dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Jaki kocioł wybrać?

    Witam, przymierzam się do wymiany kotła w najbliższym czasie - mogę ubiegać się o dotacje z Urzędu Miasta.

    Dom wybudowany w końcówce lat 80-tych, otynkowany ale nie ocieplony, ściany z bloczków PGS 07 na zaprawie ciepłochronnej cementowo - wapienno- żużlowej 15.
    Okna plastikowe, 3 komorowe, strop betonowy - ocieplony 30 cm waty mineralnej. Powierzchnia ogrzewana 170m. Razem z piwnicą częściowo ogrzewaną dom ma 270 m.
    Aktualna Instalacja - miedziana, nowe grzejniki, w 2 łazienkach i 2 kuchniach ogrzewanie podłogowe, obecnie palę piecem zasypowym 25 kw " tzw kopciuch". Dotychczas spalanie wynosiło około 7 ton węgla razem z letnim sezonem - grzanie wody.
    W tym roku ociepliłem strop wspomnianą watą mineralną - 30cm, oraz zainstalowałem bojler elektryczny do ogrzewania wody latem.

    Zastanawiam się nad wymianą kotła na pellet, ewentualnie ekogroszek ,Jakieś porady? sugestie?
    Ostatnio edytowane przez Nowy37 ; 27-12-2019 o 14:49

  2. #2

    Domyślnie

    Kocioł dwupaliwowy - węgiel groch 2 + pellet w jednym kotle...

    Kocioł MPM dolnego spalania klasy 5 w mrożne dni.../styczeń - luty/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mpm1.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	438660

    Dokupić palnika pelletowego i zamontować w drzwiczku wsypowym w okresie jesienno - wiosennym...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MPM2.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	438661

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    A dlaczego rozważasz tylko te dwa warianty? Może warto zastanowić się na przykład nad kotłem gazowym?
    Zapraszam do skorzystania z naszego konfiguratora: Odpowiedz na parę prostych pytań i wybierz urządzenie grzewcze dla siebie. https://konfigurator.viessmann.com.pl/
    Zapraszam też do złożenia zapytania ofertowego: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html
    Nasi specjaliści pomogą znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla Twojego budynku
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Dotacja niestety obejmuje wymianę kotła na pellet lub ekogroszek, nie ma możliwości zakupu kotła spalającego oba paliwa stąd mój post co bardziej ekonomiczne.

    Gaz jest mimo wszystko relatywnie drogi, mam rodzinę i sąsiada którzy mają podobne nie ocieplone budynki, przeszli na gaz ale po pierwszych rachunkach dogrzewają domy kominkiem więc nie widzę większego sensu, tym bardziej ,że mój budynek nie ma podłączenia do sieci gazowej.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Rozumiem
    Mimo wszystko to w sumie ciekawe, że jeszcze funkcjonują dotacje które wspierają kotły na bądź co bądź węgiel

    Jeżeli chodzi o koszty, to wszystko zależy jakie konkretnie paliwo kupisz. Wartość opałowa ekogroszku zwykle jest wyższa niż pelletu, więc zakładając, że oba kotły mają taką samą sprawność w ciągu roku ekogroszku spalisz mniej. Teraz pytanie w jakiej cenie te paliwa kupisz
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Dotacja niestety obejmuje wymianę kotła na pellet lub ekogroszek, nie ma możliwości zakupu kotła spalającego oba paliwa stąd mój post co bardziej ekonomiczne.

    Gaz jest mimo wszystko relatywnie drogi, mam rodzinę i sąsiada którzy mają podobne nie ocieplone budynki, przeszli na gaz ale po pierwszych rachunkach dogrzewają domy kominkiem więc nie widzę większego sensu, tym bardziej ,że mój budynek nie ma podłączenia do sieci gazowej.
    Wartość opałowa 7 ton węgla to około 50000 kw myślę że wydajność twojego kotła nie przekracza 50 % więc zużywasz rocznie około 25 000 kw przy gazie było by to około 5000 zł Paletu byś potrzebował około 10 ton

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy37 Zobacz post
    Witam, przymierzam się do wymiany kotła w najbliższym czasie - mogę ubiegać się o dotacje z Urzędu Miasta.
    Zastanawiam się nad wymianą kotła na pellet, ewentualnie ekogroszek ,Jakieś porady? sugestie?
    Wybierz taki na który dostaniesz dotację skoro Ci na niej zależy . Intuicja mi podpowiada, mogę się mylić, że urząd już się postarał by tak ustanowić zasady przyznawania dotacji żebyś nie miał zbyt wielkiego wyboru i żebyś wybrał produkt ,,zaprzyjażnionego" z urzędem producenta.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Wartość opałowa 7 ton węgla to około 50000 kw myślę że wydajność twojego kotła nie przekracza 50 % więc zużywasz rocznie około 25 000 kw przy gazie było by to około 5000 zł Paletu byś potrzebował około 10 ton
    Tak gazu za 5000 a pellet u za 10000. Gadasz głupoty
    Wszyscy tu piszą że koszty grzania gazem i pelletem są te same. Gówno prawda. Mam znajomych co grzrjavi gazem i pelletem, znajoma ogrzewa dom 120m2 gazem ocieplenie 10 ściany 20 dach temp 23 i co ? 5400 za rok adekwatnie do tego domek o podobnych parametrach moich rodziców z wodą do kompieli wychodzi im 3 tony eko... A nadmiar to mój znajomy mieszka od roku2018emp zima 23/4 stopnie ale lepiej ocieplony dom 3 tony pelletu.. więc te swoje obliczenia włóż w kieszeń.


    Do autora, moim zdaniem najoszczedniej wyjdzie ci eko groszek, wbrew pozorom po zasypaniu kotła nie wygląda się jak górnik po tyg. W kopalni. Kotły są automatyczne i wiele pracy przy nich nie trzeba, do nowego domu polecił bym ci gaz bo koszta nie będą tak wielkie a za kompletna bez obsługę się płaci . Tj. za wygodę..
    Ostatnio edytowane przez LuuKee ; 29-12-2019 o 21:29

  9. #9

    Domyślnie

    Ja ze swojej strony mogę polecić Ci Lagunę Edilkamina którą sam posiadam. Kocioł na pellet działający na zasadzie "włącz i zapomnij".
    Jeśli groch to polecam SkampPV.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Faktycznie pewnie w kwestii ekonomii za samo paliwo nieco taniej wyjdzie ekogroszek. Niemniej jednak sam mówiłeś o pierwszym wyborze jako o pellecie. Na pewno jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie i choć mówisz że nie straszne ci brudzenie się to jednak czystsze paliwo to większy komfort użytkowania.

    Zerknij na nasze rozwiązania w tej kwestii: https://www.viessmann.pl/pl/budynki-...na-pelet.html#
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Ekogroszek to zazwyczaj sam węgiel plus ewentualnie, kamienie,jakieś metalowe graty.
    A w pelecie to może być wszystko czyli płyta meblowa, piach, ziemia,kamienie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Tak gazu za 5000 a pellet u za 10000. Gadasz głupoty
    Wszyscy tu piszą że koszty grzania gazem i pelletem są te same. Gówno prawda. Mam znajomych co grzrjavi gazem i pelletem, znajoma ogrzewa dom 120m2 gazem ocieplenie 10 ściany 20 dach temp 23 i co ? 5400 za rok adekwatnie do tego domek o podobnych parametrach moich rodziców z wodą do kompieli wychodzi im 3 tony eko... A nadmiar to mój znajomy mieszka od roku2018emp zima 23/4 stopnie ale lepiej ocieplony dom 3 tony pelletu.. więc te swoje obliczenia włóż w kieszeń.


    Do autora, moim zdaniem najoszczedniej wyjdzie ci eko groszek, wbrew pozorom po zasypaniu kotła nie wygląda się jak górnik po tyg. W kopalni. Kotły są automatyczne i wiele pracy przy nich nie trzeba, do nowego domu polecił bym ci gaz bo koszta nie będą tak wielkie a za kompletna bez obsługę się płaci . Tj. za wygodę..
    Ja ogrzewam gazem 350 m2 , ściny ytong energo plus odpowiednik 15 do 20 cm styropianu dach płyta pir 16 rekuperacja koszt ogrzewania gazem 2000.
    Pewnie gdybym teraz budował to zdecydował bym się na PC i fotowoltaike ale jak projektowałem to ceny były zaporowe wiec wyszło gazowe.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Ekogroszek to zazwyczaj sam węgiel plus ewentualnie, kamienie,jakieś metalowe graty.
    A w pelecie to może być wszystko czyli płyta meblowa, piach, ziemia,kamienie.
    A gdzie w tym wszystkim normy jakości?
    Oczywiście że na pewno zdarzają się takie sytuacje, ale bez przesady!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Ja ogrzewam gazem 350 m2 , ściny ytong energo plus odpowiednik 15 do 20 cm styropianu dach płyta pir 16 rekuperacja koszt ogrzewania gazem 2000.
    Pewnie gdybym teraz budował to zdecydował bym się na PC i fotowoltaike ale jak projektowałem to ceny były zaporowe wiec wyszło gazowe.
    Kto ci w te bajki uwierzy.. 350m2 za 2000zl.. good job za prawie 2000 to bd podgrzewał wodę do kompieli, chyba że pan bierze kompiel w zimnej wodzie albo w stawie.. a i w domu ma pan oczywiście 23stopnie a PGNiG panu dopłaca za korzystanie. Sam abonament to 700zl rocznie.. ale mnie pan rozbawił.

    Ja też będę brał osobiście gaz ale nie wierzę w takie bajki.. wiem że zapłacę ok 4500za rok z wodą ale tyle że jak nie bd mnie domu wiem że żona bd miała ciepło i zawsze gorącą wodę do kapieli

  15. #15

    Domyślnie

    Stary, docieplony dom 120 m2. Roczny, całkowity koszt gazu, ogrzewanie. cwu, gotowanie - 2 tysiące złotych. W lecie solary, w domu 2-3 osoby. Temperatura w pomieszczeniach 20-21 stopni. Fakty a nie bajki.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał radik81 Zobacz post
    Ja ze swojej strony mogę polecić Ci Lagunę Edilkamina którą sam posiadam. Kocioł na pellet działający na zasadzie "włącz i zapomnij".
    Jeśli groch to polecam SkampPV.
    Sam dosypie peletu , sam się wyczyści , sam wyniesie popiół .
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  17. #17
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nie każdy ma dwie lewe .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuuKee Zobacz post
    Kto ci w te bajki uwierzy.. 350m2 za 2000zl.. good job za prawie 2000 to bd podgrzewał wodę do kompieli, chyba że pan bierze kompiel w zimnej wodzie albo w stawie.. a i w domu ma pan oczywiście 23stopnie a PGNiG panu dopłaca za korzystanie. Sam abonament to 700zl rocznie.. ale mnie pan rozbawił.

    Ja też będę brał osobiście gaz ale nie wierzę w takie bajki.. wiem że zapłacę ok 4500za rok z wodą ale tyle że jak nie bd mnie domu wiem że żona bd miała ciepło i zawsze gorącą wodę do kapieli
    ja pisałem o ogrzewaniu a nie o ciepłej wodzie. U mnie na kotle osobno pokazuje zużycie cwu osobno ogrzewania więc nie ma problemu. Na ogrzewanie wody idzie drugie tyle , zużycie wody to 15 do 20 m3 miesięcznie. Zresztą takie zużycie gazu to nie jest żadna rewelacja bo jak na dzisiejsze standardy to dom nie jest jakoś super energooszczędny. Poczytajcie sobie temat bieżące zużycie gazu tak są goście co mają zużycie o połowę mniejsze jak ja.
    Druga sprawa to nie da się porównać jednego domu z drugim bo oba mają taką samą grubość izolacji , na energooszczędność domu ma wpływ wiele czynników same ściany to nie więcej jak 30 % strat energetycznych , najwięcej ucieka wentylacją grawitacyjną następnie dachem . Wyliczenie kosztów ogrzewania to nie jest żadna filozofia nowe domy ozc mają od razu w projekcie i wiadomo jakie będą koszty ogrzewania . W poprzednim domu stare budownictwo 5 cm styropianu strop 10 cm 130 m 2 zużycie gazu na same ogrzewanie 3 do 4 tyś więc szystko zależy czy nasz dom to durszlak czy nie same różnice między nośnikami energii nie są takie duże.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Sam dosypie peletu , sam się wyczyści , sam wyniesie popiół .
    No prawie. Dosypać trzeba

  20. #20
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Wartość opałowa 7 ton węgla to około 50000 kw myślę że wydajność twojego kotła nie przekracza 50 % więc zużywasz rocznie około 25 000 kw przy gazie było by to około 5000 zł Paletu byś potrzebował około 10 ton
    Tu jest popełniany częsty błąd bo bierze sie zawsze przeważnie pod uwagę obliczenia dla ogrzewania a z moich obserwacji wychodzi że na ogrzewanie wychodzi ok 50 procent mocy a dla CWU drugie 50 procent a u mnie głównie dwie osoby czasem kilka do naście , jak ktoś ma większą rodzinę np 2-je rodziców i trójkę dorosłych dzieci to okaże sie że na CO idzie 30 procent mocy kotła a reszta to CWU , mało kto się temu dokładnie przygląda .
    Ostatnio edytowane przez kryzys ; 02-01-2020 o 11:13

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony