dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Prośba o pomoc z zaworem bezpieczeństwa

    Witam
    Zmieniam bojler z 80 na 150 l i postanowiłem przerobić trochę instalację. Chcę dodać naczynie przeponowe. Moje pytanie czy zawór bezpieczeństwa dać za naczyniem przeponowym a przed bojlerem jak na filmie kospela na YTbie ( moja instalacja jest taka sama) czy przed naczyniem i bojlerem jak zasugerował mi sprzedawca w sklepie instalacyjnym?

  2. #2

    Domyślnie

    Jak w załączniku.Sugeruje rozwiązanie 1 Dla bojlera o pojemności 150l wielkość naczynia przeponowego 12l Należy ustawić odpowiednie ciśnienie wstępne w naczyniu bo inaczej nie będzie widoczne dla systemu=tak jakby go nie było
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PODG.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	50,0 KB
ID:	438608  
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 28-12-2019 o 20:39

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Jak w załączniku.Sugeruje rozwiązanie 1 Dla bojlera o pojemności 150l wielkość naczynia przeponowego 12l Należy ustawić odpowiednie ciśnienie wstępne w naczyniu bo inaczej nie będzie widoczne dla systemu=tak jakby go nie było
    Naczynie mam właśnie 12 litrowe. Na jaką wartość powinno być to ciśnienie wstępne nastawione? Naczynie to Flamco Airfix A 12 z ciśnienie wstępnym 4 bary. Bojler to wymiennik poziomy grzany tylko grzałką. Zawór bezpieczeństwa, który mi polecono do mojej instalacji to https://afriso.pl/katalog-online/afr.../produkt/42234

  4. #4

    Domyślnie

    Ten zawór to to drugie rozwiązanie czyli dwa w jednym jak proszek czy szampon)Ja wolę osobno zawór bezpieczeństwa i osobno zawór zwrotny ale na tym AF8 też będzie działać.Ciśnienie w naczyniu zależy czy masz wodę z sieci czy z hydroforu

  5. #5

    Domyślnie

    Woda jest z sieci miejskiej w centrum miasta

  6. #6

    Domyślnie

    Jest reduktor ciśnienia wody?powinien być jak z sieci

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Czy taki reduktor może być zainstalowany w domu czy musi być zaraz za wodomierzem czyli w moim przypadku w studzience przy ogrodzeniu? Będę też zakładał zespół filtrów i myślałem żeby ten reduktor dać za tą grupą filtrów. Będzie ok? Wrócę jeszcze do tego naczynia przeponowego- jego nastawa powinna być jakoś procentowo ustawiona w stosunku do reduktora?No i sam reduktor na ile go ustawić?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Czy taki reduktor może być zainstalowany w domu czy musi być zaraz za wodomierzem czyli w moim przypadku w studzience przy ogrodzeniu? Będę też zakładał zespół filtrów i myślałem żeby ten reduktor dać za tą grupą filtrów. Będzie ok? Wrócę jeszcze do tego naczynia przeponowego- jego nastawa powinna być jakoś procentowo ustawiona w stosunku do reduktora?No i sam reduktor na ile go ustawić?
    Im wcześniej reduktor, tym lepiej. Filtry też mogą oberwać zbyt wysokim ciśnieniem. Do tego IMO warto reduktor wybrać z sitkiem - wyłapie najgrubszy syf.
    Jak nie masz specjalnych wymogów (osmoza, system nawadniania czy inne urządzenia zamontowane w domu), to bym reduktor ustawił na 3 bary.

    Ciśnienie wstępne ustawiasz tak

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Czy taki reduktor może być zainstalowany w domu czy musi być zaraz za wodomierzem czyli w moim przypadku w studzience przy ogrodzeniu? Będę też zakładał zespół filtrów i myślałem żeby ten reduktor dać za tą grupą filtrów. Będzie ok? Wrócę jeszcze do tego naczynia przeponowego- jego nastawa powinna być jakoś procentowo ustawiona w stosunku do reduktora?No i sam reduktor na ile go ustawić?
    Kieruj sie rozsadkiem. Reduktor ,jeżeli już w ogóle, w domu. Na zewnątrz może zamarznąć.Zaraz po głównym zaworze doprowadzającym wodę z wodociągów filtr sznurkowy, potem zawór zwrotny,jak wymagany, potem reduktor dobrany pod względem wydajności i ciśnienia jakie potrzebujesz. Pamiętaj że przy dużym poborze wody z sieci o temp.8 stopni filtr i reduktor będą się wychładzać i będzie na nich kondensować para wodna, więc nie montuj ich np. w wilgotnej piwnicy. Zawór bezpieczeństwa i ewentualnie reduktor oraz nastawy naczynia wzbiorczego dobierzesz dopiero po zamontowaniu manometru w obecnej instalacji który pokaże jakie ciśnienie masz w sieci.Zawór bezpieczeństwa zamontuj tam i w taki sposób że jak zadziała to upuszczona woda nie będzie miałą szans kogoś przypadkowo poparzyć i/lub zalać innych urządzeń pod napięciem np.pralki itp.
    pozdrawiam Tomraider.
    Ostatnio edytowane przez tomraider ; 29-12-2019 o 12:00

  11. #11

    Domyślnie

    A jak zamienię reduktor z grupą filtrów? Studzienka jest dość mała i wolałbym nie musieć tam już nic więcej montowac. Zrobiłbym tak:
    Zawór kulowy
    Reduktor
    Grupa filtrów
    Zawór kulowy
    Będzie ok?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    A jak zamienię reduktor z grupą filtrów? Studzienka jest dość mała i wolałbym nie musieć tam już nic więcej montowac. Zrobiłbym tak:
    Zawór kulowy
    Reduktor
    Grupa filtrów
    Zawór kulowy
    Będzie ok?
    Po co w ogóle Ci reduktor, za dużo masz kasy? Myślałem że zgodnie z tematem wątku interesujesz się głównie zaworem bezpieczeństwa.Jaki problem masz w ciśnieniem wody z sieci?
    Jakie ciśnienie?

  13. #13

    Domyślnie

    Jeżeli już to za wodomierzem musi być zawór antyskażeniowy.Reduktor cśnienia wskazany,w sieci mogą być skoki ciśnienia.Jak dopakuje 5atm to będzie kapać z ZB nie mówiąc o tym że przy wysokim ciśnieniu cierpi armatura.Montaż reduktora to raczej na dzień dzisiejszy standard a autor temat zrobi jak uważa
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 29-12-2019 o 13:08

  14. #14

    Domyślnie

    Z zaworem już wiem. Jakie jest ciśnienie to nawet nie wiem bo nigdy mnie to nie interesowało a nigdy też nie było jakiś problemów z wodą. O reduktor pytam, właśnie ze względu na brak wiedzy o ciśnieniu a tym samym nie wiem czy ciśnienie wstępne na naczyniu jest wystarczające. Jeżeli się da to pewnie ze wolałbym tego nie kupować ale jak inaczej to ogarnąć?

  15. #15

    Domyślnie

    W studzience jest zawór antyskazeniowy.

  16. #16

    Domyślnie

    Czy takie rozwiązanie będzie ok?
    Zawór kulowy
    Reduktor
    Grupa filtrów
    Zawór kulowy

  17. #17

    Domyślnie

    Możesz się przekonać jakie jest ciśnienie w sieci.Wystarczy wkręcić gdzieś w instalację manometr powiedzmy do 10bar Może się zdarzyć że ciśnienie może mieć większą wartość w nocy kiedy jest mniej użytkowników.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Z zaworem już wiem. Jakie jest ciśnienie to nawet nie wiem bo nigdy mnie to nie interesowało a nigdy też nie było jakiś problemów z wodą. O reduktor pytam, właśnie ze względu na brak wiedzy o ciśnieniu a tym samym nie wiem czy ciśnienie wstępne na naczyniu jest wystarczające. Jeżeli się da to pewnie ze wolałbym tego nie kupować ale jak inaczej to ogarnąć?
    Nie znając ciśnienia sieci nie dobierzesz nastaw naczynia wzbiorczego i nie dobierzesz zaworu bezpieczeństwa. Manometr kup i zamontuj.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Jeżeli już to za wodomierzem musi być zawór antyskażeniowy.
    Nie musi. chyba że wodociągi od tego uzależniaja dostawę wody a to rzadkość. montowanie zaworów antyskażeniowych czy reduktorów to fajna dobrze płatna fucha dla instalatorów.

    [
    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Reduktor cśnienia wskazany,w sieci mogą być skoki ciśnienia.
    Wodociagi miewają skoki ciśnienia ale zawsze są to spadki a nie wzrosty.

    [
    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Jak dopakuje 5atm to będzie kapać z ZB
    nie mówiąc o tym że przy wysokim ciśnieniu cierpi armatura..
    Z ZB nigdy nie może nic kapać bo zarośnie syfem i może nie zadziałać prawidłowo, kapanie to dowód na żle zrobioną instalację i/lub żle dobrane i ustawione naczynie wzbiorcze.
    Jaka to armatura cierpi od ciśnienia 5 atm?

    [
    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Montaż reduktora to raczej na dzień dzisiejszy standard a autor temat zrobi jak uważa
    Masowe naciąganie klientów to w dzisiejszy czasach to standard, kuzynce instalator zaproponował montaż zaworu antyskażeniowego na gotowo za 380 zł uzasadniając potrzebę jego montażu taką oto bajką że będzie mniejsze zużycie wody w domu.
    pozdrawiam Tomraider.

  20. #20

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za pomoc. Zacznę od sprawdzenia jakie jest ciśnienie w sieci a potem sie zobaczy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony