dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Kupno domu do generalnego remontu

    Tak jak w tytule zastanawiam się nad kupnem domu do generalnego remontu na co zwrócić uwagę.
    chodzi mi o aspekty prawne, problemy powiązane z rozbudową na jakich zasadach są jakieś regulacje,
    stan techniczny domu popękane ściany. Sprawy typu podłączeń mediów.


    Dzięki za odpowiedzi każdą ważną wkleję tutaj

  2. #2
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Ważną ? Kto może widzieć która informacja jest dla Ciebie ważna ?
    Darek B

  3. #3

    Domyślnie

    Każda jest ważna bo nie miałem styczności z tym.
    Więc liczę na podzielenie się wiedzą

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    To zwykła budowa, w której nic nie wiesz o fundamentach, o ścianach i niewiele o instalacjach. Dach obfajdany przez gołąbki widzisz gołym okiem. Dodatkowo jeśli obiekt jest wpisany do strefy ochrony zabytkowej, to masz jeszcze na karku konserwatora zbytków czyli np. nie możesz ocieplić elewacji, z oknami też może być różnie.
    Weź fachowców do oceny zanim weźmiesz ślub z inwestycją bez dna. Są na FM również wątki pozytywne w temacie takich remontów.
    Na dwoje babka wróży.

  5. #5

    Domyślnie

    To zwykła budowa, w której nic nie wiesz o fundamentach, o ścianach i niewiele o instalacjach. Dach obfajdany przez gołąbki widzisz gołym okiem.
    - no z tym racja
    Dodatkowo jeśli obiekt jest wpisany do strefy ochrony zabytkowej, to masz jeszcze na karku konserwatora zbytków czyli np. nie możesz ocieplić elewacji, z oknami też może być różnie.
    - no z zabytkami słyszałem, że problemy są np z dachem ale o oknach nie słyszałem ;/
    Weź fachowców do oceny zanim weźmiesz ślub z inwestycją bez dna. Są na FM również wątki pozytywne w temacie takich remontów.
    Na dwoje babka wróży.
    - Jeśli chodzi o fachowców od oceny to jaki tytuł musza mieć takie osoby aby uwierzyć w ich ocenę?
    Kierownik budowy?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał MrKarpiuk Zobacz post
    To zwykła budowa, w której nic nie wiesz o fundamentach, o ścianach i niewiele o instalacjach. Dach obfajdany przez gołąbki widzisz gołym okiem.
    - no z tym racja
    Dodatkowo jeśli obiekt jest wpisany do strefy ochrony zabytkowej, to masz jeszcze na karku konserwatora zbytków czyli np. nie możesz ocieplić elewacji, z oknami też może być różnie.
    - no z zabytkami słyszałem, że problemy są np z dachem ale o oknach nie słyszałem ;/
    Weź fachowców do oceny zanim weźmiesz ślub z inwestycją bez dna. Są na FM również wątki pozytywne w temacie takich remontów.
    Na dwoje babka wróży.
    - Jeśli chodzi o fachowców od oceny to jaki tytuł musza mieć takie osoby aby uwierzyć w ich ocenę?
    Kierownik budowy?
    Tytuły może liczą się dla pustaków z pretensjami , tu ważne są kompetencje czyli wiedza i doświadczenie. Zdalnie i w ciemno trudno mi kogoś polecić. Kierownik budowy po kilkudziesięciu budowach, lekko szpakowaty i z wiedzą, powinien wystarczyć.
    Znalezienie takiego to jak trafienie w ... grach liczbowych, tym bardziej skoro nie ujawniasz nawet przybliżonej lokalizacji.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Stary dom do generalnego remontu ma sens tylko, kiedy cena zakupu jest równa wartości działki, a działka znajduje się w atrakcyjnym miejscu. Ewentualnie gdy dom ma wartość sentymentalną.
    Bo stara buda żadnej wartości nie ma, a jej remont zwykle kosztuje tyle, co budowa nowego domu, o ile nie więcej.

    Rozbudowa - wymagany jest projekt budowalny, pozwolenie na budowę.
    Sam remont wymaga tylko zgłoszenia, ale czasem warto, by jednak opracował go specjalista, który np. dobierze najlepszą formę izolacji.

    Dom przejrzyj z zaufanym budowlańcem. Może to być łebski majster, kierbud, a nawet konstruktor z doświadczeniem na budowach. Możesz poszukać lokalnie ogłoszeń z ofertami ekspertyz budynków.

    Na co zwracać uwagę? Fundament i jego izolacje (pozioma, pionowa), zagrzybienie i zawilgocenie fundamentu (charakterystyczne "purchle" na tynku, wysolenia). Izolacja podłogi na gruncie. Konstrukcja - pęknięcia murów. Zdrowotność drewna w więźbie.
    Przy generalnym remoncie w praktyce zostaje ci dom w stanie SSO (czyli same mury). Resztę robisz od zera.

    Dobrze, gdyby właściciel miał oryginalny projekt budowlany, aby porównać z nim stan faktyczny, czy nie było samowolnych przeróbek, skutkujących wadami konstrukcyjnymi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Tytuły może liczą się dla pustaków z pretensjami , tu ważne są kompetencje czyli wiedza i doświadczenie. Zdalnie i w ciemno trudno mi kogoś polecić. Kierownik budowy po kilkudziesięciu budowach, lekko szpakowaty i z wiedzą, powinien wystarczyć.
    Znalezienie takiego to jak trafienie w ... grach liczbowych, tym bardziej skoro nie ujawniasz nawet przybliżonej lokalizacji.
    Chodziło mi o tytuł z względu wymaganych do formalności, skoro osoba bez tytuł a z doświadczeniem może być to dla mnie wszystko jasne.




    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Stary dom do generalnego remontu ma sens tylko, kiedy cena zakupu jest równa wartości działki, a działka znajduje się w atrakcyjnym miejscu. Ewentualnie gdy dom ma wartość sentymentalną.
    Bo stara buda żadnej wartości nie ma, a jej remont zwykle kosztuje tyle, co budowa nowego domu, o ile nie więcej.

    Rozbudowa - wymagany jest projekt budowalny, pozwolenie na budowę.
    Sam remont wymaga tylko zgłoszenia, ale czasem warto, by jednak opracował go specjalista, który np. dobierze najlepszą formę izolacji.

    Dom przejrzyj z zaufanym budowlańcem. Może to być łebski majster, kierbud, a nawet konstruktor z doświadczeniem na budowach. Możesz poszukać lokalnie ogłoszeń z ofertami ekspertyz budynków.

    Na co zwracać uwagę? Fundament i jego izolacje (pozioma, pionowa), zagrzybienie i zawilgocenie fundamentu (charakterystyczne "purchle" na tynku, wysolenia). Izolacja podłogi na gruncie. Konstrukcja - pęknięcia murów. Zdrowotność drewna w więźbie.
    Przy generalnym remoncie w praktyce zostaje ci dom w stanie SSO (czyli same mury). Resztę robisz od zera.

    Dobrze, gdyby właściciel miał oryginalny projekt budowlany, aby porównać z nim stan faktyczny, czy nie było samowolnych przeróbek, skutkujących wadami konstrukcyjnymi.

    Fajnie to określiłeś jeśli chodzi o wartość działki  dla mnie najważniejsze aby ściany były i dobra lokalizacja resztę da się ogarnąć w rok 

    Specjalista? Masz na myśli architekta?

    Ok tyle co mi napisałeś już wnioski mam 

    Jęli chodzi o purchle co masz na myśli dokładnie jak to wygląda możesz podesłać jakiś przykład z neta.

    Projekt jest zawsze pożądany i wymagany od sprzedawcy?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Do rozbudowy potrzebujesz architekta, który zrobi inwentaryzację i projekt rozbudowy. Potem kierbud, bo musisz prowadzić dziennik rozbudowy (jak na normalnej budowie).

    Do remontu - dobrze też mieć architekta lub przynajmniej konstruktora, jeśli chcesz profesjonalnie przygotowanej dokumentacji remontowej. Ale tu wszystko zależy od zakresu prac. Głownie chodzi o izolacje - np. poziomą fundamentów przez nacięcia czy iniekcje? Ściany - zewnętrzna, wewnętrzna? Wełna, styropian czy inne? Dach - natrysk poliuretanem, wełna czy wtryskiwana celuloza? Czy po ociepleniu będzie działać prawidłowo wentylacja grawitacyjna?
    A może likwidacja grawitacyjnej i rekuperacja?

    Tutaj masz charakterystyczne ślady na tynku piwnicy od wilgoci:




    na zewnątrz


    wysolenia:



    projekt - zawsze się przyda dokumentacja - przynajmniej znasz technologie, przebieg murów nośnych, zbrojeń. Więc, jeśli sprzedający ma, trzeba brać.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-01-2020 o 14:24

  10. #10

    Domyślnie

    projekt - zawsze się przyda dokumentacja - przynajmniej znasz technologie, przebieg murów nośnych, zbrojeń. Więc, jeśli sprzedający ma, trzeba brać.
    A co jeśli nie ma? Jest to obowiązkowe aby posiadać projekt ?

    Wiele mi wyjaśniłeś

    jest coś jeszcze na co mam zwrócić uwagę?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak nie ma, to trudno. Ale też warto zadać sobie pytanie, czy "nie ma", bo chce coś ukryć? Większość ludzi przecież nie wyrzuca projektów. Chyba, że to naprawdę stary dom, ze spadku.

  12. #12

    Domyślnie

    Gdy wstępnie chciałem uzyskać wymiary domu, wstępne informacje to była wiadomość że nie odpisuje na sms i dzwonić.
    Co po tonie wiadomości wydało mi się oschłe i odpisanie na wiadomość to 5min a ogłoszenie na różnych portalach miały inne wymiary podane w m2 domu.
    Dodatkowo po historii ogłoszenia wisiało już dłuższy czas... okolica jest atrakcyjna jako lokalizacja i cena co jest dziwne.
    Ostatnio edytowane przez MrKarpiuk ; 02-01-2020 o 18:38

  13. #13

    Domyślnie

    pojedź obejrzeć i osobiście pogadać ze sprzedającym. wtedy się tak naprawde dowiesz.
    przy kontakcie internetowo/smsowym po prostu nie traktuje cie poważnie.

    a różne parametry w różnych ogłoszeniach - to raczej norma.
    raz zawyżają m2, raz zaniżają, innym razem zaokrąglają. ilość pokoi też czasem podają "bo tyle można zrobić po remoncie", nawet kondygnacje różnie liczą, aby tylko zainteresować potencjalnego nabywcę.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Czyli pewnie jest babol w budynku lub w księdze wieczystej (czy treść KW jest zgodna z EGiB?) lub czy budynek jest ujawniony w EGiB/KW albo czy to ten budynek jest w papierach (kształt w rzucie; 3,14 razy oko powierzchnia w rzucie).
    Dawno temu tu na FM był wątek o starym budynku widocznym gołym okiem, była fotka z natury, dom był na mapie, za to nie było go w Ksiedze Wieczystej. Ale w tej samej ksiedze dla tej samej działki było wpisane obciązenie służebnością dożywocia zamieszkania w budynku z wymienionymi pomieszczeniami i dostępem itd. dla ludzi wymienionych z imienia i nazwiska.
    W przyrodzie są różne cuda i dziwy...

    Acha, jak już przyjdzie co do czego z tą działką lub inną, to żądaj wskazania punktów granicznych działki przed transakcją !!
    Czyli geodeta, zawiadomienia stron ZPO, protokół który podpiszą sąsiedzi (o ile sie stawią) i zbywający (bo ty jeszcze nie masz prawa podpisać), plus parafki na szkicu polowym.
    Jeśli deklarujesz się jako nabywca i właściciel to potwierdza, to przy czynnościach możesz być. Gdy punkty są wskazane i zmierzone według obecnych standardów, to kontrolne obliczenie powierzchni jest dziecinnie łatwe. Jeśli zbywający nie ma nic do ukrycia, to nie powinien czynić przeszkód. Koszta i kto pokrywa - takie jak się wysokie strony umówią.
    W Polsce nie ma obowiązku ustawowego, więc zbywający może ci w polu pokazać że "od Tater do Bałtyku" i jeśli skłamie, pardon wprowadzi cię w błąd, to nic mu nie zrobisz bo "on się na tym nie zna". Geodeta musi ci pokazać stan faktyczny lub wytłumaczyć dlaczego stanu faktycznego nie można wskazać (zdarza się rzadko, lecz wtedy lepiej odpuścić).
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 02-01-2020 o 21:48 Powód: Acha....

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MrKarpiuk Zobacz post
    Gdy wstępnie chciałem uzyskać wymiary domu, wstępne informacje to była wiadomość że nie odpisuje na sms i dzwonić.
    Co po tonie wiadomości wydało mi się oschłe i odpisanie na wiadomość to 5min a ogłoszenie na różnych portalach miały inne wymiary podane w m2 domu.
    Dodatkowo po historii ogłoszenia wisiało już dłuższy czas... okolica jest atrakcyjna jako lokalizacja i cena co jest dziwne.
    Co to za klient, który nie ma czasu na wykonanie telefonu.
    Ostatnio sprzedawałem samochód i takich klientów od wiadomości i sms olałem, nie traktuje poważnie też takich którzy negocjują cenę nie widząc przedmiotu sprzedaży.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  16. #16

    Domyślnie

    Kontakt sms pokierowany aby zaoszczędzić czasu wiadomości projekt zawsze można wysłać email.
    Aby wszystko sprawdzić zweryfikować wstępnie. Tak sam widok z góry i rozkład.
    Sam to stosuje. Dodatkowo jeśli sa jakieś materiały które nie można dostać a trzeba się z nimi zapoznać to chyba lepiej na spokojnie.

    Dla mnie kwestia ogłoszenia jest jasna i takie wprowadzanie w błąd niedorzeczne...

    Samochód to inna kwesta i nie można tego porównywać tak ^^ ale wiem o co Ci chodzi


    tak czy tak każda informacja cenna

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie każdy jest biegły w pisaniu sms czy email. Oczywiście że to dobry sposób na komunikację ale są starsze osoby które tego nie ogarniaja..

  18. #18

    Domyślnie

    Dla tego napisałem czy to nie problem do tej osoby, po samym odpisaniu na treść widać biegłość jest, ale chęci brak a to nie zakup czegoś małego więc wole mieć dostęp do jak największej ilości informacji.

    No nic dużo informacji mi przekazaliście, jeśli coś zostało pominięte lub do dodania proszę o pomoc ^^

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Też masz problem z tym zadzwonieniem. Jprdl.
    Nie chce sprzedający pisać sms to nie. Po co sobie coś dodawać.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Nie każdy jest biegły w pisaniu sms czy email. Oczywiście że to dobry sposób na komunikację ale są starsze osoby które tego nie ogarniaja..
    Mąz nawet od stosunkowo młodych ludzi, na prośbę "proszę wysłać stan licznika SMSem", dostaje odpowiedzi "nie umiem", "mój telefon nie ma SMSów".

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony