznie jest zastosować zawory NO - dobrze myślę? I proszę darować komentarze, że ogrzewanie podłogowe nie potrzebuje żadnego sterowania Z całą świadomością minusów (i plusów) chcę je mieć.
    Biorąc powyzsze energia konieczna do zasilania siłowników nie ginie i jest ujeta w bilansie energetycznym domu. Inaczej mówiąc zamienia sie na koniec na ciepło. Gdyby tych siłowników było tysiace czy kilkaset to faktycznie bym szukał oszczednosci bo ciezko tą energią sterowac, ale dla kilkunastu czy dwudziestu (max trzydziestu) siłowników nie ma sie co zastanawiac. Dla mnie jest to w rodzaju rozwazan sredniowecznych teologów "ile diabłow/aniołow zmiesci sie na ostrzu szpilki" Owszem zasilanie silownika w I taryfie (o ile mamy G12w, G12 lub G13) jest drozsze niz inne nosniki energii a przynajmniej ten którego uzywasz do ogrzewania domu, ale moze bys sie pokusił o o oszacowanie poboru energii do zasilania tych siłowników by moc pozniej zastanawiac sie nad ich doborem.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdyby tych siłowników było tysiace czy kilkaset to faktycznie bym szukał oszczednosci bo ciezko tą energią sterowac, ale dla kilkunastu czy dwudziestu (max trzydziestu) siłowników nie ma sie co zastanawiac.
    Masz jakieś pomiary? Bo kolega twierdzi, że to nie są drobne kilowatogodziny. Nawet po upgrade wychodzi mu w spoczynku 110W.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz jakieś pomiary? Bo kolega twierdzi, że to nie są drobne kilowatogodziny. Nawet po upgrade wychodzi mu w spoczynku 110W.
    Znany producent(?) Salus podaje pobór mocy swoich siłowników na 2 W. Czy kwestionujesz te dane, a jezeli tak to na jakiej podstawie?. Z prostego rachunku wynika ze ze przy wszystkich załaczonych jest to 55 szt. To nie jest mała a tym bardziej standartowa instalacja. Poza tym te 110 W i tak zamienia sie w ciepło, w zaleznosci od zródła ciepła troche drozsze niz nosnik energii. W czym jest problem? Przy sterowaniu strefowym te 110 odejmujemy od mocy pobieranej aktualnej. Pozostaje obliczyc ile energii pobieramy w I taryfie i ile jest to drozej nizby było w przypadku zastosowania siłowników typu NO i NC, a tak w praktyce jaka jest róznica w czasie pracy poboru energii siłowników obydwu rodzajów.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Znany producent(?) Salus podaje pobór mocy swoich siłowników na 2 W. Czy kwestionujesz te dane, a jezeli tak to na jakiej podstawie?
    Nie ja, tylko kolega, który robił pomiary. Dlatego pytam, czy Ty też mierzyłeś.
    Jeżeli jednak masz na myśli coś takiego to te dane są niespójne. Podaje niby 2W, tylko co to jest za moc? To się trochę nie zgadza, z prądem, który podają przy 230V 200mA co daje 46W. To może gdy jest całkiem otwarty? Tylko co, gdy jakiś obwód nie jest całkiem otwarty nigdy? Cały czas bierze 46W?
    Dlatego pytam o pomiary, a nie dane producenta co nie wiadomo co prezentują.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-12-2019 o 15:45

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ja, tylko kolega, który robił pomiary. Dlatego pytam, czy Ty też mierzyłeś.
    Jeżeli jednak masz na myśli coś takiego to te dane są niespójne. Podaje niby 2W, tylko co to jest za moc? To się trochę nie zgadza, z prądem, który podają przy 230V 200mA co daje 46W. To może gdy jest całkiem otwarty? Tylko co, gdy jakiś obwód nie jest całkiem otwarty nigdy? Cały czas bierze 46W?
    Dlatego pytam o pomiary, a nie dane producenta co nie wiadomo co prezentują.
    Kolega który robił pomiary dziwnym trafem nie pomierzył pojedynczego siłownika, dlaczego? to jego tajemnica. Nie wiemy jakie były to siłowniki ale Istotnie jeden z producentów (Salus) nie podaje dokladnych charakterystyk poboru energii przez siłowniki, a szkoda. Gdy bede miał troche czasu to sam pomierze bo temat ciekawy a wokól narosło wiele mitów.
    46 W ? to tyle co prawie co zarówka 50W. Gdyby pobór był taki caly czas to nie dałby sie dotknac z gorąca, a faktycznie jest tylko letni (tak ok 25-28oC). Moze to byc pobór chwilowy, otwarcie lub zamkniecie siłownika (Salus) trwa ok 5-6 min, to akurat mierzyłem.
    Opis nie tyle niespojny co bardzo oszczedny, co oznacza równanie Imax=200 mA - 200 mS lub dla siłownika 24V Imax=200 mA - 2 min, pomijam fakt ze sekunda ma symbol [s] a nie [S]. Czyzby pobór maksymalny był tylko w czasie 200 ms? moze i tak a co z pozostałym czasem kiedy słownik sie otwiera lub zamyka?
    Wracajac do meritum aby obliczyc opłacalnosc siłowników NO trzeba oszacowac/obliczyc/pomierzyc roznicę czasu pracy siłownika pod warunkiem ze przy otwarciu (NC) lub zamknieciu (NO) pobory mocy są jednakowe, zakladam ze ilosc zamkniec/otwarc jest jednakowa dla obydwu rodzajów silowników, i to jest głownym problem bo bez tej róznicy wszelkie dywagacje nie maja sensu, a zwazywszy ze i tak energia pobierana przez siłowniki zamienia sie na ciepło to i caly temat dla instalacji domowych (nie przemysłowych lub instytucjonalnych inaczej duzych czy bardzo duzych) nie ma sensu.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 25-12-2019 o 16:09

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Biorąc powyższe pod uwagę chyba bardziej dla podłogówki (powtarzam dobrze wykonanej a nie takiej co rurki co 10cm wszędzie) ekonimicznie jest zastosować zawory NO - dobrze myślę? I proszę darować komentarze, że ogrzewanie podłogowe nie potrzebuje żadnego sterowania Z całą świadomością minusów (i plusów) chcę je mieć.[/QUOTE]

    Nie wiem czy rozstaw co 10cm wszędzie jest takim problemem jeśli przykrecimy przepływ nieco tam gdzie ma być chłodniej tak aby np.ilość Watow była oddawana z taką szybkością jak przy rozstawie np .co 20cm to co za problem jakie są skutki uboczne takiego działania jedynie dodatkowa kasa za alupex i liczba sekcji na rozdzielaczu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    ... to co za problem jakie są skutki uboczne takiego działania jedynie dodatkowa kasa za alupex i liczba sekcji na rozdzielaczu.
    Wieksza szafka, wiekszy koszt robocizny, wicej klipsów itd. Dla uczestników niekonczącego sie konkursu "kto zrobi taniej" to mało? zresztą nie tylko dla nich. Po co wydawac wiecej kasy za nic?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wieksza szafka, wiekszy koszt robocizny, wicej klipsów itd. Dla uczestników niekonczącego sie konkursu "kto zrobi taniej" to mało? zresztą nie tylko dla nich. Po co wydawac wiecej kasy za nic?
    Ostatnio jak zrobiłem tak jak to ma niby być to pytanie do mnie czemu w sypialniach jest chłodniej i ze moja żona jest cieplolubna było sprawdzanie kamerą termowizyjna i trzeba bylo dlawic cały parter aby w trzech sypialniach było cieplej.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ostatnio jak zrobiłem tak jak to ma niby być.....
    Tzn. jak ? wg projektu i obliczen ozc?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Tak według projektu cały parter praktycznie cała przestrzeń otwarta co15cm łazienki co 10cm sypialnie co 20cm.
    A ty jak robisz projekt to zakładasz sobie np. ze w sypialniach ma być niższa temp.o ok. 2 stopnie jak w salonie ,bez żadnego dlawienia czy projektujesz tak aby wszedzie była taka sama a regulacje zalatwiasz silownikami.
    I czy możesz dla przykładu podać jakie ci wyszły rozstawy na ostatnim zleceniu
    Łazienki
    Salon
    Sypialnie.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 26-12-2019 o 11:21

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    romano78 - masz wentylację grawitacyjną czy mechaniczną ?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Mechaniczną

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Mechaniczną
    No widzisz...a są tacy, którzy uważają, że różnicowanie temperatur przy WM nie ma sensu bo ona i tak wyrówna temperatury w całym domu
    Pomijając... ja mam w dwóch sypialniach rurki co 25cm a w jednej co 30cm i nikt z lokalnych instalatorów nie chce nawet o tym myśleć, bo to wedle nich nie zadziała. Chyba będę sam to robił..albo zmienię wersję na tradycyjną

    Może tak dla otuchy ktoś napisze - mam podobnie i wszystko działa?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Tak według projektu cały parter praktycznie cała przestrzeń otwarta co15cm łazienki co 10cm sypialnie co 20cm.
    A ty jak robisz projekt to zakładasz sobie np. ze w sypialniach ma być niższa temp.o ok. 2 stopnie jak w salonie ,bez żadnego dlawienia czy projektujesz tak aby wszedzie była taka sama a regulacje zalatwiasz silownikami.
    I czy możesz dla przykładu podać jakie ci wyszły rozstawy na ostatnim zleceniu
    Łazienki
    Salon
    Sypialnie.
    Skąd przekonanie ze przepływy muszą byc jednakowe, bez dławienia, nie jest to osiągniecia dla róznych długosci petli i rozstawów. Nie wiem skad ten mit sie wziął
    Co do nastaw to przykładowo dla domu ok 200 m2 podłogówki i 13 róznych pomieszczen mieszcza sie one w zakresie od 0,31 l/min do 1,94 l/min. Oczywiscie dla innego budynku moga byc rózne ale najczejsciej mają wartosc od 0,65 do 0,9 l/min. Czasem jest to powyzej 1 a raczej rzadko powyzej 2 do 3 l/min

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No widzisz...a są tacy, którzy uważają, że różnicowanie temperatur przy WM nie ma sensu bo ona i tak wyrówna temperatury w całym domu
    Pomijając... ja mam w dwóch sypialniach rurki co 25cm a w jednej co 30cm i nikt z lokalnych instalatorów nie chce nawet o tym myśleć, bo to wedle nich nie zadziała. Chyba będę sam to robił..albo zmienię wersję na tradycyjną

    Może tak dla otuchy ktoś napisze - mam podobnie i wszystko działa?
    A dlaczego ma nie działac, jezeli jest dokladnie policzone i wykonane wg projektu nie ma podstaw aby nie działało zgodnie z obliczeniami. Docelowe nastawy mogą sie nieco róznic ale te roznice nie bedą znaczne, a wynikają głownie z suszenia nowego budynku lub pwenych niedskonałosci wykonawczych w izolacji termicznej.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Tak jak pisze asolt - u mnie od 0,68 do 0,94 (łazienka) Może u romano78 ktoś nie doczytał pośród tego kłębowiska "dziwnych znaków"

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A dlaczego ma nie działac, jezeli jest dokladnie policzone i wykonane wg projektu nie ma podstaw aby nie działało zgodnie z obliczeniami. Docelowe nastawy mogą sie nieco róznic ale te roznice nie bedą znaczne, a wynikają głownie z suszenia nowego budynku lub pwenych niedskonałosci wykonawczych w izolacji termicznej.
    Wiesz....jak ci wkoło wszyscy negują to człowieka zaczynają wątpliwości trapić. Gdybym tematu nie liznął to bym zapewne już się im poddał, ale..wystarczy zadać pytanie - a dla jakiego obciążenia cieplnego budynku pan instalator liczy te rurki co 10cm? No i pokrętne odpowiedzi lub ich brak....działają w drugą stronę.
    Ogólnie to mnie, budowlańca, budowa własnego domu męczy emocjonalnie Lepiej robić komuś, bo to on decyzje podejmuje
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 26-12-2019 o 12:33

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Tak według projektu cały parter praktycznie cała przestrzeń otwarta co15cm łazienki co 10cm sypialnie co 20cm.
    A te sypialnie, to mają takie same obciążenie cieplne? Czy to na poddaszu i mają większe straty? Ktoś dokładnie policzył obciążenia pomieszczeń i do tego dobrał rozstaw?
    A może masz błędy wykonawcze i nieuwzględnione mostki? Dla przykładu jak znajomemu strzeliła rurka i rozebrał GK to się okazało, że nie ma pod nim wełny, która miała być.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A te sypialnie, to mają takie same obciążenie cieplne? Czy to na poddaszu i mają większe straty? Ktoś dokładnie policzył obciążenia pomieszczeń i do tego dobrał rozstaw?
    A może masz błędy wykonawcze i nieuwzględnione mostki? Dla przykładu jak znajomemu strzeliła rurka i rozebrał GK to się okazało, że nie ma pod nim wełny, która miała być.
    Wszystko jest zgodnie z założeniami temperatury były takie jakie miały być bez żadnego dlawienia jak dla mnie to idealnie ale jedna osoba w domu w sypialniach chce mieć taką samą temperaturę jak w reszcie domu.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Cześć,Zastanawiam się nad wyborem siłowników do zaworów na listwy do podłogówki. Z całą świadomością minusów (i plusów) chcę je mieć.
    Rzutem monety rozstrzygnąć czy NO czy NC. Kupić dowolnego producenta w cenie jaką kieszeń wytrzyma. Nie montować, nie sterować . Ale jak chcesz to będziesz je miał.
    Pozdrawiam Tomraider.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony