dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Wodociagi miewają skoki ciśnienia ale zawsze są to spadki a nie wzrosty.
    Montowałem reduktor u klienta który miał wzrosty cisnienia w sieci do 7-8 bar. Niestety pekł mu przez te wzrosty klosz filtra BB20 (przezroczysty)
    Czyli sa i spadki (czesciej) ale są i wzrosty.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Nie musi.
    Musi.
    Rozporządzenie w sprawie WT:

    § 113.
    [...]
    7. Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, zgodnie z wymaganiami dla przepływów zwrotnych, określonymi w Polskiej Normie dotyczącej zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym.
    [...]
    § 115.
    [...]
    2. Za każdym zestawem wodomierza głównego od strony instalacji należy zainstalować zabezpieczenie, o którym mowa w § 113 ust. 7.


    I taki wymóg dostajesz w warunkach przyłączenia od wodociągów. U mnie konkretnie zapis wyglądał tak:
    9. Po odbiorze przyłącza i podpisaniu umowy na dostawę wody, zostanie zamontowany i oplombowany wodomierz. Wodomierz zamontować zgodnie z PN-91/M-54910. Po otwarciu zasuwy odcinającej , będzie możliwa dostawa wody do nieruchomości. Pobór wody z pominięciem licznika i bez umowy traktowany będzie jako nielegalny.
    Zestaw wodomierzowy do zamontowania wodomierza 3/4" (Dn 20mm)-2,5 m3/h, L=130mm, składający się w kolejności z: zaworu odcinającego, konsoli do zamontowania wodomierza typ SMART APATOR POWOGAZ ze śrubunkami, zaworu spustowego, zaworu odcinającego, zaworu antyskażeniowego (zgodnie z PN-92/B-01706) lub inny odpowiedni przy większej średnicy przyłącza, zakupiony i zamontowany wodomierz musi posiadać: ważną legalizację, NIENARUSZONĄ PLOMBĘ , KARTĘ GWARANCYJNĄ LUB DOWÓD ZAKUPU.


    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Wodociagi miewają skoki ciśnienia ale zawsze są to spadki a nie wzrosty.
    Oczywiście, że bywają wzrosty. I strzelają ludziom wężyki. Oczywiście zwalają na wężyki, bo nie wiedzą nawet, że winne są wodociągi.


    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Jaka to armatura cierpi od ciśnienia 5 atm?
    Przepisy dopuszczają do 6atm. Ale jak weźmiesz do ręki niejeden filtr czy komponent systemu nawadniania ma Ciśnienie wody do 3,5 bar.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-12-2019 o 16:43

  3. #23

    Domyślnie

    Założyłem manometr i przez prawie godzinę wskazywał 5,5 bar bez żadnych znaczących skoków. Czy jeżeli faktycznie takie mam ciśnienie w sieci to zawór bezpieczeństwa 6 bar będzie ok? Będę jeszcze obserwował ten manometr zwłaszcza w nocy jestem ciekawy wskazań.

  4. #24

    Domyślnie

    W naszych wodociagach zawór antyskazeniowy jest obowiazkowy

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Dzięki wszystkim za pomoc. Zacznę od sprawdzenia jakie jest ciśnienie w sieci a potem sie zobaczy
    Nie sprawdzisz. Chyba, że zainstalujesz jakiś czujnik elektroniczny z zapisywaniem historii. Skoki ciśnienia nie są częste - a skutki bywają bolesne.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Montowałem reduktor u klienta który miał wzrosty cisnienia w sieci do 7-8 bar. Niestety pekł mu przez te wzrosty klosz filtra BB20 (przezroczysty)
    Czyli sa i spadki (czesciej) ale są i wzrosty.
    Klient miał nieprawidłowo dobrana obudowę filtra wody, istnieją na 6 , 8 i więcej barów , lub obudowa miała wadę fabryczną lub przez nieprawidłowe odkręcanie lub zakręcanie została osłabiona i pękła. Reduktor nie zabezpiecza obudowy filtra , gumowych wężyków w metalowym oplocie i innych elementów instalacji wodnej przed tzw. ,,uderzeniu wodnym'' które jest gwałtownym skokiem ciśnienia zazwyczaj po uruchomieniu wodociągu po awarii. Stale wysokie ciśnienie w wodociągach jest niezwykle rzadkie i graniczy z cudem.Ludzie płacą za kubiki wody a nie za ich ciśnienie więc wodociągi podają wodę na najniższym możliwym ciśnieniu dzięki czemu oszczędzają swój prąd, pompy ,zawory, reduktory i rury doprowadzające wodę do klienta. Zatem montując reduktor nie zabezpieczyłeś faktycznie klienta przed uderzeniem wodnym, pewnie nie zmieniłeś obudowy na bardziej wytrzymałą i nie wymieniłeś wszystkich wężyków w instalacji , tak więc dałeś mu złudne poczucie bezpieczeństwa. I pewnie wziąłeś za to pieniądze. Ja bym się taką robotą raczej publicznie nie chwalił a już na pewno nie próbował pouczać innych na FM.
    pozdrawiam Tomraider.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Musi..
    Z Tobą kolego nie dyskutuję bo jesteś, ze względu niski poziom kulturalny i merytoryczny swoich wypowiedzi, na mojej liście ignorowanych ,o czym jak widzę zapomniałeś więc Ci przypominam.
    pozdrawiam Tomraider.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Klient miał nieprawidłowo dobrana obudowę filtra wody, istnieją na 6 , 8 i więcej barów , lub obudowa miała wadę fabryczną lub przez nieprawidłowe odkręcanie lub zakręcanie została osłabiona i pękła. Reduktor nie zabezpiecza obudowy filtra , gumowych wężyków w metalowym oplocie i innych elementów instalacji wodnej przed tzw. ,,uderzeniu wodnym'' które jest gwałtownym skokiem ciśnienia zazwyczaj po uruchomieniu wodociągu po awarii. Stale wysokie ciśnienie w wodociągach jest niezwykle rzadkie i graniczy z cudem.Ludzie płacą za kubiki wody a nie za ich ciśnienie więc wodociągi podają wodę na najniższym możliwym ciśnieniu dzięki czemu oszczędzają swój prąd, pompy ,zawory, reduktory i rury doprowadzające wodę do klienta. Zatem montując reduktor nie zabezpieczyłeś faktycznie klienta przed uderzeniem wodnym, pewnie nie zmieniłeś obudowy na bardziej wytrzymałą i nie wymieniłeś wszystkich wężyków w instalacji , tak więc dałeś mu złudne poczucie bezpieczeństwa. I pewnie wziąłeś za to pieniądze. Ja bym się taką robotą raczej publicznie nie chwalił a już na pewno nie próbował pouczać innych na FM.
    pozdrawiam Tomraider.
    Ale o co Tobie chodzi, napisałes ze nie ma wzrostów, owszem są, w czym problem? Wezyków nie wymieniałem, nie ja je instalowałem. Dostałem zlecenie na montaz reduktura i go zainstalowałem. Resztę niech wymienia ten który montował. Poza tym te wzrosty były tylko czasowe, pozniej poprawiono cisnienie w sieci na ok 4 atm. Podaj przyklad klosza przezroczystego o wymiarze BB20 na 8 i wiecej barów.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Podaj przyklad klosza przezroczystego o wymiarze BB20 na 8 i wiecej barów.
    Pierwszy z brzegu na 8 bar https://www.hydromario.pl/filtr-wody...lad-p-768.html , na 11 bar https://dbamowode.pl/pl/p/Obudowa-10...-goracej-1/345 do zimnej wody też się nada . Poszukaj a znajdziesz dużo więcej i nie koniecznie za milion dolarów.
    pozdrawiam Tomraider.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Pierwszy z brzegu na 8 bar https://www.hydromario.pl/filtr-wody...lad-p-768.html , na 11 bar https://dbamowode.pl/pl/p/Obudowa-10...-goracej-1/345 do zimnej wody też się nada . Poszukaj a znajdziesz dużo więcej i nie koniecznie za milion dolarów.
    pozdrawiam Tomraider.
    Ani jeden ani drugi nie jest kloszem przezroczystym BigBlue20" a taki tak był zainstalowany i taki miał byc po naprawie. Tak chciał klient i wszelkie tłumaczenia na nic sie zdały. Masz na upór klient jakas radę, chetnie posłucham.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    . Masz na upór klient jakaś radę, chętnie posłucham.
    Oczywiście że na upartego klienta nie chcącego słuchać rzeczowych argumentów nie ma rady. Takiego to tylko, jak mawia Pażdzioch z Kiepskich , za jądra i na latarnie .
    pozdrawiam Tomraider.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Oczywiście że na upartego klienta nie chcącego słuchać rzeczowych argumentów nie ma rady. Takiego to tylko, jak mawia Pażdzioch z Kiepskich , za jądra i na latarnie .
    pozdrawiam Tomraider.
    Dlatego czasem warto sie wstrzymac z krytycznymi uwagami przed zapoznaniem z całokształtem problemu. Oczywiscie nie da sie wszystkiego opisac w kilku zdaniach. Z tymi jadrami to zbyt drastyczne, klient płaci, klient wymaga (inaczej, ma swoje przemyslenia)

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomraider Zobacz post
    Z Tobą kolego nie dyskutuję bo jesteś, ze względu niski poziom kulturalny i merytoryczny swoich wypowiedzi, na mojej liście ignorowanych ,o czym jak widzę zapomniałeś więc Ci przypominam.
    pozdrawiam Tomraider.
    Lista ignorowanych działa tak, że nie wyświetlają sie posty od osób znajdujących się na niej. A Ty nie tylko czytasz, ale również niemerytorycznie odpisujesz.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Założyłem manometr i przez prawie godzinę wskazywał 5,5 bar bez żadnych znaczących skoków. Czy jeżeli faktycznie takie mam ciśnienie w sieci to zawór bezpieczeństwa 6 bar będzie ok? Będę jeszcze obserwował ten manometr zwłaszcza w nocy jestem ciekawy wskazań.
    Przy tak wysokim ciśnieniu zamontowałbym reduktor.Wraz ze wzrostem temp.rosnie ciśnienie i wg.mnie po podgrzaniu wody będzie kapać z tego 6barowego Z B a nie można dać zaworu bezpieczeństwa o większym ciśnieniu bo nie pozwala na to instrukcja producenta podgrzewacza wody.Nad czym tu w ogóle się zastanawiać,150zl idzie przeżyć,to jeszcze nie majątek
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 03-01-2020 o 14:01

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony