dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 61
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cena za stolarkę, rolety i klimę (tu również za używanie), jak to przeszklenia od południa, wyrwą z butów. Jak nie wygrałeś w Lotto jakiejś kumulacji, to zanim przyklepiesz koncepcję zrób wycenę.

    Koszt stropu też może zaskoczyć.
    Dzięki za info.

    Jak oceniłbyś sytuację w takim pakiecie:
    - Przeszklenia planuję od północy,
    - raczej bez rolet,
    - klimy też nie planuję na ten moment.

    Stropu też się obawiam bo planowałem skorzystać z Rector...
    Pan z którym konsultowałem wstępnie wycenę stropu jakiś czas temu mówił mi, że wszystko zrobią do 85zł za m2 (tylko nie dopytałem czy to jest netto czy brutto, więc na pewno do tego wrócę...). Nie liczę betonu/zbrojenia.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Jak oceniłbyś sytuację w takim pakiecie:
    - Przeszklenia planuję od północy,
    - raczej bez rolet,
    - klimy też nie planuję na ten moment.
    To dwa zaskoczenia odpadną. Dalej wyceń okna przed przyklepaniem koncepcji.
    Pamiętaj też, że przyzwoity mur z ociepleniem będzie miał o jakieś 0,6-0,7 W/m2K mniejsze straty. Co przy 30m2 daje przy -20* ponad 750W więcej strat. Niby nie tak dużo - ale w sezonie grzewczym trochę się tych kWh uzbiera. Z kolei mniej przeszkleń od innych stron świata to małe zyski słoneczne i sumarycznie i źródło ciepła potrzebne mocniejsze, i złotówek co sezon więcej wyleci.


    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Stropu też się obawiam bo planowałem skorzystać z Rector...
    Pan z którym konsultowałem wstępnie wycenę stropu jakiś czas temu mówił mi, że wszystko zrobią do 85zł za m2 (tylko nie dopytałem czy to jest netto czy brutto, więc na pewno do tego wrócę...). Nie liczę betonu/zbrojenia.
    Tu porozmawiaj z konstruktorem jak musiałoby być zaprojektowane, żeby na sporej rozpiętości nie było żadnego podparcia. Raczej cieplej myślałbym o monolicie.

  3. #43

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen za odpowiedź - tak planowałem i rozmawiałem z architektem, że sprawdzimy to na późniejszym etapie jak będzie wsad do wyceny.
    Zależy mi na dwóch rzeczach, wiedzy że będę w stanie samodzielnie to wykonać, a po drugie, że mnie stać.

    W planie zagospodarowania przestrzennego istnieje taki zapis:
    4. 6) 6m od krawędzi jezdni i pozostałych dróg i ulic.
    6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach odległości, o których mowa w ust. 4 i 5 mogą zostać zmniejszone po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego zarządu drogi.


    W mojej interpretacji z powyższych zapisów wynika, że drogi wewnętrzne również nakładają obowiązek odsunięcia budynku o 6m od krawędzi jezdni jednak chciałby zapytać czy na pewno?


    Obecnie dużo czytam na temat płyty fundamentowej ponieważ za niedługo przyjdzie się zdecydować w jakim kierunku pójść w kwestii fundamentów.
    Jestem pewien, że doradzi mi architekt z konstruktorem jednak chciałbym być świadomy w podejmowanej decyzji i wiedzieć co mnie może czekać.
    Tutaj ponownie oprócz kosztów dochodzi kwestia samodzielnego wykonania i chcę tą "fundamentalną" kwestię dobrze rozważyć. Idąc za przykładem kolegów z forum, których dzienniki wertuje nieustannie -> wybrałbym płytę. Jednak nie można tego przełożyć 1:1 bo komuś się dobrze sprawdziło, u mnie warunki są inne więc też i inny wsad do podjęcia decyzji pod kątem ekonomicznym i możliwym do wykonania solo.


    Mam pytanie czy taka wkopana płyta fundamentowa ma sens biorąc pod uwagę moją sytuację na działce ze spadkiem i z warunkami geotechnicznymi?
    Czy ktoś realizował płytę fundamentową na działce ze spadkiem? Co zrobilibyście na moim miejscu?
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:08

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Mam pytanie czy taka wkopana płyta fundamentowa ma sens biorąc pod uwagę moją sytuację na działce ze spadkiem i z warunkami geotechnicznymi?
    Czy ktoś realizował płytę fundamentową na działce ze spadkiem? Co zrobilibyście na moim miejscu?
    Oczywiście że ma sens. Nie wiem jaką masz strefę przemarzania, ale przy ławach musiałbyś od tego najniższego narożnika wkopać się jeszcze 80cm w dół, albo kombinować z ławami schodkowymi w głąb domu (IMO to bez sensu i duuużo z tym zejdzie). Jeżeli byś kopał te dodatkowe 80cm to zobacz jaką byś miał skarpę w najdalszym miejscu, nie widać tego ale pewnie wysoką!. Jak w wykopie bedzie dobry grunt to tak naprawde przejedziesz zagęszczarką 2x i możesz działać. Ja bym dał pod płyte 10cm XPS i na ściany do poziomu gruntu też dyche, później już normalnie 20cm elewacyjnym.
    Czekam na więcej wizualizacji bo zapowiada się ciekawy dom. A poniżej pare fot które ostatnio mi wpadły w oczy i pomyślałem że Ci pokaże:



    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  5. #45

    Domyślnie

    @sebcioc55
    Wow, właśnie się zastanawiam nad elewacją z drewna lub czegoś podobnego tylko nie wiem czy mnie będzie stać.
    Ten słup ma elewację z betonu architektonicznego?
    Budynek, który podrzuciłeś prosta forma, a ma w sobie coś takiego co przykuwa wzrok... zapisany na dysk do inspiracji.
    Dzięki, że się podzieliłeś znaleziskiem.

    Jeszcze tematu tradycyjnych fundamentów nie zgłębiałem tylko ugryzłem temat płyty, a przeczytanych stron na forum można już liczyć w setkach.
    Rozmyślałem nad tym czy można dać mniej jak 20cm XPS bo mnie pewnie by to zjadło kosztowo jak jeszcze będzie trochę budynku w ziemi.
    Myślisz, że 10cm "styknie" będzie to jakiś kompromis między energooszczędnością, a kosztem inwestycji?
    Burty płyty też z 10cm?

    Moje warunki gruntowe:
    30~40cm warstwa gleby, poniżej pył twardoplastyczny. Wód gruntowych do 3m brak.
    Dokładny opis po badaniu gruntu jest na drugiej stronie tego tematu.
    Strefa przemarzania II czyli 1 metr.

    Znalazłem w jednym z tematów na forum, że jeden z użytkowników użył taki XPS:

    Nie linkuję bo nie wiem czy można podrzucać sklep.

    Zakładając powiedzmy 86m2x0.1m=8.6m3 płyty na xps pod płytę wyjdzie:
    3785 zł brutto

    Jeszcze niestety nie jest tak rozeznany w kosztach samej płyty i mało wiem o fundamentach tradycyjnych.
    Chciałbym porównać sobie kosztowo jakby to u mnie mogło wyglądać w dwóch wariantach.
    Na pewno ten temat dobrze zgłębię, bo czytając Twój dziennik trafiłem na takie zdanie, żeby przejmować się najbliższym etapem i uczyć się na bieżąco następnych. Nie wiem czy dalej byś taką tezę wystawił, jednak jak ją przeczytałem trochę mi poustawiała priorytety bo można się pogubić w tym wszystkim.

    Czy możecie polecić jakieś informacje w pigułce o porównaniu obu fundamentów aby łatwo na moim przykładzie porównać zgrubnie szacunkowe koszty obu wersji?

    Czy planując garaż w budynku zmienia to coś dla części płyty fundamentowej z takim przeznaczaniem?
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 30-03-2020 o 20:19 Powód: cenzura sklepu

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Ten słup ma elewację z betonu architektonicznego?
    to zwykły beton po prostu zaszalowany głądkimi płytami i dobrze zawibrowany

    Czy możecie polecić jakieś informacje w pigułce o porównaniu obu fundamentów aby łatwo na moim przykładzie porównać zgrubnie szacunkowe koszty obu wersji?

    Czy planując garaż w budynku zmienia to coś dla części płyty fundamentowej z takim przeznaczaniem?
    1. Porównanie kosztów obu rozwiązań na necie jest dużo. Jeżeli będziesz miał przez środek budynku jakieś ściany nośne to zwykły fundament przy takich samych parametrach izolacyjności cieplnej będzie po prostu droższy. No i zobacz ile kg muszą przenieść Twoje plecy przy ławach a ile przy płycie? Jeżeli chcesz robić wszystko sam to uwierz mi że to ma znaczenie. Jeżeli robisz tylko fundament to możesz się nadwyrężyć, potem sobie odpoczniesz. Jezeli na początku się nadszarpniesz to później będzie nieciekawie. Mówie to z własnego doświadczenia bo niedawno miałem problem z mięśniem czworobocznym i prostownikiem i nie było za fajnie. Betonu przy obu rozwiązaniach będzie prawie tyle samo, z tym że przy płycie pompa jest 1x, a przy ławach 2x. No i czas, kurde płyta na pewno bedzie szybsza, jak Ci się śpieszy to wypożycz wiązarke do zbrojenia to sam zrobisz płyte w 2 tyg.
    2. Garaż chyba nic nie zmienia w płycie, bo to będzie na piętrze tak? Na pewno garaż na piętrze zmieni strop. Na takie pytania odpowie Ci tylko konstruktor który to policzy, na forum to wróżenie z fusów.

    p.s. z tymi etapami to trzeba sie przygotować na bierzący etap, robić i w trakcie myśleć o nastepnym. Z czasem przychodzi doświadczenie i widząc/robiąc coś patrzysz na 3 etapy do przodu, ale na początku musisz sie skupić na tym co jest tu i teraz. Kończysz pewien etap i jedziesz dalej. Będę kibicował.
    p.s.2 elewacja drewniana jest super, ale swoje kosztuje
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  7. #47

    Domyślnie

    @sebcioc55
    1. Tak będą nośne ściany przez środek budynku więc myślę, że płyta tutaj wygrywa tylko pytanie czy inne uwarunkowania jej zastosowania u mnie nie wykluczą.
    Myślałem o takiej wiązarce do zbrojenia GP-system, masz może z takim rozwiązaniem jakieś doświadczenia?
    Jest na tym filmie w akcji: https://www.youtube.com/watch?v=kph0_kwrrZY&t=1407s

    2. Odnośnie Garażu to wyglądałby on tak, że byłby w bryle budynku jednak bez "podpiwniczenia".
    Czy jest taka możliwość aby płyta fundamentowa była na dwóch poziomach?
    Jeżeli jest to mógłbym mieć płytę z XPS pod głównym budynkiem oraz płytę bez XPS pod garażem.
    Z tego co do tej pory wiem, wydaje mi się, że to rozwiązanie nie będzie możliwe, aby budynek był posadowiony w ten sposób jak napisałem wyżej.
    Próba nie strzelba więc pytam, może istnieje inne rozwiązanie.
    Pytanie czy są jakieś rozwiązania poza fundamentem schodkowym w takim wypadku?
    Zdaję sobie sprawę, że to dobierze konstruktor, jednak jak mu dam wytyczne, że chcę płytę to pewnie wtedy wyjdzie ona pod całym budynkiem, a pomieszczeń pod garażem nie planuje.
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:11

  8. #48

    Domyślnie

    Jeżeli macie czas i ochotę pomóc doświadczeniem to zapraszam pod te linki gdzie zadałem kilka nurtujących mnie pytań.
    Wybiegam sporo do przodu jednak jest to podyktowane tym aby zaakceptować koncepcję budynku, którą będą wiedział, że jestem w stanie zrealizować.
    Miłej niedzieli!

    Jako, że dziennik ma być już od pomysłu aż do wykonania to linkuje dla potomnych to nad czym rozmyślałem na tym etapie.
    Tak, żeby później nie było, że nie poruszyłem każdego kamienia przed ostatecznymi decyzjami.

    1. Dach:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...93#post7931993
    2. Strop
    https://forum.muratordom.pl/showthre...44#post7932044
    3. Fundament
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7931122

    Jak tak czytam dzienniki samorobów to wielu nie ma nic wspólnego z budowlanką, a na budowie proffesional.
    Także też wrzucam na przyszłość jak się uda, żeby było widać, że na dyplom samoroba trzeba przerobić trochę materiału.
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:14

  9. #49

    Domyślnie

    Witam,

    pytanie techniczne mam dwie opcje co do fundamentów:
    1. Dwie płyty fundamentowe (też opcja płyta + ławy pod garażem), wtedy garaż + wiatrołap oddylatowany od budynku. Wszystko połączone jednym dachem.
    2. Fundamenty schodkowe i wszystko na jednym.

    Co myślicie jak to optymalnie rozwiązać technicznie?
    Czy pchać się w dwie płyty, bo na jednej tego się nie zrobi?
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:34

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Ja bym stawial na płyte pod czescia mieszkalna izolowaną od spodu, a pod garazem zwykle lawy i tam bym nie izolował od spodu, o chyba pod garazem nic nie bedzie ogrzewane? Kwestia tylko tego wspolnego dachu, co na to konstruktor? Wczesniej pokazywales dsch plaski nad garazem?
    Moim faworytem byla by izolowana plyta pod domem, garaz szkieletowy na zwyklych fundamentsch jezeli ma byc podpiwniczony, a jezeli nie to na lekkiej płycie. Podobne rozwiązanie ma u siebie Daniellos - zerknij do niego.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Ja bym stawial na płyte pod czescia mieszkalna izolowaną od spodu, a pod garazem zwykle lawy i tam bym nie izolował od spodu, o chyba pod garazem nic nie bedzie ogrzewane? Kwestia tylko tego wspolnego dachu, co na to konstruktor? Wczesniej pokazywales dsch plaski nad garazem?
    Moim faworytem byla by izolowana plyta pod domem, garaz szkieletowy na zwyklych fundamentsch jezeli ma byc podpiwniczony, a jezeli nie to na lekkiej płycie. Podobne rozwiązanie ma u siebie Daniellos - zerknij do niego.
    Hej dzięki za informację. Widziałem realizację Daniellosa i bardzo mi się podoba.
    To jest praktycznie jedna z dwóch rzeczy jakie dałyby mi większy spokój przy moim projekcie:
    1. Dach dwuspadowy prosty i bez okapów

    2. Płyta fundamentowa pod domem plus garaż z płaskim dachem na osobnym fundamencie.
    Próbowałem dodzwonić się do starostwa jednak nikt nie odbiera. Dwa domy jakie widziałem w okolicy gdzie dach jest płaski nad garażem w bryle budynku mają na tym garażu taras. Jeden z takich domów powstał dla pary bogatych architektów wnętrz i jest ogromny, a drugi wydaje się być również kosztowny w budowie.
    Pozostałe garaże jakie widziałem miały dachy ze spadem 37-45 stopni taki jaki jest wymagany w miejscowym planie zagospodarowania.

    Nie chcę iść też w osobny budynek blisko domu ponieważ nie chciałbym wydłużyć procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.
    Podejrzewam, że te płaskie dachy wymagały specjalnej zgody i mi się nie uśmiecha czekać dodatkowy czas z ryzykiem, że ja takiego pozwolenia nie dostanę.

    Dzwoniłem do dwóch polecanych ekspertów na forum:
    konstruktor:
    Opinia taka, żeby zrobić sobie szczelne pudełko betonowe na płycie fundamentowej. Garaż oddylatowany na ławach schodkowych lub osobnej plycie.
    Pod jednym dachem powinno się dać zrobić bo konstrukcja drewniana (z tego co pamiętam dach na przegubach - może źle zapamiętałem).
    Dwie płyty na dwóch poziomach da się zrobić jednak jest to wyzwanie techniczne i odradzał mi ponieważ wykonawcy by mi to źle zrobili.
    Nie mówiłem, że chcę robić sam.

    firma zajmująca się płytami:
    Nie rezygnować z płyty i robić płytę pod całością, a pod garażem wzmocniony strop. Nie robili płyty dwupoziomowej połączonej.

    //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
    Ostatnio wraz z żonką zrobiliśmy palisadę hehe. Wbijaliśmy stemple budowalne w ziemie.
    Taki efekt:

    Zakupiłem stemple zaimpregnowane i zaostrzone.
    Zdecydowałem się na już zrobione przez kogoś zamiast samemu je okorować i impregnować ponieważ nie miałbym po prostu gdzie tego zrobić.
    Obecnie wynajmuję kawalerkę więc trzeba dopiero zbudować na działce zaplecze.
    Nie wiem jak długo będzie trwała budowa i pomimo tego, że to będzie ogrodzenie tymczasowe dbaliśmy o estetykę wykonania.
    Zrobiliśmy to w ten sposób, że słupki narożne wkopaliśmy jakieś 80cm, a pozostałem tak po 60cm. Większość jest stabilna, kilka do poprawy bo zeszło prawie cały dzień. Najlepsze, że akurat u sąsiada były te słupki montowane przy użyciu wiertnicy spalinowej i to mi pokazało, że robiąc ekipą jest znacznie szybciej jednak estetyka leży. Dla siebie robi się starannie.
    Robiłem w ten sposób:
    2 słupki narożne na mojej działce jednak jak najbliżej granicy.
    Rozciągałem sznurek murarski między słupkami jak najbliżej podłoża i wbijałem kliny drewniane co 3m.
    Można użyć do tego spokojnie drewna podpałkowego z castoramy za 10zł cały worek (później użyliśmy go do rozpalenia grilla więc nic się nie zmarnuje).
    Ważne to mierzyć od środka słupka do środka, wtedy faktycznie będzie równy rozstaw.
    Jak już powbijacie kliny to sznurek polecam przewiązać na górę słupków narożnych wtedy można łapać środek słupa jak się go ustawia.
    Wierciłem otwory w ten sposób, że z 50cm wyciągałem wiertnicą, a 10cm spulchniałem czyli kreciłem wiertnicą, a potem lewe obroty w waszych ręcach, żeby ziemia została w dołku.
    Dzięki temu mogłem wbić słupek młotkiem 2kg i dużo stabilniej się dzięki temu trzymał.
    Ziemie dopychaliśmy jednym z drewienek podpałkowych i ubijaliśmy młotkiem koło słupka tak aby zrobić kilka warstw utwardzonych.


    Koszty:
    Wiertnica ręczna 15cm średnicy: 60 zł
    Młotek 2kg "młotek ślusarski: 45zł (ja dałem rade takim dobić i podejrzewam, że młot 5kg mógłby się lepiej sprawdzić)
    Sznurek murarski: 16zł
    Drewno podpałkowe: 10zł
    Stemple okorowane, zaimpregnowane i zaostrzone około 10cm średnicy, 2,30~ wysokość: 12.50 zł sztuka
    Transport stempli: jakieś 40 zł
    Pomoc przyjaciela: bezcenne/Flaszka

    Słupki po prostu wbijaliśmy w ziemię, bez żadnego betonu czy obsypywania kamieniami - myślicie, że jest spoko?

    Jeszcze nikomu nie pokazywałem tego dziennika, jednak pragnę podziękować tutaj mojemu koledze Matiemu, za to, że sam z siebie przyjechał do nas koło godziny 18:00 i pomógł. Spadł nam z nieba bo już wątpiłem, że damy radę zrobić wszystko jednego dnia. Bez niego absolutnie by się nie udało - co dwóch chłopów to nie jeden. Jeden majster kręci drugi ustawia słupki i idzie robota. Pomimo tego inwestorka również dzielnie ustawiała słupki i utwardzała ziemię dookoła nich.

    Tutaj też chcę wszystkich ostrzec, że nie wierzcie w poradniki internetowe, że całe ogrodzenie zrobicie w 4 godziny samemu!
    7 ar wstawić stemple nam zeszło 11h i to na 3 strony bo jednej mamy pastucha (posadzone ziemniaki).

    Zostało zrobić na narożnikach zastrzały, macie jakiś pomysł z czego to zrobić tanio, a dobrze?
    Kolejny etap to będzie naciągnięcia siatki i przybicie skoblami. Czekamy na dostarczenie.
    Następnie brama tymczasowa, a następnie utwardzić podjazd.



    Tymczasowe utwardzenie podjazdu na budowę mój plan:
    Wykop na głębokość 0,30m - łopata ręcznie, może z pomocą znajomego lub dwóch.
    Na dół jakaś geowłóknina, pytanie czy przy tymczasowym jest sens.
    Przy podjeździe myślę o krawężnikach betonowych aby oddzielić tłuczeń od trawnika tak abym mógł spokojnie trawę skosić kosą spalinową bez obawy, że dostanę kamieniem w czoło.
    Jaki zasięg ma pompa z betonem? Mam zamiar utwardzić tymczasowo szerokość 6m, a zasięg taki bezpieczny przydałby się z 22m aby wszędzie sięgnąć.

    Pytanie czy taki utwardzony podjazd na 3m w głąb działki wystarczy? Nie planuję głębiej utwardzać ponieważ na 5,5m zacznie się juz budynek więc licząc, że do okola fundamentów z 2m odkopię to mamy bufor 0.5m.

    Dzięki każdemu za dotarcie do końca posta, wiem, że tematów dużo się przewineło. Jak ktoś ma ochotę wypowiedzieć się w jednym z nich, a resztę zignorować to jak najbardziej zachęcam bo po to jest ten dziennik.
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:27

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Nie pisz tyle na raz tylko rozbijaj na kilka dni

    Może taras nie jest zabroniony w MPZP? Dlatego oni mają płaski dach nad garażem. Bo nie nazywa się to "dach" tylko "taras"

    Słupki w zależności od impregnacji wytrzymają 5-10 lat. Można je montować bezpośrednio w ziemi. Sam tak miałem ogrodzenie tymczasowe. Po 3 latach bez wysiłku część z nich osadzonych w wilgotnych miejscach łamała się w gruncie
    Czemu nie wziąłeś betonowych?

    Ja myślałem o bloczkach szalunkowych, ale pozostałem przy decyzji o wylewaniu ścian z litego betonu wodoodpornego. Myślę że praca przy szalunkach drewnianych bedzie lżejsza, a czasowo i kosztowo wyjdzie podobnie.

    Dobry podjazd to podstawa, żeby ci później i tak koparka albo wywrotki nie rozjechały działki.
    Dom musi być co najmniej 6 metrów od krawędzi jezdni. Uwzględnij to przy swoich 5,5m. MPZP nie narzuca jakiejś linii zabudowy?
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    … Nie chcę iść też w osobny budynek blisko domu ponieważ nie chciałbym wydłużyć procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.
    - to raczej nie ma znaczenia ( wydłużenie procedury ). Jeśli w planach inwestycyjnych są dwa budynki, to mogą być w jednym projekcie budowlanym, co raczej jest przyspieszeniem procesu zatwierdzania projektu, ponieważ jest np. jeden projekt zagospodarowania działki, a nie dwa projekty.

    … możliwość wykosztowania przestrzeni nad garażem w przyszłości
    - tak, tylko należy pamiętać, że w tej przestrzeni mogą być tylko ( zgodnie z przepisami ) pomieszczenia na czasowy pobyt ludzi ! Pomieszczenia „ na stały pobyt „ muszą być powyżej poziomu terenu przylegającego do budynku.

    … Nie rezygnować z płyty i robić płytę pod całością
    - płyta na pochyłą działkę się nie sprawdza ! zawsze „ wyskakuje ” jakaś ściana oporowa. Dwie płyty ( jedna nad drugą ) raczej nie mają uzasadnienia ekonomicznego. Jednym słowem pozostają ławy i solidne ściany fundamentowe lub ( 3 możliwość ) – fundamenty palowe i słupy na których opiera się podłoga podniesiona pierwszej kondygnacji. Przy pochyłych działkach nie ma prostych rozwiązań konstrukcyjnych, a te powinny wynikać z pracy projektanta konstrukcji, NIE z pomysłów wykonawców !!!
    - zawsze można „ wypłaszczyć „ teren tworząc od strony skarpy mur oporowy
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #54

    Domyślnie

    @Accel,

    zapomniałem o zastrzałach do słupków narożnych i bramy, aby odrazu domówic więcej materiału.
    Masz jakiś pomysł co mogę dokupić w miarę tanio i zrobić dobre zastrzały?
    Słupki mam o średnicy 10cm.

    Hmm wiesz co tak szczerze nawet nie wiedziałem, ze słupki betonowe wyszłyby podobnie bo sprawdziłem cenę...
    Wybierałem między stalą, a drewnem z tym, że nie mam jeszcze zaplecza więc postanowiłem zrobić drewniane ogrodzenie tymczasowe po swojej stronie granicy działki.

    5,5 zaznaczone na mojej działce wychodzi 6m od drogi więc powinno być okej, tak określił to architekt jednak wiadomo zobaczymy co będzie.

    @ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Wydaje mi się również, że będzie prościej zrobić fundamenty, może płytę dałoby się wykonać.
    Tyle, że wtedy wymiana gruntu i zagęszczanie co 30cm.

    Znalazłem taki artykuł:
    http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...ansywnych,9757



    "Ze względu na korzystne parametry mechaniczne iłów ekspansywnych, które występują w podłożu najczęściej w stanie półzwartym lub twardoplastycznym i charakteryzują się w stanie naturalnym wysoką spójnością oraz małą ściśliwością, w wielu sytuacjach wybór posadowienia bezpośredniego wydaje się byc najkorzystniejszy. Polskie Normy nie przewidują specjalnych zasad co do obliczeń fundamentów (...) zawiera instrukcja ITB[6]

    U mnie spójność: cu = 15,0 kPa
    Edometryczny moduł ściśliwości pierwotnej: Mo = 26,3 MPa
    moduł pierwotnego odkształcenia: Eo = 18,4 MPa




    "Zaleca się dylatowanie części obiektów o rożnych układach konstrukcyjnych, aby zapewnić niezależną ich pracę oraz stosowanie dylatacji wewnętrznych.
    Dotyczy to zwłaszcza posadzek piwnic które ze względu na mniejsze niż pod fundamentem obciążanie podłoża są bardziej narażone na pęcznienie gruntu.

    Znacznie większa tolerancję na nierównomierne odkształcenia podłoża mają płyty fundamentowe"

    Teraz mam trochę zagwozdkę, bo będzie piwnica oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:29

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - zamiast płyty / ław fundamentowych można zaprojektować / zrealizować "puszeczkę" betonową odpowiednio izolowaną termicznie i wodochronnie.
    - jedno jest pewne, ze takie zagłębienie kondygnacji to droga "impreza", ale też są działki, gdzie takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #56

    Domyślnie

    A co powiesz na takie połączenie, znalazłem na FB:


    Oraz Architekta, który buduje dom własnie połączenie ław+płyty fundamentowej:
    https://blog.poradnik-budowlany.com/...krok-po-kroku/
    https://www.facebook.com/architektmaciejkulesza/

    Tak tylko chcę wyczerpać absolutnie temat, żeby być pewien podjętej decyzji.
    Czy można połączyć ławy schodkowe+płytę fundamentową?

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    jak widać : da się połączyć jedno z drugim ! ( płyta + ściany fundamentowe ). Ja natomiast zwróciłem uwagę na dodatkowy wieniec w Przekroju budynku i biegnący na wys.-1,35m. Prawdopodobnie wynika z budowy ściany murowanej i obliczeń konstrukcyjnych ( w tym naporu ziemi na ścianę )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #58

    Domyślnie




    Drodzy forumowicze i eksperci dzisiaj stoję przed trudnym wyborem przed którym stało wiele osób przede mną!
    Ta deszczowa pogoda daje czas do przemyśleń i do końca tygodnia chciałbym zdecydować czy idę w płytę czy w ławy.
    Jeżeli ktoś może podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc wybrać rozsądnie kosztowo/realizacyjnie to bardzo proszę.
    Dzięki Sebciowi drąże ciągle temat płyty bo cały czas mam te bolące plecy z tyłu głowy.

    Zalety płyty to po mojej intensywnej edukcji: łatwiej zaizolować taką piwnicę na płycie fundamentowej, kwestia energooszczędności, czasu na wykonanie (wykopy nie mogą zamoknąć u mnie), równego osiadania oraz możliwość zrobienia ogrzewania już w płycie.
    Każdy z kim rozmawiam i znam na żywo radzi mi jednak zostać przy ławach bo to jest spadek terenu i nie ma co kombinować, dwa że płyta wydaje się być znacznie droższa. Możliwe, że mnie na płytę nie stać i to tylko moje marzenia, więc chciałbym ostatecznie się z nią pożegnać lub może przywitać, bo jednak wyjdzie taniej przy moim budynku?

    Dziękuję za dotychczasową pomoc i mam nadzieję, że może ktoś znajdzie czas i pomoże mi podjąć właściwą decyzję co do posadowienia budynku.
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 09-06-2020 o 00:31

  19. #59

    Domyślnie

    Więc... Ja także buduję nowo powstały dom na mega (jak dla mnie) zboczu. Problemem następnym który się okazał jest podchodząca woda. Po wielu rozmowach i przeczytaniu wielu artykułów i opinii moje opcje i plany na budowę są następujące - projekt małego domku "Prądnik DM-6143".
    - zrobiona na działce tak zwana półka pod płytę
    - z projektu wyrzucona piwnica i instalacja gazowa a reszta bez zmian
    - z powodu wyrzucenia piwnicy i instalacji gazowej przewidziana fotowoltaika na 4kW
    - decyzja na płytę fundamentową ze styropianem XPS
    - ściany z pustaka ceramicznego Leier 25 P+W docieplone styropianem 15 cm
    - dach blachodachówka (grubsza Polska - a nie Chińska)
    - elementy ozdobne pomiędzy oknami i wokoło drzwi - cegła ręcznie formowana postarzana z Cegielni Hoffmanowskiej
    - wykończenie w domu - tynki tradycyjne (podobno z płyty później ciężko cokolwiek powiesić na ścianie)
    - fotowoltaika zakupiona na Słowacji - sporo taniej tym bardziej że montaż po rodzinie
    - dodatkowy problem - konserwator zabytków (na szczęście chodzi tylko o ukształtowanie terenu) bo działka w ścisłym centrum miasta.
    W tym momencie na etapie zebrania wszystkich materiałów do budowy (koronowirus więc był brak możliwości na załatwienie jakiegokolwiek dokumentu ale za to był czas na gromadzenie materiałów i szukania ofert w dobrych cenach). Pomału kończę gromadzenie dokumentacji i przymiarki zaczynają się do postawienia płyty fundamentowej (firma wykonawcza lokalna).
    Z chęcią przyjmę opinie co do moich wypocin w zmianach oraz polecenia (choć już wiele wiem - bynajmniej tak mi się zdaje) jakich błędów się wystrzegać przy etapie płyty fundamentowej. Dodam że jestem samotny więc komentarze dlaczego taki mały domek proszę sobie darować - dla mnie wystarczający

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    omen89

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Piekary Śląskie
    Posty
    14

    Domyślnie

    U mnie spadek 3.2 metra na odległości 36 metrów.
    Z jednej strony wkopujemy się w grunt z drugiej robimy podbudowę z dolomitu.
    Wszystkich informacji juz nie pamietam. Aktualnie nie mam do tego głowy. Projekt leży i czeka na pozwolenie w starostwie.
    Z zaufanego źródła tylko wiem, że do polowy lipca dostane pozytywną decyzję.

    U mnie płyta bez izolacji na gruncie. Dom bez garażu pow zabudowy 112m2
    .

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony