dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 113
  1. #1

    Domyślnie Kapeluszowa Chata

    Witam serdecznie

    Wstęp:
    Po długich wieczorach pełnych przemyśleń postanowilismy z żoną zrezygnować z kupna mieszkania (defacto horendalnie drogiego w Łomży) i spróbować wybudować wymarzony domek.
    Forum śledzę juz ponad rok i nie ukrywam, że wielu z was zainspirowało mnie do podjęcia takiej a nie innej decyzji o budowie domu.
    Budowę planuję zacząć Marzec/Kwiecień 2020 r. dlatego postanowiłem odpowiednio wcześniej założyć dziennik, gdyż uważam, że przy waszym doswiadczeniu to doskonałe dopełnienie trudów budowalnych jakie mnie czekają. Mam nadzieje, ze przy pomocy waszego doswiadczenia ten dziennik pomoze mi ustrzec sie powaznych bledów i jesli wszystko sprawnie pojdzie będzie nastepnie inspiracją dla następnych Samośmiałków Ale do konkretów:

    Działka:
    W Marcu 2019r. zanadobyłem 15,5 a działki niedaleko miejscowości słynącej z Łomżingu. Działka o wymiarach 28x57 z lekkim spadem około 2m na całej długości działki (niestety).


    Projekt:
    Od początku wraz z Lilo (moja żona ) chcielismy domek prosty i mały - w ok. 100m2. KOnstrukcja miała być prosta - szybka w budowie - względnie tania i z prostymi rozwiazaniami, gdyż majstrem będzie mój teść (kilka domów za nim) plus moja skromna osoba.
    Po długich wieczorach, przeglądaniu masy stron z projektami, przemyśleniach wybór padł na projekt SZPAK z pracowni MGprojekt a w zasadzie projekt indywidualny na bazie tego projektu ( kwestia ceny - indywidualny wynosił mniej niż kupno projektu plus adaptacja).
    Po otrzymaniu projektu i lekkich dopracowaniach, zebraniu papierów etc…W pazdzierniku tego roku dostałem pozwolenie na budowę.

    Link do Szpaka Oryginał : Szpak

    Zmiany w projekcie :
    - Dom został poszerzony o 1m od strony łazienki i dwóch sypialni a także lekko wydłużony o 30 cm ( i tak z obrysu 12 m/ 9,9 m powstało 13mx10,2m). Po zmianach domek z 92m2 urósł na 104m2.
    - Zmieniony dom z Wiazarów na tradycyjną wieźbę plus strop drewniany Belkowy ( projektant i KB w jednej osobie przekonał mnie ze dodając podciąg mniej wiecej w polowie długości domu wyjdzie sporo taniej niż Wiazary)
    - W związku ze zmianą konstrukcji dachu został dodany podciąg oparty na słupie i ścianie nośnej, który bedzie podtrzymywał belki stropowe.
    - Nachylenie dachu z 24st. na 30 st.





    Główne założenia domu:
    - Ława tradycyjna ( przemyślalem sprawe z PF i ostatecznie zdecydowalem sie na Ławę tradycyjną głównie ze względu na umiejetności Tescia, który nigdy nie robił PF)
    - Pompa ciepła powietrze - woda lub kable grzewcze lub Ogrzewanie Klimatyzatorem (do tego podejscia Lilo nie jest przekonana)
    - Rekuperacja DIY miedzy belkami stropowymi.
    - Strop Drewniany ( docelowo strych ma być nieużytkowy - zamieniony aby uciekać troche z kosztów wzgledem wiązarów)
    - Podłogówka w salonie kuchni i lazience a w sypialniach grzejniki bo lubimy spac w chłodzie (zakrecamy grzejnik i jest elegancko)
    - Jesli starczy sił i środków - Cos na zasadzie inteligentnego domu



    Pozwolenie dostałem w pazdzierniku i jako że do Marca duzo czasu to zacząłem myśleć i przygladać się bardziej projektowi…. I w związku z tym naszły mnie pewne watpliwości i rozważania. Okazało się, że chyba wszystkiego dobrze nie przemyślalem. Mam nadzieje ze mi pomozecie w tym wszystkim (hehe ładnie pierwszy post i już prosze o rady ) a wiec:


    Moje pytania i rozterki:

    1. Dom z założenia bedzie dosc szczelny wiec myśleliśmy jeszcze nad kablami grzewczymi i splitem - kwestia otwarta, na pewno nie chcemy pelletu i ekogrochu. Co myślicie ?
    2. Martwi mnie troche wsparcie dachu. KB mowi ze jest ok aczkolwiek srednio mnie to przekonuje ( Dach płatwiowo - kleszczowy z 8 słupami opartymi na belkach stropowych - 4 belki oparte na podciagu i tu jest ok ale martwią mnie te 4 ustawione na belkach nieopartych na podciagu - czy bedzie ok ? czy nie bedą sie uginać zbytnio ? ) Patrz rys. 3 przy zmianach w projekcie.
    3. Myślalem nad możliwościa zamiany dachu Płatwiowo- kleszczowego i usunieciu słupów na poddaszu w celu wygospodarowania dodatkowego miejsca ale nie wiem czy to mozliwe. Wiem ze tego typu dach stosuje sie do Konstrukcji o rozpietosci powyzej 9 metrów wiec taki jak moj. Jest tu jakis fachowiec ktory zna sie na dachach ?
    4. Nurtuje mnie też sposob mocowania Belek stropowych do wienca. W projekcie belki mocowane są jakby PRZY wiencu zamiast NA wiencu….


    Dobra narazie tyle Mam nadzieje ze chociaz polowa dotarla do konca Wszelkie uwagi odnosnie projektu i głównych założeń mile widziane W koncu bedzie jeszcze czas przemyśleć, poprawić coś

    PS: Spotykam sie z KB niedlugo wiec pewnie on rozwieje moje watpliwosci w duzej mierze ale lepiej miec opinie z wielu zrodel Szczegolnie z tak dobrego jak te forum

    Wybaczcie jakosc zdjec ale jakos jeszcze nie ogarnalem jak tu załadować lepsze. A tymczasem Pozdrawiam i życze udanego weekendu
    Ostatnio edytowane przez kapelusz ; 09-01-2020 o 17:21

  2. #2

    Domyślnie

    Mam podobny dom, tylko że my zdecydowaliśmy się na wiązary już na etapie wstępnej koncepcji domu. Nie wiem o jakiej różnicy mowa między twoim rozwiązaniem, a gotowymi wiązarami z fabryki, ale przy wiązarach odpada Ci robienie tej dodatkowej ławy w środku domu, nie musisz robić ścian konstrukcyjnych wewnątrz domu, masz certyfikowane drewno, cała konstrukcja jest przeliczona, zaprojektowana pod twój dom, gwarancja i montaż po stronie producenta (konstrukcje dachu robili u mnie w sumie 1,5 dnia), ja dodatkowo u siebie mam strych, wyszło ok 55m2 graciarni. U mnie dodatkowo jeszcze ściany szczytowe mam wykonane przez firmę od wiązarów w technologi szkieletowej. Jeżeli to wszystko przeliczysz ta różnica między twoim rozwiązaniem, a gotowymi wiązarami wydaję mi się, że nie będzie taka duża, chyba, że macie zamiar sami robić dach wtedy odpadają koszty robocizny.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  3. #3

    Domyślnie

    "- Podłogówka w salonie kuchni i lazience a w sypialniach grzejniki bo lubimy spac w chłodzie (zakrecamy grzejnik i jest elegancko)"
    No to przykręcacie przepływ w sypialni i macie chłodniej? Osobiście jestem zwolennikiem podłogówki wszędzie - jedno rozwiązanie jest prostsze (i tańsze) od łączonego.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    "- Podłogówka w salonie kuchni i lazience a w sypialniach grzejniki bo lubimy spac w chłodzie (zakrecamy grzejnik i jest elegancko)"
    To oznacza żle ocieplony budynek , lub źle dobrane grzanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Mozesz sobie przy podłogówce ustalać rózne temperatury w pomieszczeniach.

    My tak mamy, w kazdym pomieszczeniu mamy sterownik i na nim ustawiamy odpowiednią temperaturę, nawet wtedy kiedy nie ma nas w domu. Kontrolujemy to przez telefon.
    Tylko zamiast kabli mamy maty i folie na podczerwień.
    Obecnie jeszcze nie mieszkamy, to ogrzewamy dom w większości nocą( tania taryfa) Nic nas nie interesuje, system robi wszystko za nas.
    A kiedy przyjezdzamy na miejsce mamy cieplutko i przyjemnie

    dopisek
    W Łomzy mamy znajomych On jest deweloperem, obecnie buduje 20 domów w okolicy, ale ten sam system grzania co my, będzie montował tylko w budowanym domu u córki.

    tak to wygląda w trakcie układania;

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191205_115726 (600x800) (2).jpg
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	46,5 KB
ID:	438622

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191206_113953 (800x600) (2).jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	55,9 KB
ID:	438623
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 29-12-2019 o 10:08
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  6. #6

    Domyślnie

    Mam podobny dom, tylko że my zdecydowaliśmy się na wiązary już na etapie wstępnej koncepcji domu. Nie wiem o jakiej różnicy mowa między twoim rozwiązaniem, a gotowymi wiązarami z fabryki, ale przy wiązarach odpada Ci robienie tej dodatkowej ławy w środku domu, nie musisz robić ścian konstrukcyjnych wewnątrz domu, masz certyfikowane drewno, cała konstrukcja jest przeliczona, zaprojektowana pod twój dom, gwarancja i montaż po stronie producenta (konstrukcje dachu robili u mnie w sumie 1,5 dnia), ja dodatkowo u siebie mam strych, wyszło ok 55m2 graciarni. U mnie dodatkowo jeszcze ściany szczytowe mam wykonane przez firmę od wiązarów w technologi szkieletowej. Jeżeli to wszystko przeliczysz ta różnica między twoim rozwiązaniem, a gotowymi wiązarami wydaję mi się, że nie będzie taka duża, chyba, że macie zamiar sami robić dach wtedy odpadają koszty robocizny.
    Mam świadomość zalet wiązarów ( brak scian nosnych w srodku, brak dodatkowej ławy w srodku, dociazenie budynku, szybkosc wykonania itp. Od poczatku bylem napalony na wiazary ale.... Chłodna głowa plus kalkulacja jednak mnie przekonała. Policzmy:

    Wiązary : Najtansza oferta jaką dostałem oscylowała w granicach 24 000 złotych (było to we wrzesniu wiec dzisiaj pewnie jesszcze wiecej)

    Więźba:
    Po pierwsze : Mam wuja dekarza ktory mowi ze ogarnie mi dach za cene dniowki pracownikow (widział projekt - twierdzi ze to kwestia jednego dwóch dni ) =1000 zł
    Po drugie : Przeliczylem i ilosc drewna potrzebnego do wykonania Konstrukcji dachu plus strop to ~10 m3. Liczac nawet drewno po 900 zł = 9000 zł za całość (strop plus konstrukcja dachu)
    Po trzecie - BETON = Podciąg 1,2m3 x 260 zł = 312 zł , Dodatkowa Ława = 2,4m3 x 260 zł = 624 zł. Łącznie = ok. 940 zł
    Po czwarte - STAL = Na podciag plus ława liczac z górką = 500 zł

    Łącznie 11440 zł.

    Podsumowując : Wiem ze wiazary to wygodniejsza opcja i też byłem na to napalony. Ale wiązary to takze mniej miejsca na strychu... Mniejsza nosnosc przy ewentualnych zmianach w zagospodarowaniu. Nie licze oczywiscie swojej pracy przy wykonaniu podciagu i ławy no ale jak ma być w miare ekonomicznie to wniosek nasuwa sie jeden.
    Opcja DObrego drewna i pewność konstrukcji jest kuszaca w przypadku wiazarów to fakt. Ale w koncu to prawie dwa razy wieksza cena no a przeciez wieźbę konstruktor/projektant tez przeliczył i z założenia można mu ufac


    "- Podłogówka w salonie kuchni i lazience a w sypialniach grzejniki bo lubimy spac w chłodzie (zakrecamy grzejnik i jest elegancko)"
    No to przykręcacie przepływ w sypialni i macie chłodniej? Osobiście jestem zwolennikiem podłogówki wszędzie - jedno rozwiązanie jest prostsze (i tańsze) od łączonego.
    To oznacza żle ocieplony budynek , lub źle dobrane grzanie.
    Mozesz sobie przy podłogówce ustalać rózne temperatury w pomieszczeniach.

    My tak mamy, w kazdym pomieszczeniu mamy sterownik i na nim ustawiamy odpowiednią temperaturę, nawet wtedy kiedy nie ma nas w domu. Kontrolujemy to przez telefon.
    Tylko zamiast kabli mamy maty i folie na podczerwień.
    Obecnie jeszcze nie mieszkamy, to ogrzewamy dom w większości nocą( tania taryfa) Nic nas nie interesuje, system robi wszystko za nas.
    A kiedy przyjezdzamy na miejsce mamy cieplutko i przyjemnie
    Przyznam że to była koncepcja w głowie i po prostu nie miałem świadomości że mozna ustawiac rózne temperatury dla poszczególnych obwodów. Wydawało mi sie bezwaładnosc podlogowki jest wieksza i wolniej to sie bedzie wychładzac... jesli nie ma takiego problemu to jak najbardziej jestem za podlogowka wszedzie W koncu to dodatkowe miejsce zaoszczedzone.


    W kazdym razie Dzieki za odzew Po to wlasnie zalozylem ten dziennik

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam kolejnego samoroba
    Wiazary az sie proszą zeby je zamontowac. Pamietaj ze zawsze mozesz zamowic same wiazary i zamontowac samemu, jak bedzie wiecej osob to i bez dzwigu sie obejdzie. Z tej ceny odejmij z 5k za montaz, pewnie masz wyszczegolnione ile to kosztuje. Jak masz dekarza znajomego to niech on wezmie te wiazary na swoja firme i niech Ci to zrobi na 8%vat + te tysiac zlotych dla nich. Wtedy juz takiej duzej roznicy nie ma.. nie pooiczyles jeszcze dodatkowego kosztu bloczkow na fundament. Mysle ze ta sciana nosna od lawy po podciag/wieniec to z tydzien rzetelnej roboty dla dwoch osob. Po długości zabierze tez jakis 1m2. Wieksza ulosc miejsca na gorze to tez sxiema bo to miejsce gdzie ledwo karton wcisniesz, wiazary tez mozna fajnie wykonstruowac gdzie juz masz konstrukcje pod sciany na poddaszu, a to tez sie liczy.
    W kwestii grzania to oczywiscie wszedzie podlogowka, przy grzaniu PC grzejniki to nietrafiony pomysl bo aby dzialaly to musza byc 2x wieksze niz przy grzaniu jakims piecem.
    Tak ogolnie to zalozenia fajne, tez kiedys takie mialem. Nie wiem tez czemu zrezygnowales z PF, jest 2x latwiejsza niz zwykle lawy i duzo przyjemniejsza do robienia w 1-2 dni wychodzisz z ziemi.
    Bede podgladal postępy. Pozdro!

  8. #8

    Domyślnie

    Jako, że sam lubiłem ogladać zdjęciówy w dziennikach nie zamierzam wam tego szczędzić

    Pierwsze strzyżenie po zakupie


    Pierwszy zakup na działeczke Szukałem czegoś tańszego lub używanego ale po wypunktowaniu plusow i minusow doszedlem do wniosku ze kupie II Gatunek z dowozem za 1500 zł i tak tez uczyniłem.


    Tego Pana przedstawiać nie musze. Udało sie od ziomka ogarnac za 300 zł ( w tej cenie był owy Pan plus 100 stempli wiec darmoszka)


    Pierwsze podrygi w Sketchup-ie i przemyslenia w związku z ustawieniem domu. Po ciezkiej batalii w głowie ostatecznie zwyciezyła opcja po prawej.



    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Witam kolejnego samoroba
    Wiazary az sie proszą zeby je zamontowac. Pamietaj ze zawsze mozesz zamowic same wiazary i zamontowac samemu, jak bedzie wiecej osob to i bez dzwigu sie obejdzie. Z tej ceny odejmij z 5k za montaz, pewnie masz wyszczegolnione ile to kosztuje. Jak masz dekarza znajomego to niech on wezmie te wiazary na swoja firme i niech Ci to zrobi na 8%vat + te tysiac zlotych dla nich. Wtedy juz takiej duzej roznicy nie ma.. nie pooiczyles jeszcze dodatkowego kosztu bloczkow na fundament. Mysle ze ta sciana nosna od lawy po podciag/wieniec to z tydzien rzetelnej roboty dla dwoch osob. Po długości zabierze tez jakis 1m2. Wieksza ulosc miejsca na gorze to tez sxiema bo to miejsce gdzie ledwo karton wcisniesz, wiazary tez mozna fajnie wykonstruowac gdzie juz masz konstrukcje pod sciany na poddaszu, a to tez sie liczy.
    W kwestii grzania to oczywiscie wszedzie podlogowka, przy grzaniu PC grzejniki to nietrafiony pomysl bo aby dzialaly to musza byc 2x wieksze niz przy grzaniu jakims piecem.
    Tak ogolnie to zalozenia fajne, tez kiedys takie mialem. Nie wiem tez czemu zrezygnowales z PF, jest 2x latwiejsza niz zwykle lawy i duzo przyjemniejsza do robienia w 1-2 dni wychodzisz z ziemi.
    Bede podgladal postępy. Pozdro!
    Witam Zacnego Samoroba Ostatnie 2 lata z podziwem i pewną nutką zazdrości patrzyłem na twoje poczynania Także miło mi ciebie tu gościć i licze na liczne rady

    Co do tematu... Sprawdzalem i wszystkie wyceny były rzucane na 8% z usługą montażu. Fakt montaż można odliczyć ale to juz spada gwarancja. No i jak pytałem wcześniej o brak montażu to mało która firma na te moge zadupie chciała dowozić bez montażu
    Co do Podłogówki przyjąłem do wiadomości i namówiliście mnie wszyscy
    Jeśli chodzi o PF to przyznam się ze troche sie przestraszyłem tego. Tym bardziej ze mam działkę ze spadem (ok 60 cm do miejsca gdzie bedzie wyjscie na taras).

    To już pewnie pytanie do KB ale Jak myślicie czy ewentualne zmiany Konstrukcji dachu lub zamiana ław na PF po wydaniu Pozwolenia na budowe są jeszcze mozliwe ? (pytam hipotetycznie

    PS: Podpowiedzcie jak wstawiać większe zdjęcia ( tak zeby nie trzeba było ich powiekszac) ?
    Ostatnio edytowane przez kapelusz ; 08-01-2020 o 21:39

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Musisz wrzucac linki ze zdjeciami, a zdjecia najlepiej trzymac na jakims hostingu zdjec.
    Dziwne ze firmy nie chca robic tylko wiazarow, dla nich to czysta szybka kasa. Natomiast jezeli je zamontujesz zgodnie z dokumentacja to czemu ma nie byc gwarancji?? Przeciez Ty kupujesz od nich produkt. Ja tak juz robilem i wiem ze da rade.
    Zamiana na PF to zmiana nieistotna - robi sie to wpisem przez KB do dziennika. Jezeli dach pozostanie w swojej geometri jak w PnB to konstrukcyjnie tez KB to robi.
    Ja mam na 10m 30cm spadku i plyte zrobilem bez problemu

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Musisz wrzucac linki ze zdjeciami, a zdjecia najlepiej trzymac na jakims hostingu zdjec.
    Dziwne ze firmy nie chca robic tylko wiazarow, dla nich to czysta szybka kasa. Natomiast jezeli je zamontujesz zgodnie z dokumentacja to czemu ma nie byc gwarancji?? Przeciez Ty kupujesz od nich produkt. Ja tak juz robilem i wiem ze da rade.
    Zamiana na PF to zmiana nieistotna - robi sie to wpisem przez KB do dziennika. Jezeli dach pozostanie w swojej geometri jak w PnB to konstrukcyjnie tez KB to robi.
    Ja mam na 10m 30cm spadku i plyte zrobilem bez problemu
    Firmy chcą robić wiązary ale w umowach zaznaczają, że gwarancja jest ważna tylko przy ich montażu, ponieważ nie chcą brać odpowiedzialności za ewentualnie niepoprawny montaż.

    Słuchajcie mam problem odnośnie źródła ogrzewania. Wstepnie z zona wybralismy pompe ciepła powietrze woda ale co jakis czas nachodzą mnie pewne przemyslenia w głowie i zdecydować sie nie moge.

    Wrzucam dwa linki z cieplowłasciwe zeby zakreslic OZC domu (wiem ze jest mocno szacunkowe ale nie robilem profesjnalnego OZC poki co). Dwa linki ponieważ nie wiem jak program liczy moje poddasze, które defacto będzie nieogrzewane ale poddaszem jest bardziej niż strychem ze względu na wielkość.
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6rek
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6rvf
    W kazdym razie w obu przypadkach wyniki są dość dobre. I tu pytanie: Symulacja np twierdzi, że koszt spalania PP będzie mniejszy od np Pelletu o ok. 200 zł na sezon grzewczy. Wiem, ze to jest mocno szacunkowe ale nawet zakladając margines błędu to zwrot inwestycji w Pompe będzie wrecz nieopłacalny.

    Słyszałem również opinie, że np pellet robi robote przy małych dobrze ocieplonych domkach takich jak moj.

    Ktoś mądry z wiedzą w celu poratowania radą ? bo już mam mętlik w głowie

    Zaznaczam, że nie widze specjalnego trudu w zasypaniu paru worków raz na tydzien/dwa w przypadku pellletu. Wiem ze to zawsze chodzenie przy tym ale noo jakos nie widze w tym przesady przy obecnym stopniu automatyzacji kotłów. Bardziej interesują mnie opłacalnosc poszczegolnych rozwiazań i ogolne rozważania na ten temat bo opinie są podzielone.

    Nie mam na dzialce gazu ziemnego a w prądzie nie ukrywam, że mocno przeszkadzałoby mi maksymalna bezwładnosc (grzanie w nocy i oddawanie temp za dnia) stąd ten pomysł, że MOŻE JEDNAK PELLET Nooo ohuj*c idzie

  11. #11

    Domyślnie

    Nowy dom i kocioł na paliwo stałe? Jak byś poszedł w ekogroszek będziesz miał jeszcze taniej.
    Wg mnie nie ma sensu. Nakład inwestycyjny na pelleciaka razem z kominem będzie na podobnym poziomie cenowym jak byś kupił PC PW. Nie ma sensu i nie idź tą drogą. Przy PC zawsze z czasem możesz wrzucić na dach fotowoltaikę i wyprodukować trochę prądu redukując koszty prądu w domu.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Bezobsługowość to słowo klucz, potem są koszty. Skoro zapotrzebowanie wychodzi Ci 8800kWh (cos mi sie wydaje za dużo), to dla powietrznej PC z SCOP=3,5 i grzaniu w G11 (0,5zł/kWh) wychodzi 1257 zł, jeżeli bedziesz grzał tylko w drugiej taryfie to koszt się zmniejszy prawie o połowę. Sorry ale nie rozumiem jak w dzisiejszych czasach można jeszcze myśleć o grzaniu paliwem stałym... kotłownie, kominy, dorzucanie, magazynowanie i nawet to że później taki dom jest trudniej sprzedać. Tak jak ig0r- pisze, nie idź tą drogą, zawsze możesz dołożyć PV na dach 3kW który Ci pokryje całe zapotrzebowanie PC na grzanie....
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Nowy dom i kocioł na paliwo stałe? Jak byś poszedł w ekogroszek będziesz miał jeszcze taniej.
    Wg mnie nie ma sensu. Nakład inwestycyjny na pelleciaka razem z kominem będzie na podobnym poziomie cenowym jak byś kupił PC PW. Nie ma sensu i nie idź tą drogą. Przy PC zawsze z czasem możesz wrzucić na dach fotowoltaikę i wyprodukować trochę prądu redukując koszty prądu w domu.
    No właśnie tak naprawde ciezko jest określić i znalezc jakies sensowne wyliczenia i całkowity koszt Peleciaka wraz z np instalacją , kominami w porównaniu z kosztem PC PW wraz z instalacją Booo ty twierdzisz, że to praktycznie to samo, gdy PC PW 9kw wraz z instalacją wg mediany to 30 tysi z instalacją w momencie gdy np Pellet to koszt kotła 10 tys plus instalacja (watpie zeby dobiło do 30 tys.)

    Wyabczcie ja pytam bo naprawde mimo sporej dawki wiedzy zdobytej już , ciezko jest zebrac plusy i minusy do kupy i wysunac odpowiednie wnioski.

    PV z czasem i tak bym robil przy PC.



    Bezobsługowość to słowo klucz, potem są koszty. Skoro zapotrzebowanie wychodzi Ci 8800kWh (cos mi sie wydaje za dużo), to dla powietrznej PC z SCOP=3,5 i grzaniu w G11 (0,5zł/kWh) wychodzi 1257 zł, jeżeli bedziesz grzał tylko w drugiej taryfie to koszt się zmniejszy prawie o połowę. Sorry ale nie rozumiem jak w dzisiejszych czasach można jeszcze myśleć o grzaniu paliwem stałym... kotłownie, kominy, dorzucanie, magazynowanie i nawet to że później taki dom jest trudniej sprzedać. Tak jak ig0r- pisze, nie idź tą drogą, zawsze możesz dołożyć PV na dach 3kW który Ci pokryje całe zapotrzebowanie PC na grzanie....

    8800 kwh duzo ? A ile Seba wg ciebie powinno być? ... Macie moze jakies linki za pomoca ktorych dokladnie to sobie policze ? I chodzi mi tu np w jaki sposob obliczyles koszt na poziomie 1257 zł? przy SCOP=3,5? Bo jedni piszą ze PC ich pogrązyła a drudzy wrecz identyfikują sie z takimi obliczeniami jak twoje.
    Co do Pelletu to główną opcją jest PC PW Pellet to tylko rozkmina bo po prostu pojawia mi sie to w glowie
    Ostatnio edytowane przez kapelusz ; 03-01-2020 o 22:28

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    No właśnie tak naprawde ciezko jest określić i znalezc jakies sensowne wyliczenia i całkowity koszt Peleciaka wraz z np instalacją , kominami w porównaniu z kosztem PC PW wraz z instalacją Booo ty twierdzisz, że to praktycznie to samo, gdy PC PW 9kw wraz z instalacją wg mediany to 30 tysi z instalacją w momencie gdy np Pellet to koszt kotła 10 tys plus instalacja (watpie zeby dobiło do 30 tys.)

    Wyabczcie ja pytam bo naprawde mimo sporej dawki wiedzy zdobytej już , ciezko jest zebrac plusy i minusy do kupy i wysunac odpowiednie wnioski.

    PV z czasem i tak bym robil przy PC.
    Nie wydaje mi się, żebyś przy domu w okolicach 100m2 potrzebowała PC 9kw. chyba bardziej coś wkoloicach 6 czy 7 kw. Poczytaj kilka tematów z PC, przemianowana pompa to kłopoty z taktowaniem w okresach przejściowych.
    Każdy kto budował miał podobne dylematy, czym grzać z czego budować. Sam także chciałem PC, ale miałem przy płocie rurkę z gazem i wygrała ekonomia. Za kocioł gazowy i przyłącze zapłaciłem duużo mniej niż bym zapłacił za PC w owym czasie.. Ale gaz jest bezobsługowy, w pomieszczeniu gdzie wisi kocioł mam pralnie. Wcześniej mieszkałem w domu z kotłem na ekogroszek i od początku jak budowałem swój dom nie było tematu kotła na paliwo stałe w nowym domu.
    Co do ceny za pelleciaki to w jakiś wątkach tutaj na forum, polecane i sprawdzone konstrukcje to były koszty ok 15 tyś, a to już nie jest mało.
    Może przy takim domu jak chcesz budować, zainwestuj w dobre izolacje i pomyśl o kablach grzejnych +fotowoltaika, jest też kilka wątków na forum na ten temat. To też jest jakaś opcja.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  15. #15

    Domyślnie

    Pamiętaj, że grzanie piecem na jakiś rodzaj paliwa musisz:
    > wybudować komin, potem musi on zostać odebrany przez kominiarza i tak co roku (wymóg np. ubezpieczalni),
    > komin potrzebuje obróbki na dachu (z jakością takowej różnie bywa),
    > przy gazie dochodzi instalacja, czyli podciągnięcie do domu i potem do kotłowni - koszt instalacji plus próba ciśnienia,

    Jak podliczysz wszystkie koszta pieca gazowego, to wychodzi gotowa pompa.
    I ja tak jak koledzy wyżej uważam, że w tych czasach pchanie się w kocioł na paliwo stałe to szaleństwo. Taki piec jest duży, paliwo zajmuje miejsce, paliwo - dodajmy - które wymaga przywiezienia do domu i ktoś je musi przenieść. Pomyśl co zrobisz jak złamiesz nogę (czego nie życzę), czy będziesz miał kogo poprosić, żeby je wyładował albo dosypał do pieca? Bezosobowość to nie tylko wygoda, to też bezpieczeństwo na nieprzewidziane okoliczności i/lub wypadki.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    To ja dodam dla równowagi o kotle na paliwo stałe to znaczy na drewno
    Kocioł 4,5tys, "rurki" w kotłowni (pompy, zawory 3d itp) 3tys, komin 1,5. Plus u mnie nietypowo Bufor 2,15m3 za 6tys i w przyszłym sezonie zmienię kocioł na atmosa czyli dodatkowe 2tys, na ten kocioł już kupca mam. Z 10m3 dębiny póki co spaliłem ok 1/3 po niecałe 200 za kubik przy braku werandy i niezamieszkanym domu.

    Kiedys może wepnę w bufor PC PW ale raczej jakąś samoróbkę 5kW coby wiosną i jesienią i na cwu chodziła. Ale z palenia drewnem jestem zadowolony bo lubię się narąbać No i ekologicznie!

  17. #17

    Domyślnie

    Tak orientacyjnie wrzucam wam moje przemyślenia dotyczące ogrzewania Wiem wiem za dużo czasu

    Zaznaczam, że koszty są orientacyjnie jednak nie wyssane z palca.Jakis tam research zrobilem....także jakbym gadał jak potłuczony i mocno minął się czymś proszę o sprostowanie bo to może zmienić drastycznie podejscie i sytuacje Zaczynamy

    Zapotrzebowanie policzmy 7800 kwh, Koszt prądu = 0,6 zł/kwh
    W żadnym przypadku nie liczę kotłowni bo ona i tak by była 2m/2m.
    Założylem 10 lat ponieważ podejrzewam, że po 10 latach cokolwiek by nie było będzie do wymiany gdyż bedą lepsze szybsze bardziej EKO źródła....np będzie nam stała Tesla na dachu i kołami kręciła.

    POMPA CIEPŁA PW:
    Koszt powstania:
    Podłogówka - 10 000 zł
    Pompa wraz z montażem - 25 000 zł
    Łącznie 35 000 zł

    Koszt użytkowania:
    7800 kwh * 0,6 zł / 3(COP)= 1560 zł

    Koszt po 10 latach:
    35 000 zł + 15600 zł = 50600 zł

    PELLET:
    Koszt powstania:
    Podłogówka - 10 000 zł
    Kocioł wraz z montażem - 16 000 zł (tutaj mam największą niewiadomą)
    Komin - 3000 zł
    Dodatkowa Stopa wraz z bloczkami - 300 zł
    Łącznie 29 300 zł

    Koszt użytkowania:
    Cena pelletu = 1000 zł za 1t.
    7800 kwh / 4,6 (efektywność Pelletu z 1kg) * cena za tonę zł = 1700 zł

    Koszt po 10 latach:
    29 300 zł + 17000 zł = 46 300 zł

    PRĄD:
    Koszt powstania:
    Kable/Maty i cała instalacja - 12 000 zł (tu tez brakuje mi dokladnej wiedzy)
    Łącznie 12 000 zł

    Koszt użytkowania:
    nieakumulacyjnie = 7800 kwh * 0,6 zł = 4680 zł
    akumulacyjnie = 7800 kw * 0,3 zł = 2340 zł

    Koszt po 10 latach:
    nieakumulacyjnie = 12 000 zł + 46800 zł = 58 800 zł
    akumulacyjnie = 12 000 zł + 23400 = 35 400 zł


    WNIOSKI:
    Nic nowego nie odkryłem. ALbo inwestycja duża na początku i rachunki małe (POMPA) albo mała inwestycja i Rachunki Duuuuże ( PRĄD). Trzeba zauważyć, że im dalej w las tym Pompa wzgledem pradu wyapada korzystniej. Druga sprawa to np również możliwość użycia G12 do Pompy co też da przewagę

    PS: Jak wyżej proszę ewentualnie o sprostowanie cen poszczególnych towarów/usług. No i dajcie znac co o tym myślicie
    Ostatnio edytowane przez kapelusz ; 06-01-2020 o 17:54

  18. #18

    Domyślnie

    Napisz do annatulipanna, która grzeje prądem. Zdziwisz się, ale ona płaci za ogrzewanie prądem mniej, niż ja gazem
    A tu jej dziennik https://forum.muratordom.pl/showthre...omek-pod-lasem
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Chcesz tanią i dobrą pompe ciepła pw to znajdz kanał na yt klimatyzacja katowice. Karol zamontuje, cena nie zabije a za reszte z tego co chcesz przeznaczyć na kotłownie kupisz dobre meble do kuchni...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Nic nowego nie odkryłem.
    Przy wszystkim, co wymaga ognia do ogrzewania - dolicz przegląd kominiarski i przegląd kotła.
    Przy PC - dolicz koszt przeglądu (min. 350zł/rok) bez którego stracisz gwarancję. Do tego trzeba doliczyć materiały użyte przy przeglądzie, czasami dojazd.
    W powyższych metodach - dolicz amortyzację, bo przewidywany czas żywotności urządzeń to kilkanaście lat. A przy odrobinie pecha albo nieumiejętnego używania padną niedługo po gwarancji tak, że taniej będzie wymienić niż naprawić (albo i części będą już niedostępne).

    Przy elektrycznym ogrzewaniu - na kable masz ze 20 lat gwarancji bez żadnych przeglądów. Sterowniki kosztują grosze a awaryjność mają znikomą (szybciej wymienisz ze względu na postęp technologiczny skuszony nowymi możliwościami).

    Ale żaby faktycznie policzyć, to potrzebne prawdziwe OZC. Ciepłowłaściwie prowadzi właściwie na manowce w nowoczesnych domach - w miarę (choć też słabo) sprawdza się w starych domach.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony