dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepła gruntowa pierwszy dzień...

    Witam

    pierwszy dzień PC gruntowa 8kw on/off odwierty 2x100m 130m2 uzytkowej po podłodze 179m2

    PC w 24h zjadła 45kWh coś dużo ?

    ustawienie mam na razie puszczone że z bufora w podłogę idzie 27st.

    dolne źródło przy włączonej sprężarce spada do 3st na początku tak jest ?

  2. #2

    Domyślnie

    Jakbyś tak sobie zorganizował stopkę.... to byłoby lepiej.

    Co to za PC?
    Ocieplenie domu?
    Temp. DZ i GZ po powiedzmy 1 godzinie pracy.
    Po co Ci bufor, masz grzejniki?

    45 kWh to....no i znowu pytanie, dom grzany tylko PC, czy coś wcześniej grzało?
    Od jakiej do jakiej temp. grzałeś?

    Grzałeś też CWU? Jaki zasobnik, do jakiej temp?

    Bez tych danych....to trudno coś powiedzieć.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3

    Domyślnie

    179m2 po podłodze z garażem
    wszędzie podłogówka
    dach 30cm piany,
    podłoga 14cm styro 0.030,
    okna 3 szyby
    ściany porothertm plus 20 cm grafit

    PC silesiaterm 8kw on off, grzane tylko CO, temp. ok 12 st. dom grzany tylko PC do 15 st
    zbiornik coś takiego
    https://silesiaterm.pl/zbiornik-silesia-term-2w1/

    po godzinie grzania spada do 3 st

    dane zużytej energi z podlicznika, czyli razem z pompkami itp...
    Ostatnio edytowane przez creative_21 ; 28-12-2019 o 20:13

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli pierwsze grzanie domku...wilgoć?
    Dom się wykańcza, czy nic się w nim nie dzieje teraz? Wentylacja?

    Te 45 kWh/dzień oznacza, że PC chodzi non-stop.
    Jak nie masz potrzeby (konieczność zamieszkania) to nie tędy droga, szczególnie przy pionowym DZ !!!

    Daj DZ odpocząć. Wyłącz pompę.
    Podbijaj temp. w domu powoli o 0,4-0,5K na 3-4 dni albo jak możesz na tydzień.
    Ewentualnie załóż kaganiec na pracę PC powiedzmy max 10 dziennie.

    Masz pewnie obecnie bardzo niskie temp. zasilania i dużą moc chłodniczą = wyziębiasz dolne źródło bardzo mocno.

    Jakie masz temp. DZ po 1 h ? Tj. temp. wejścia i wyjścia (ważna jest też delta)?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #5

    Domyślnie

    po 1h spadło na 3st wejscie i wyjscie 1 st
    będę ją włączał na parę godzin dziennie i tyle narazie nie mieszkam ale chciałem utrzymać te 13 -15 st nic zobaczy się narazie nie mogę sterować krzywą grzewczą bo jeszce brak czujnika zewnętrznego
    mam możliwość ustawienia jakiegoś harmonogramu ale jeszce nie doszedłem do tego

  6. #6

    Domyślnie

    a i co oznacza w ustawieniach bufora histereza ? bo mam np. temp bufora 25st i histereze 5st

  7. #7

    Domyślnie

    Masz solidne DZ.
    Przy mocy chłodniczej ok. 6 kW to 200 m odwiertów, wychodzi 30W z metra odwiertu.

    Jak go nie zajedziesz to będziesz miał bardzo dobre warunki do normalnej pracy PC.
    Pamiętaj PC, szczególnie gruntowa, nie służy do wygrzewania budynku.

    Zużyciem się nie martw, ustaw temp. zadaną na czujniku pokojowym i tyle.
    Zaraz się ono ustabilizuje i będzie dobrze.

    Masz tylko podłogówkę?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #8

    Domyślnie

    tylko podłogówka, włączyłem PC na godzine wstawie screen jak to wygląa po 1h pracy

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Teraz wszystko jest mozliwe . PC jest do ogrzewania a nie do rozgrzewania w środku zimy.Nie zamroź dolnego źródła

  10. #10

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    Nie znam sterownika tej PC.

    Po mojemu:
    1. delty się ładnie trzymają
    2. spadek DZ powolny, choć zauważalny
    3. temp. zasilania poniżej 30*C (ok. 26-28C?) - i nie specjalnie rośnie > moc pompy nie jest wystarczająca do podbijania temp.,
    4. Twoja PC ma pewnie ok. 9,3-9,5 kW mocy cieplnej i baaardzo drenuje DZ,
    5. nie wiem, czy określenie bufor i zasobnik z linku to to samo? jak jest grzana podłogówka ? via bufor? czy bezpośrednio?
    6. ja bym sobie pomału podnosił temp. w domu, tak 0,3-0,5K na tydzień, aż do tych 19 C ( przy tej temp. wszystko ładnie schnie, ciepło, temp. DZ w normie, zużycie prądu i tak niskie),
    7. IMO przy tylu odwiertach trochę zmęczyłeś DZ, 3*C na powrocie do PC po 1h nie robi szału - ergo patrz pkt. 6
    8. nic się nie dzieje, zwolnij wygrzewanie domu, zrób jak w pkt. 6 i ciesz się z mega niskich rachunków.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #13

    Domyślnie

    PC --> bufor ---> podłogówka tak leci
    jedno co mnie zastanawia to podłączenie dolnego źródła Tichelmanem bo do budynku były tylko 2 wejścia więc podłączenie w ten sposób mam nadzieje że to spełni swoją funkcę

    narazie dam odpocząć będę włączał na 1-2h dziennie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony