dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ta jasne, architekt musi się zaprzyjaźnić. Co jeszcze może żoną na kolacje chodzić.

    Choćbyś niewiem jak wchodził w człowieka i tworzył ten projekt, to po latach i tak coś wyjdzie nie tak. Więc oprócz tego że należy rzetelnie podejść do projektu, to przede wszystkim należy zachować trochę dystansu, to tylko mały budynek mieszkalny

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Co jeszcze może żoną na kolacje chodzić.
    Dokładnie tak

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Wtedy jeszcze 0.7m zostaje pod ziemią (przy założeniu, że parter jest o wysokości 2.5m)
    a dlaczego parter ma mieć wysokość 2,5? bedize miał tyle ile chcesz.

    sebcioc55 na twoim rysunku jest garaż z płaskim dachem, w moich warunkach zabudowy jest wymaganie 35-45 stopni jeżeli chodzi o dachy.
    Pewnie by takie rozwiązanie ze względu na ten wymóg aż tak estetycznie nie wyglądało.
    Gdybym nie robił garażu, a otwartą wiatę zamkniętą z trzech stron czy wtedy również muszę ją budować zachowując minimalne odległości od granic działki?
    Jeszcze mam pytanie co do płyty fundamentowej, jak głęboko jest osadzona taka płyta na działce płaskiej?
    Jeżeli masz warunki zabudowy to dopytaj się w gminie czy można zrobić doklejony garaż z płaskim dachem (ja w warunkach na działkę którą mam obok mam to samo, a garaż z płaskim dachem doklejony do domu mogę zrobić) jeżeli dach skośny przeważa.
    Otwarta wiata może być przy granicy ale nie może być wiatą na samochód ani opał. Wtedy ją trzeba odsuwać o 3 albo 4m od granicy. Granica zabudowy też chyba wtedy obowiązuje.
    Płytę robisz też jak chcesz, ja bym zrobił tak aby parter (piwnica) była z 20-30cm nad terenem gdzie ma być taras, aby już nic na końcu nie podnosić terenu. Kolejna rzecz to fajnie by było jakby poddasze (parter) było na równo z drogą, wtedy z drogi dom by wyglądał jak parterówka z piwnicą, a tu wchodzisz na podwórko a tam niespodzienka.
    To trudna działka ale bardzo urokliwa, musisz to wykorzystać. Wg mnie ma więcej zalet niż wad, możesz mieć coś nietuzinkowego czego nie ma nikt inny. Więc warto poświęcić więcej czasu na prace projektowe/koncepcyjne. Widzę że sketchupa ogarniasz to zrób sobie pare wersji, np z wejściem od drogi albo od boku co też może być ciekawe. Pamiętaj też że przy wejściu do domu przez poddasze musisz dobrze rozplanować rozkład pomieszczeń. A może wejście od boku ale od razu na parter? No i najwazniejsze nie rób ściany kolankowej na poddaszu - po co ? Niestety trochę murowania Cię czeka, dlatego dobrą opcją jest własnie płyta fundamentowa.

    Wracając do koncepcji to podejrzyj to https://www.caandesign.com/single-fa...entre-village/ , a tak na prawdę to najlepiej by było jakbyś się wybrał na rekonesans gdzieś na urlop narciarski do austrii/szwajcarii i tam podejrzał rozwiązania, bo u nas w większości jest jeszcze zaściankowe podejście.

    Kaizen z wodą ma oczywiście ma trochę racji, ale musisz go wkopać bo niewkopanie oznacza pójście w górę i koszty. Jeżeli zwrócisz na to uwagę przy zagospodarowanie terenu to bedziesz spał spokojnie. Trzeba tylko wyobrazić sobie sytuacje gdzie bedzie wielka ulewa i po zboczu będzie płyneła rzeka - co trzeba zrobić aby ta woda omineła Twój dom. Wszystko jest do ogarnięcia.

    Kombinuj i wszystko tutaj wrzucaj im wiecej tym lepiej Powiem Ci że najfajniej by było jakbyś zrobił sobie model działki i robił domki z papieru/kartonu, tak najszybciej zmieniać koncepcje i wszystko ładnie widać w 3D, w sketchupie każda zmiana albo przesunięcie domu to dużo rzeźby na skośnej działce
    Kurde tak patrze na te moje wypociny w sketchupie i nijak garaż nie pasuje na tą działkę

    A może coś takiego? Garaż osobno i dom z większą ekspozycją na południowy zachód i wejście od parteru pomiędzy garażem a domem. Garaż na zgłoszenie





    i widok na wysokości oczu z drogi



    oraz widok z trawnika od północy



    nie wiem, może niepotrzebnie mieszam
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Można dom usytuowac najbliżej wjazdu jak się da. Wtedy cały ogród będziesz miał z jednej strony.
    Takie ukośne posadadowienie obu budynków mi się osobiście nie podoba. Balagan.
    Może taras taki okalajacy dom w kształcie litery L.
    Latem od północy miałbyś schronienie od słońca.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cześć Sakufate, super masz działkę - bardzo wymagającą ale....”TROCHĘ „ trzeba pokombinować i pracy włożyć, ale za to potem satysfakcja gwarantowana.
    Sam już zbudowałem i na ogół jestem bardzo pasywnym forumowiczem , ale twoje fajne widoki skłoniły mnie żeby też ci trochę nameszać.
    Mnie najbardziej przypadła do gustu ta twoja wersja, „Obróciłem budynek o 90 stopni by zobaczyć jak to wygląda’ - wtedy masz jednak południe i zachód działki dostępny i trochę energii ze słoneczka powinno ci do domu wpaść. Od północy domu waliłbyś jak najcieplejsze okna (fixy) dla doświetlenia i widoków , które tam masz. A garaż wcisnąłbym maksymalnie w południowo wschodnim rogu działki - wtedy zadziałałby trochę jako osłona od drogi. Po odjęciu od 27m 6 metrów na odbicie garażu od drogi i 4 m na odbicie domu od południowej granicy zostałoby ci 17 m na garaż i szerokość domu. Byłoby nawet z zapasem miejsca bo przyjmowałeś chyba dom o szerok 7m a garaż nawet dwustanowiskowy to byłoby jakieś 6x6 m. Można by pomyśleć o jakimś łączniku miedzy domem i garażem, przerwie 4 m miedzy domem i garażem (np żeby odprowadzić wodę, która tamtędy właśnie będzie chciała spływać- to jest ważna rzecz), można też poszerzyć dom lub łączyć te funkcje.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    liczą śię okna w elewacji, dach możesz mieć cały przeszklony
    Masz rację, pod warunkiem, że okno jest w dachu, którego spadek nie jest zwrócony w kierunku granicy działki.. Jeżeli okno jest w dachu, który zwrócony jest do granicy działki to odległość tego okna musi wynosić 4m od tej granicy



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WT.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	439011
    Ostatnio edytowane przez ETWB ; 05-01-2020 o 09:23

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ETWB Zobacz post
    Masz rację, pod warunkiem, że okno jest w dachu, którego spadek nie jest zwrócony w kierunku granicy działki.. Jeżeli okno jest w dachu, który zwrócony jest do granicy działki to odległość tego okna musi wynosić 4m od tej granicy
    A widzisz to tego nie wiedzialem. Z drugiej strony to nie za wiele zmienia bo trzeba zachowac odleglosc 4m pomiedzy oknem a granica, a rzadko ktore okno zaczyna sie na krawedzi ściany, wiec te 3-3,5m od granicy mozna dom spokojnie stawiac z samymi oknami w dachu.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Te 3 i 4 metry o których piszecie tyczy się granicy z działką budowlaną a nie drogową.

  9. #29

    Domyślnie

    @kamilb1987b
    Dzięki, że pokazałeś swój punkt widzenia może kiedyś uda się liznąć tą technologie.

    @Janekk1234
    Zmierzyłem ile mi tego wykopu mniej więcej wyjdzie m3 i ile muszę narzucić na działkę by podjazd mieć prosto jak sugeruje @sebcioc55

    Przy domu zorientowanym dłuższą ścianą do drogi wychodzi najgłębiej w ziemi 2.2252m x 12,4m x 6.9m - 190m3
    Najmniejsze wkopanie będzie wtedy gdzieś z metr więc szacuję, że tak ze 120m3 ziemi powinno wyjść.
    Jeżeli te obliczenia są z kosmosu to proszę naprostujcie mnie.



    Gdzieś to faktycznie trzeba będzie rozsypać, a najlepiej u siebie.

    Według tego co miałbym zasypać by wyrównać pierwsze 6m działki z poziomem drogi to wychodzi mi szacunkowo z 37,8m3.
    Obliczyłem to tak: 22*((6m*0.6m)/2)

    Obrazek pomiaru:




    Ile zgodnie z prawem można podnieść/wyrównać ziemią własną działkę?

    @key1
    Rozumiem twój punkt widzenia i dziękuję za to, że upewniasz się przed zabraniem mi części z tej przyjemności.
    Chcę podkreślić, że bardzo miło mi jest czytać każdy post i założeniem dziennika jest własnie już praca nad koncepcją.
    Dlatego proszę pisz śmiało.

    Co do Architekta to już go poszukuję i mam nadzieje, że będę mógł przedstawić jego wizję na forum.

    @sebcioc55
    Gdzieś przeczytałem, że minimum 2.5 metra musi być? Może to jakieś przedawnione informacje.

    Dzięki za info co do płaskiego dachu na garażu, na pewno dopytam na dniach.

    W projekcie który podlinkowałeś parter to ściana kolankowa plus dach:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...BoCuXYQAvD_BwE

    Jak wpłynie orientacyjnie na koszt budowy zbudowanie "pełnego parteru" + strychu?
    Trochę się obawiam tej dodatkowej kondygnacji.
    To co widzę w WOX1067 to jedno piętro mniej i zapala mi się w głowie lampka z napisem oszczędność.

    No to będę kombinował z zabezpieczaniem w razie ulewy, dzięki @Kaizen i Tobie za zaznaczenie mi tego bo mógłbym temat zbagatelizować w natłoku różnych spraw.

    W sktechupie korzystam z warstw, działka i domek to osobne warstwy to mi ułatwia przynajmniej zaznaczenie i przesuwanie.
    Dobry pomysł z tymi modelami kartonowymi może coś stworzę.

    Dziś niestety się już nie wyrobię z kolejnymi koncepcjami, to co podesłałeś wygląda zjawiskowo, poprzeglądam też jakieś inspiracje na internecie.
    Coś czuję, że gdyby Austriacy i Szwajcarzy dysponowali naszymi budżetami na budowy domów to by do nas jeździli podglądać rozwiązania.

    @ketjof
    Postaram się tę koncepcję rozrysować w sketchup razem z garażem zobaczymy gdzie nas to zaprowadzi.
    Dzięki, że zdecydowałeś się napisać - widziałbyś w tej opcji taras i jeżeli tak to od jakiej strony?

    @ETWB
    Na grafice, którą wstawiłeś jest taki zapis dla wersji po nowelizacji jak "odległość nienormowana" dotyczy to zmiany odległości ściany od granicy działki.
    Czy ta wizualizacja sugeruje, że ściana bez okien + dach nie zwrócony w kierunku granicy działki i teoretycznie można wybudować się "przy płocie"? Czy właściwie to rozumiem?

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post

    @ketjof
    Postaram się tę koncepcję rozrysować w sketchup razem z garażem zobaczymy gdzie nas to zaprowadzi.
    Dzięki, że zdecydowałeś się napisać - widziałbyś w tej opcji taras i jeżeli tak to od jakiej strony?
    Taras - jeśli miałby być związany z tą koncepcją nazwijmy to zabudowy w kształcie litery L wzdłuż północnej i wschodniej granicy - to mógłby być takim podestem łączącym garaż i dom. Ten dom z projektu "w krajobrazie " ma małą szerokość ~7m, więc przyjmując garaż 6m i dom 7m zostawałoby ci 17-7-6= 4 metry na taras. Północna ściana garażu dawałaby cień wtedy kiedy najbardziej go na tarasie potrzeba i osłonę od ciekawskich z drogi. Gdyby taras był na konstrukcji szkieletowej to z automatu byłby pod nim przepływ wody opadowej. Widoki z tarasu byłyby trochę ograniczone.. ale cóż, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Ten taras mógłby też łatwo być wykorzystany do " zgubienia" różnicy wysokości między garażem a domem.
    Warto narysować sobie opcje z płaskim dachem garażu ( jeśli w-z/ MPZP dopuszcza), dwuspadem z kalenicą północ- południe, dwuspadem z kalenicą wschód-zachód.

    Pamiętaj też o jednej rzeczy- jeżeli budżet się liczy to planuj (na ewentualne chciejstwa/pomysły związane z zagospodarowaniem terenu przy domu -takie jak np. ten taras) miejsce na działce ale nie projektuj ich teraz ( nie umieszczaj w projekcie budowlanym razem z budynkiem)
    Nie wiem jak u was restrykcyjnie PINB patrzy na niewykonanie(bo np. brakło kasy) elementów zaprojektowanych na Planie zagospodarowania działki.
    Może się okazać, że jak jest zaprojektowane to trzeba na siłę to wykonać żeby odebrać budynek. Najlepiej projektować z minimalną ilością elementów zagospodarowania terenu a potem na spokojnie sobie to dorabiać po zamieszkaniu.
    Wtedy z formalnościami też nie jest już taka gardłowa sprawa bo twoja inwestycja jest GMINIE i PINB zamknięta więc nie jesteś już na "widelcu"
    Z garażem też jest opcja budowy potem w konstrukcji lekkiej na zgłoszenie.
    ( To tylko opcje na wypadek kusego budżetu ale zawsze warto je znać)
    Pozdr.
    Wojtek
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Sakufate : Ile zgodnie z prawem można podnieść/wyrównać ziemią własną działkę?

    - na tyle, na ile na to pozwalają zapisy Planu Miejscowego lub WZ
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #32

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź - dopytam w gminie.

    Mam pytanie od projektanta jaką wentylację planuję zastosować, przyznam, że się jeszcze nad tą kwestią nie pochyliłem.
    Myślałem nad mechaniczną, co doradzacie dla samoroba? Widziałem na forum, że chłopaki dawali radę więc chyba nie ma się co tego bać?

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    projektant nie wie ( ? ), że przy zastosowaniu went. grawitacyjnej projektowana charakterystyka energetyczna budynku nie ma szans na to, aby spełnić wymagania Warunków Technicznych ?
    to raczej wyboru nie ma : went. mechaniczna z rekuperacją !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Nie wiem jak u was restrykcyjnie PINB patrzy na niewykonanie(bo np. brakło kasy) elementów zaprojektowanych na Planie zagospodarowania działki.
    Może się okazać, że jak jest zaprojektowane to trzeba na siłę to wykonać żeby odebrać budynek. Najlepiej projektować z minimalną ilością elementów zagospodarowania terenu a potem na spokojnie sobie to dorabiać po zamieszkaniu.
    Wtedy z formalnościami też nie jest już taka gardłowa sprawa bo twoja inwestycja jest GMINIE i PINB zamknięta więc nie jesteś już na "widelcu"
    Z garażem też jest opcja budowy potem w konstrukcji lekkiej na zgłoszenie.
    ( To tylko opcje na wypadek kusego budżetu ale zawsze warto je znać)
    Pozdr.
    Wojtek
    Zgadza się.
    A garaż na zgłoszenie możesz postawić przy domku. Oczywiście na osobnym fundamencie.
    Ponadto, jeśli będzie piwnica, to garaż fundamenty także musi mieć na tej samej wysokości co dom.
    Wtedy nie ma minimalnej odległości, bo to Twoje.
    Tylko do granicy działki się liczy.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-01-2020 o 01:15
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #35

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    ostatnio mocno jestem zaangażowany w organizację mediów, architekta, geotechnika i geodety.
    Dodatkowo w pracy dostał mi się największy projekt więc też jestem mocno zajęty szczególnie na początku ustaleń.

    Dzisiaj będę na działce z geotechnikiem i zobaczymy czy temat będzie kontynuowany bo trochę mnie architekt przestraszył tym, że może wyjść na to, że budowa domu na tej działce będzie nieuzasadniona ekonomicznie ze względu na koszty jakie trzeba będzie ponieść jeżeli grunt będzie niesprzyjający.
    Dzisiaj się wszystko okaże i liczę, że wyjdzie wszystko dobrze także zobaczymy. Na pewno napiszę jako to się udało.

    Kolejna sprawa to kwestia wykonania mapy przez geodetę.
    Sytuację z mediami mam skomplikowaną:
    - w tamtym tygodniu dzwonił wykonawca z gazowni, że rozpoczyna się proces projektowy. (zlecili geodecie wykonanie mapki bo będzie rozbudowa sieci)
    - z Tauronu brak informacji do tej pory, a również będzie rozbudowa sieci,
    - Woda i kanalizacja czekam na informację czy uda się to zorganizować, a mam około 150 m do podciągnięcia.

    Teraz mam dwie opcje:
    A) zrobić standardową mapkę mojej działki, dostarczyć ją architektowi nie składać jej w urzędzie do klauzuli i poczekać jak się rozwinie temat mediów
    B) zrobić mapkę rozszerzoną (dodatkowy koszt 500 zł) i zaznaczyć na niej wodę i kanalizację linią przerywaną i odrazu składać mapkę do klauzuli

    Ryzyko jest takie w opcji A), że jak powstanie jakiś obiekt to trzeba będzie jeszcze raz robić mapkę.
    Ryzyko w opcji B) to jeżeli zostanie popchnięty temat wody i kanalizacji to nie wiem jak na taką mapkę gdzie nie będzie zaznaczonej chociażby projektowanej sieci zareaguje urząd.

    Co byście radzili w mojej sytuacji aby jak najwcześniej ruszyć z projektem indywidualnym i uzyskać PNB?

  16. #36

    Domyślnie

    Fotki z dzisiejszego badania na działce.
    Wstępnie mam informację, że grunt jest dobry.

    Tak wygląda nasza ziemia z wykopów


    Otwór - teraz tak myślę po fakcie, że jakby tam wpadł telefon to byłoby kiepsko.


    Geolog wykonał dwa wykopy po przekątnej na działce:
    - 6m od drogi i 4 m od granicy narożnik południowo wschodni.
    - 4m od obu granic narożnik północno zachodni.

    Mierzyliśmy to z zapasem więc na pewno wyjdzie bliżej środka działki, wykopy na głębokość 3m.

  17. #37

    Domyślnie

    W tamtym tygodniu był u mnie geodeta aby pomierzyć działkę:




    Działka w rzeczywistości sięga trochę dalej niż mi się wcześniej wydawało także zaskoczenie na plus.

    O to moje plany, czym się teraz zajmę:
    - sporządzić wersję "draft" kosztorysu, który uzupełnię finalnie jak otrzymam projekt od architekta (jeżeli ktoś ma jakiś dobry szablon to chętnie skorzystam),
    - zastanowić się nad realizacją rekuperacji i ogrzewania podłogowego w stropie prefabrykowanym,

    1) Co jeszcze mógłbym (powinienem ) robić w trakcie gdy architekt będzie rozpoczynał tworzenie koncepcji projektu?


    Czytałem na forum, że wiele osób robi połączenie płyta fundamentowa plus silikat.
    2) Mam pytanie z czego robilibyście ścianki działowe wiedząc to co wiecie dzisiaj?
    3) Czy silikat ma jakieś alternatywy jeżeli chodzi o jego właściwości dotyczące izolacji akustycznej?

    Pozdrawiam wszystkich!

  18. #38

    Domyślnie

    Cześć,

    Mam dzisiaj do wszystkich pytanie, a szczególnie do doświadczonych kolegów z forum.
    Chodzi o realizację projektu w którym są duże przeszklenia.
    Jakie widzicie z tym wiążące się trudności, koszta i wszelkie przydatne informacje.

    http://archdeco.pl/projekty/mieszkan...-nad-bulwarem/

    Proszę o wasze porady szczególnie z punktu widzenia samorobów. Wiem, że wiele osób ograniczało koszty budowy również przez dobre rozplanowanie okien w domu. Zastanawiam się nad takimi dużymi przeszkleniami w naszym budynku jednak to czego się obawiam to oczywiście kosztów i samej realizacji w wykonaniu samodzielnym z pomocą rodziny. Co myślicie?
    Ostatnio edytowane przez Sakufate ; 08-06-2020 o 23:10

  19. #39

    Domyślnie

    Cześć,

    Podzielę się opinią geotechniczną jaką otrzymałem, też dla potomnych bo czemu nie.

    - na omawianym terenie występują proste warunki gruntowe 1 kategoria geotechnicznej,
    - pod powierzchniową warstwą gleby występują czwartorzędowe grunty spoiste w postaci pyłów w stanie twardoplastycznym. Spągu tych utworów nie przewiercono.
    - nie nawiercono żadnego poziomu wodonośnego, jak i nie odnotowano sączeń.
    - nie powinny sprawiać trudności w trakcie realizacji inwestycji jak i późniejszej jej eksploatacji
    - utwory pylaste po nawodnieniu ulegają uplastycznieniu, a nawet upłynnieniu. Głębokie wykopy mogą być podatne na ruchy mas ziemnych
    - należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia prac ziemnych i nie dopuszczać do zawilgocenia tych gruntów w wykopie
    - po odsłonięciu poziomu posadowienia zaleca się wykonać warstwę chudego betonu.
    - bezwzględnie należy ochraniać wykopy przed czynnikami atmosferycznymi
    - prace ziemne najlepiej wykonywać bez towarzyszących opadów atmosferycznych
    - czas pomiędzy wykopami, a fundamentami jak najkrótszy
    - niekorzystna cecha pyłów to tendencja do uplastyczniania pod wpływem drgań, więc prace związane z zagęszczaniem trzeba obserwować i wykonywać z umiarem
    - zabezpieczyć fundamenty przed wodami gruntowymi, sączeniami
    - teren zagospodarować tak aby nie gromadziły się blisko fundamentów wody opadowe

    W skrócie 30~40cm warstwa gleby, którą się do niczego nie nadaje, poniżej pył twardoplastyczny.


    Co myślicie iść w klasyczny fundament czy jazda z płytą fundamentową?


    Tak na marginesie to mam takie przemyślenie, że kiedyś będzie to dla mnie dobra lektura o poczynaniach żółtodzioba samoroba.
    Także pozdrawiam siebie z przyszłości - leżę na łóżku w trakcie gdy wyjść z domu nie można. Mam nadzieję, że Ci się udało.

    Pozdrawiam wszystkich czytających - zapraszam do pisania i wypowiadania się każdego.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.265
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sakufate Zobacz post
    Jakie widzicie z tym wiążące się trudności, koszta i wszelkie przydatne informacje.
    Cena za stolarkę, rolety i klimę (tu również za używanie), jak to przeszklenia od południa, wyrwą z butów. Jak nie wygrałeś w Lotto jakiejś kumulacji, to zanim przyklepiesz koncepcję zrób wycenę.

    Koszt stropu też może zaskoczyć.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony